Nakładka do makro

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Re: Nakładka do makro

Postprzez bogdan64 » 25 sty 2011, o 12:21

Wszystko zależy od typu aparatu jakim dysponujemy
Do Zenita to tylko Helios podchodził lub Zenitar, ale bydwa miały niesamowite rozrzuty parametrów.
Sam kiedyś takim fociłem.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 25 sty 2011, o 13:22

Bogdanie, pisałem o obiektywie od zenita zakładanym odwrotnie na obiektyw innego aparatu, np jakiś kompakt fuji.

Partyzantka to oczywiście, ale widywałem bardzo dobre efekty tych eksperymentów.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bogdan64 » 25 sty 2011, o 16:53

Zakładanie takiego obiektywu na kompakt nie jest takie proste. Co z utrzymaniem osi optycznej takiego zestawu?
Należy pamietać, że tego typu obiektywy stosowane np do lustrzanek( Canon, Nikon) wymagają specjalnego pierścienia ( złączki z potwierdzeniem ostrości).Jak pisałem wyżej nie jest to najlepsza optyka, zdecydowanie polecałbym stosowanie obiektywów z Practiki. Oczywiście są to obiektywy manualne wiec nastawy ostrości musimy robić ręczne.
Obiektyw do macro powinien miec przynajmniej skale odwzorowania 1:1 i powinien to być obiektyw jasny.
Oczywiście można dokonywać różnych eksperymentów( soczewki, pierścienie pośrednie, zakładanie obiektywu odwrotnie itd)
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 25 sty 2011, o 17:38

Nie wiem jak to ludzie robią. Wiem tylko, że robią i wiem, że pozwala to na bardzo przyzwoite zdjęcia makro.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez R20 » 3 lut 2011, o 19:31

Można np. w ten sposób, ciekawa konstrukcja, są też zdjęcia wykonane tym 'wynalazkiem' ;) Tylko jak działa ta zewnętrzna lampa błyskowa?

http://megaweb.clubsnap.org/articles/a70_reversed_35mmf2/
Bez podpisu.
R20
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 3 lut 2011, o 20:50

vm2301 napisał(a):Nie wiem jak to ludzie robią. Wiem tylko, że robią i wiem, że pozwala to na bardzo przyzwoite zdjęcia makro.

Do kompaktu nie wiem (pewnie podobnie), do lustrzanek można zastosować pierścienie odwrotne - zakładasz jeden obiektyw, nakręcasz pierścień i w niego dopiero wkręcasz odwrócony drugi obiektyw. Ponoć dobre efekty.
BTW: ludzie różnie kombinują, jako ciekawostka:
http://img96.imageshack.us/img96/2011/foto538.jpg
makro chyba 7:1 ;) rurka pcv od umywalki
Piotr_S
Administrator

Postprzez R20 » 3 lut 2011, o 21:21

Piotr_S napisał(a):Do kompaktu nie wiem (pewnie podobnie), do lustrzanek można zastosować pierścienie odwrotne - zakładasz jeden obiektyw, nakręcasz pierścień i w niego dopiero wkręcasz odwrócony drugi obiektyw. Ponoć dobre efekty.

Zobacz link powyżej Twojego posta ;) Podobno jedyny mankament to symboliczna głębia ostrości.
Bez podpisu.
R20

Postprzez Markela » 8 lut 2011, o 11:50

ja nakładkę prowizoryczną zrobiłem bedąc w lesie z lornetki- ze szkła lornetki przyczepiłem taśmą do aparatu naprawdę dało rady- nie musiałem potem nic obcinac na kompie nie było z niekrztałceń.
sytuacja mnie przypiliła chciałem zrobić foto chrząszca jelonka rogacza
Markela

Lokalizacja: Wolność słowa i wyznania (Konstytucja) I tego wymagam na każdym forum

Postprzez leobek » 14 wrz 2011, o 21:56

Witam
Odświeżam temat.
Stosunkowo tanim rozwiązaniem (ok. 250 zł) jest konwerter makro "Raynox DCR-250" - dzięki ciekawemu mocowaniu pasuje do obiektywów o średnicy od 52 do 67 mm. Efekty są stosunkowo dobre - oczywiście nie zastąpi prawdziwego obiektywu makro.

Pozdrawiam
leobek
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Fotografia