Nowy szlak z Ubla - Nova Sedlica

Opisy i fotorelacje z pobytu w Bieszczadach

Nowy szlak z Ubla - Nova Sedlica

Postprzez Samotny Odyniec » 19 paź 2015, o 20:23

Wszystko zaczęło się gdy pewnego kwietniowego dnia zszedłem do Cisnej po wycieczce do źródeł Cirochy. Z ciekawości zahaczyłem o punkt informacji turystycznej. Moją uwagę przykuła wisząca na ścianie gablota. Znajdowała się w niej ogromna mapa Bieszczad. Nigdy nie widziałem arkusza o tak dużej skali i szerokim zasięgu – były tu rozległe obszary Polski, Słowacji i Ukrainy. Przystąpiłem do lustracji obszaru wschodniej Słowacji i bardzo się zdziwiłem gdy zobaczyłem, że czerwony szlak z Krzemieńca do Nowej Sedlicy został przedłużony aż po Uble. Zaintrygowały mnie zwłaszcza położone na jego trasie, tuż przy granicy z Ukrainą, bunkry i okopy linii Arpada z czasów ostatniej wojny światowej. Kiedy zacząłem badać temat w Internecie odkryłem, że wydawnictwo Compass wydało właśnie mapę „Bieszczadzkie Pogranicze” >>> http://bieszczadzkieforum.pl/nowosci-wydawnicze-t98-60.html

W dwa tygodnie później po dwóch dniach w Wyhorlacie zajechałem autokarem do Ubli. Początek nie był porywający. Po wychwyceniu odpowiedniego skrętu wszedłem na asfalt. Przez blisko godzinę otoczony karpackim buszem podążyłem nim wzdłuż dopływu Ublianki. Natykałem się na stosunkowo świeże ale stosunkowo rzadkie czerwone oznakowanie, które w końcu wskoczyło na leśną drogę użytkowaną przez leśników i straż graniczną. Warto było pokonać ostre podejście na bezimienny szczycik w pobliżu Krywuli by móc cieszyć oczy bieszczadzką panoramą i powęszyć po okopach linii Arpada.
Kontynuując marsz leśną dobiłem do biegnącego ku Uličowi asfaltu. Chwilę potem spotkałem pierwszy patrol słowackiej straży granicznej. Z terenowego auta wysiadło dwóch mundurowych. Gdy zorientowali się kim jestem i co tu robię zapytali gdzie dalej zmierzam i napomnieli by nie zbliżać się do granicy z Ukrainą i unikać nocowania w jej pobliżu. Pożegnawszy się w dobrej atmosferze w lekkim i na szczęście krótkotrwałym deszczyku skierowałem się do pobliskiej chatki. Była zamknięta więc pozostała mi tylko lustracja pobliskiej rozległej polany, swoją drogą idealnie nadającej się na rozbicie namiotu.
Zaraz za następnym zakrętem natknąłem się na kolejny patrol jadący do Uliča. W tym przypadku rozmowa była krótka, bo wiedziałem już co mam mówić. Chłopaki nie wysiadając z samochodu życzyli mi miłego dnia i odjechali. Tymczasem znalazłem się na wysokości Wysokiego Wierchu. Po przeciwnej stronie dojrzałem spory kawałek ukraińskich Bieszczad oraz wieś Stryczawę.

Koło wysokiej wieży strażniczej znalazłem osobliwe oznaczenie ubytku drogi. Otóż miejsce, gdzie razem ze zboczem obsunął się spory fragment nawierzchni, Słowacy oznaczyli za pomocą wysokiego drąga, do którego przytwierdzili czaszkę konia oraz ułożonego na polanie drewna ostrzegawczego czerwonego trójkąta.
Po sfotografowaniu tej ciekawostki trafiłem na kolejny niewyraźny skręt szlaku i stromym zboczem zszedłem nad rzeczkę Uliczkę. To właśnie na tym zejściu natrafiłem na dobrze zachowane okopy, bunkry oraz zapory przeciwczołgowe z okresu II Wojny Światowej. Widać było, że ktoś opiekuje się tym terenem – odnowiono - drewniano ziemne umocnienia dolegające do bunkrów. Same schrony nie imponowały rozmiarami, w porównaniu do tych z Normandii były wręcz "śmiesznie" małe. Karpaccy kuzyni francuskich kolosów mogli pomieścić maksymalnie dwóch żołnierzy obsługujących karabin maszynowy. Reszta obrońców była rozlokowana w okolicznych okopach.

Po przejściu mostu na Uliczce na podejściu pod Babličke ponownie natknąłem się na okopy oraz bunkry, tym razem w znacznie gorszym stanie. Sam wierzchołek nie był porośnięty lasem więc po dojściu do pobliskiej wiaty mogłem delektować się rozległą bieszczadzką panoramą. Przede mną, na tle oceanu zieleni i błękitu nieba, rozpościerał się wspaniały widok na graniczny Rożok, Stińską i dalsze ukraińskie szczyty, zaś na Słowacji ujrzałem między innymi masyw Wielkiego Bukowca.
Wyminąłem kolejną okazałą wieżę strażniczą i powtórnie wszedłem w las gdzie uzupełniłem wodę w strumieniu płynącym po zboczu Rożoka. W tym rejonie zetknąłem się z najsłabiej oznaczonym fragmentem trasy. W trzech miejscach musiałem pogłówkować którędy iść dalej. Bardzo łatwo było zgubić szlak i pójść którąś z leśnych dróg. Gdybym nie miał ze sobą mapy zapewne nie dotarłbym tak łatwo na Hukov. Tu na rozległej polanie spotkałem ostatni tego dnia patrol. Schodząc z tego szczyciku zauważyłem pod drzewami quad i dwóch wylegujących się gości, którzy okazali się być mundurowymi. Gdy przyjrzałem się dokładniej zauważyłem, że mają pod ręką automaty…
Jak zwykle zapytali mnie gdzie zmierzam. Wywiązała się przyjemna rozmowa w trakcie, której z czysto formalnych powodów poproszono mnie o dokumenty. Gdy jeden ze strażników walczył z papirologią, dowiedziałem się od jego kolegi, że jutro szykuje się poważne pogorszenie pogody. Po zwróceniu mi dowodu rozstaliśmy się przyjaźnie i zszedłem do Uličské Krivé, gdzie zjadłem małe co nieco, zaszedłem do zabytkowej cerkwi i pogawędziłem pod sklepem z tubylcem. Po przeanalizowaniu sytuacji zdecydowałem się na pominięcie niebieskiego szlaku wiodącego do Ruskiego Potoku i wsiadłem w autokar do Runiny.
Przyznam szczerze że nie planowałem iść dalszą częścią nowego czerwonego szlaku wiodącego aż do Novej Sedlicy z dwóch powodów. 1) Chęć spenetrowania rejonu Runiny 2) Na odcinku Uličské Krivé - Nova Sedlica 98 % szlaku poprowadzono asfaltową drogą.

Zdjęcia z powyższej eskapady są na https://plus.google.com/u/0/photos/116457727426332451846/albums/6147267803852786497
Ujęcia 10 -16 dotyczą opisanego fragmentu czerwonego szlaku.
Samotny Odyniec
Stonka bieszczadzka

Re: Nowy szlak z Ubla - Nova Sedlica

Postprzez Samotny Odyniec » 20 paź 2015, o 20:21

Samotny Odyniec
Stonka bieszczadzka

Postprzez Kpinka » 24 paź 2015, o 15:16

Ile trwa przejście całego szlaku? Pytam ponieważ tej części Bieszczad jeszcze nie zwiedzałam i chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej zanim wyruszę w trasę.
Kpinka
Stonka bieszczadzka

Postprzez Katarzyna » 9 mar 2016, o 10:04

Niestety linki do zdjęć nie działają. Czy możesz wstawić inne?
Katarzyna
Stonka bieszczadzka

Postprzez aśka776 » 15 kwi 2016, o 22:12

Super :)) Pozdrawiam!
aśka776

Postprzez tonit » 11 maja 2016, o 20:22

Bardzo ciekawy artykuł :) Pozdrawiam!
tonit
Stonka bieszczadzka