Nowości Wydawnicze

Recenzje, nowości, polecane tytuły

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez lucyna » 12 paź 2009, o 21:14

Moim zdaniem tak. Dodałabym tu jeszcze dwie książki Ruthenusa: "Na dnie jeziora" i "Na szlakach Łemkowszczyzny". Ciągle gościom przedstawiam książki, dość dużo ich kupują. Hitem jest jednak album "Bieszczady z nieba". Czasami grupa ma 6-10 osób, każdy z nich wychodzi z jakąś publikacją, przeważnie dzierżąc coś z Ruthenusa lub Rewasza. Ostatnio goście (duża grupa) kupili coś z 10 przewodników " Cerkwie w Bieszczadach" Krycińskiego, z 5 przewodników "Dzikie Bieszczady" Sitki i Szarka, 3 albumy "Bieszczady z nieba", dużo kalendarzy "Bieszczady z nieba" (najtaniej u Jaśka Joniaka po 10zł), mapy Ruthenusa. Dobre prezenty, ładnie wydane więc są nabywane. Niestety, raczej obojętnie przechodzą wobec wspomnień "Na dnie jeziora". Nie podoba im się szata graficzna.
lucyna

"Na dnie jeziora" Józef Pawłusiewicz

Postprzez lucyna » 18 paź 2009, o 10:32

Czekam, czekam i czekam aby ktoś wreszcie przedstawił jedną z najciekawszych książek o Bieszczadach jaka ostatnio ukazała się i cisza. Brzydko bawicie się milcząc o wspomnieniach Józefa Pawłusiewicza " Na dnie jeziora" wydaną przez Ruthenus (wątek Barszcza nie liczy się :twisted: ). Spotkanie promocyjne tej książki odbyło się coś z dwa tygodnie temu w Rajskim Gościńcu w Rajskiem. Dostałam zaproszenie ale gdzieś po drodze zawłóczyło się i przybyło spóźnione. Szkoda, bo na tę książkę czekałam aż trzy lata. Tak bardzo chciałam spotkać się z osobami pamiętającymi Pułkownika. Znam go z opowiadań pani Stefanii Kuncewiczowej i Oli.
Po raz pierwszy z pamiętnikiem spotkałam się na kursie przewodnickim. Jacek polecił mi ją mówiąc coś takiego: chcesz poznać historię Bieszczadów przeczytaj (Ostatnio z Kolega i Jaśkiem Joniakiem rozmawiałam o "Na dnie jeziora", zapomniał o tym). Pamiętnik ten zachwycił mnie, wciągnął tak, że czytałam go jednym tchem. Niestety, nie mogłam I wydania tej książki kupić.
Coś z trzy lata temu Barszczu Oli Biernat (Kuncewiczównie z domu, bardzo dobrze znała Pułkownika) i mi opowiadał o swoim zamiarze. Ucieszyłyśmy się jak dzieci i czekałyśmy na II wydanie. Rafi wystawił naszą cierpliwość na próbę.
Kiedyś dzwoni do mnie Barszczu i tajemniczym głosem mówi o niespodziance. Po kilku godzinach dopadam owa niespodziankę i tu prawdę powiedziawszy wpadłam w zachwyt. " Na dnie jeziora" od razu zaczęłam przeglądać. II wydanie przeczytałam ją dwukrotnie, coś mi się zdaje, że jeszcze raz po nią sięgnę.
Wiem, że dziwaczna jest ta recenzja ale nie dziwcie się. Ta książka trafiła mi do serca, nie potrafię być wobec niej obojętna. Na początku raziła mnie okładka, wydawała mi się taka smętna, wprost brzydka. Miałam okazję o tym projekcie rozmawiać z Kolegami przewodnikami (są w większości tak jak ja zachwyceni książką), w paniami w księgarni, z Jaśkiem, Barszczem. Moje zdanie jest odosobnione.
lucyna

Postprzez IraS » 10 gru 2009, o 10:58

NA POGRANICZU ŁEMKOWSKO-BOJKOWSKIEM

ZARYS ETNOGRAFICZNY
Jan Falkowski, Bazyli Pasznycki
Z 1 mapą, 29 rycinami i 9 tablicami
LWÓW 1935 ( reprint, RUTHENUS Krosno 2009)
Stron: 128
Format: B5
Oprawa: twarda, szyta z obwolutą
Wydawnictwo: Ruthenus, Krosno 2009

Bardzo starannie wydana podstawowa monografia etnograficzna Bieszczadów bedąca podstawowym źródłem etnograficznym dla tego terenu. Autorzy w 1934 r. odwiedzili kilkadziesiąt bieszczadzkich wsi i zebrali mnóstwo materiału etnograficznego. Dzięki ich badaniom możemy dowiedzieć się sporo rzeczy o gwarze Łemków i Bojków, o ich kulturze materialnej, o tym co jedli, czym się zajmowali, jak wyglądały ich wesela i pogrzeby.

