Niepewny los kolei transkarpackiej w Bieszczadach

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Niepewny los kolei transkarpackiej w Bieszczadach

Postprzez Piotr_S » 13 lut 2011, o 16:48

IraS napisał(a):Na pewno nie jest to linia dochodowa, ale przy odrobinie chęci, bieszczadzcy organizatorzy ruchu turystycznego mogli by włączyć taki przejazd, przez tunel na Słowację do swoich programów. Teraz ta niewątpliwie ciekawa atrakcja jest mało doceniana i pomijana.

Nie rozumiem tego zdania. Skoro z założenia linia ma przynosić straty to kto ma za nie zapłacić? Gminy? Turyści? Organizatorzy ruchu turystycznego?

Pomysł jest fajny, tylko że z gatunku science-fiction a porównywanie go do BKL chyba nie za bardzo. Utrzymanie taboru BKL jest raz że tańsze, dwa że np. w zeszłym roku kolejka przewiozła ok. 70 tys. turystów a trzy że BKL ma "markę" czyli że atrakcją samą w sobie jest jazda wąskotorówką a nie normalnym składem (kogo obchodzą widoki za oknem). Ile może zgromadzić proponowana trasa? 10 razy mniej? 20 razy mniej? Pewnie coś koło tego. Nie sądzę że ogranizatorzy (i uczestnicy) wycieczek, które i tak jadą do Komańczy tak od razu na "hura" włączą to w program, bo to wydłużyłoby daną wycieczkę o jeden dzień - relatywnie mniej można zwiedzić, niż autokarem. Czas też się liczy.

A kto miałby utrzymywać torowisko i z czego? I wreszcie jaka to jest atrakcja jazda tunelem, skoro podczas jazdy i tak go nie widać? Chyba że przy tunelu przystanek by robili.

Dobry pomysł, ale nie do udźwignięcia finansowo - nie widzę po prostu tych chętnych, chyba że na siłę touroperatorzy by to wciskali w program każdej wycieczce.
Piotr_S
Administrator

Postprzez IraS » 13 lut 2011, o 18:03

Piotr_S napisał(a):Nie rozumiem tego zdania. Skoro z założenia linia ma przynosić straty to kto ma za nie zapłacić? Gminy? Turyści? Organizatorzy ruchu turystycznego?

Może to trochę źle napisałem, chodziło mi o to, że niedochodowa w takiej formie jakiej była do tej pory, gdy pociąg jeździł z Zagórza przeważnie pusty, w Łupkowie trzeba było się przesiadać i były to zwykłe kursy wg rozkładu, który doskonały nie był.

Z tym co napisałeś jakoś nie bardzo mnie przekonuje, przejazd tunelem i to do innego kraju, możliwość zwiedzenia tam czegoś, czy zakupienie jakiegoś typowo słowackiego specjału na pewno jest ciekawszy niż przejazd krzokami do Przysłupia ;) A wszystko to tylko kwestia odpowiedniej oprawy i reklamy i wcale nie musi to być na początku jakiś wypasiony tabor wystarczy jakiś autobus szynowy. Uczestniczyłem w kilku takich imprezach, przejazdach organizowanych przez Czechów i byłem naprawdę mile zaskoczony, były foto stopy na trasie, min też przy tunelu.
Zobacz taki Bałtów, postawili trochę plastikowych dinozaurów, odpowiednia promocja i cała polska tam jeździ.
IraS
Administrator

Postprzez jerzumarian » 28 kwi 2011, o 18:12

polecam zajrzeć na stronke kolei lublin- łuków. co roku organizuje sie jednorazowy przejazd ta trasa i tylko wtedy są chętni. tutaj, mimo moich naibardziej optymistycznych marzeń nie widze tego projektu jako stalej atrakcji. samo to ze dojazd do zagorza/ łupkowa z rzeszowa startuje bodaj o godzinie 2.30 w nocy. zastanawia mnie kto bedzie tym pociagiem jeżdzil. zeby jeszcze jakis pociag o tej porze do rzeszowa przyjezdzał. problemem realnym jest wyeliminowanie ruchu do sanoka/ zagórza przez stróże i biecz. jazda z rzeszowa przez strzyzów jasło to 4godzinna tułaczka do sanoka. na domiar w nocy nic nie widac. pamietam kilka lat temu jeszcze, bodaj w 2008 jechałem pociągiem od tarnowa przez stróze i biecz i bylto skład pelny. startował bodaj z bydgoszczy. taki stały rejs miałby sens gdyby np jezdzilpociąg reklacji warszawa-krakow- tarnów-stróze- biecz-sanok-zagórz-łupkow.np w okresie od maja do pazdziernika w piątki i powrot w niedziele. nie codziennie, ani nawet w kazdy dzien wekendu. to sa jednak marzenia ścietej głowy. pisze o tym na zasadzie bajki niz realnej mozliwosci realizacyjnej. dla mnie wszelkie pomysły robienia pociągu turystycznego na ww trasie raczej nie wypalą. nie znam kogos kto jedzie w bieszczady po to zeby sobie pociagami pojezdzic. taki vlaczek musi miec sens dojazdowy i wyjazdowy. nie zapomne dawnych wyjazdów w bieszady z przesiadka w zagórzu, gdzie czekały pociągi ok.6rano do lupkowa i ustrzyk d. jezdziłem tak dziesiątki razy w sezonie i pociąg był pełny. i byli chetni. musi byc tylko mądre skomunikowanie. a nie robienie pociagu samego dla siebie.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 29 maja 2011, o 13:29

No i stało się. Kolejarze przemysleli swoje decyzje i pociąg wakacyjny z Rzeszowa do Łupkowa będzie ruszał o godz 7.00 a w Łupkowie będzie po 12.00. długa podróż, ale jest przynajmniej skomunikowanie. Zpociagami z północnej i zachodniej polski. nie wiem jak to sie ma do połączeń warszawskich ale na pewno argumenty turystów podnoszone w wielu pismach do pkp dały swoje. jak to sie mówi - Warto pisać.... ;)
Polecam zatem podróż w Bieszczady (sam zamierzam wypróbowac latem ten myk) z Wrocławia o 23.05 , w rzeszowie o 6.55. z rzeszowa jak wyżej o 7.00. przesiadka bedzie w zagórzu, ale to normatyw. pociąg tam czeka na przyjazd tego z rzeszowa. :)
powrotów jeszcze nie sprawdzałem, ale uczynie to niezwłocznie po "zalogowaniu" sie w domu. ;)
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 8 cze 2011, o 15:27

jak zapewne zauważyliscie juz pojawiaja sie pytania o możliwość skomunikowania z pociągiem do lupkowa ze stron zachodnich. i to jest plus tej kolejowej decyzji o pociągu do łupkowa o 7 rano.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy