Ostatni świadkowie historii

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Ostatni świadkowie historii

Postprzez wp.krzysztof » 13 sty 2013, o 00:15

http://www.youtube.com/user/apokryfruski?feature=watch
Pod tym adresem jest link do kanału użytkownika YouTube pod nickiem Apokryf Ruski. Około 120 filmów. Bardzo ciekawe wywiady z wiekowymi mieszkańcami regionu, na temat historii.

Na początek polecam kilka filmów - wywiadów z Wasylem Łysaczką z Wisłoka Wielkiego, Członkiem sotni Chrina. Opowiada o swojej młodości, o tym jak wstąpił do OUN, póżniej do UPA. O swojej walce, o zasadzce na generała Świerczewskiego w której brał udział.
http://www.youtube.com/watch?v=N1QSK...ture=endscreen

A tutaj wywiad z Teklą Gułycz - wspomnienia o ukraińskiej wsi Komańcza
http://www.youtube.com/watch?v=dAi6FEVSLPI

I wiele wiele więcej. Większość rozmów w języku ukraińskim, ale można zrozumieć, jeśli zna się podstawy rosyjskiego.
wp.krzysztof
Stonka bieszczadzka

Re: Ostatni świadkowie historii

Postprzez bogdan64 » 14 sty 2013, o 18:52

szkoda,że nie kręciło sie takich wilmów znacznie wcześniej
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez kurczeblade2 » 22 paź 2013, o 13:36

Bardzo dobrze opowiedziane:)
kurczeblade2
Stonka bieszczadzka

Postprzez ciniminis » 7 lis 2013, o 14:42

Super relacja , naprawdę dobry kawałek historii, dobrze podany
ciniminis
Stonka bieszczadzka

Postprzez Przelotowy » 21 gru 2013, o 19:34

Dobrze, że rejestruje się takie relacje ale ostrożności co do intencji autorów nigdy za wiele. Przyjdzie czas, że świadków już nie będzie i pozostaną tylko takie czy inne materiały historyczne. Na naszych oczach tworzy się nowa historia, ale na ocenę czy jest to nowe otwarcie w stosunkach polsko - ukraińskich jest raczej za wcześnie. Mamy niestety bardzo różne podejście do oceny tego co w historii było walką o niepodległość a co nikczemną, barbarzyńską zbrodnią. Tyle na poziomie ogólnym bo tak naprawdę to chcę powiedzieć, że w zrozumieniu własnej historii, w zrozumieniu czym jest własna państwowość dla Ukraińców będzie lepiej, gdy pozostaną osobno a ja wtedy mogę w miarę obojętnie obserwować czerwono-czarne flagi na Majdanie, pomniki i tytuły dla ideologów zbrodni. Jeżeli tak nasi sąsiedzi pojmują europejskie ideały to niech siedzą za ścianą i niech się cieszą Wielką Ukrainą razem z Ruskimi. Przykro mi nawet to pisać, bo po krwi jesteśmy sobie bliżsi niż to się wielu wydaje. Widać tak jak w legendach tak i w życiu drogi braci często się rozchodzą.
Przelotowy
Niedzielny turysta bieszczadzki

ReLesniczy z Balnicy pan Paśniewicz: Ostatni świadkowie hist

Postprzez szczygiel323 » 21 gru 2013, o 20:41

Przeglądając strony bieszczadzkie w internecie wpadłem w zadumę wspomnień. W końcówce lat 70 los pokierował mnie na płudnie i tak trafiłem w bieszczady a dokładnie do Woli Michowej { hotel robotniczy pracowników leśnych ) do pana leśniczego Cebuli ale tam długo nie byliśmy bo bardziej przypadł nam do serca pan Paśniewicz z leśnictwa Balnica , zamieszkaliśmy w jednym z dwóch baraków stojących obok leśniczówki tuż przy rzeczce / chyba / Balniczka . Wspominam miło tamte czasy / zima była mrożna a praca fizyczna ciężka/. Pracowaliśmy w lesie robiliśmy tzw gałęziówkę . Życie moje zmieniło się ,wielki szum dużego miasta zamieniliśmy na ciszę ,spokój i upragnioną wolność. Piszę to wszystko ale tak naprawdę chciałbym dowiedzieć się co słychać u p.Paśniewiczów, tyle razy obiecywałem sobie odwiedzić te wspaniałe miejsce ,podziękować tym cudownym ludziom o dużym sercu i wyrozumiałości. Pozdrawiam Krzysztof z Mikołajek
szczygiel323
Stonka bieszczadzka

Postprzez Przelotowy » 23 gru 2013, o 22:56

Skoro mieszkałeś w Balnicy w tamtych czasach powinieneś słyszeć o tym co stało się w najbliższej okolicy, w Maniowie 18.09.1944r, są udokumentowane relacje naocznego świadka ale mnie bardziej interesuje to czy leśniczy lub ktoś inny o tym wspominał. Zastanawia mnie to jak szybko zaciera się pamięć o tamtych strasznych wydarzeniach. Podobno sąsiedzi (Ukraińcy) byli wstrząśnięci tym jak UPA zamordowała te kobiety i dzieci. Najmłodsze dziecko miało 9 miesięcy.
Przelotowy
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez kasiamango » 30 lip 2014, o 11:38

Bardzo fajne materiały....
kasiamango
Stonka bieszczadzka

Postprzez Robert32 » 1 lis 2014, o 11:31

Witam,w Bieszczadach jestem każdego roku wiele zwiedzam wiele pytam,co zauważyłem a to że starsi ludzie których spotkałem nie bardzo chcą mówić o tamtych trudnych czasach
Zapraszam w Bieszczady !!!
Robert32
Stonka bieszczadzka

Postprzez mikus » 5 lut 2015, o 10:37

Bardzo ciekawe materiały, naprawdę można się wiele dowiedzieć :)
mikus
Stonka bieszczadzka

Następna strona

Powrót do Historia Bieszczadów