Ostatni świadkowie historii

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Re: Ostatni świadkowie historii

Postprzez gór mi mało » 31 sty 2016, o 02:24

Przelotowy napisał(a):Same domysły mówisz? Nie będę tu pisał pracy naukowej, bo są już napisane(np.Ewa Siemaszko). Masz na You Tube filmy dokumentalne, relacje naocznych świadków, konferencje naukowe także z udziałem ukraińskich historyków, są też materiały ukraińskie. Możesz na poczatek zerknąć na film; ...Było sobie miasteczko... rzecz o Kisielinie. Znamienne słowa wypowiada pani Dębska, która podając rękę weterance z UPA powiedziała do niej;...to, że byłaś w partyzantce, nie mam nic bo ja też byłam i żebyśmy się spotkali jako żołnierze tez nic...każdy może walczyć za swój kraj, ale żeście mordowali to nie mogę tego zrozumieć dlaczego...

Wielu Polaków ma z tym problem, że chcą zawsze postępować szlachetnie a nie warto rzucać pereł przed wieprze. Ja bym nie podała ręki weterance UPA.
Inna sprawa to Ukraińcy, którzy ratowali Polaków przed śmiercią z rąk banderowców - to prawdziwi bohaterowie godni pomników.
gór mi mało
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Tekwan » 25 lut 2016, o 15:32

@up - szacunek trzeba miec do kazdego czlowieka, nie tylko do danej narodowosci :)
Tekwan
Stonka bieszczadzka

Postprzez Agatka009 » 9 maja 2016, o 18:14

Bardzo ciekawe, dzieki!:)
Agatka009

Postprzez Przelotowy » 26 cze 2016, o 13:21

Kilka lat temu mój nieodżałowany kolega Zbyszek pokazał mi rodzinną pamiątkę, którą były spisane wspomnienia starszego brata. W czasie pogromów brat Zbyszka był 10-letnim chłopcem, samego Zbyszka nie było jeszcze na świecie. W miejscowości nad górnym Bugiem, w której mieszkała rodzina było już tak niebezpiecznie, że przeżycie następnego dnia stało pod dużym znakiem zapytania. Kilka polskich rodzin podjęło decyzję o przedostaniu się do większego skupiska Polaków, które oddalone było o 40 km na wschód!
Relacja zawiera dużo twardych faktów, daty, nazwy miejscowości, nazwiska. Nie mogąc streścić całości skupię się na jednym z faktów, który miał miejsce po drodze, w czasie pospiesznej ewakuacji.
Po południu, gdy po wielu perypetiach kolumna kilku sań zatrzymała się przy wyludnionej miejscowości, starsi mężczyzni zajęli się przygotowaniem noclegu w budynku stojącym na uboczu, wyglądającym na szkołę. W tym czasie brat Zbyszka mimo zakazu poszedł zobaczyć dlaczego w zabudowaniach wiejskich nie widać ludzi. Wszedł do pustej chaty, w której było dużo dziwnych plam na podłodze i na ścianach, wychodząc na zewnątrz nagle stanął przed nim obcy chłopiec, starszy może o trzy, cztery lata. Nieznajomy zapytał coś po ukraińsku, brat Zbyszka milczał. Nieznajomy dostrzegł na płaszczu chłopca guziki z orzełkami, zaklął i zaczął rozpinać swoją kurtkę wyciągając siekierę. Zanim tamten wziął zamach brat odwrócił się w kierunku domu i zawołał tatooo!!! Wtedy starszy chłopiec myśląc pewnie, że ten nie jest sam, zaczął uciekać. Gdy zorientował się, że to był blef, postanowił gonić polskiego chłopca. Do szkoły była na tyle daleko, że brat Zbyszka by nie uciekł, gdyby starszy od niego chłopiec nie postanowił ściąć zakrętu drogi wpadając w śnieg. To pozwoliło naszemu dotrzeć do swoich.
Zanim udało się tym kilku rodzinom dotrzeć do celu po drodze byli ścigani, ostrzeliwani, rozdzieleni i zdarzyło się parę cudów.
Gdy pytałem Zbyszka czy te materiały były publikowane mówił, że nie i że nie może mi ich dać bez zgody brata. Rodzina ma je nadal i tam są daty, nazwiska, nazwy miejscowości itp.
Mnie zastanowiło to dlaczego tamten chłopiec chciał zabić kolegę nie mając do tego powodu. A może wcześniej już to robił?
Przelotowy
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez ploszczak » 28 cze 2016, o 22:17

Niezłe! Miejmy nadzieję, że właściciele wspomnień "dojrzeją" kiedyś do tego, żeby to opublikować.
ploszczak
Stonka bieszczadzka

Postprzez Stały Bywalec » 28 cze 2016, o 22:29

Taką spisaną relację najlepiej przekazać formalnie (protokolarnie, zachowując sobie uwierzytelnioną kopię) do IPN-u. Tam ją zweryfikują i wskażą w opracowaniu naukowym jako materiał źródłowy. Niewykluczone też, iż zostanie zacytowana w części lub nawet w całości (jako załącznik).
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez akryl » 8 gru 2016, o 15:34

Chetnie bym obejrzała takie filmy
akryl
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Historia Bieszczadów