Nieszczęśliwa Chatka Puchatka na Wetlińskiej

Opisy i fotorelacje z pobytu w Bieszczadach

Re: Nieszczęśliwa Chatka Puchatka na Wetlińskiej

Postprzez vm2301 » 21 gru 2011, o 15:00

Czy to coś da?

Przecież nawet jeśli spędzamy czas w prywatnym pensjonacie, to znajdą się ludzie poszukujący spokoju i ciszy, jak również i tacy, co wolą pół nocy powyć przy gitarze.

Będą tacy, co psioczą na niski standard oraz ci, co powiedzą, że przecież nie dla wygód jeżdżą w Bieszczady...
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez browar » 21 gru 2011, o 15:28

vm2301 napisał(a):Będą tacy, co psioczą na niski standard oraz ci, co powiedzą, że przecież nie dla wygód jeżdżą w Bieszczady...

Nie dla wygód jeżdżę w Bieszczady.
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Pastor » 21 gru 2011, o 16:24

browar napisał(a):
vm2301 napisał(a):Będą tacy, co psioczą na niski standard oraz ci, co powiedzą, że przecież nie dla wygód jeżdżą w Bieszczady...

Zawsze psioczę na niski standard!
Pastor
Wyrypator na uchodźstwie

Postprzez Tomas » 21 gru 2011, o 17:17

lucyna napisał(a)::twisted:
Co do imprez. Jestem prawie abstynentką, zawsze tak było, ale diabli mnie biorą, gdy ludziom obrzydza się imprezowanie. Po górach chodzę już 40 lat, zawsze było wesoło, czasami przy ognisku, czasami w schronisku, nieraz było ostro. Sama skończyłam tzw. pijacki kurs przewodnicki (tak nas nazywali Ci Porządni Przewodnicy), każde szkolenie kończyło się imprezą. Rozumiem studentów, kiedy mają balować?, Gdy będą staruszkami. Oczywiście, czasami przeginają, ale to ich prawo, prawo młodości z którego i ja korzystałam. Dla mnie imprezowanie jest częścią górskiej tradycji.
Według mnie dla rodzin są pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, a schroniska mają służyć turystom kwalifikowanym górskim. Jeżeli bierzesz do górskiego schroniska dzieci to godzisz się, że będą one świadkami imprez. :twisted:

Droga Pani!!!
Jeżeli ma Pani takie pojęcie o turystyce po 40-letnim "chodzeniu" po górach to bardzo gratuluje takiego podejścia. Także tym "pijackim kursem przewodnickim" nie ma się co chwalić, jeszcze gdy się piszę wcześniej swojej "prawie abstynencji". Ja prowadzę kursy przewodnickie i nie mają takiego zakończenia, jakie Pani przedstwia.Ale to juz jest w kwestii organizatorów.
Co do tego, że schroniska mają służyć "turystom kwalifikowanym górskim" to tak się składa, że się do nich zaliczam, będąc kilkanaście lat w Polskim Związku Alpinizmu. Według Pani nie nadaje się do tego grona, które może liczyc na nocleg w schronisku, mając za sobą kilka wypraw wysokogórskich m.in.w Pamirze, Hindukuszu i Alpach, o wycieczkach w niższe góry nie wspomnę. Współpracuję również z różnymi europejskimi organizacjami turystycznymi jak i alpinistycznymi i dzięki temu znam wszystkie prawa i obowiązki turystów jak i gospodarzy obiektów dającym schronienie ludziom w górach.
Więc Pani Lucyno. Uprzejmie proszę o przedstawienie nam tu na forum zapisu w regulaminie Schroniska PTTK mówiącym o tym, że te obiekty mają służyć tylko "turystom kwalifikowanym górskim" - jak to Pani nazwała. W ułatwieniu podaję poniżej Regulamin Schronisk PTTK:

REGULAMIN SCHRONISKA PTTK

Załącznik do uchwały nr 100/97 Prezydium ZG PTTK z dnia 14.02.1997 r. przyjęty uchwałą Prezydium ZG PTTK nr 123/2003 z dnia 28.11.2003 r.

1.Schronisko PTTK służy wszystkim turystom, zwłaszcza członkom PTTK.
2.Schronisko oznaczone jest na zewnątrz emblematem PTTK. W schronisku uwidocznione są: Regulamin Schroniska PTTK, cennik usług wraz z informacją o stosowanych rabatach, w szczególności o Rabacie PTTK, informacja o szlakach prowadzących do sąsiednich schronisk oraz miejscowości - zasadniczo w formie mapy lub schematu, informacja o rozkładzie jazdy komunikacji publicznej z najbliższej miejscowości (przystanku, stacji), informacje o grożących niebezpieczeństwach i zasadach wzywania pomocy.
3.Schronisko zapewnia, co najmniej:
noclegi w warunkach turystycznych,
proste posiłki i ciepłe napoje,
wrzątek do naczyń własnych turysty bezpłatnie lub w cenie nie przekraczającej kosztów,
ciepłą wodę do mycia,
nieodpłatne korzystanie z kuchni turystycznej - pomieszczenia umożliwiającego przygotowanie posiłku we własnym zakresie także przy użyciu kuchenki turystycznej,
spożycie w jadalni posiłków przygotowanych we własnym zakresie,
wykorzystanie jadalni w charakterze świetlicy poza okresem wydawania posiłków,
korzystanie z apteczki wyposażonej w środki pierwszej pomocy,
turystom nocującym w schronisku, możliwość przechowania ekwipunku oraz suszenia odzieży i obuwia, a także naprawy sprzętu turystycznego we własnym zakresie.
4.Prowadzący schronisko udziela w ciągu 14 dni odpowiedzi w sprawie rezerwacji noclegów. Odpowiedź jest wiążąca dla obu stron.
5.Turyści przyjmowani są na nocleg według kolejności zgłoszeń, z tym że w chwili otwarcia recepcji lub przy równoczesnym zgłoszeniu pierwszeństwo przysługuje członkom PTTK. Schroniska PTTK udzielają Rabatu PTTK według zasad określonych odrębnie.
6.Turyście, który nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska, stacji kolejowej, miejscowości a także ze względu na zjawiska atmosferyczne, itp. schronisko obowiązane jest udzielić schronienia i jednego noclegu - nawet jeżeli wszystkie miejsca noclegowe są zajęte. Udzielenie noclegu w warunkach zastępczych upoważnia do pobrania opłaty nie przekraczającej ceny najtańszego noclegu w schronisku. Noclegu zastępczego udziela się wyłącznie wtedy, gdy brak jest miejsca w salach noclegowych.
7.W schronisku obowiązuje cisza nocna - używanie instrumentów muzycznych i urządzeń nagłaśniających nie może zakłócać wypoczynku turystów.

Zarząd Główny PTTK

Także w w/w regulaminie można z łatwością policzyć ile punktów jest nie przestrzeganych na tym obiekcie.
Na zakończenie dodam, iż w moich wędrówkach po górach nie spotkałem się z tak "zadbanym" punktem sanitarnym dla turystów...
Pozdrawiam serdecznie
Tomas
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 21 gru 2011, o 17:37

Przede wszystkim witam na Forum. No cóż gratuluję doświadczenia górskiego. :)
Widzi Pan małe ale... To są Bieszczady, jesteśmy jacy jesteśmy i dobrze nam z tym. A regulaminy no cóż. Obiecałam być grzeczną dziewczynką więc nie powiem co sądzę o regulaminach. Na szczęście mnie nie obowiązują, kilka lat temu wystąpiłam z PTTK. Między innymi z powodu owych regulaminów.
Co do pijackiego kursu przewodnickiego. No cóż, to były jedne z najpiękniejszych dni w moim życiu. Między innymi nauczona mnie dystansu do samej siebie i nic nie robienia sobie ze słów: pani nie wie kto ja jestem. :)
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 21 gru 2011, o 17:46

Tomas napisał(a):REGULAMIN SCHRONISKA PTTK

Załącznik do uchwały nr 100/97 Prezydium ZG PTTK z dnia 14.02.1997 r. przyjęty uchwałą Prezydium ZG PTTK nr 123/2003 z dnia 28.11.2003 r.

1.Schronisko PTTK służy wszystkim turystom, zwłaszcza członkom PTTK.
2.Schronisko oznaczone jest na zewnątrz emblematem PTTK. W schronisku uwidocznione są: Regulamin Schroniska PTTK, cennik usług wraz z informacją o stosowanych rabatach, w szczególności o Rabacie PTTK, informacja o szlakach prowadzących do sąsiednich schronisk oraz miejscowości - zasadniczo w formie mapy lub schematu, informacja o rozkładzie jazdy komunikacji publicznej z najbliższej miejscowości (przystanku, stacji), informacje o grożących niebezpieczeństwach i zasadach wzywania pomocy.
3.Schronisko zapewnia, co najmniej:
noclegi w warunkach turystycznych,
proste posiłki i ciepłe napoje,
wrzątek do naczyń własnych turysty bezpłatnie lub w cenie nie przekraczającej kosztów,
ciepłą wodę do mycia,
nieodpłatne korzystanie z kuchni turystycznej - pomieszczenia umożliwiającego przygotowanie posiłku we własnym zakresie także przy użyciu kuchenki turystycznej,
spożycie w jadalni posiłków przygotowanych we własnym zakresie,
wykorzystanie jadalni w charakterze świetlicy poza okresem wydawania posiłków,
korzystanie z apteczki wyposażonej w środki pierwszej pomocy,
turystom nocującym w schronisku, możliwość przechowania ekwipunku oraz suszenia odzieży i obuwia, a także naprawy sprzętu turystycznego we własnym zakresie.
4.Prowadzący schronisko udziela w ciągu 14 dni odpowiedzi w sprawie rezerwacji noclegów. Odpowiedź jest wiążąca dla obu stron.
5.Turyści przyjmowani są na nocleg według kolejności zgłoszeń, z tym że w chwili otwarcia recepcji lub przy równoczesnym zgłoszeniu pierwszeństwo przysługuje członkom PTTK. Schroniska PTTK udzielają Rabatu PTTK według zasad określonych odrębnie.
6.Turyście, który nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska, stacji kolejowej, miejscowości a także ze względu na zjawiska atmosferyczne, itp. schronisko obowiązane jest udzielić schronienia i jednego noclegu - nawet jeżeli wszystkie miejsca noclegowe są zajęte. Udzielenie noclegu w warunkach zastępczych upoważnia do pobrania opłaty nie przekraczającej ceny najtańszego noclegu w schronisku. Noclegu zastępczego udziela się wyłącznie wtedy, gdy brak jest miejsca w salach noclegowych.
7.W schronisku obowiązuje cisza nocna - używanie instrumentów muzycznych i urządzeń nagłaśniających nie może zakłócać wypoczynku turystów.

Zarząd Główny PTTK

Po pierwsze schronisko jest własnością PTTK. To Pana organizacja odpowiada za stan tego obiektu. Także węzła sanitarnego. Ma Pan pretensje do mnie, do osoby nawet nie należącej do PTTK o to, że jest tam toaleta w tak parszywym stanie? To właściciel odpowiada za to, podobnie za brak ciepłej wody. Jak widać pretensje może mieć Pan do swojej organizacji, a nie do mnie.
Po drugie. Współczuję Panu, mimo owego doświadczenia górskiego nie wie Pan podstawowej rzeczy. Żyj i pozwól żyć innym. To odnośnie Pańskiego stosunku do owych Studentów. Reakcja rodzi kontrreakcję.
Co do osób prowadzących schronisko. Są legendą tych gór. Lutka poznałam jako dziecko, to On mi opatrywał pierwsze górskie rany, to On dał mi kapcie abym na poranionych stopach poszła za Kolegami Rawki, to z Jego psem Prutem dzieliłam się wystaną w kolejce konserwą.
lucyna
Zbanowany

Postprzez PaweleS » 21 gru 2011, o 21:33

Czy ja o czymś nie wiem?
Czy Lutek zmusza do noclegów u siebie?
Czy coś się zmieniło?
Fakt,wiele rzeczy można by poprawić ale i bez tego dla mnie to po prostu cudne miejsce jest.
A jak jest mało ludzi to jeszcze cudniej.
A jak się samemu tam śpi (zdarzyło mi się raz) to też wyśmienicie.
etc etc etc

no i w sumie trochę Was rozumiem.
I tych ;)
I tamtych ;)

pozdrawiam wszystkich :)
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Tomas » 21 gru 2011, o 21:49

[/quote]
Po pierwsze schronisko jest własnością PTTK. To Pana organizacja odpowiada za stan tego obiektu. Także węzła sanitarnego. Ma Pan pretensje do mnie, do osoby nawet nie należącej do PTTK o to, że jest tam toaleta w tak parszywym stanie? To właściciel odpowiada za to, podobnie za brak ciepłej wody. Jak widać pretensje może mieć Pan do swojej organizacji, a nie do mnie.
Po drugie. Współczuję Panu, mimo owego doświadczenia górskiego nie wie Pan podstawowej rzeczy. Żyj i pozwól żyć innym. To odnośnie Pańskiego stosunku do owych Studentów. Reakcja rodzi kontrreakcję.
Co do osób prowadzących schronisko. Są legendą tych gór. Lutka poznałam jako dziecko, to On mi opatrywał pierwsze górskie rany, to On dał mi kapcie abym na poranionych stopach poszła za Kolegami Rawki, to z Jego psem Prutem dzieliłam się wystaną w kolejce konserwą.[/quote]

He he he... Po pierwsze: Nie należe do PTTK, bo mam swoje powody co do działań tej organizacji. Także powyższy cytat jest dla mnie conajmniej niepoważny. Tak nawiastem w Polsce jest co najmniej kilkanaście organizacji zajmujących się turystyką, ale widzę, że dla niektórych wszyscy są wrzucani do jednego worka PTTKowskiego. No cóż...
Po drugie: Przyznaję rację za to, iż właściciel odpowiada za stan techniczny, a dzierżawca za utrzymanie porządku... Czy jest ten porządek utrzymywany w pomieszczeniach sanitarnych? Na to pytanie już inni koledzy forumowicze na to pytanie odpowiedzieli.
Po trzecie: "Żyj i pozwól żyć innym" - proponuję głębszą refleksję nad tą myślą...
Po czwarte: Co do tematu studentów to znam go doskonale, ponieważ jestem po paru fakultetach i też bawiłem się w tych czasach, ale zawsze z kulturą i umiarem...
Po piąte: Gratuluję przeżyć górskich i nabierania doświadczenia, którego tak ciężko nabrać tam na dole...
Pozdrawiam
Tomas
Stonka bieszczadzka

Postprzez vm2301 » 21 gru 2011, o 21:59

Zawsze psioczę na niski standard!

A nie mówiłem? ;)

Przyznaję rację za to, iż właściciel odpowiada za stan techniczny, a dzierżawca za utrzymanie porządku... Czy jest ten porządek utrzymywany w pomieszczeniach sanitarnych? Na to pytanie już inni koledzy forumowicze na to pytanie odpowiedzieli.

Nawet, gdyby kazali walić w reklamówkę i znosić na dół, to i tak byliby tacy, którym to nie przeszkadza, a wyjątkowość noclegu niedogodność rekompensuje.
Z drugiej strony będą i tacy, co krytykować będą, bo przecież XXI wiek mamy...i toaleta sterylna być powinna wszędzie.

"Żyj i pozwól żyć innym" - proponuję głębszą refleksję nad tą myślą...

Zgadzam się, choć tez należy zrozumieć to, że większość bywalców danego miejsca brakiem ciszy się nie przejmie.
Wszak ten spragniony ciszy i spokoju wieczoru w dyskotece spędzać nie będzie.
Chcący ciszy, szczególnie dla małego dziecka zawsze dyskomfort odczują, choćby ze strony chrapiącego za ścianą, czy wyjącego wiatru.

Co do tematu studentów to znam go doskonale, ponieważ jestem po paru fakultetach i też bawiłem się w tych czasach, ale zawsze z kulturą i umiarem...

Zazdroszczę.

I liczby fakultetów ... i tego umiaru ;)

mea kulpa, mea kulpa ...a dupie mam, nie żałuję :twisted:
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zagubiona » 22 gru 2011, o 08:55

Dużo podróżując ze swoimi małymi dziećmi zwykle miałam taki zwyczaj, że zanim gdzieś się wybrałam z dziećmi wcześniej sama "rozpoznawałam" obiekt.
To pozwalało uniknąć problemów takich jak w opisywanym przypadku. Po prostu wiedziałam wcześniej czego się mogę spodziewać.
Dodam że z dziećmi nie nocowałam na kwaterach lub pensjonatach, ale wielokrotnie w chatkach i w schroniskach PTTK, również w PTSM-sch i w żadnym nie zdarzyła nam się sytuacja podobna do opisywanej.
Na Wetlińskiej akurat z dziećmi nie nocowałam, nie było mi po drodze i znając ten obiekt wcześniej nie chciałabym tam spać z dziećmi, między innymi ze względu na fatalne warunki higieniczne.

To z jednej strony - dla własnego komfortu.

Z drugiej strony:
Co do samego schroniska - ono jest takie "nierówne" - czasem bywa wspaniała atmosfera, czasem można się spodziewać pijackich ryków, to zależy jaka grupa akurat tam przebywa.
A jednak moim zdaniem schroniska PTTK powinny zachowywać pewien minimalny standard, choćby ten jaki jest określony w regulaminie PTTK, po coś ktoś ten regulamin napisał.
W przypadku grupy, która nie spełnia tych standardów, powinien wkroczyć gospodarz i stanowczo uciszyć.
Lutek zawsze taki był, potrafił uciszyć zbyt rozrabiające towarzystwo, dawno tam nie byłam, czy coś się aż tak mocno zmieniło ?

Tomas - jeżeli uważasz, że schronisko zdecydowanie nie spełnia standardów możesz złożyć skargę na schronisko skierowaną do zarządzającej nim spółki "Schroniska Karpackie"

http://www.schroniska-pttk.com.pl/

Skarżenie się na forum niewiele daje, zwykle kończy się biciem piany.
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje z Waszych pobytów i wypraw