"nie pozwolimy zburzyć pomnika generała Świerczewskiego"

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

"nie pozwolimy zburzyć pomnika generała Świerczewskiego"

Postprzez IraS » 6 kwi 2009, o 06:49

Mieszkańcy Jabłonek: nie pozwolimy zburzyć pomnika generała Świerczewskiego

Generał Karol Świerczewski "Walter”, uznawany przez wielu Polaków za zdrajcę, dla niektórych nadal pozostaje bohaterem.

- Dla nas Karol Świerczewski na zawsze pozostanie bohaterem - mówili byli żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, milicjanci i działaczy SLD, którzy zjechali pod pomnik generała koło Baligrodu.

- To dzięki niemu oczyszczono Bieszczady z sotni UPA i ludzie wreszcie mogli zacząć normalnie żyć.

Andrzej Woźny z Sanoka, porucznik LWP, uczestnik walk polsko-ukraińskich w Bieszczadach:

- Wiem, że są zakusy w prawicowych środowiskach, by zburzyć monument, ale my do tego nie dopuścimy. On jest i nadal powinien być chlubą żołnierza polskiego.

Po śmierci zaczęła się akcja

Dokładnie 28 marca minęły 62 lata od śmierci gen. K. Świerczewskiego "Waltera”. Według oficjalnej wersji zginął w zasadzce Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wkrótce po tym wydarzeniu rozpoczęła się akcja "Wisła”. W jej wyniku z Bieszczadów i Beskidu Niskiego wysiedlono na Pomorze i południowo-zachodnie tereny Polski tysiące Ukraińców.

Zburzenia pomnika w Jabłonkach od lat domaga się m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Władze gminy Baligród odmawiają. Przeciwna jest również większość mieszkańców gminy.

Ma wiele na sumieniu

W 1962 r., w miejscu śmierci generała, postawiono pomnik. Za PRL organizowano tu szumne uroczystości, odbywały się też harcerskie rajdy walterowskie. Po transformacji ustrojowej zaczęto odsłaniać ciemne karty polskiej historii, także dotyczące Świerczewskiego. Choćby takie, że na własną prośbę walczył po stronie bolszewików w wojnie z Polską w 1920 roku i że ma na sumieniu życie żołnierzy AK, na których wydawano po wojnie wyroki śmierci.

Krzysztof Potaczała

źródło: Nowiny24
IraS
Administrator

Re: "nie pozwolimy zburzyć pomnika generała Świerczewskiego"

Postprzez Michał » 6 kwi 2009, o 07:48

IraS napisał(a):........Krzysztof Potaczała

.......źródło: Nowiny24[/quote]
Do czego zmierzasz umieszczając takie bzdety?
Ten pan to jakiś autorytet historyczny, czy może nie daj boże historyk IPN?

Pisze takie bzdety ten gościu, bo chlebek coraz droższy, a i krąg tematów zawęża sie w tempie prędkości światła.
A może zapoznałby się ten gościu z biografią i umocowaniem w faktach tamtych czasów?

P.s.
Z takim podejściem - dajcie sobie spokój z forum.
No - zmieńcie nazwę na bieszczadzkie forum amatorów i umieszczać można skolka ugodna różne "oryginały".
Tylko czemu ma to służyć!!!

pOZDRAWIAM
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez IraS » 6 kwi 2009, o 10:55

Michał napisał(a):Z takim podejściem - dajcie sobie spokój z forum.
No - zmieńcie nazwę na bieszczadzkie forum amatorów i umieszczać można skolka ugodna różne "oryginały".
Tylko czemu ma to służyć!!!
pOZDRAWIAM

A gdzie jest napisane, że forum ma tylko służyć profesjonalistom ? Mogą tu się wypowiadać zarówno amatorzy jak i ci co wszystko wiedzą najlepiej.

Michał napisał(a):Do czego zmierzasz umieszczając takie bzdety?
Ten pan to jakiś autorytet historyczny, czy może nie daj boże historyk IPN?

Pisze takie bzdety ten gościu, bo chlebek coraz droższy, a i krąg tematów zawęża sie w tempie prędkości światła.
A może zapoznałby się ten gościu z biografią i umocowaniem w faktach tamtych czasów?

No widzisz masz więc okazję zaświecić swoją wiedzą i napisać coś mądrzejszego (niż to co napisałeś), oświecić tych co nie znają faktów i prawdy historycznej.
IraS
Administrator

Postprzez vm2301 » 6 kwi 2009, o 12:39

Nie mnie oceniać pana Potaczałę. Ufam, że zdanie Twoje Michale na temat jego profesjonalizmu jest właściwe.

Tak się jeno zastanawiam, czy w tym tekście nakłamał, że ci ludzie nie chcą usunięcia pomnika? Jeśli tak zrobił, to jest bee.

Czy zmyślił sobie te obchody i wypowiedzi uczestników? Jeśli tak, to jest bee.

Czy w końcu, bez sensu jest w ogóle o tym pisać? A jeśli tak Michale sądzisz to dlaczego?

Ja tam już wolę o tym czytać niż o podkarpackim rekordzie w jedzeniu golonki, na którym ponoć pojawiło się 50-ciu przedstawicieli mediów;)

Pozdrawiam:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Misieg » 6 kwi 2009, o 13:29

A czy inne pomniki typu molocha leskich plantów czy w Woli Michowej też będą zburzone?
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg

Postprzez Michał » 7 kwi 2009, o 17:19

Uj uj uj Iras
IraS napisał(a):A gdzie jest napisane, że forum ma tylko służyć profesjonalistom ? Mogą tu się wypowiadać zarówno amatorzy jak i ci co wszystko wiedzą najlepiej.

A czy ja o czmś takowym skrobnąłem?

