Nowości Wydawnicze

Recenzje, nowości, polecane tytuły

"Na pograniczu łemkowsko-bojkowskiem" reprint

Postprzez lucyna » 13 maja 2010, o 18:45

IraS napisał(a):NA POGRANICZU ŁEMKOWSKO-BOJKOWSKIEM

ZARYS ETNOGRAFICZNY
Jan Falkowski, Bazyli Pasznycki
Z 1 mapą, 29 rycinami i 9 tablicami
LWÓW 1935 ( reprint, RUTHENUS Krosno 2009)
Stron: 128
Format: B5
Oprawa: twarda, szyta z obwolutą
Wydawnictwo: Ruthenus, Krosno 2009

Bardzo starannie wydana podstawowa monografia etnograficzna Bieszczadów będąca podstawowym źródłem etnograficznym dla tego terenu. Autorzy w 1934 r. odwiedzili kilkadziesiąt bieszczadzkich wsi i zebrali mnóstwo materiału etnograficznego. Dzięki ich badaniom możemy dowiedzieć się sporo rzeczy o gwarze Łemków i Bojków, o ich kulturze materialnej, o tym co jedli, czym się zajmowali, jak wyglądały ich wesela i pogrzeby.

Książka opatrzona jest mapką pogranicza łemkowsko-bojkowskiego, wieloma rysunkami i tablicami. Całość uzupełniają teksty pieśni obrzędowych (weselne, kolędy, szczodrówki, postne, ballady, miłosne, kołysanki, żołnierskie). Zawarte są też przezwiska ludowe z powiatu leskiego i sanockiego oraz słowniczek.

Spis treści

OBSZAR ETNOGRAFICZNY
1. Wstęp
2. Granica łemkowsko-bojkowska
3. Szlak wędrówki, krajobraz, ludność, przezwiska lokalne
4. Różnica między Łemkami i Bojkami, dialekt, strój, budownictwo
5. Granica łemkowsko-bojkowska

KULTURA MATERIALNA
6. Zbieranie dzikich płodów roślinnych
7. łowiectwo
8. Rybactwo
9. Hodowla zwierząt
10. Uprawa roli
11. Przygotowywanie pożywienia, pokarmy
12. Obróbka surowców
13. Odzież kobieca i męska
14. Budownictwo – budynki mieszkalne, gospodarcze, mieszkalne, cerkwie, krzyże przydrożne i kapliczki
15. Sprzęty
16. Komunikacja i trasport

KULTURA SPOŁECZNA
17. Narodziny dziecka
18. Wesele
19. Pogrzeb
20. Życie towarzyskie
21. Zwyczaje domowe i gospodarskie
22. Obrzędy doroczne
23. Prawa ludowe

KULTURA LUDOWA
24. Wiara w duchy
25. Czary i wróżby
26. Lecznictwo
27. Wiedza
28. Opowieści
29. Pieśni
30. Sztuka ludowa
31. Tańce

Przezwiska ludowe
Słowniczek
Spis rycin i tablic

Książka jest napisana przystępnym językiem i ślicznie wydana: okładka pokryta jest sztucznym płótnem z napisami tłoczonymi w kolorze czerwonym i czarnym.

Jestem świeżo po lekturze. Pasjonującej lekturze, książka bardzo podobała mi się mimo tego, że nie jestem zbyt wielką miłośniczką etnografii. Niewątpliwy plus tej publikacji to ten iż jest to plon obserwacji, badań naukowych prowadzonych w terenie. Autorzy opisują to co widzieli, z czym mieli kontakt, czego doświadczyli spotykając się z autochtonami. Dla mnie ta publikacja jest także swoistym oknem przez które mogę podpatrzeć świat, który odszedł do historii.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez IraS » 9 lis 2010, o 18:53

No to się pochwalę ;)

Gmina Baligród. Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe

Czy trudno opisać obrazem 158 km2 gminy Baligród? Olbrzymi album, wydany dzięki dotacji WFOŚiGW w Rzeszowie, pokazuje, że jeśli za pracę wezmą się profesjonaliści – to nie. Słowo wstępne autorstwa Edwarda Marszałka kreśli obraz niezwykłego miejsca ciężko dotkniętego przez historię i ludzi, a drugiej strony sowicie obdarowanego przez naturę: krainę cisa, olszy kosej i sosny reliktowej, z licznymi rezerwatami oraz największymi ssakami: niedźwiedziem, żubrem i wilkiem. To wrażenie wzmacniają zdjęcia Ireneusza Jóźwika, szczególnie ciekawe, gdy przedstawiają elementy szaty roślinnej i krajobrazu tej jakże malowniczej gminy.
Edward Marszałek,
Gmina Baligród. Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe,
Wydawnictwo Ruthenus, Krosno 2010

ŹRÓDŁO: Skarby Podkarpackie
Załączniki
gbaligrod.jpg
gbaligrod.jpg (9.39 KiB) Przeglądane 445 razy
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

"Gmina Baligród"

Postprzez lucyna » 11 lis 2010, o 08:32

Irek z całego serca gratuluję Ci. Mam nadzieję, że będzie mi dane zapoznać się z Twoim dziełem. :)
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Gmina Baligród"

Postprzez Aleksandra » 11 lis 2010, o 14:43

IraS napisał(a):No to się pochwalę ;)

Gmina Baligród. Dziedzictwo przyrodniczo-kulturoweCzasami warto się pochwalić, gratuluję :!: :!: :!:
Wnikliwa recenzja po bliższym zapoznaniu ;)
Aleksandra
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 21
Dołączył(a): 15 mar 2009, o 20:46

"Gmina Baligród"

Postprzez Pastor » 11 lis 2010, o 18:17

lucyna napisał(a):Irek z całego serca gratuluję Ci. Mam nadzieję, że będzie mi dane zapoznać się z Twoim dziełem. :)


J. w. Szczerze gratuluje!!! + P....
Avatar użytkownika
Pastor
Wyrypator na uchodźstwie
 
Posty: 180
Dołączył(a): 11 mar 2009, o 23:45

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez IraS » 27 gru 2010, o 13:32

Nowa książka o Bieszczadzkiej Ciuchci

W pierwszych dniach stycznia 2011 roku nakładem Wydawnictwa RUTHENUS ukaże się książka „Z dziejów Bieszczadzkich Kolejek Leśnych” autorstwa dr. inż. Zygmunta Rygla, byłego pracownika RDLP w Krośnie. Autor jeszcze w 2008 roku opracował nowy tekst wydawanych wcześniej broszur o tej tematyce, ale, niestety, nie dożył już momentu ukazania się nowej publikacji, która po raz pierwszy kompleksowo traktuje Bieszczadzką Ciuchcię jako obiekt techniki leśnej i kulturowy zabytek leśnictwa sprzed lat. Edycję książki wspiera Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Polskie Towarzystwo Leśne i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Krośnie. Książka wydana będzie w twardej oprawie, w ładnej szacie graficznej, z licznymi mapkami i ilustracjami. We wstępie doń Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie, pisze: „Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze Bieszczady bez kolejki leśnej, stanowiącej jedną z największych turystycznych atrakcji tych gór. Sunąca wzdłuż dolin ciuchcia przywodzi na pamięć lata, gdy była ona niezwykle praktycznym środkiem transportu, a jednocześnie stanowiła dla mieszkańców prawdziwe okno na świat. Można powiedzieć, że właśnie kolejka od końca XIX wieku w sposób najbardziej wyraźny zmieniała gospodarcze oblicze tej ziemi. Niestety, jak wiele zdobyczy techniki, ustąpiła ona pola nowszym środkom transportu. Jej likwidacja w latach 90. XX wieku była wielkim dramatem dla licznych pracowników i ludzi w niej zakochanych. Dlatego z uznaniem trzeba dziś wspominać te osoby, które nie pozwoliły zapomnieć o bieszczadzkiej ciuchci i ostatecznie przywróciły ją do życia, nadając jej współcześnie turystyczną funkcję”.
Historyczny opis kolejek bieszczadzkich to dzieło Zygmunta Rygla, ale w książce znalazł się też rozdział na temat kulturowej roli leśnego pociągu, opracowany przez Romana Zielonkę, zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna. Wiele też wnosi współczesny opis działań Fundacji BKL autorstwa Stanisława Wermińskiego. Na kartach książki znajdziemy wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z zasobów archiwalnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Starych fotografii użyczyli również prywatni kolekcjonerzy, pasjonaci kolejek. To sprawia, że całość książki stanowi dzieło wielu osób, ale tym samym nadaje jej zupełnie nowego charakteru. Wydawnictwo RUTHENUS przygotowało dwie wersje okładki, dając nabywcom możliwość wyboru.
Promocję publikacji zaplanowano podczas uroczystości zakończenia V Biegu Narciarskiego Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, który odbędzie się 8 stycznia 2011 r. Będzie to również okazja do przypomnienia, że Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej kończy właśnie 15 lat.

