Okrągłe rocznice historyczne w br.

Historia Polski i Świata nie związana z Bieszczadami

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 6 lip 2011, o 05:28

W tych lipcowych dniach właśnie upływa 70. rocznica planowanego ataku ... ZSRR na Niemcy. Ta prawda historyczna od kilkunastu lat mozolnie wychodzi na jaw. Historycy się już dziś tylko zastanawiają, czy wyprzedzające uderzenie Hitlera na Stalina miało charakter li tylko obronno-prewencyjny, czy też ta agresja była od początku zaplanowana i tylko wcześniej (niż radziecka) rozpoczęta.

Podstawowe fakty militarne były zaś takie, że późną wiosną 1941 r. Stalin zgromadził na ówczesnych zachodnich rubieżach ZSRR miliony żołnierzy, dyslokował samoloty na przygranicznych polowych lotniskach wojskowych, a tysiące czołgów, armat i in. sprzętu pancernego właśnie rozładowywano z transportów kolejowych (a kolejne wojskowe transporty były w drodze). Nocami zaś rozpoczynano już usuwanie nadgranicznych (po stronie radzieckiej) zasieków z drutów kolczastych. Żaden sztabowiec nie powie, że tak się przygotowuje obronę kraju.

Powyższe oczywiście nie zmienia obiektywnej prawdy historycznej, że 70 lat temu to III Rzesza napadła dn. 22 czerwca 1941 r. na ZSRR, a nie odwrotnie. Podobnie jak z dwóch zbirów idących naprzeciw siebie ciemną nocą na ulicy ten jest faktycznym napastnikiem, który pierwszy zada cios. Choćby ten drugi ukradkiem, pod połą kurtki właśnie otwierał nóż sprężynowy, i to bynajmniej nie w celu samoobrony. :lol:

Klasykiem owej teorii o planowanej napaści ZSRR na miłujące pokój hitlerowskie Niemcy :lol: był oczywiście Józef Goebbels. Wiele lat później z jej udowodnieniem (pomijając, rzecz jasna, bzdury o pokojowej polityce Hitlera) wystąpił Aleksander Suworow („Lodołamacz”, „Dzień M”). Ostatnio wielu już historyków, nawet rosyjskich, przestało się odżegnywać od tej obrazoburczej niegdyś tezy.

Osoby pragnące zgłębić to zagadnienie zachęcam do sięgnięcia po pracę Sławomira Dębskiego pt. „Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939-1941”. Wyd. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Warszawa 2003. Stron 817, cena 74 zł.

Natomiast tych, których ten problem, owszem interesuje, nie na tyle jednak, aby sięgać po ww. „cegłę”, gorąco namawiam do nabycia (w kiosku z gazetami lub salonie prasowym typu MPiK) wydania specjalnego „Polityki”, tzw. pomocnika historycznego pt. „Wojna między Hitlerem i Stalinem. 1941. Operacja Barbarossa”.
Aktualnie jeszcze w sprzedaży. Stron 123, cena 20 zł (bez 1 gr :lol: ).
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 7 lip 2011, o 05:14

Małe sprostowanie :oops: i przy okazji uzupełnienie:

Autorem książek pt. „Lodołamacz” i „Dzień M” jest oczywiście Wiktor Suworow, pod którym to pseudonimem kryje się Bogdan Rezun, b. oficer GRU, który przeszedł na stronę brytyjską. Żyje pod ochroną służb specjalnych, jako że nadal ciąży na nim nieuchylony wyrok śmierci za zdradę ZSRR.
A trzecia książka z tej serii, traktującej o planowanej 70 lat temu napaści ZSRR na III Rzeszę, to „Ostatnia republika”.

Wczoraj, chyba nie do końca wybudzony (poprzedni post pisałem rano) przypisałem temu autorowi niewłaściwe imię Aleksander. :oops: Nastąpiło to chyba na zasadzie jakiegoś podświadomego skojarzenia z inną osobą o nazwisku Suworow, tj. z rosyjskim feldmarszałkiem Aleksandrem Suworowem, sprawcą klęski Powstania Kościuszkowskiego i rzezi cywilnej ludności Pragi (obecnie prawobrzeżnej Warszawy; wtedy to było odrębne miasto).

Wracając zaś do głównego tematu - wszystkie 3 ww. książki naprawdę warto przeczytać. Wiktor Suworow, zanim został oficerem operacyjnym wywiadu, przeszedł gruntowne przeszkolenie z zakresu planowania działań wojskowych. I właśnie ta wiedza (jaką na ogół nie dysponują zawodowi historycy) pomogła mu zupełnie samodzielnie i bez niczyjej inspiracji odkryć plany Stalina z wiosny i lata 1941 r.

W ostatnich latach tezę o przygotowywanym na lato 1941 r. uderzeniu Stalina na Hitlera dowodzi też inny rosyjski pisarz, Mark Sołonin. Jego książki (na ogół dostępne w księgarniach) są jednak dość trudne w odbiorze, czytelnik gubi się w gąszczu militarnych szczegółów.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Pastor » 8 lip 2011, o 23:13

Napisał Stały Bywalec:

W tych lipcowych dniach właśnie upływa 70. rocznica planowanego ataku ... ZSRR na Niemcy. Ta prawda historyczna......


Badacze Pisma Świętego wierzą że na każdym etapie dziejów właściwym i prawdziwym jest inny przekaz, inna nauka, który to przekaz Oni nazywają "prawdą na czasie".
Noo, wypisz wymaluj.........
Cieszę się że z szacunku do faktów wspomniałeś (bez specjalnego nacisku), że to jednak Rzesza Niemiecka była agresorem. Reszta to fantastyka (żeby nie powiedzieć brednie). Dobrze jeszcze że nie powołałeś się na "Akwarium" Bohdana Władimirowicza Rezuna. Ogólny przekaz tych dzieł jest taki, że światem rządzi (lub rządziło) KGB. Wszystkie ważniejsze światowe wydarzenia to (przynajmniej) inspiracja KGB, wszyscy ważniejsi światowi politycy (na czele z premierami W. Brytanii) to agenci KGB (lub przynajmniej agenci wpływu).
U nas te teorie są dosyć popularne a nawet Służba Kontrwywiadu Wojskowego (pod wodzą A. Macierewicza) wydała książkę takiego jednego fantasty, zresztą po piracku, z ogólnym przekazem że "Solidarność" to dzieło KGB i demontaż Związku Sowietskiego także. Szkoda polemiki, tu trzeba doktora (i na pewno nie chirurga ani dentysty).
Ponieważ, Szanowny SB, mam ogromny szacunek do Ciebie proponuje kompromis co do daty 22 VI 1942 r:

" W latach 40-tych XX-tego wieku Unia Europejska, będąca wtedy pod prezydencją niemiecką (ówczesna nazwa-Tysiącletnia Rzesza), zdecydowanie "zaproponowała" Rosji Sowietskiej integrację i akcesję do struktur unijnych.
22 czerwca 1942 roku wyspecjalizowane agendy unijne (Wehrmacht) rozpoczęły wprowadzanie w życie coś w rodzaju późniejszego traktatu z Schengen, tzn. likwidację granic. Wtedy to się nazywało roboczo "Fall Barbarossa". Niestety, te postępowe działania nie spotkały się ze zrozumieniem.
Kacapy uparcie, wbrew intencjom wyzwolicieli, integrację nazywali agresją i korzystając z pomocy otumanionych, naiwnych demokracji zachodnich, stawili opór który zahamował procesy integracyjne na kilkadziesiąt lat"


Myślę że ten przekaz, ta "prawda na czasie" będzie do zaakceptowania dla wszystkich meinstreamowych, postępowych elit!
...................................................... Pozdrawiam + Pastor ręką własną
Avatar użytkownika
Pastor
Wyrypator na uchodźstwie
 
Posty: 180
Dołączył(a): 11 mar 2009, o 23:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Pastor » 9 lip 2011, o 01:04

to się tak nazywa powołanie na źródła czy jakoś tak:

http://stowarzyszeniesowa.pl/wp-content ... lityka.pdf

.............Potem lansował tezę o strategicznej grze pozorów.
Według niej,................., zerwanie stosunków ZSRR z Chinami i Albanią miało
być zaplanowanym kamuflażem dla zmylenia Zachodu. Prowadzone przez lata śledztwo
dowiodło jednak, że radziecki agent fantazjował i upiększał informacje, by być stale
atrakcyjnym źródłem informacji, a także by sprostać potrzebom jednego z najaktywniejszych
tropicieli zdrady w CIA - szefa jej kontrwywiadu Jamesa Jesusa Angeltona. - W końcu, gdy
zorientowano się, że jego rewelacje przyniosły jedynie paraliż działań operacyjnych CIA
wobec ZSRR i zniszczyły kariery wielu zasłużonych operatorów, Golicyna uznano za wariata
i hochsztaplera....................
Avatar użytkownika
Pastor
Wyrypator na uchodźstwie
 
Posty: 180
Dołączył(a): 11 mar 2009, o 23:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 12 lip 2011, o 18:50

Pastorze, podchodzisz do tego chyba zbyt lekko i niepotrzebnie aż tak ironicznie.

Po pierwsze - Wiktor Suworow to nie fantasta Golicyn.

Po drugie - Suworow tę „rewelację” tylko odkrył i upublicznił, ale jej przecież nie zmyślił. Czy innych historyków, bardziej lub mniej ten pogląd podzielających (Sławomir Dębski, Mark Sołonin, Edward Radziński), też przyrównasz do badaczy PŚ?

Po trzecie - gdzie jest powiedziane, że historię mogą pisać tylko zwycięzcy? Wersja o niczym nie sprowokowanym ataku Niemiec na ZSRR w 1941 r. była przez lata propagandowo wygodna dla wszystkich aliantów. Dla ZSRR - bo to oczywiście państwo zawsze miłujące pokój. Dla Wielkiej Brytanii i USA - bo ich rządy jakoś musiały wytłumaczyć szerokiej opinii publicznej tę nagłą wielką przyjaźń z wujaszkiem Joe, biedną ofiarą napaści tego wcielonego diabła Hitlera.

Wreszcie po czwarte i najważniejsze - Stalin nie po to umożliwił Hitlerowi rozpętanie wojny, aby nie zacząć realizować swojej najważniejszej, jeszcze leninowskiej misji - eksportu komunizmu w wersji radzieckiej. W 1940 r. liczył na długą kampanię na zachodzie, podczas której strony konfliktu się bardzo wykrwawią, wg schematu wojny pozycyjnej z lat 1914-18. Potem ZSRR wkroczy do Europy środkowej i zachodniej z misją pokojowo-wyzwolicielską (a V kolumna we Francji, w postaci FPK, tylko na to czekała). Te pragnienia nie spełniły się. Stalin zdążył zająć tylko republiki nadbałtyckie i część Rumunii (pół Polski i kawałek Finlandii zdobył już kilka m-cy wcześniej).
Tak więc w 1941 r. Stalin zdawał sobie sprawę, że „teraz albo nigdy”. Wielka Brytania dzielnie walczyła, USA były jeszcze formalnie neutralne (zaopatrzenie płynęło do Anglii). Gdyby Hitlerowi udało się wówczas zawrzeć pokój z Wielką Brytanią (co było niewykluczone, a nie udało się głównie dzięki nieustępliwemu Churchillowi), to czas zacząłby pracować na korzyść Niemiec.
Stalin zatem zgromadził wiosną 1941 potężne siły na ówczesnej zachodniej granicy ZSRR i miał dopięty plan operacyjny ataku na III Rzeszę. Wyszło inaczej. Trzeba było więc najpierw zaimprowizować spóźniony atak, a gdy się nie udało, to później jakoś przejść do obrony. Znalazł się jednak w sytuacji boksera wagi ciężkiej, który jeszcze przed pierwszym gongiem nagle zainkasował potężny cios w splot słoneczny. :lol:

I po piąte, też ważne - Hitler był fanatykiem, zbrodniarzem, nawet politycznym ryzykantem, ale nie szaleńcem. Wiedział, jak trudna byłaby dla Niemiec długa wojna na dwa fronty i nie chciał jej. Pragnął zawrzeć pokój z Wielką Brytanią, poświęcił w tym celu nawet swego bliskiego przyjaciela, Rudolfa Hessa, ale nadaremnie. Wobec więc nieuchronnej wojny na dwa fronty (czego nie udało mu się uniknąć) wybrał wariant mający szansę powodzenia - błyskawiczny atak prawie całą niemiecką potęgą wojskową na szykującego się do tego samego, po drugiej stronie granicy, Stalina. Kto pierwszy, ten lepszy. :lol:

I oczywiście to Hitler napadł na Stalina, a nie odwrotnie. Tego nikt nie neguje. Ale kulisy tej agresji można i należy prawidłowo wyświetlić.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 15 lip 2011, o 19:33

I jeszcze jeden argument, tym razem w formie cytatu.

Sięgnijmy po „Historię Drugiej Wojny Światowej” Antoniego Czubińskiego. Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o., Poznań 2004. Na str. 144, rozpoczynając mniej więcej od środka tej strony, czytamy (cyt.):

„Dyskusję nt. genezy wojny niemiecko-radzieckiej podsumował historyk rosyjski M.I. Mieltiuchow, który w 2000 r. wydał książkę pt. „Stracona szansa Stalina. Związek Radziecki i walka o Europę: 1939-1941 (Dokumenty, fakty, oceny)”. Dowodzi on, że zarówno Hitler, jak i Stalin, równocześnie przygotowywali się do uderzenia. Stalin chciał zaatakować Niemcy 12 czerwca 1941 r., jednak na skutek informacji o locie Hessa do Szkocji akcję odwołano. Przywódcy ZSRR obawiali się, że Hess poleciał, by zawrzeć układ pomiędzy Niemcami i Wielką Brytanią. Kiedy okazało się, że układu nie zawarto, podjęto nowe przygotowania do uderzenia wyznaczając datę 15 lipca tego roku. W tym wypadku Hitler był szybszy i uprzedził Stalina uderzając 22 czerwca. Zdaniem Mieltiuchowa Armia Czerwona była silniejsza i lepiej wyposażona technicznie niż armia niemiecka; mogła zająć Berlin już w 1942 r. Wojska radzieckie nie były przygotowane do obrony, lecz do ataku, napaść niemiecka pomieszała jej szyki i doprowadziła do wielkich klęsk. Stalin stracił szansę pokonania Niemiec już w 1942 r.”.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 5 sie 2011, o 05:10

A teraz pozwolę sobie tu zamieścić zagadkę historyczną.
:D
Na początku tego lata, na przełomie czerwca i lipca br., upłynęła okrągła rocznica (taka z jednym zerem na końcu) bardzo ważnej bitwy, decydującej o przyszłych losach I Rzeczypospolitej. Nie była to żadna lokalna potyczka, o tej bitwie wiedziała cała Europa.

W którym to było roku?
Z kim walczyliśmy?
Czy było to nasze zwycięstwo, czy porażka?


Podpowiedź: aby odpowiedzieć na to pytanie, nie trzeba być pasjonatem historii, wystarczy znać literaturę polską na poziomie lektur szkolnych (i to tych ekranizowanych). :lol:
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 6 sie 2011, o 04:59

Podpowiedź - a w zasadzie już odpowiedź, ale tylko na 3-cie z ww. pytań.

Było to nasze wielkie zwycięstwo, lecz - jak to zazwyczaj w naszej historii bywało - niewykorzystane właściwie. Zbyt anemicznie "poszliśmy za ciosem" i przeciwnik zdołał dojść do siebie. Poza tym wkrótce po owym zwycięstwie zmarł nagle jeden z naszych najlepszych dowódców.
Paweł Jasienica zauważył analogię tej wiktorii do zwycięstwa pod Grunwaldem.

Tym niemniej nie należy pomniejszać znaczenia owej zwycięskiej bitwy. Aż strach pomyśleć, co by się stało z I Rzecząpospolitą, gdybyśmy ponieśli wówczas klęskę.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 9 sie 2011, o 05:47

Kolejna podpowiedź: wojskami polskimi osobiście dowodził król (dwojga imion).
:)
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Okrągłe rocznice historyczne w br.

Postprzez Stały Bywalec » 11 sie 2011, o 05:01

Podsumujmy:

1. Wielkie zwycięstwo militarne, jednak nie wykorzystane. Przeciwnik nie został unicestwiony i już w najbliższej przyszłości narobił nam mnóstwo szkód. Jednak zwycięstwo to uratowało wówczas I Rzeczpospolitą.

2. Wojskami polskimi dowodził król, dwojga imion.

3. Na przełomie czerwca i lipca br. upłynęła okrągła rocznica (ale tylko z jednym zerem na końcu) tej bitwy.

4. Umiejscowienie w czasie: epoka I Rzeczypospolitej, tj. niewiele ponad 200 lat - od Unii Lubelskiej w 1569 r. do 3-go rozbioru w 1795 r. (wcześniej Polska była monarchią dziedziczną, a nie republiką szlachecką).

5. Zwycięstwo to zostało wyeksponowane w polskiej literaturze, i to tej ekranizowanej.

Więcej podpowiedzi nie będzie.
Proszę podać rok i miejsce stoczenia bitwy, oraz nad kim odnieśliśmy wtedy to ważne zwycięstwo.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum historyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron