Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez Fanjamnika » 4 maja 2011, o 21:32

Do Stałego Bywalca!. Ciekawi mnie Twoja opinia o Zatwarnicy.Nie byłem tam.Proszę o kila zdań na ten temat. A może też jakieś podpowiedzi o trasie na Otryt. Pozdrawiam
Fanjamnika
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 27
Dołączył(a): 1 maja 2011, o 20:42

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez Stały Bywalec » 5 maja 2011, o 11:32

Fanjamnika napisał(a):Do Stałego Bywalca!. Ciekawi mnie Twoja opinia o Zatwarnicy.Nie byłem tam.Proszę o kila zdań na ten temat. A może też jakieś podpowiedzi o trasie na Otryt. Pozdrawiam

Zachwyt prawdziwego turysty nie na tym polega, aby „zobaczyć Neapol i umrzeć”, lecz aby zobaczyć raz Zatwarnicę, a potem już co rok do niej powracać. :lol:
Teraz na poważnie. To fakt - Zatwarnica i Sękowiec (położony nad Sanem przysiółek Zatwarnicy) mają większą liczbę swoich stałych bywalców, nie tylko piszącego te słowa. Myślę, że nawet Sz. Admini tego forum nie powiedzą o tej miejscowości złego słowa. Nie raz i nie dwa Ich tam spotykałem. Jak zresztą będą chcieli, to się sami wypowiedzą.

Jeśli lubisz „starobieszczadzki” klimat z opowieści Jerzego Janickiego, to jego resztki właśnie tu możesz znaleźć. Zatwarnica położona jest kilkanaście km od obwodnicy, z drugiej strony Połoniny Wetlińskiej niż Wetlina. Poza sezonem psy tu d...mi szczekają, a wrony zawracają.
Ów starobieszczadzki klimat znajdziesz na pewno w miejscowym sklepie, jedynym i czynnym tylko (to ważne!) do godz. 17-tej. Tuż przy sklepie jest kultowa wiata, a w niej stoły i ławki. Z reguły urzędują tam miejscowe elity, przyjazne elitom przyjezdnym, turystycznym (jeśli tylko te ostatnie potrafią się zachować). Mnie tam nie tylko nikt złego słowa nie powiedział, ale nawet krzywego spojrzenia nie posłał. A do Sękowca jeżdżę co rok, nieprzerwanie od 1999 r. (wrzesień/październik).
Ważne jest, aby najpóźniej o godz. 17-tej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość trunku, gdyż o tej to godzinie pani zamyka sklep i odjeżdża sobie do domu. A przecież jest to pora, o której dopiero schodzi się ze szlaku, a od razu do kwatery wracać się nie chce. Nieliczni potrafią przesadzić z owym zaopatrzeniem na zapas i potem nocują pod wiatą. Dobrze tylko, jeżeli nie ma nocnych przymrozków.

Zakwaterowanie.
Odpowiednie linki znajdziesz na tej stronie internetowej. Najwyższy standard na pewno zapewniają hotel w Zatwarnicy i domek myśliwski w Sękowcu.
Standard „turystyczny” ma natomiast campingowy ośrodek wypoczynkowy w Sękowcu. Większość domków (zarówno „docieplonych”, jak i tych jeszcze nie zmodernizowanych) jest skanalizowana, posiada WC, małe termy elektryczne, umywalki i kabiny prysznicowe. Do tego gaz z butli (zapewnia je ośrodek) i małe kuchenki dwupalnikowe. Także odpowiednia liczba talerzy i sztućców. Jak czegoś jest za mało, zaraz trzeba to zgłaszać. Zaopatrzenie w prowiant - w sklepie, o którym było powyżej, lub w Chmielu (4 km).
Obiektywnie jednak przyznaję, że w owych domkach, zwłaszcza tych niedocieplonych, trudno byłoby dłużej pomieszkać przy deszczowej pogodzie. Za oknem opad ciągły o charakterze intensywnym, a w domku wtedy ziąb i wilgoć, brrr. Przy ośrodku znajduje się mały barek, w którym można się wieczorem napić piwa.
I ten OW w Sękowcu ma swoich stałych i wiernych wielbicieli. Co roku spotykam tam większość tych samych twarzy.

Trasy turystyczne. Rozłóż odpowiednią mapę, najlepiej krakowskiego Compassu. Wędrujemy pieszo, samochód pozostawiamy w Sękowcu (dla gości ośrodka jest bezpieczny parking przy leśniczówce).

1. Sękowiec - Dwernik Kamień (stokówką w kier. Nasicznego, potem ścieżką turystyczną) - Zatwarnica - Sękowiec.

2. Sękowiec - Przełęcz Orłowicza - Sękowiec. Można z przełęczy zejść do Wetliny, a stamtąd kombinować dojazd z powrotem. Są takie możliwości (busy, PKS).

3. Sękowiec - Studenne - Tworylne - Krywe - Hulskie - Sękowiec (32 km, szkoła przetrwania w wersji light, szedłem tamtędy kilka razy). W zeszłym roku dałem się namówić Wojtkowi1121 na dojazd z Sękowca do Studennego "zamówioną okazją”, dopiero od mostu na Sanie w Studennem ruszyliśmy „z buta”.

4. Sękowiec - Hulskie - Krywe - Zatwarnica - Sękowiec. Najpierw idziesz leśną ścieżką nad Sanem i potokiem Hulski, wracasz górą, stokówką, obok kościoła.

5. Sękowiec - stokówkami lub trudną ścieżką na Otryt - całe pasmo Otrytu aż do Chaty Socjologa, a potem zejście z Otrytu do Chmiela (stamtąd 4 km szosą do Sękowca), do Dwernika (powrót 6 km szosą) lub (i to ostatnie polecam) zejście do samych Lutowisk. W Lutowiskach trzeba złapać wieczorny (ok. godz. 19:30) kurs PKS-u „ostatniej szansy” do Zatwarnicy. Chyba ten PKS jeździ teraz tylko w dni powszednie, koniecznie sprawdź to w rozkładzie jazdy autobusów.

6. Sękowiec - Nasiczne - dalej błotnistą leśną ścieżką pod Dwernikiem Kamieniem - potem dojście do drogi donikąd, a nią obok wodospadu Hylaty powrót do Zatwarnicy, i dalej już do Sękowca.

To były tylko takie trasy nie wymagające ruszania własnego samochodu. To, co zaoszczędzisz na benzynie, wydasz na piwo.

Oprócz nich masz jeszcze b. liczne i niestety abstynenckie :evil: (chyba że to nie Ty prowadzisz) warianty „wyjazdowe”. Z Sękowca (Zatwarnicy) jest przecież blisko do wielu ciekawych miejsc w górnych Bieszczadach. Szybko dojedziesz do Ustrzyk Grn., Wołosatego, Wetliny, Brzegów Grn., Mucznego. A stamtąd ... chyba nie muszę Ci tłumaczyć.

Powodzenia!
:D
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 955
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez Fanjamnika » 5 maja 2011, o 22:48

Dzięki S.Bywalcze, napisałeś więcej niż oczekiwalem, dzięki , ale tym poprzewracałeś mi plany na koniec maja a raczej początek czerwca. Te podsklepowe klimaty "to je ono". Podobne spotkaliśmy w Czarnohorach a także w Mołdawii, Rumunia jak mawia Zbynio jeszcze nas zaskoczy. Jest super i ludzie których tam spotykamy. W ubiełym roku zrobiliśmy serbski Midżor, macedońsko-albański niezapomniany Korab- w ciągu jednego dnia trzy pory roku od pęłni lata prze wiosnę do zimy i z powrotem, na koniec chorwacka Dinara, szkoła przetrwania o 7 rano 30 st.C min. 3l picia. Jednak zawsze ciągnie w Bieszczdy i wtedy nawet nie przeszkadza blotko jak idziemy do żródeła Sanu.Spotkałem zimą człowieka w Dolomitach który powiedział, że nie ma już Wilczej Jamy w Mucznem. Powiedz ,że to nieprawda.Pozdrawiam.
Fanjamnika
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 27
Dołączył(a): 1 maja 2011, o 20:42

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez Stały Bywalec » 6 maja 2011, o 04:29

Fanjamnika napisał(a):Dzięki S.Bywalcze, napisałeś więcej niż oczekiwalem, (...) Spotkałem zimą człowieka w Dolomitach który powiedział, że nie ma już Wilczej Jamy w Mucznem. Powiedz ,że to nieprawda.Pozdrawiam.

Fanie Jamnika, dodam jeszcze i to:

1. Gdybyś, przebywając w Zatwarnicy, stęsknił się za przyzwoitym, domowym obiadem, to możesz go zjeść (niedrogo) w hotelu w Zatwarnicy. Pod warunkiem, że kuchnia będzie tego dnia czynna (bo gdy brak jest gości hotelowych, to potrafią zrobić sobie wolne).

