Nocleg w Słowackich Bieszczadach, kojarzy ktoś?

Pytania oraz opinie na temat obiektów noclegowych w Bieszczadach

Nocleg w Słowackich Bieszczadach, kojarzy ktoś?

Postprzez Isos » 6 mar 2013, o 13:52

Hej,

robię wycieczkę w Bieszczady w lipcu, polskie Bieszczady mam już całe schodzone i tym razem chciałbym zahaczyć o Słowację. I tu pytanie do Was, czy kojarzycie noclegi we wsi Runina (dochodzi tam niebieski szlak z przełęczy nad Roztokami) albo Nova Sedlica? Ewentualnie noclegi w siole Ruske, Medowa Baba? Jeśli są tam jakieś noclegi, to jakie macie wrażenia? Podrzucilibyście jakiś kontakt? ;) Mam nadzieję, że wśród Was znajdzie się ktoś, kto już tam był ;)
Isos
Stonka bieszczadzka

Re: Nocleg w Słowackich Bieszczadach, kojarzy ktoś?

Postprzez IraS » 6 mar 2013, o 14:10

Podaje info z przed kilku lat, bo już dawno tam nie byłem. W Runinie nie było jakiegoś oficjalnego noclegu, ale należy pytać u ludzi i bez problemu za jakieś grosze znajdziesz nocleg. My spaliśmy u Wasyla Karcaby. W Novej Sedlicy jest fajny pensjonacik Kremenec z wyśmienitym jedzeniem http://www.kremenec.sk , to chyba jedyny oficjalny obiekt noclegowy i lepiej przedzwonić czy będą mieli akurat miejsca, jak raz trafiłem, że było wszystko zajęte. Oczywiście jak popytasz to i u ludzi się przenocujesz, każdy przyjmie chętnie parę euro ;). W Ruske nic nie ma, to wysiedlona wieś i ostał się tam tylko cmentarz. Na Polanie Medovej Baby jest jakiś spory schron, ale jak tam byliśmy był zamknięty na kłódkę. Może gdzieś chowają klucze, trzeba by się popytać w Novej Sedlicy.
IraS
Administrator

Postprzez kresowiak » 7 mar 2013, o 07:39

W ubieglym roku bylem w Runinie,schodzac z Dziurkowca. O noclegi pytac w jedynym barze we wsi - czynny od 14 do ... . Wazna informacja: jedyny sklep w Runinie czynny do
godz.14. Spalem za darmoche pod wielka wiata wypelniona sianem/za zgoda stroza tego dobytku/.Poznalem go oczywiscie w barze przy piwie. Piekne klimaty.Zycze powodzenia.
kresowiak
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Isos » 7 mar 2013, o 12:07

Dzięki za szybkie opinie ;) Niemniej miałbym jeszcze kilka pytań. Moje sugestie co do tego, że mogą być jakieś noclegi w Runinie i Ruske, wynika z oglądania map. Na jednej, polskiej było zaznaczone jakieś schronisko właśnie w Runinie, a na słowackiej http://mapy.hiking.sk/ można zobaczyć jakieś chaty w Ruske, rozumiem, że mapy kłamią? :P Poza tym widzę na tej mapie jeszcze jakieś inne miejsca noclegowe w Sedlicy :P

IraS - rozumiem, że pensjonat się podoba? Trochę cena mnie straszy, 12 euro... Jak myślisz, znalazłaby się jakaś stodoła albo coś, bo grupę będę mieć całkiem sporą ;)
kresowiak - Jak wielka jest ta wiata? Ile osób pod nią mogłoby wejść? Czy to jest ta wiata zaznaczona na podanej przeze mnie mapie? Rozumiem, że to pole namiotowe w Runinie nie istnieje?

Aha, i jeszcze jedno, jak z transportem w tamtym rejonie? Czy są np. busy z Runiny do Sedlicy?
Isos
Stonka bieszczadzka

Postprzez kresowiak » 7 mar 2013, o 14:33

Wiata jest wielka, zmiescic sie moze kompania wojska, aczkolwiek nie jest to oficjalne miejsce noclegowe.Pogadasz ze strozem i nie ma problemu.Pokoje poleca wlasciciel baru.Pole namiotowe ? , nie widzialem , ale rozbic sie mozna wszedzie. Komunikacja jest slaba o ile dobrze pamietam, to chyba dwa kursy dziennie. Polecam przejscie pieszo z Runiny do Topoli /piekna cerkiew/ , a nastepnie do skrzyzowania z droga glowna /w prawo do Stakcina i Sniny, w lewo do granicy z Ukraina i m.in. do Nowej Sedlicy/
kresowiak
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 7 mar 2013, o 16:47

Isos napisał(a):można zobaczyć jakieś chaty w Ruske, rozumiem, że mapy kłamią?

W Ruskiem są takie a'la letniskowe "dacze" - baraczki poprzerabiane ze starych samochodów, jedną widziałem zrobioną z wagonu i kilka drewnianych. Dawni mieszkańcy przyjeżdżają tam sobie na weekend. Czyli coś a'la domki rekreacyjne. Chatka biwakowa jest przy przełęczy nad Roztokami. W Ruskiem jest zwykła wiata - a nawet dwie. jedna na początku od strony przełęczy a druga na skrzyżowaniu w "centrum" Ruskiego. Zajrzyj - jest tu kilkanaście zdjęć tej wsi:
http://www.twojebieszczady.net/piesze/ruske.php
Piotr_S
Administrator

Powrót do Noclegi