Książka opatrzona jest mapką pogranicza łemkowsko-bojkowskiego, wieloma rysunkami i tablicami. Całość uzupełniają teksty pieśni obrzędowych (weselne, kolędy, szczodrówki, postne, ballady, miłosne, kołysanki, żołnierskie). Zawarte są też przezwiska ludowe z powiatu leskiego i sanockiego oraz słowniczek.

Spis treści

OBSZAR ETNOGRAFICZNY
1. Wstęp
2. Granica łemkowsko-bojkowska
3. Szlak wędrówki, krajobraz, ludność, przezwiska lokalne
4. Różnica między Łemkami i Bojkami, dialekt, strój, budownictwo
5. Granica łemkowsko-bojkowska

KULTURA MATERIALNA
6. Zbieranie dzikich płodów roślinnych
7. łowiectwo
8. Rybactwo
9. Hodowla zwierząt
10. Uprawa roli
11. Przygotowywanie pożywienia, pokarmy
12. Obróbka surowców
13. Odzież kobieca i męska
14. Budownictwo – budynki mieszkalne, gospodarcze, mieszkalne, cerkwie, krzyże przydrożne i kapliczki
15. Sprzęty
16. Komunikacja i trasport

KULTURA SPOŁECZNA
17. Narodziny dziecka
18. Wesele
19. Pogrzeb
20. Życie towarzyskie
21. Zwyczaje domowe i gospodarskie
22. Obrzędy doroczne
23. Prawa ludowe

KULTURA LUDOWA
24. Wiara w duchy
25. Czary i wróżby
26. Lecznictwo
27. Wiedza
28. Opowieści
29. Pieśni
30. Sztuka ludowa
31. Tańce

Przezwiska ludowe
Słowniczek
Spis rycin i tablic

Książka jest napisana przystępnym językiem i ślicznie wydana: okładka pokryta jest sztucznym płótnem z napisami tłoczonymi w kolorze czerwonym i czarnym.
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 4 lut 2010, o 08:52

Trzcinica – Karpacka Troja

Drugie wydanie książki Jana Gancarskiego ”Trzcinica – Karpacka Troja”

Długo oczekiwane wznowienie cieszącej się ogromnym zainteresowaniem książki Jana Gancarskiego “Trzcinica – Karpacka Troja” jest już dostępne. Premierowy egzemplarz trafił do rąk autora jeszcze w 2009 r., na kilka godzin przed jego końcem. Ukazanie się drugiego wydania “Trzcinicy – Karpackiej Troi” na progu Nowego Roku stanowi ukoronowanie oraz klamrę spinającą ogół wysiłków i trudów podjętych przez Jana Gancarskiego w ciągu ubiegłych 12 miesięcy.

“Trzcinica Karpacka – Troja” autorstwa Jana Gancarskiego- dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, wieloletniego badacza grodziska “Wały Królewskie” w Trzcinicy, a także pomysłodawcy i realizatora koncepcji budowy pod Jasłem skansenu archeologicznego – pojawiła się na rynku wydawniczym w 2006 r. Zawierała ona opis historii badań archeologicznych w Trzcinicy oraz obecnego stanu zachowania Grodziska, wprowadzenie do problematyki osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego w Regionie, a także szczegółowe dane dot. wyników badań prowadzonych przez autora od 1991 r. osobno dla początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Na końcu znalazł się zarys koncepcji Skansenu Archeologicznego “Karpacka Troja”, którego budowa miała się niebawem rozpocząć.

Pomimo, iż wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy książka zniknęła błyskawicznie z magazynu, jeszcze w grudniu 2009 r. do Muzeum wciąż trafiały zapytania o jej dostępność. To właśnie owo zapotrzebowanie było jednym z głównych powodów, które wpłynęły na decyzję o wznowieniu publikacji. Niemniej ważnym było także zakończenie budowy Skansenu w Trzcinicy. Obecnie część dotycząca “Karpackiej Troi” została rozszerzona, zwłaszcza o materiał ilustracyjny prezentujący ukończony kompleks muzealny w Trzcinicy. Czytelnicy sięgając po drugie wydanie książki będą mieć świadomość, iż rozdział traktujący o Skansenie to nie tylko seria graficznych wizualizacji, lecz rzeczywistość, którą już w maju br. można będzie na własne oczy zobaczyć i przeżyć.

Innym ważnym elementem, o który książka została wzbogacona są wyniki badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku w Trzcinicy w ostatnich 3 latach. Dostarczyły one niezwykle istotnych informacji stanowiących kolejne cegiełki w próbie rekonstrukcji obrazu minionych czasów. Wyjątkowo owocna okazała się zwłaszcza ponad dwumiesięczna kampania w sezonie 2009, podczas której archeolodzy natrafili na pozostałości domostwa z początków epoki brązu – jedynego tego typu obiektu po północnej stronie Karpat przypisywanego kulturze Otomani-Füzesabony – oraz tyleż unikatowe co zagadkowe znalezisko w postaci dwóch połówek brązowej siekiery zdeponowanych w dwóch osobnych naczyniach. Informacje o tych, a także całokształt zaktualizowanego stanu wiedzy o przeszłości trzcinickiego grodziska znaleźć można w “archeologicznej” części publikacji wraz z ilustrującym odkrycia materiałem fotograficznym. Tym samym “Trzcinica – Karpacka Troja” to pozycja obowiązkowa zarówno dla osób profesjonalnie jak i hobbistycznie zajmujących się historią Regionu, a w szczególności zagadnieniem Grodziska “Wały Królewskie” w Trzcinicy.

Drugie wydanie “Trzcinicy – Karpackiej Troi”, wzorem poprzedniego, dofinansowane zostało przez Gminę Jasło. Książka została przygotowana do druku przez wydawnictwo Ruthenus w Krośnie. Informacje o publikacji znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, zaś książkę zamawiać można drogą emailową (dane kontaktowe poniżej).

Na najbliższy czas zaplanowano dwa spotkania z autorem publikacji, które odbędą się w Krośnie i Jaśle. Więcej szczegółów niebawem.

źródło: Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Załączniki
IraS
Administrator

"Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie"

Postprzez lucyna » 6 lut 2010, o 14:32

andrzej627 napisał(a):Lucyna, znasz książkę "Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie" Waldemara Basaka?

Nie wiem czy nadal jesteś zainteresowany tą tematyką. Jeżeli tak to polecam bardzo interesującą książkę wydaną przez Muzeum Historyczne i IPN Oddział Rzeszów. "Powiat sanocki w latach 1944-1956" pod redakcją Krzysztofa Kaczmarskiego i Andrzeja Romaniaka to zbiór 10 referatów, które zostały wygłoszone na konferencji naukowej, która odbyła się 19 grudnia 2005 r w Sanoku. Są to obszerne artykuły o tematyce społeczno-politycznej, które wyszły spod piór znakomitych historyków regionalistów badających dzieje najnowsze Polski. Autorzy poruszają wiele bolesnych i do tej pory przekłamanych spraw jak: działanie aparatu represji (byłam zaszokowana czytając referat Janusza Borowca "Areszt i więzienie w Sanoku w latach 1944-1956"), działalność podziemia antykomunistycznego (niezmiernie ciekawy artykuł Andrzeja Romaniaka " Powstanie, działalność i likwidacja antykomunistycznego oddziału partyzanckiego NSZ pod dowództwem Antoniego Żubryda" i Pawła Fornala "Sanockie struktury Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (1945-1949). Geneza, działalność i likwidacja".Tę książkę wzięłam do ręki z "poręczenia" pana Andrzeja Romaniaka, gdy szukałam argumentów do dyskusji o Żubrydzie, która toczy się do tej pory na forum 321 gory w dziale góry historia, kultura, sztuka ( rozmowę bardzo polecam, jest trudna w "odbiorze", gdyż jest niezmiernie merytoryczna). Myślałam, że znam dzieje swojej rodzinnej ziemi. No właśnie, myślałam. O książce dość dużo piszę i cytuje jej spore fragmenty w dyskusji o której wspomniałam i w naszym Magdy i moim wątku subiektywny kącik czytelniczy na forum turystyka-gorska.
Moim zdaniem to powinna być lektura obowiązkowa tych wszystkich, którzy chcą poznać historię nie tylko naszej ziemi ale i naszej Ojczyzny.