2. Owszem, prawda. Wilcza Jama w Mucznem już nie istnieje, została przeniesiona do Smolnika n. Sanem.
Z tym, że ja osobiście nie płaczę z tego powodu. Mam bowiem nienajlepsze wspomnienie kulinarne z WJ w Mucznem. Byłem tam na obiedzie tylko 2 razy. Za 1-szym razem (w 2005 lub 2006 r.) wyszedłem stamtąd głodny, mimo że zapłaciłem jak w Warszawie na Starówce. A zaznaczam, że do żarłoków bynajmniej się nie zaliczam. Dostałem na talerzu malutkiego pstrąga, a i dodatki były w skromnej ilości. :x
Drugi raz już takiego wrażenia nie odniosłem (najadłem się). Ale to ich nie usprawiedliwia, gdyż na obiedzie byłem tam z kolegą, który osobiście znał państwa P., a oni się do nas, do stolika, przysiedli. Nie wypadało im inaczej. :oops:
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 955
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez Fanjamnika » 6 maja 2011, o 22:26

Wilcza Jama ,to samo miejsce a tak różne wspomnienia. Moje śą bardzo sympatyczne. w 2006 czy też 07 wracaliśmy w pazdzierniku z Beniowej,ciemno ,chłodno a w W.Jamnie cieplutko żur,pierogi i rydze z patelni. Moglem zajrzeć do kuchni aby ustalić wielkość porcji.Ceny odpowiadały jakości i klimatom. Dwa lata temu wracaliśmy od żródła Sanu. Podjeżdżamy zamknięte.Wchodzimy jakaś impreza. Bez problemów zostaliśmy nakarmieni i napojeni,pelna kultura i OK.
Fanjamnika
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 27
Dołączył(a): 1 maja 2011, o 20:42

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez jerzumarian » 7 maja 2011, o 20:27

kiedys dawno temu, w zatwarnicy byłem glodny, po sezonie, wszystko zamknięte na cztery gerdy, ino w sklepie było papu. i za sklepem zrobiłem kuchnie polową w postaci gaz-ufffki. a ze miejscowa ludnosc to zobaczyla jak sobie pichce to... zeżarlismy w bodaj szesc osób kolacje, aleeeee.... zaraz znalazlo sie dla jerza posłanie i do rana ... posłanie nie zostało uzyte bo obudziłem sie w kuchni w jakims blizej nie znanym mi domu i dopiero jak sie otrzepalem z lisci to sobie zarys wydarzeń z wieczora i nocy przypomnialem . naród w zatwarnicy milym sie okazał...... polecam..
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki
 
Posty: 2088
Dołączył(a): 27 mar 2011, o 18:32
Lokalizacja: Jawor

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez mazg » 16 maja 2011, o 14:23

Powiem krótko; Zatwarnica to miejsce gdzie czas płynie inaczej, warto przyjechać , połazić po drodze, usiąść i podumać . z hotelowego balkonu super widoki o poranku. Trasa przez Suche rzeki- polecam. a w Zatwarnica czasem krówka na środku drogi sobie zaparkuje i godzinkę poleży. Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
mazg
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 128
Dołączył(a): 17 mar 2009, o 17:47

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez Stały Bywalec » 22 maja 2011, o 18:00

Jak przeczytałem o tej krowie, co powyżej, to przypomniała mi się b. śmieszna sytuacja.
Kilka lat temu (3, może 4) wędrowałem przez Zatwarnicę z kolegą słynącym z wielkiej "odporności" na wynalazki techniczne. Komputer kupił sobie dopiero w ub. roku, a telefon komórkowy - właśnie wtedy, po szoku, jaki przeżył w Zatwarnicy.

Idziemy sobie z Sękowca w stronę Suchych Rzek, a ja opieprzam go, że jeszcze nie ma komórki. On się broni, wynajduje różne przeciwskazania, itd.
W pewnym miejscu przystaję i pokazuję mu miejscową panią pasącą krowy i gadającą przez komórkę.
- Zobacz - mówię mu - pastuszka w Zatwarnicy ma już telefon komórkowy, a ty jeszcze nie masz !
Poskutkowało. Za kilka tygodni zadzwonił już do mnie ze swojej komórki.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 955
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez jerzumarian » 25 maja 2011, o 08:36

masz darrrrrrrrrrr przekonywania
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki
 
Posty: 2088
Dołączył(a): 27 mar 2011, o 18:32
Lokalizacja: Jawor

Re: Najważniejsze trasy pieszych wędrówek

Postprzez skazaniec » 1 cze 2011, o 07:41

bez kitu Bywalcze - co dzień przekonuje się bardziej do Zatwarnicy :) i chyba się tam udam na 90%
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
Avatar użytkownika
skazaniec
Zakapior bieszczadzki
 
Posty: 1534
Dołączył(a): 13 mar 2011, o 16:27
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.