Organizacja WWF pomoże bieszczadzkim rolnikom chronić stada

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Organizacja WWF pomoże bieszczadzkim rolnikom chronić stada

Postprzez IraS » 18 cze 2009, o 21:38

Psy pasterskie i pastuchy elektryczne zasilane bateriami słonecznymi przekaże bieszczadzkim rolnikom organizacja ekologiczna WWF.

Przyrodnicy chcą w ten sposób ograniczyć szkody powodowane przez wilki w stadach owiec.

To jeden z etapów projektu "Duże drapieżniki w Polsce”, którego celem jest m.in. ochrona wilków. Według WWF, na te zwierzęta czyha coraz więcej zagrożeń: brak naturalnego pokarmu, utrata siedlisk, kłusownictwo, wreszcie konflikt z hodowcami owiec i kóz.

WWF przekaże rolnikom 12 stróżujących psów pasterskich, szkolonych od pierwszego dnia życia.

- To prastara i skuteczna metoda ochrony zwierząt przed atakami drapieżników - tłumaczy Stefan Jakimiuk, kierownik projektu. - Drugą jest montowanie ogrodzeń z pastuchami elektrycznymi. Jeszcze w tym roku rozdamy w Bieszczadach 20 pastuchów wraz z elektryzatorami wyposażonymi w panel słoneczny. Zmodernizujemy też zestawy ogrodzeń zamontowanych przed paru laty i wyposażymy hodowców w mierniki prądu. Po to, aby mieć większą pewność, iż ogrodzenia te właściwie funkcjonują.

Ekolodzy chcą zmienić wizerunek wilka w społeczeństwie.

- Dzisiaj jest tak, że uważa się go wręcz za szkodnika, postuluje przywrócenie regularnych odstrzałów. A wilka należy otoczyć opieką, bo to piękne i opiekuńcze zwierzę - argumentują.

WWF Polska pomaga również właścicielom pasiek. Pszczelarze w Bieszczadach wyposażani są obecnie w zestawy pastuchów elektrycznych, które skutecznie chronią pasieki przed niedźwiedziami. Na początek otrzyma je 10 pszczelarzy, u których występowały największe szkody.

ŹRÓDŁO: Krzysztof Potaczała NOWINY24
IraS
Administrator

Re: Organizacja WWF pomoże bieszczadzkim rolnikom chronić stada

Postprzez Michał » 19 cze 2009, o 20:50

IraS napisał(a):Psy pasterskie i pastuchy elektryczne zasilane bateriami słonecznymi przekaże bieszczadzkim rolnikom organizacja ekologiczna WWF.....

Nic dodać nic ująć.
W takim razie przenieśmy ten pomysł na szlaki bieszczadzkie - wszędzie elektryczne pastuchy dla idiotów. Ciekawe co jeszcze WWF wymyśli. Od dawna mam wrażenie, że to dziwoląg - mamona!!!
I praca dla "fachowców".

P.s.
Czy możnaby wprowadzić zdrową zasadę, że osoba podająca nfo z jakiegoś tam żródła sama się po tym odniesie do tego nfo?
Mam nadzieję, że wtedy to forum ruszy jako dyskusyjne - i nie będzie przekaziorem innych mediów.

No chyba,że to jakaś forma wspierania tego forum.

Pozdrawiam
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez kuusamo » 19 cze 2009, o 23:24

Michał napisał(a):
IraS napisał(a):Psy pasterskie i pastuchy elektryczne zasilane bateriami słonecznymi przekaże bieszczadzkim rolnikom organizacja ekologiczna WWF.....

Nic dodać nic ująć.
W takim razie przenieśmy ten pomysł na szlaki bieszczadzkie - wszędzie elektryczne pastuchy dla idiotów. Ciekawe co jeszcze WWF wymyśli. Od dawna mam wrażenie, że to dziwoląg - mamona!!!
I praca dla "fachowców".
Pozdrawiam

Czy możesz ująć swoje argumenty bardziej merytorycznie? jestem ciekawy...
precz z kubkami termicznymi
kuusamo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 20 cze 2009, o 05:46

Nie rozumiem dlaczego ten pomysł jest oceniany jako coś nowego. Od dawna takie psy i ogrodzenia rozdaje rolnikom dr śmietana. :?:
lucyna

Postprzez Piotr_S » 20 cze 2009, o 08:23

lucyna napisał(a):Nie rozumiem dlaczego ten pomysł jest oceniany jako coś nowego. Od dawna takie psy i ogrodzenia rozdaje rolnikom dr śmietana. :?:

Nigdzie w tym tekście nie pada takie sformułowanie to raz.
Śmietana te psy i ogrodzenia rozdaje sam od siebie, jako dr Śmietana? Przecież WWF to sponsoruje - to dwa.

BTW: zamiast pisać że te psy szkolone są od pierwszego dnia życia, można było dać że od poczęcia - jeszcze lepiej brzmi.

Poza tym jak ktoś jest nastawiony negatywnie to obojętne co mu nie dać i tak niewiele to pomoże. Że zacytuje Majsterka:

"Zdaniem Stanisława Majsterka, hodowcy kóz z miejscowości Krywe w gminie Lutowiska w Bieszczadach, albo wilków jest zbyt dużo, albo brakuje dzikich zwierząt, którymi mogłyby się żywić. Skutek jest taki, że do stada kóz drapieżniki próbują się zbliżać bardzo często. Zdarza im się zabić i zjeść kozę, czasem też domowego psa, a nawet kota. Według niego, wilki nie powinny być pod ochroną. Jak tłumaczył, wilków w pobliżu w ogóle mogłoby nie być.

"Przez pierwsze piętnaście lat kiedy tu mieszkałem, widziałem wilka tylko raz. I nie przeszkadzało mi to. W ciągu ostatnich piętnastu lat wilka widuję prawie co tydzień i trochę dziwnie się czuję. Jakbym bardzo chciał wilka zobaczyć, to mogę pójść do ZOO. Poza tym mam cztery kanały Discovery" - tłumaczy hodowca."

Jak pierwszy raz widziałem Krywe to też mi nic nie przeszkadzało, ale teraz ten bajzel coraz bardziej kłuje w oczy, bo rzutuje na całą dolinę. Duży błąd, że ktoś kiedyś pozwolił to miejsce zasiedlić. No i doszły te ohydne pastuchy - a ten i tak będzie narzekał i tak, choć palcem sam nie kiwnął i ani grosza nie dał. Generalnie jest to obraz większości "hodowców".
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 20 cze 2009, o 08:52

Piotrze nie powiedziano także, że to jest kontynuacja projektu. Pierwsza sunia została darowana Joli Harnie chyba przed 13 laty, staruszka Brynadza w tym roku na wiosnę umarła we śnie.
Te psy i orgrodzenia sprawdzają się, ma je np. Nikos ( sery pod Połoniną Wetlińską) i je sobie chwali. Z tego co mówił mi ostatnio w rozmowie telefonicznej dr Śmietana wynika, że część pożal się Boże hodowców nie chce tych zabezpieczeń.
Jeżeli zaś chodzi o akceptacje wilków to były prowadzone badania przez krakowski PAN. Wyniki ich zaprezentowano nam na spotkaniu poświęconym NATURZE 2000. Z tego co pamiętam to tylko 30 % mieszkańcówe gminy Cisna i około 50 % mieszkańców gminy Komańcza nie chce "wymordowania wilczej populacji".
lucyna

Postprzez żubr » 23 cze 2009, o 20:10

Idea słuszna (zresztą jak każda z zasady :) ) tylko w praktyce wyjdzie jak zwykle. Co zresztą mieliśmy przykład przy ostatniej tego typu incjatywie i ogrodzenia jakie dostali co poniektórzy hodowcy do dnia dzisiejszego spokojnie leżakują sobie za tzw. stodołą i mają się dobrze. A owieczki jak chodziły samopas tak dalej chodzą.
żubr

Postprzez lucyna » 16 sie 2009, o 08:20

WWF wydało kilka fajnych publikacji przybliżające nam problem ochrony wielkich drapieżników.
Bardzo ciekawa broszura o której wielikrotnie już pisałam "Pasterski pies stróżujący Wychowanie i szkolenie owczarka podhalańskiego" Wojciecha Śmietany.
Folderek przeznaczony dla dzieci "Oto niedźwiedź" poradnik pozwalający zapoznać się najmłodszym z tym największym na naszym terenie drapieżnkiem. Więcej o tym możecie poczytać na stronie http://www.niedzwiedz.wwf.pl
Wydanie specjalne biuletynu "Żyjąca planeta" poświęcone niedżwiedziom, wilkom i rysiom. Zapraszam na strony
http://www.wwf.pl/wilk
http://www.rys.wwf.pl
http://www.wwf.pl
Ostatnio edytowano 16 sie 2009, o 09:49 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: linki
lucyna

Postprzez lucyna » 16 sie 2009, o 16:53

Nadal przeglądam nowe wydawnictwa. Warto zapoznać się z specjalnym wydaniem "Żyjącej planety".
Postaram się przetoczyć duże fragmenty dotyczące wilków
"Wilki są zwierzętami z natury płochliwymi, unikającymi kontaktu z człowiekiem. Od 60 lat nie odnotowano w Polsce ani jednego przypadku ataku na ludzi. Jednak w efekcie rozbudowy osiedli ludzkich i sieci dróg, skurczyło się terytorium wilków. Zmiejszyła się również ilość wilczego pożywienia. W lasach zaczęło brakować saren i jeleni, nadmiernie odstrzeliwanych przez myśliwych. W rezultacie wilkom zdarza się zbliżać się do osiedli ludzkich i polować na zwierżeta hodowlane. Wbrew wrażeniu, jakie tworzą poszukujące sensacji media, takie przypadki są bardzo sporadyczne. Jedynie co dziesiąta wilcza rodzina podejmuje taki akt desperacji. Niestety prowadzą do konfliktu wilków z ludźmi.

Dla wilka polownie jest koniecznością życiową, służą zdobyciu pożywienia. Co więcej, na swoje ofiary wilk wybiera osobniki chore i słabe, dokonując naturalnej selekcji zwierząt. Podczas polowania potrafi pokonać kilkadziesią kilometrów. Jednocześnie nie jest wybredny. Spotyka się wilki,które nie gardzą myszami i żabami"

Prawie całą broszurę o niedźwiedziach przepisałam na forum
www.forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic ... &start=270
lucyna

Postprzez lucyna » 18 sie 2009, o 18:38

Jak zmienia się wizerunek wilka w oczach człowieka na przestrzeni ostatnich 50 lat.
Wiktor Schramm "Lasy i zwierzyna Gór Sanockich"
"Złośliwy, krwiożerczy, dziki drapieżnik nie miał nigdy u ludzi żadnego poszanowania, był wręcz znienawidzony: twór diabelski, nieszlachetny, mający w sobie coś brudnego, coś z upiora. Na wilki się nie polowało, wilki się tępiło jak tylko można: bronią i podstępem, zdradą. Strzelało się, biło pałkami i widłami, zastawiano sidła, oklepce, kopało się liczne wilcze doły, truło się - jak tylko dało się."
David Mech
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, ani jest niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca do życia".
lucyna

Następna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska