Odznaka Krajoznawcza "ZNAM ZIEMIĘ PRZEMYSKĄ"

Odznaka Krajoznawcza "ZNAM ZIEMIĘ PRZEMYSKĄ"

Postprzez Misieg » 12 kwi 2009, o 14:22

Zachęcam do zdobywania odznaki ustanowionej przez Przemyski oddział PTTK:

Komisja Krajoznawcza jest fachowym organem Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego im. dr M. Orłowicza w Przemyślu powołanym dla popularyzacji krajoznawstwa i wiedzy o regionie, także we współpracy z instytucjami, stowarzyszeniami, samorządami, szkołami i nauczycielami. Zadaniem Komisji Krajoznawczej jest obok gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o walorach naturalnych i kulturowych Przemyśla wraz z okolicą, również upamiętnianie osób zasłużonych dla naszej Ojczyzny oraz podtrzymywanie pamięci o ważnych dla Polski zdarzeniach, które miały miejsce w naszym regionie. Komisja realizuje swoje zadania poprzez pracę zespołów powołanych do poszczególnych działań. Serdecznie zachęcamy wszystkich, pragnących podzielić się swoją wiedzą z innymi, do współpracy dla wspólnego dobra naszego miasta, regionu i Ojczyzny.


- Regulamin Odznaki Krajoznawczej "ZNAM ZIEMIĘ PRZEMYSKĄ"

I. Postanowienia Ogólne
1. Odznaka została ustanowiona przez Oddział PTTK im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu uchwałą Zarzadu Oddziału w dniu 28 listopada 2007 roku, w celu zachęcenia społeczeństwa do uprawiania turystyki i krajoznawstwa oraz poznawania dziejów, zabytków, kultury i piękna Ziemi Przemyskiej.
2. Odznaka jest trójstopniowa: brązowa, srebrna i złota.
3. Odznakę zdobywa się w wymienionej kolejności stopni, nie więcej niż jeden stopień w ciągu roku.
4. Odznaka jest przyznawana na podstawie przedstawionej do weryfikacji ksiażeczki Odznaki Krajoznawczej "Znam Ziemię Przemyską" zawierającej potwierdzenia zwiedzenia wskazanych w regulaminie miejsc i obiektów lub ujętych w nim tras. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się inną formę udokumentowania zwiedzanych miejsc i obiektów.
5. Poszczególne stopnie odznaki mogą być nadawane z pominięciem warunków regulaminu za szczególne zasługi w popularyzowaniu walorów turystycznych i krajoznawczych Ziemi Przemyskiej. W takim przypadku odznakę traktuje się jako honorowe wyróżnienie przyznane przez Zarząd Oddziału PTTK im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu.

II. Warunki zdobywania Odznaki
1. Odznakę można zdobywać po ukończeniu 7 roku życia.
2. Odznakę można zdobywać podczas wycieczek indywidualnych lub zbiorowych zwiedzając obiekty i miejsca wymienione w regulaminie.
3. Potwierdzenie zwiedzenia obiektu lub miejsca oraz przejścia trasy musi zostać ujęte w książeczce Odznaki Krajoznawczej "Znam Ziemię Przemyską" poprzez umieszczenie w niej pieczątki obiektu, dołączenia biletu wstępu lub fotografii osoby ubiegającej się o odznakę wykonanej na tle bądź w środku zwiedzanych miejsc i obiektów. W przypadku uczestniczenia w wycieczce prowadzonej przez przewodnika lub instruktora krajoznawstwa może on również udzielić potwierdzenia poprzez złożenie czytelnego podpisu wraz z numerem swojej legitymacji oraz wpisanie daty wycieczki.
4. Zwiedzane obiekty, miejsca i szlaki nie mogą się powtarzać podczas zdobywania innych stopni Odznaki.
5. W celu zdobycia kolejnego stopnia Odznaki należy wcześniej zdobyć odznakę niższego stopnia.
6. Ilość obiektów wymaganych do uzyskania Odznaki w poszczególnych stopniach:

ODZNAKA I STOPNIA BRĄZOWA II STOPNIA SREBRNA III STOPNIA ZŁOTA
zabytki architektury świeckiej 3 4 5
zabytki architektury sakralnej 5 7 10
zabytki architektury minitarnej 3 5 7
cmentarze i miejsca pamięci narodowej 1 1 2
parki i rezerwaty przyrody 1 3 4
szlaki spacerowe i turystyczne 1 nie mniej niż 10 km 2 nie mniej niż 15 km 3 nie mniej niż 25 km
punkty widokowe i inne miejsca 1 1 1

III. Postanowienia końcowe

1.Wypełnioną ksiażeczkę Odznaki Krajoznawczej "Znam Ziemię Przemyską" należy przedstawić do zweryfikowania w siedzibie Oddziału PTTK im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyslu.
2. Zweryfikowana książeczka Odznaki Krajoznawczej "Znam Ziemię Przemyską" jest zarazem legitymacją posiadanego stopnia Odznaki i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
3. Osoby ubiegajace się o Odznakę pokrywają koszty jej wysyłki.
4. Regulamin Odznaki Krajoznawczej "Znam Ziemię Przemyską" został zaakceptowany przez Regionalną Komisję Instruktorów Krajoznawstwa PTTK w Rzeszowie.

Wykaz obiektów, miejsc i szlaków do Odznaki Krajoznawczej "Znam Ziemię Przemyską"

Zabytki architektury świeckiej:
Zamek w Krasiczynie, zabudowa Kalwarii Pacławskiej, pałac Krasickich w Dubiecku, ruiny zamku Fredrów we Fredropolu-Kormanicach, pałac w Birczy, dwór w Krzywczy, zespół dworski w Medyce, dwór w Babicach, zespół dworski w Nienadowej, dwór w Sierakoscach, dwór w Nehrybce, dwór w Stubnie, zespół dworski w Hurku,

Zabytki architektury sakralnej:
Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Boskiej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej, sanktuarium Matki Boskiej Zbaraskiej w Prałkowcach, kosciół w Krasiczynie, cerkiew obronna w Posadzie Rybotyckiej, cerkiew na Kruhelu Wielkim, kosciół w Birczy, kościół w Krzywczy, cerkiew w Krzywczy, kościół w Babicach, cerkiew w Babicach, kosciół w Dubiecku, cerkiew w Dubiecku, kosciół w Bachórcu, kościół w Brylińcach, kosciół w Rokszycach, kościół w Brzeżawie, kościół w Kuźminie, kościół w Lipie, kościół w Jaworniku Ruskim, cerkiew w Malawie, kościół w Rudawce, cerkiew w Piątkowej, kościół w Medyce, kościół w Jaksmanicach, kościół w Huwnikach, cerkiew w Huwnikach, kościół w Kniażycach, kościół w Darowicach, cerkiew w Kłokowicach, cerkiew w Młodowicach, cerkiew w Nowych Sadach, kościół w Nowych Sadach - Falkenbergu, kościół w Rybotyczach, cerkiew w Chyrzynce, kościół w Olszanach, kościół w Lesznie, cerkiew w Łuczycach, kościół w Nehrybce, kościół w Pikulicach, kościół we Fredropolu, cerkiew w Kalnikowie, kościół w Kosienicach, kościół w Wyszatycach, kościół w Kopyśnie, cerkiew w Krasicach, kosciół w Reczpolu, kościół w Roztoce, kościół w Żurawicy Dolnej.

Zabytki architektury militarnej:
Fort I Salis Soglio, fort II Jaksmanice, fort III Łuczyce, fort IV Optyń, fort V Grochowce, fort VI Helicha, fort VII Prałkowce, fort VIII Łętownia, fort IX Brunner, fort X Orzechowce, fort XI Duńkowiczki, fort XIII San Rideau, fort XV Borek, schron Linii Mołotowa nad Krasiczynem, schron Linii Mołotowa w Dybawce Dolnej.

Cmentarze i miejsca pamięci narodowej:
Miejsce martyrologii w Kaszycach, obelisk pomordowanych w Borownicy, kwatera żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu w Borownicy, kwatera żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu w Birczy, Cmentarz żydowski w Rybotyczach.

Parki i rezerwaty przyrody:
Arboretum w Bolestraszycach, park zamkowy w Krasiczynie, dąb pomnik przyrody w Birczy, rezerwat Krępak, rezerwat Broduszurki, rezerwat Szachownica w Krównikach, rezerwat Reberce, odkrywka geologiczna Krzeczkowski Mur koło Krzeczkowej.

Szlaki spacerowe i turystyczne:
Szlak czerwony na odcinku Przemyśl - Roztoka, szlak niebieski na odcinku Piątkowa - Suchy Obycz, szlak czarny forteczny na odcinku południowym i północnym, szlak zielony Przemyśl - Bachórz, szlak żółty Suchy Obycz - Kopystańka, szlak zielony na odcinku Leszczawa Dolna - Łomna, szlak żółty Pruchnik - Dubiecko.

Punkty widokowe i inne miejsca:
Góra Kopystańka (541 m n.p.m.), góra Patryja (438 m n.p.m.), kopiec w Sólcy, kurhan nad Średnią.


źródło: http://przemysl.pttk.pl/index.php?show= ... 1203082339
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Avatar użytkownika
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 135
Dołączył(a): 15 mar 2009, o 23:00

Powrót do Pogórze Przemyskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.