IraS napisał(a):...No widzisz masz więc okazję zaświecić swoją wiedzą i napisać coś mądrzejszego (niż to co napisałeś), oświecić tych co nie znają faktów i prawdy historycznej.

Liczysz na moje złośliwości? :-)

Gdybym chciał świecić swoją wiedzą jak to pięknie nazywasz - pisałbm publikacje, a nie posty na forum.

A w temacie wątka - nie zamierzam odgrzewać postów z tamtego forum. Co do Pana Potaczały - nie sugerujcie mi, że wypowiadam się na temat jego osoby. Pisałem o dziennikarstwie - ogólnie na przykładzie tego - artykułu?

A w temacie moich spostrzeń pobudzania tego forum do życia - przestań wklejać całe teksty. Link do tego nie wystarczy? Jesteśmy takimi imbecylami, że w necie sami nic nie znajdziemy?

P.s.
W tym roku mija 30 lat mojego pobywania w Bieszczadach. Wszyscy, którzy będą w okolicach wiadomego schroniska pomiędzy 10.10. a 30.10. tego roku - mają u mnie gratis 2 piwa (login i facjata z awatara do weryfikacji).
To się nazywa reklama!!!!

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie
Michał

Postprzez vm2301 » 7 kwi 2009, o 19:54

Będę na pewno;)...z 4 kolejnymi;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 8 kwi 2009, o 07:37

Michał napisał(a):
A w temacie moich spostrzeń pobudzania tego forum do życia - przestań wklejać całe teksty. Link do tego nie wystarczy? Jesteśmy takimi imbecylami, że w necie sami nic nie znajdziemy?

Tu się mylisz, każdy serwis, portal co jakiś czas zmienia oprogramowanie, system zarządzania treścią, layout strony. Najczęściej po takiej operacji wszystkie artykuły otrzymują nowy adres www. Wtedy taki link z forum prowadzi do "Nie odnaleziono adresu" i cały wątek traci sens bo nie wiadomo o czym dyskutowano. Inną zaletą wklejania całego tekstu jest to, że wyszukiwarki wskazują na taki wątek w którym toczy się dyskusja. Gdy będzie sam link nie koniecznie znajdą ten wątek osoby zainteresowane tematem.
IraS
Administrator

Postprzez Piotr_S » 8 kwi 2009, o 08:56

Dodam że nie tylko przy zmianach softu, ale naturalnie artykuły przenoszone są do archiwum po określonym czasie (np. tydzień, dwa, miesiąc - choćby gazeta,pl, itp.). I po chwili zostaje error 404. Nic mnie tak nie wkurza na forach jak same linki do artów i to nie jest tak jak napisano:
"Jesteśmy takimi imbecylami, że w necie sami nic nie znajdziemy?"
bo brakuje w tym jakby nieco logiki... Ci, którzy sami sobie znajdą linka tez przecież nie potrzebują, czyż nie? :)
Piotr_S
Administrator

Postprzez Michał » 8 kwi 2009, o 15:40

Ludzieeee!!!
Siadło na mnie dwóch adminów, a jeszcze nie zdążyłem narozrabiać na ty forum.

IraS napisał(a):Tu się mylisz, każdy serwis, portal co jakiś czas zmienia oprogramowanie, system zarządzania treścią, layout strony. Najczęściej po takiej operacji wszystkie artykuły otrzymują nowy adres www. Wtedy taki link z forum prowadzi do "Nie odnaleziono adresu" i cały wątek traci sens bo nie wiadomo o czym dyskutowano. Inną zaletą wklejania całego tekstu jest to, że wyszukiwarki wskazują na taki wątek w którym toczy się dyskusja. Gdy będzie sam link nie koniecznie znajdą ten wątek osoby zainteresowane tematem.

Czytam, że nadal uważasz mnie za imbecyla. Co ma CMS, layout (fuj) czy inna ciulnia do tego o czym pisałem. Wątek traci sens bo link nie jest aktualny? Imbecyl typu Michała skróci sobie adres i znajdzie archiwum.
Wiem wiem - pozycjonowanie jest najważniejsze. :-)

Piotr_S napisał(a):Dodam że nie tylko przy zmianach softu, ale naturalnie artykuły przenoszone są do archiwum po określonym czasie (np. tydzień, dwa, miesiąc - choćby gazeta,pl, itp.). I po chwili zostaje error 404. Nic mnie tak nie wkurza na forach jak same linki do artów i to nie jest tak jak napisano:
"Jesteśmy takimi imbecylami, że w necie sami nic nie znajdziemy?"
bo brakuje w tym jakby nieco logiki... Ci, którzy sami sobie znajdą linka tez przecież nie potrzebują, czyż nie? :)

Ekhm Piotrze
Nie potrzebują forum - czyż nie!! O tym piszesz?

Nie obrażcie się (albo nie - obraźcie się!) - ale taka forma pobudzania forum do życia jest drętwa. I jest to li tyko moje odczucie.
Dlaczego drętwa? Czy ktoś z Was zapozanał się z nfo z działu ochrona śreodowiska - z linka zapodanego? Tak? I co?
Za dużo do czytania? Do zrozumienia?
Pytajcie - fachowców Wam tu ściągnę!!

P.s.
Piwo w ilości 2 szt jest nieaktualne - nie ma limitu na darmowe piwo. Termin też się zmienił - 10.10 - 24.10. Dla mnie to rocznica i jednocześnie pożegnanie.

P.s. 2
To wszystko off top
Wyjeb... do kosza

Jak zwykle pozdrawiam serdecznie

A tubylcy generała znają tylko z podręczników. Ci którzy przeżyli od akcji Wisła - już umarli - vide Dziadek z Baligrodu - i nic nie powiedzą.
Michał

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy