Najlepsze przewodniki po Bieszczadach

Recenzje, nowości, polecane tytuły

Re: Najlepsze przewodniki po Bieszczadach

Postprzez pawwcio » 4 kwi 2009, o 18:29

lucyna napisał(a):Jedyne dobre rozwiązanie to zakup słowackich map Hermanec arkusz 118 lub 163.

dzieki za info - moze ktos jeszcze cos zaproponuje?

pozd
pawwcio

Postprzez robines » 4 kwi 2009, o 18:33

Ja lubię zaś przewodnik Mietka Orłowicza z 54.Bez obwodnicy,zalewu,gps-u i innych pierduł typu zamkniete Moczarne.Szkoda że w czasie cofnąć się nie można...
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
robines
Stonka bieszczadzka

Postprzez dziabka » 4 kwi 2009, o 18:40

robines napisał(a):Ja lubię zaś przewodnik Mietka Orłowicza z 54.Bez obwodnicy,zalewu,gps-u i innych pierduł typu zamkniete Moczarne.Szkoda że w czasie cofnąć się nie można...

Miecio fajnie napisał, ale czasem się wątroba przewraca, jak jest ideowo napisane. Zgodne z konwencją lat 50., uff.

Dobry jeszcze jest przewodnik Krygowskiego - Beskid Niski (wiele wydań), aczkolwiek już się conieco zdezaktualizował. Swojego czasu biblia i kanon.
Obecnie za biblię i kanon służy Rewasz - zupełnie zasłużenie.
dziabka
Stonka bieszczadzka

Postprzez DeWuLot 78 » 6 lis 2011, o 22:19

Dla mnie najlepszym przewodnikiem po terenie Bieszczad był wydany w 1966 roku przewodnik Bieszczady Józefa Nyki.
To stary i nie aktualny już przewodnik, ale z niego dowiedziałem się wszystkiego co było potrzebne do organizacji wyjazdu i zwiedzania południowych Bieszczad. Jest tam dużo historii i opisów, których dzisiaj już nikt nie publikuje. Wychodząc z okolic Buka na Łopiennik leśnymi dróżkami, mogłem planować przejście omijając nie rozminowane do dzisiaj tereny leśne. Dziwne, ale tak właśnie było i naprawdę nie mam jeszcze 120 lat.
DeWuLot 78
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 7 lis 2011, o 06:56

To mnie zaskoczyłeś, nie wiedziałam, że Nyka napisał przewodnik po Bieszczadach. Znam tylko z owego czasu przewodniki Orłowicza i Krygowskiego.
lucyna
Zbanowany

Postprzez DeWuLot 78 » 7 lis 2011, o 16:47

Tak sobie teraz poszukałem w necie i faktycznie popłynąłem z J.Nyką . Nie mam już opisanego przewodnika, bo wyjechał z rodziną do Raichu, ale wynika z tego, że to Władysław Krygowski był autorem III lub IV wydania przewodnika po Bieszczadach.
J. Nyka to autor na którym opieram głównie moje kontakty z górami i stad to uwielbienie dla jego twórczości. Ale zakres jego opisów skupia się od Pienin po Tatry (chociaż nie tylko)
Dzięki za czujność.
DeWuLot 78
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 7 lis 2011, o 20:26

DeWuLot 78 napisał(a):ale wynika z tego, że to Władysław Krygowski był autorem III lub IV wydania przewodnika po Bieszczadach.

Tak, w roku 1966 wyszło IV wydanie tego przewodnika, posiadam taki egzemplarz. Dziś byłby pewnie uznany za mało przydatny, ze względu na wąskie opisy i dość lakoniczne informacje, ale wówczas, gdy nie było praktycznie innych przewodników to było coś.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 8 lis 2011, o 17:13

Piotr_S napisał(a):
DeWuLot 78 napisał(a):ale wynika z tego, że to Władysław Krygowski był autorem III lub IV wydania przewodnika po Bieszczadach.

Tak, w roku 1966 wyszło IV wydanie tego przewodnika, posiadam taki egzemplarz.

Upssss...!
To co ja posiadam...?

Obrazek

"Stoi" jak byk: Władysław Krygowski, wydanie II, SiT Warszawa 1975...
Qurna, zlazłem kawał Bieszczadów z takim tomikiem (wydanie z roku bodaj 1970-go) w plecaku i jakoś nie zabłądziłem!
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Piotr_S » 8 lis 2011, o 20:23

Zygmunt Skibicki napisał(a):"Stoi" jak byk: Władysław Krygowski, wydanie II, SiT Warszawa 1975...

Nie wiem. Może jakiś reprint ;) Może pochrzanili wówczas coś z numeracją. Pewnie tak - ja posiadam dokładnie ten egzemplarz: http://www.turnia.pl/antykwariat/showlist.php?i=13389 i jak widzisz jest to wydanie IV z 1967 roku. Wewnątrz książki również widnieje że to wyd. IV - znajdę chwilę czasu to zeskanuje i wrzucę. Natomiast wydanie drugie ukazało się w roku 1962.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Piotr_S » 8 lis 2011, o 20:26

Zdaje się, że wiem już o co chodzi. Otóż mówimy o przewodniku Bieszczady. Natomiast skan który zapodałeś to "Bieszczady i Pogórze" z serii Beskidy, czyli chyba inna seria, inne czasy i inna w związku z tym numeracja.
http://www.antykwariatnws.pl/oferta-82- ... yslaw.html
http://www.humanitas.pl/index.php?model ... owid=10230
Piotr_S
Administrator

Poprzednia strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu