Nakładka do makro

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Nakładka do makro

Postprzez Piotr_S » 5 maja 2010, o 08:37

Ostatnio podczas sprzątania kirkutu w Woli Michowej, jeden z uczestników - jak zrozumiałem zawodowo zajmujący się fotografią, wspomniał mi o jakiejś nakładce / pierścieniu na obiektyw, która pozwala robić makro obiektywem, który takiej funkcji nie posiada - żeby nie kupować specjalnie do tego nowego obiektywu. Zapomniałem jak to się nazywało i nie wiem teraz czego szukać - miało kosztować coś ok. 250zł i oferować przyzwoita jakość. Wie ktoś jak to się nazywa?
Piotr_S
Administrator

Re: Nakładka do makro

Postprzez IraS » 5 maja 2010, o 09:00

Do makro masz dwa rodzaje akcesorii.

1 rozwiązanie lepsze ale droższe to pierścienie pośrednie zakładane pomiędzy obiektyw a aparat (muszą być dedykowane do danego bagnetu ) np: http://www.allegro.pl/item1017054170_pi ... a_eco.html .

2 rozwiązanie tanie ale dające nie najlepszy efekt to właśnie soczewki makro (nakładki). Można kupić w zestawach np http://www.allegro.pl/item1017484638_ze ... _etui.html tutaj musi się tylko zgadzać gwint na obiektywie jaki masz z przodu.
IraS
Administrator

Postprzez Piotr_S » 5 maja 2010, o 09:25

IraS napisał(a):Do makro masz dwa rodzaje akcesorii.

Dzięki - te pierścienie powinny być wystarczające do zabawy. To drugie - soczewki - to raczej szkoda kasy mimo że tanie, te przykładowe zdjęcia to ja lepsze makro robię bez tych soczewek - samym powiększeniem ;)
Piotr_S
Administrator

Postprzez długi » 6 maja 2010, o 06:38

W mojej starej lustrzance z powodzeniem stosowałem pierścień odwracający. Pozwalał on na przykręcenie zwykłego obiektywu 50mm odwrotnie ( tył na przód). Trochę kłopotliwe było ustawianie przesłony, ale makro wystarczające. Później miałem mieszek. Pozwalał na makro płynnie regulowane.
Pozdrawiam
Długi
"Kropla zimnej wody dodaje szklance koniaku aromatu"
J. Tuwim
długi
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez pokojeubasi » 7 maja 2010, o 10:45

każdy normalny aparat w obiektywie ma gwint od przodu do przykręcenia pierścienia odwracalnego /zenit,praktica itd/-b.stare dobre rozwiązanie ,ale tylko w lustrzance .
pokojeubasi

Postprzez lux » 14 maja 2010, o 15:20

Piotr_S napisał(a):Dzięki - te pierścienie powinny być wystarczające do zabawy. To drugie - soczewki - to raczej szkoda kasy mimo że tanie, te przykładowe zdjęcia to ja lepsze makro robię bez tych soczewek - samym powiększeniem ;)

tylko aby użyć pierścieni musisz mieć lustrzankę :)
lux

Postprzez Audik » 24 sty 2011, o 14:49

Mam i pierścienie (3 + ten do odwracania obiektywu) i mieszek - chętnie sprzedam.
Gwinty pod Prakticę, nie ma popychaczy.
Audik

Postprzez bogdan64 » 24 sty 2011, o 19:23

Tylko porządny obiektyw robi dobre makro, żadne tam soczewki czy pierścienie
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Audik » 25 sty 2011, o 07:24

bogdan64 napisał(a):Tylko porządny obiektyw robi dobre makro

Jakieś bliższe dane?
Audik

Postprzez vm2301 » 25 sty 2011, o 10:06

Poczytaj i pooglądaj Piotrze co ludziska potrafią z zamontowanym odwróconym obiektywem od zenita, czy innym heliosem ;)

Chyba sporo widywałem na Cyberfoto lub forum Fuji.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Fotografia