Oszpecenie cerkwiska w Krywem

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Oszpecenie cerkwiska w Krywem

Postprzez otrok » 4 mar 2012, o 21:06

Na cerkwi w Krywem i na przycerkiewnych przycmentarnych drzewach został namalowany znak ścieżki.
Tak teraz wygląda Krywe:
https://lh6.googleusercontent.com/-Oc-A ... C03788.JPG
tu dobrze widać rozlokowanie znaków:
https://lh3.googleusercontent.com/-2E5t ... 1znaki.jpg
Zdjęcia oczywiście nie oddają wrażenia jakie robi ten widok w rzeczywistości.
Gdy stałem przed cerkwią, otoczony przez wszechobecne, jaskrawe, świeżo malowane znaki ścieżki, to szlak mnie trafiał.
Piszcie, jeśli orientujecie się kto i dlaczego dokonał tego barbarzyństwa (tropy prowadzą do Fundacji Bieszczadzkiej)?
i czy zostało to zrobione zgodnie z prawem? Przecież normalnie, żeby zmienić wygląd jakiegoś zabytku, trzeba mieć zezwolenie jakiegoś konserwatora zabytków, czy kogoś takiego.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, co można zrobić w tej sprawie, prócz napiętnowania, niech też napisze.
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Oszpecenie cerkwiska w Krywem

Postprzez otrok » 5 mar 2012, o 15:09

Dodam jeszcze coś o oznakowaniu ścieżki poza cerkwiskiem.
Ze wzgórza cerkiewnego, widać w dolinie, dużo ingerujących w krajobraz, ścieżkowych słupków. Dosłownie słupek przy słupku. To irracjonalny widok..
Jak byłem w Krywem jesienią, to znalezienie znaku ścieżki, było dużym sukcesem (i to fajne było, dodawało klimatu),
a teraz sukcesem jest znalezienie miejsca gdzie nie ma przed oczami znaków ścieżki.
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 5 mar 2012, o 15:28

otrok napisał(a):Zdjęcia oczywiście nie oddają wrażenia jakie robi ten widok w rzeczywistości.
Gdy stałem przed cerkwią, otoczony przez wszechobecne, jaskrawe, świeżo malowane znaki ścieżki, to szlak mnie trafiał.
Piszcie, jeśli orientujecie się kto i dlaczego dokonał tego barbarzyństwa (tropy prowadzą do Fundacji Bieszczadzkiej)?

Nie jest to jakaś nowość - czy aby trochę nie przesadzasz? Jaskrawe? To wyblakną.
Znaki te nie są nowe - raczej odnowione, być może w większej liczbie niż dawniej.
Znaczek na cerkwi (jeden), dokładnie na tym samym kamieniu, mamy na zdjęciu z 2002r.
Na drzewie też wówczas był. Słupki ze znakami ścieżki również. Jakbym miał wybrać co bardziej szpeci krajobraz - czy owe słupki czy np. "antywilcze" białe taśmy, to raczej wybrałbym to drugie.
Kwestia gustu, ale wielkiego halo raczej bym z tego nie robił.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 5 mar 2012, o 15:39

Znaki wyglądają na nowe. To ścieżka z 2000 r. wytyczona przez UG. Malował jak to zwykle bywa Franek Adamczyk. W 2006 r. lub później została zrewitalizowana. Nikt nic nie wie o tej odnowie szlaku. Rozmawiałam z fachowcami, w tym z samym Franiem Adamczykiem. Obiecał zajrzeć na Forum.
lucyna
Zbanowany

Postprzez otrok » 5 mar 2012, o 16:15

Piotr_S napisał(a):Nie jest to jakaś nowość

Rzeczywiście, wygląda na to, że to stara rzecz (popatrzyłem na stare zdjęcia), tylko teraz, po odnowieniu, dużo bardziej rzuca się w oczy.
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 5 mar 2012, o 19:03

Dzwonił Franek. To nie są nowe znaki lecz te z 2006, czy z 2007 r., wtedy było ostatnie odnowienie. Farba na piaskowcu dobrze trzyma się. Dokumentacja jest w UG w Lutowiskach.

Franek wytyczył nowy szlak Czarna Dolna - Polana udostępniona została jaskinia w Rosolinie. Są tam nawet poręcze.
lucyna
Zbanowany

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy