Nowości Wydawnicze

Nowości Wydawnicze

Postprzez IraS » 11 mar 2009, o 17:47

Tatry Polskie
Autor: Józef Nyka. Wydanie XVI. Latchorzew 2009.
308 stron. 37 panoram górskich, 15 mapek i planów. Oprawa miękka z dwoma skrzydełkami, szyta.
ISBN 978-83-60078-07-5.
Cena w sprzedaży wysyłkowej 26,00 zł
Przewodnik bez odpowiedników w polskiej literaturze krajoznawczej -- od 35 lat stale na rynku, z wydania na wydanie rozszerzany i aktualizowany. Towarzyszy w wędrówkach doświadczonym turystom górskim, wprowadza w Tatry nowicjuszy. Zawiera szczegółowe opisy wszystkich szlaków w Tatrach Polskich, propozycje spacerów po Zakopanem i wycieczek na Podtatrze (w sumie 66 tras). Ostatnią część książki stanowi słowniczek w 140 hasłach omawiający wszystkie ważniejsze szczyty, przełęcze i jaskinie. Na obu stronach tylnej okładki umieszczona jest przejrzysta, kolorowa mapa.

Do nabycia w księgarni wysyłkowej Rewasz
Załączniki
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez IraS » 6 kwi 2009, o 07:03

Górale Spisza i Orawy

Na początku roku nakładem Oddziału Nowotarskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, Związku Podhalan, Związku Polskiego Spisza i Towarzystwa Przyjaciół Orawy ukazała się książka zatytułowana „Związek Górali Spisza i Orawy. W służbie społeczeństwa, narodu i państwa 1931-1939”. Na jej zawartość składają się materiały z konferencji naukowej, która odbyła się 11 listopada 2006 roku na Zamku w Niedzicy. Na jej zawartość składają się następujące artykuły:
Tadeusz M. Trajdos, 70 lat temu. Wspomnienie o Związku Górali Spiszą i Orawy;
Tadeusz M. Trajdos, Związek Spisko-Orawski i Związek Górali Spiszą i Orawy w dokumentacji urzędów Rzeczypospolitej Polskiej;
Jerzy M. Roszkowski, Stanowisko Związku Górali Spiszą i Orawy wobec korekty
południowej granicy Polski w 1938 r;
Robert Kowalski, Współpraca Związku Górali Spiszą i Orawy z polskim wywiadem
wojskowym w latach 1938-1939;
Bożena Królczyk, „Podhale się budzi". Działalność Związku Podhalan w latach 1921-1925;
Maria Bafia-Bobek, Józefa z Machayów Mikowa - orawska działaczka społeczno-narodowa;
Marek Skawiński, Osadnictwo polskie na Spiszu w latach 1851-1914;
Robert Kowalski, Statut Towarzystwa Spisko-Orawskiego. Nieznany dokument
do dziejów stowarzyszenia;
Jan Budź, „Kieby nasi dziadkowie postanyli" - Spisz wczoraj i dziś, perspektywy;
Jan Budź, Robert Kowalski, Rocznicowe obchody w Niedzicy – wspomnienie;
Całości dopełniają noty o autorach, oraz indeksy: osobowy i geograficzny.ŹRÓDŁO: Towarzystwo Karpackie
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez IraS » 15 lip 2009, o 11:52

Czarnogóra.

Przewodnik. Autorka – Agnieszka Szymańska. Wydanie III. Pruszków 2009. ISBN: 978-83-89188-89-2

304 strony tekstu, 31 fotografii barwnych, 45 fotografii czarno-białych, 8 rysunków, 26 mapek i planów, barwne mapki przeglądowe Czarnogóry i gór Durmitor.

Cena 32,00 zł

Przewodnik opisuje jedną z dawnych republik związkowych Jugosławii, obecnie niepodległe państwo – Czarnogórę, sto lat temu zwaną też Montenegro. Czarnogóra, niewielki kraj położony pomiędzy Chorwacją, Bośnią, Serbią i Albanią, obfituje w niezwykłe kontrasty. Od południowego zachodu zamyka ją typowe adriatyckie wybrzeże z pięknymi nadmorskimi krajobrazami, wygodnymi hotelami, plażami i uroczymi zabytkowymi miasteczkami pamiętającymi czasy potęgi Republiki Weneckiej. Podupadła w wyniku trzęsienia ziemi i konfliktów związanych z rozpadem Jugosławii, czarnogórska riwiera odzyskuje w szybkim tempie swą dawną popularność i również w polskich biurach podróży nietrudno o oferty wczasów w tamtejszych kurortach.

Dalej w głąb lądu ciągnie się wyżyna o charakterystycznym, nieco posępnym krajobrazie krasowym, przywodzącym na myśl sceny z Dzikiego Zachodu (właśnie w tych stronach Włosi kręcili swoje spaghetti-westerny). Tu przez wiele wieków toczyła się historia Czarnogórców - małego, ale nieugiętego górskiego ludu, bodaj jedynego na Bałkanach, który nigdy do końca nie uległ potędze otomańskiej Turcji. Teren obfituje w ciekawe zjawiska krasowe i pamiątki historyczne. Dla miłośników dzikiej przyrody niezwykle ciekawym miejscem jest wielkie Jezioro Szkoderskie, nad którym żyją nawet... pelikany. Północno-wschodnią część Czarnogóry zajmują pasma górskie o zróżnicowanej wysokości i charakterze, stanowiące - ze względu na znikome zagospodarowanie - prawdziwe wyzwanie dla turystów lubiących samodzielność. Wyjątkową atrakcję stanowią niezwykle głębokie kaniony rzeczne. W największym i najpiękniejszym z nich kanionie Tary organizowane są spływy raftingowe trwające nawet dwa dni. Pierwsza część przewodnika to dość obszerny, lecz przystępny zarys geografii i historii Czarnogóry. W rozdziale "Vademecum turysty" ujęto podstawowe informacje praktyczne dla turysty, m.in. o możliwościach dojazdu i zakwaterowania, niezbędnych formalnościach itp., a także o możliwościach uprawiania różnych rodzajów turystyki i aktywnego wypoczynku, ważniejszych imprezach kulturalnych, religiach i języku. Część krajoznawcza składa się z trzech rozdziałów, obejmujących kolejno: wybrzeże, wyżynę krasową oraz góry. Szczególnie dużo miejsca poświęca autorka otoczeniu Zatoki Kotorskiej oraz najpopularniejszym i najlepiej zagospodarowanym turystycznie górom Durmitor, w których opisuje większość znakowanych szlaków turystycznych.

ŹRÓDŁO: Adam Kulewski - Wydawca
Załączniki
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37


Powrót do Inne góry

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.