Edward Marszałek,
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Załączniki
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

"Bieszczad 1 i 2"

Postprzez lucyna » 8 mar 2011, o 07:35

W 25 rocznicę powstania Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki Koledzy (część czyta nasze Forum) zrobili nam miłośnikom historii Bieszczadów piękną niespodziankę. Pod koniec 2010 roku ukazała się reedycja pierwszego i drugiego numeru "Bieszczadu" wydana we wspólnym tomie. Oba numery wydane niegdyś w formie broszur metodą kserograficzną zachowały swoją "autentyczność", wznowione zostały bowiem w technice offsetowej przy maksymalnym zachowaniu wierności pierwodrukom. Z całą serią optycznie łączy je okładka, piękne podkreślenie ciągłości działań Towarzystwa. Znajduje się bowiem na niej zdjęcie przedstawiające cerkiew w Bystrem.
Większość z nas jest miłośnikami tego rocznika. Dla osób jeszcze nie wtajemniczonych w specyfikę tego wydawnictwa przetoczę kilka słów z nowej, jakże pięknej strony internetowej TOnZ http://tonzbieszczadzki.pl/ .
"Początki rocznika Bieszczad były skromne. Po zebraniu sprawozdawczo-wyborczym za rok 1992 wydano metodą małej poligrafii, w niewielkim nakładzie, biuletyn wewnętrzny Oddziału. Zeszyt wzbudził duże zainteresowanie, co skłoniło nas do podobnej formy opracowania sprawozdania za rok 1993. Odbiór drugiego zeszytu wśród miłośników Bieszczadów zmobilizował zespół redakcyjny do przygotowania rocznika Oddziału, który byłby obszerniejszy, wydany w dużym nakładzie, na dobrym poziomie edytorskim. Stało się to możliwe po uzyskaniu grantu z Funduszu Rozwoju Euroregionu Karpackiego, pozyskaniu sponsorów i reklamodawców.
Obecnie Bieszczad ma ugruntowaną pozycję na rynku wydawniczym, liczne grono odbiorców w kraju i za granicą, szczególnie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Poziom merytoryczny naszego wydawnictwa został doceniony jesienią 1998 r. przez Zarząd Główny PTTK, który przyznał Bieszczadowi I nagrodę specjalną na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczo-Turystycznej w Poznaniu."

Spis treści
* Powstanie i działalność Oddziału TOnZ w Michniowcu w latach 1985 - 1992 Zdzisław Kwasek
* Cerkiewnicy (przy cerkwi św. Michała Archanioła w Beniowej, pow. Turka - Bojkowszczyzna) Roman Tymczuk od tłumacza Maciej Augustyn
* Szlakami bieszczadzkich kolejek wąskotorowych Mieczysław Darocha
* Remont cerkwi w Bystrem (ab)
* Zabytki żydowskie w Bieszczadach Andrzej Szczerbicki
* Festiwal Kultury Karpackiej (ab)
* Sprawozdanie Zarządu oddziału TOnZ Michniowiec za rok 1993
#Remont cerkwi w Bystrem Bogdan Augustyn
#Remonty i konserwacja krzyży przydrożnych Bogdan Augustyn
#Wykaz remontów obiektów zabytkowych w Bieszczadach Bogdan Augustyn
#Lokalizacja huty szkła z końca XVIII w. w Bereżkach Maciej Augustyn
#Śladami bieszczadzkich kolejek wąskotorowych Mieczysław Darocha
#Kolejne "Nadsanie" Robert Sochacki
# Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu Andrzej Szczerbicki
#Mona Liza z Łokcia Stefan Omelian z Wenhrynowicz
# Kalendarium

Tytuł: "Bieszczad 1 i 2"
Autor: TOnZ Oddział Bieszczadzki
Wydanie: II
Stron: 75
ISBN: 978-83-928621-8-5
Wydawnictwo: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki
Ustrzyki Dolne 2010

Bogdan Augustyn "'Remont cerkwi w Bystrem"
Cerkiew w Bystrem k. Czarnej od początku istnienia Oddziału TOnZ w Michniowcu (obecnie w Ustrzykach D.) była przedmiotem szczególnej troski i uwagi jego członków. Od 1983 roku trwały zabiegi o rozpoczęcie remontu mającego na celu zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem. W tym okresie uporządkowano wnętrze cerkwi, zabezpieczono pozostałe z wyposażenia przedmioty, zorganizowano stałą ekspozycję fotograficzną dotyczącą zabytków cerkiewnych. Dwukrotnie wykorzystano obiekt i jego otoczenie do organizacji imprez kulturalnych: w 1991 roku występowały tu zespoły z Ukrainy, a w 1993 r. zorganizowano Festiwal Kultury Karpackiej.

Dzięki zabiegom i inicjatywie Oddziału, przy ścisłej współpracy WKZ w Krośnie, udało się w 1993 r. zabezpieczyć dach w cerkwi oraz wyremontować całkowicie przycerkiewną dzwonnicę. W roku 1994 cerkiew w Bystrem została jako obiekt zagrożony wciągnięta do programu prac interwencyjnych „Zabytki cerkiewne”, na które środki przeznaczył Generalny Konserwator Zabytków.

Kilkakrotnie Oddział apelował w pismach do WKZ i Konserwatora Generalnego o ratowanie obiektu opisując jego stan. Przyniosło to w efekcie decyzję o przyznaniu na remont kwoty 300 mln starych złotych.

Czas na remont był już najwyższy, gdyż zabezpieczenie dachu w roku ubiegłym niewiele pomogło, a podczas zimy powstały nowe przecieki – najpoważniejsze w kopule głównej i nad prezbiterium w okolicy ikonostasu. Funkcję inwestora przejęła Komisja Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej (TOnZ).

30 lipca 1994 r. do Bystrego przybył jej przewodniczący Pan Bogdan Martyniuk celem omówienia zakresu prac i terminu ich rozpoczęcia. Remontu podjęła się krośnieńska firma budowlana „JETIKA”, która jako jedyna w województwie posiada uprawnienia do prowadzenia tego typu prac. Po wstępnych ustaleniach 24 sierpnia przekazano wykonawcy obiekt do remontu. Nieco rozwlekłe ustalenia wstępne sprawiły, że do bezpośrednich prac przystąpiono dopiero z początkiem października, kiedy to definitywnie zakończył się okres bezdeszczowy (wyjątkowo suche lato).

Biorąc pod uwagę prace na wysokościach, październikowe opady deszczu i śniegu na pewno nie ułatwiły zadania wykonawcy. Niemniej jednak w połowie listopada tę fazę remontu zakończono. Wymieniona została w całości blacha pokrywająca kopułę i dach nad prezbiterium oraz obicie deskowe. Zakonserwowano okna i krzyż na kopule. Pozwoliło to zlikwidować całkowicie przecieki nad ikonostasem. W trakcie prac zrezygnowano na razie z wymiany blachy (z uwagi na jej niezły stan i brak przecieków) na gont, którym pierwotnie przykryty był daszek okalający cerkiew.

W ustaleniach końcowych w dniu 14 grudnia komisja podsumowująca prace zapoznała się z ich zakresem. Ustalono, że wymiana blachy na gont nastąpi w ostatniej fazie remontu. Wyrażono tez opinię, że ze względu na stan pozostałej części obiektu należy zabiegać w przyszłym roku o fundusze na całościowy remont bystrzańskiej świątyni.

Bogdan Augustyn"

Ze strony TOnZ można pobrać kilka artykułów, które tam ukazały się w "Bieszczadzie".

Drodzy Koledzy Przewodnicy proszę wznówcie jeszcze numer 4 "Bieszczadu". Brakuje mi go do kolekcji, na rynku jest nieosiągalny, czasami można kupić na aukcjach internetowych za bardzo duże pieniądze.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez IraS » 8 mar 2011, o 21:49

Zapomniane Cerkwie - nowy album Wydawnictwa Ruthenus

Na rynku wydawniczym pojawiła się bardzo ciekawa pozycja o tematyce Bieszczadzkiej, ale nie tylko. Wydawnictwo RUTHENUS z Krosna zaskoczyło ponownie bardzo ciekawym albumem pt. "Zapomniane Cerkwie". Autorem albumu jest Paweł Kusal, dla którego jest to kolejna autorska publikacja po „Zapomnianych Bieszczadach”.

W albumie są fotografie istniejących oraz w większości nieistniejących cerkwi z Beskidu Niskiego, Bieszczadów, Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego, Pogórza Przemyskiego, Obwodu Lwowskiego na Ukrainie, Roztocza, a nawet z okolic Tomaszowa Lubelskiego.
W albumie przedstawiono blisko 170 obiektów, na około 200 fotografiach. Album został wydany jako jedna pozycja w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

We wstępie pisze: "Czas zatrzymany na fotografii. Życie cerkwi zatrzymane w ulotnej chwili gdy kładzione są pierwsze deski, gdy odbywa się odpust, gdy śnieg pokrywa kopuły, gdy pozostała już tylko samotna kostnica cerkiewna, na pustym wzniesieniu.

Widokówki i fotografie z przełomu XIX i XX w. przetrwały w rodzinnych albumach, pamiątkach, cudem ocalały z wojennej pożogi. Stanowią skarb bezcenny. Ukazują piękno, jakiego dzisiaj już nie ma. Piękno proste, ale i piękno potężne. Wzruszają fotografie cerkiewek skromnych, prosto szalowanych, a zachwyt budzą wielostopniowe dachy brogowe. Oktagonalne kopuły misternie kryte gontem drewnianym są majstersztykiem sztuki ciesielskiej. Snycerskie zdobienia zadziwiają bogactwem detali wiernie oddanych w drewnie. Jeszcze z wieżyczki słychać dźwięk sygnaturki. Życie cerkwi zatrzymane na fotografii.

Udało nam się ocalić maleńkie fragmenty minionego czasu i minionej kultury. Przekazujemy Państwu album jedyny w swoim rodzaju, mając nadzieję, że i Was urzeknie piękno nieistniejących już i zapomnianych cerkwi.”

Więcej informacji na temat powyższej publikacji oraz zamówień można uzyskać w Wydawnictwie Ruthenus, lub zamówić bezpośrednio w księgarniach internetowych http://www.ruthenus.pl

Paweł Kusal - Zapomniane Cerkwie
Format: A4, Oprawa: twarda, szyta, Stron: 272
Wydawnictwo: Ruthenus, Krosno 2011

Źródło: http://www.bieszczady.net.pl
Załączniki
zapomnianecerkwie.jpg
zapomnianecerkwie.jpg (9.62 KiB) Przeglądane 387 razy
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez smoczyszlak » 17 mar 2011, o 14:41

Nie jest to nowość, ale warta przeczytania "Leśne Podkarpacie" Kazimierza Wojewody. Jeszcze nie miałam książki w rękach i chyba długo jeszcze nie. Okropnie trudno ją dostać. Może ktoś podpowie, gdzie można kupić...
Avatar użytkownika
smoczyszlak
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 29
Dołączył(a): 17 mar 2011, o 14:34

Re: Nowości Wydawnicze

Postprzez lucyna » 18 mar 2011, o 05:35

smoczyszlak napisał(a):Nie jest to nowość, ale warta przeczytania "Leśne Podkarpacie" Kazimierza Wojewody. Jeszcze nie miałam książki w rękach i chyba długo jeszcze nie. Okropnie trudno ją dostać. Może ktoś podpowie, gdzie można kupić...

No to jest nas dwoje, rozpoczynam poszukiwania. :)
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.