Aha, drugie poszerzone wydanie książki dr Basaka "Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie ..." Ruthenus wyda w czerwcu.
lucyna
Zbanowany

Zielone Podkarpacie Przewodnik przyrodniczo-krajoznawczy"

Postprzez lucyna » 17 lut 2010, o 19:57

Pora wrócić na dawno wytyczony szlak. Na ponowne powitanie wybrałam wyjątkowo interesującą książkę. Mogę nawet powiedzieć, że kontynuatorkę bestselleru. Strzałem w 10 był bowiem przewodnik Grześka Sitko i Jacka Szarka "Dzikie Bieszczady", który doczekał się już kilku wydań. Aby śladem pierwszego podążył drugi, moim zdaniem równie ciekawy. Ten przepięknie wydany w ramach projektu przewodnik to "Zielone Podkarpacie Przewodnik przyrodniczo-krajoznawczy" Jacka Szarka i Grześka Sitko. Warto dodać iż powstał on we współpracy z naszym forumowym Kolegą Marcinem Sceliną. Jest przepięknie wydany, bardzo, bardzo bogato ilustrowany, połączenie albumu z atlasem i przewodnikiem. Zdjęcia przyrodnicze są fascynujące. Dobra wiadomość, to wydawnictwo można otrzymać bezpłatnie w Pro Carpatii w Rzeszowie lub ściągnąć sobie klikając w baner ze strony http://www.zielonepodkarpacie.pl" target="_blank Myśmy go dostali na szkoleniu i mówiąc wprost część z nas była nim zauroczona.
Spis treści:
Niezwykła podkarpacka przyroda
Z biegiem Tanwi
Kotlina Sandomierska
Pogórze Karpackie
Beskid Niski
Bieszczady
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 1 mar 2010, o 20:05

20 numer „Skarbów” po liftingu

Bezpłatny dwumiesięcznik „Skarby Podkarpackie” wszedł w czwarty rok ukazywania się. – Najnowszy 20 już numer jest po poważnym „liftingu”. Doszliśmy do wniosku, że po tylu latach ukazywania się i doświadczeniach potrzebne są zmiany w naszym wydawnictwie. Mam nadzieję, że nowy układ graficzny ułatwi lekturę czasopisma czytelnikom – mówi Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny „Skarbów”.

Rozpoczyna je tekst o zaniedbaniach w ochronie i upamiętnieniu miejsc po niezachowanych prawosławnych i greckokatolickich cerkwiach na obszarze Zasania, Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Na szczęście poza morzem złych przykładów jego autor Stanisław Kłos podaje i kilka pozytywnych działań. Kolejny materiał pokazuje, jak Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich z Zagórza do swoich akcji ratowania cmentarzy, dołącza plan wyremontowania murowanej cerkwi w Olchowej.
Po raz pierwszy na łamach zamieszczony został wywiad, z dr Grażyną Stojak, Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Przepytana „w temacie zabytków” opowiada o już zakończonych pracach, planach na najbliższą przyszłość oraz filozofii działań i wydawania pieniędzy, aby ocalić to, co najcenniejsze, wiekowe i niepowtarzalne.
Najobszerniejszym tekstem jest materiał ilustrowany 20 zdjęciami o drewnianej, barokowej rezydencji Lubomirskich w Kolbuszowej, rozebranej około 200 lat temu. – Gdyby przetrwała byłaby obiektem porównywalnym do Krasiczyna, Łańcuta czy Baranowa Sandomierskiego Prezentujemy ją tak obszernie, aby z jednej strony uzmysłowić olbrzymią stratę dla kultury materialnej regionu, a z drugiej ocalić pamięć o tym zabytku – mówi Krzysztof Zieliński.
Kontynuowane są także stałe elementy: o żydowskich nekropoliach, o dawnych właścicielach Rzeszowa, opisywane są wodne wyprawy rzekami Podkarpacia (tym razem po rzece Szkło), cenne świątynie w cyklu „Sanktuaria” (kościół w Jaśliskach i cerkiew w Jarosławiu). W „Skarbach Słowacji” prezentowane są dzieła sztuki za południową granicą, a w „Historiach prawdziwych” relacjonowane losy ludzi uwikłanych w „dziejowych młynach”.
- Z większych materiałów polecam dwugłos o losach Galerii Dąmbskich z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie: o jej przeszłości i zawartości oraz kalendarium sporu o prawa własności do niej – zachęca do lektury redaktor Zieliński.

Bezpłatne egzemplarze „Skarbów Podkarpackich” czekają w siedzibie wydawcy Stowarzyszeniu „Pro Carpathia” w Rzeszowie, na ulicy Gałęzowskiego 6/317. Wersja elektroniczna – w postaci pliku PDF - dostępna jest także na stronie internetowej http://www.skarbypodkarpackie.pl" target="_blank.
Załączniki
IraS
Administrator

"Skarby Podkarpackie"

Postprzez lucyna » 8 mar 2010, o 10:55

Numer przeczytałam od dechy do dechy. Naprawdę niezwykle interesujący. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników cerkwi, niezwykłych, takich kresowych, wielokulturowych klimatów.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 18 mar 2010, o 16:31

Magury 09. Rocznik krajoznawczy

Spis treści Magur 09

Od redakcji
- Tatiana i Grzegorz Bowanko – Krotki opis II wojny światowej na terenie wsi Krempna i Polany
- Pawel Kukurowski – Wrzesień 1939 roku w Beskidzie Niskim w oczach żołnierzy niemieckich
- Bogdan Huk – Struktura organizacyjna podziemia ukraińskiego na łemkowszczyźnie w latach 1945-1947
- Edward Marszałek – Leśne ślady wiary
- Ks. Stefan Szalasz – Latopis parafii Krempna Dekanatu Dukielskiego 1934-1942
- Urszula Janicka-Krzywda – Święty Włodzimierz, czyli burzliwe dzieje patrona Rusi
- Tadeusz M. Trajdos – Dalsze losy malarza Wiktora Zompha
- Damian Nowak – Nieistniejąca cerkiew p.w. św. Mikołaja w Zyndranowej
- Anna Ostrowińska – Tylicz
- Adam Bartosz – Macewy powróciły na brzostecki kirkut
- Stanisław Kryciński – Spod Budziejowic do Lipia
- Bartłomiej Kielski-Bardanaszwili – Wiersze
- Szymon Modrzejewski – Magurycz w 2009 roku
- Tadeusz Kiełbasiński – Przegląd pozycji wydawniczych na temat Beskidu Niskiego
w 2008 roku
- Varia

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich

Magury 09. Rocznik krajoznawczy poświęcony Beskidowi Niskiemu i Pogórzom pod redakcją Sławomira Michalika i Anety Załugi, Warszawa 2009

Cena w sprzedaży wysyłkowej: 21 zł
92 strony, 82 zdjęć czarno-białych i reprodukcji, 2 plany i mapki.
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 11 maja 2010, o 17:57

Leksykon Podkarpackiej Przyrody

Stowarzyszenie PRO CARPATHIA, dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, wydało „Leksykon Podkarpackiej Przyrody”. Jest to pierwsza w naszym województwie popularno-naukowa publikacja zbierająca podstawowe dane dotyczące obszarów chronionych Podkarpacia. Omawia dwa parki narodowe,10 parków krajobrazowych,13 obszarów chronionego krajobrazu oraz 94 rezerwaty przyrody plus jeden planowany. W sumie na 160 stronach zebrano 550 zdjęć i 109 mapek lokalizacyjnych.

- Przy różnych realizowanych przez nasze Stowarzyszenie projektach ciągle pojawiały się problemy z dostępem do rzetelnych danych o stanie przyrody na Podkarpaciu. Pomysł na książkę narodził się więc z potrzeby znalezienia wiarygodnych informacji na ten temat – mówi Krzysztof Zieliński, redaktor książki „Leksykon Podkarpackiej Przyrody”. - Napisaliśmy projekt do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który wspomaga działania związane z edukacją ekologiczną, a oni zaakceptowali go.
Kilka miesięcy trwało szukanie odpowiednich dokumentacji, dobieranie właściwych zdjęć, przygotowywanie map, a następnie rozpoczęto skład elektroniczny planowanego wydawnictwa.
W efekcie powstała popularno-naukowa publikacja, pierwsza na Podkarpaciu pozycja przedstawiająca wszystkie elementy obszarów prawnie chronionych w naszym województwie. „Leksykon Podkarpackiej Przyrody” prezentuje najnowsze dane dotyczące rezerwatów, także tych dopiero planowanych jak np. Żołny w Buszkowicach koło Przemyśla.
Książka to nie tylko ciekawa lektura, ale i ważny przewodnik po podkarpackiej florze i faunie. Kilkaset barwnych zdjęć (znaczna ich część zrobiona została przez najlepszych podkarpackich fotografów) przybliża najważniejsze gatunki, rzadkie endemity, ciekawe i barwne widoki środowiska przyrodniczego naszego regionu.
- Jestem przekonany, że lektura „Leksykonu” zachęci do zwiedzania przyrodniczej spuścizny w naszym województwie. To wręcz gotowy przewodnik dla wielbicieli szlaków i spędzania wolnego czasu pod gołym niebem – dodaje Krzysztof Zieliński.
„Leksykon Podkarpackiej Przyrody” dostępny jest w bibliotekach publicznych, uniwersyteckich, muzeach, instytucjach ochrony przyrody, część nakładu trafiła także do Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Stowarzyszenie nie prowadzi jego dystrybucji dla osób prywatnych.
Załączniki
IraS
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu