Pamiątka z Chatki Puchatka

Opisy i fotorelacje z pobytu w Bieszczadach

Re: Pamiątka z Chatki Puchatka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 22 lip 2011, o 22:49

Coś mi świta...!
Ula kiedyś mawiała do Lutka: Misiu...
Na własne uszy to słyszałem. :lol:
To może być klucz do prawdziwej genezy nazwy! :shock:
No, ale teraz to ja se mogę pójść na Wetlińską co najwyżej "za grańkę"!
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez chwastek » 22 lip 2011, o 22:58

Zygmunt Skibicki napisał(a):Coś mi świta...!
Ula kiedyś mawiała do Lutka: Misiu...
Na własne uszy to słyszałem. :lol:
To może być klucz do prawdziwej genezy nazwy! :shock:
No, ale teraz to ja se mogę pójść na Wetlińską co najwyżej "za grańkę"!

Zygmuncie, Ty jednak jesteś bufonem i burakiem ... ale to nic nie szkodzi.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 22 lip 2011, o 23:11

chwastek napisał(a):Zygmuncie, Ty jednak jesteś bufonem i burakiem ...

Jestem jak najdalszy od oceniania kogokolwiek, w najmniejszym nawet stopniu - sama sobie tym ocenę wystawiłaś... jakąś.
Zygmunt Skibicki

Postprzez Piotr_S » 23 lip 2011, o 08:00

Zygmunt Skibicki napisał(a):1. Pierwszy raz byłem na Wetlińskiej w roku 1964-tym i potem przez wiele lat corocznie. Wtedy też poznałem Lutka, który już tam był i gospodarzył... bodaj nie do końca formalnie. Do formalnego otwarcia schroniska w czerwcu 1967-go (pół roku po wypłynięciu Teligi!) nazwa schroniska "ChP" była zupełnie nieznana, a przynajmniej ja o niej nie słyszałem.

Mogłeś nie słyszeć, wówczas nazywano je zdaje się Tawerną.
Pod tym adresem http://www.bieszczady.net.pl/chatkapuch ... nisku.html jest opis z książki Edwarda Moskały pt. Schroniska PTTK w Karpatach Polskich, z którego wynika (chyba że źle czytam), iż nazwa Chatka "Puchatka" pojawiła się przed Lutkiem i że była pierwszą lub jedną z pierwszych (potem nazywano je jeszcze Republiką Wetlińską) nadana przez owych harcerzy z Chorągwi krakowskiej.

cyt. "W pierwszym okresie schronisko było zagospodarowane tylko w sezonie letnim. Nazywano je "Chatką Puchatka", później "Republiką Wetlińską". W jesieni budynek zabezpieczono, zabijając okiennice i drzwi. I tak schronisko przetrwało aż do następnego sezonu. Po harcerskim gospodarstwie schroniskiem zajęli się studenci."

Wynika z tego (o ile to cytat dosłowny i Moskała wiedział co pisze), że nazwa powstała jeszcze zanim Lutek widział po raz pierwszy Bieszczady na oczy.
Piotr_S
Administrator

Postprzez chwastek » 23 lip 2011, o 08:45

Odnoszę wrażenie, że kolega Zygmunt jakby nie potrafił wyobrazić sobie, iż przed 1964 rokiem (kiedy to po raz pierwszy dotarł na Połoninę Wetlińską) i przed Lutkiem mogło coś istnieć w miejscu Połoniny Wetlińskiej i jedynie to, co sam zobaczył i usłyszał po roku 64 i każdego kolejnego roku przez wiele kolejnych lat kiedy tam wracał i wszystkich poznawał, uznaje niemal za pewnik. A jeżeli ktoś ma wątpliwości co do jego, Zygmunta, wiedzy, to może sobie przewertować niemałą spuściznę literacką Pana Leonida Teligi, którego kilka długich i bardzo rzeczowych opowieści wysłuchał od niego samego w prywatnym mieszkaniu jego przyjaciół ... ho, ho.
Jeszcze można sprawdzić w przewodniku Krygowskiego bodaj z 1972-go. Tzn. Zygmunt zobowiązał się sam sprawdzić – czekam z niecierpliwością na wieści.
Już nie mogę doczekać się, kiedy będę mogła zadzwonić do Pana Czesława, przewodnika beskidzkiego którego poznałam w górach, i zagrać mu na jego starym, od lat na emeryturze już, nosie.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 23 lip 2011, o 17:13

Przypomniałem sobie, że mam "Bieszczady" Krygowskiego, wydanie IV z 1967r. Czyli pisane to było w 1966. Krygowski pisze w nim o "Republice Wetlińskiej" na połoninie, jako marnym ale bardzo przydatnym schronie. Było to zatem tuż po remoncie schroniska (65/66).

Przy czym to taki wtręt informacyjny - nie mam zaufania do (zwłaszcza aktualizowanych) przewodników i to, że autorem jest akurat Krygowski nie ma tu nic do rzeczy. Nic z tego po prostu nie wynika. Ani to czy najpierw była Chatka "Puchatka", ani nawet to, że w owym 1967 była "Republika Wetlińska", zatem w ramy czasowe tego zapiąć się nie da. Autorzy przewodników, zwłaszcza ich kolejnych wydań powinni przejść ponownie opisywane miejsca i zaktualizować informacje tam gdzie jest to potrzebne. Niestety doświadczenie po lekturze wielu współczesnych przewodników pokazuje, że jest inaczej. Podobnie w tym przypadku: być może autor przepisał info o schronie z wydań poprzednich - w każdym razie nie można tego wykluczyć (pierwsze było chyba w 1961).

Zatem wersja, że Chatka "Puchatka" była jeszcze przed "Republiką Wetlińską" mnie przekonuje. Ale to tylko moje zdanie, subiektywne zupełnie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez jerzumarian » 23 lip 2011, o 18:15

tam ktos pisał ze ja jestem zdenerwowany. nie ma takiej opcji.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 23 lip 2011, o 19:12

Piotr_S napisał(a):Autorzy przewodników, zwłaszcza ich kolejnych wydań powinni przejść ponownie opisywane miejsca i zaktualizować informacje tam gdzie jest to potrzebne. Niestety doświadczenie po lekturze wielu współczesnych przewodników pokazuje, że jest inaczej. Podobnie w tym przypadku: być może autor przepisał info o schronie z wydań poprzednich - w każdym razie nie można tego wykluczyć (pierwsze było chyba w 1961).

Wikipedia napisał(a):Szczególnie zasłużył się dla Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Od 1950 r. jako oficjalny przedstawiciel PTT, a później PTTK, wędrował po tych pustych wówczas górach w celu zbadania możliwości rozwijania w nich turystyki. Po raz pierwszy był tu w 1951 roku. W 1953 r. wraz z Edwardem Moskałą przeszedł i wytyczył (często przy pomocy siekiery) bieszczadzki odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego na odcinku Komańcza–Halicz. Sam opracował lokalizację przyszłych bieszczadzkich schronisk. Jednocześnie zbierał wówczas materiały do swych pierwszych, pionierskich przewodników turystycznych po tej części Beskidów: "Beskid Niski i Podkarpacie" (1954) i długo oczekiwanych "Bieszczadów" (1958).
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82ady ... _Krygowski" target="_blank" target="_blank

Pewności to ja nie mam, bo i skąd...?
Władysławowi Krygowskiemu to ja bym jednak nierzetelności, czy choćby "skrótów" dla ułatwienia sobie pracy nie zarzucał. A jeśli przepisał, to chyba jednak ze swojego poprzedniego wydania... Jeszcze nie dotarłem do mojego przewodnika, ale dotrę i sprawdzę - bardzom ciekaw!
Co do autorów przewodników współcześnie wydawanych nie czuję się na siłach oceniać ich pracę, ale rzeczywiście na kilku forach zetknąłem się z mało pochlebnymi opiniami.

Z wypowiedziami Edwarda Moskały raczej polemizować nie należy, przynajmniej ja się tego nie podejmuję... Mogło być i pewno jednak jest prawdą, że ta nazwa powstała znacznie, znacznie wcześniej i chyba jednak wcale nie było tak:
Kuba Terakowski cytując Lutka w n.p.m. napisał(a):Określenia tego pierwszy raz użył słynny polski żeglarz Leonid Teliga

A tylko to kwestionowałem...
Ostatnio edytowano 23 lip 2011, o 19:26 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 2 razy
Zygmunt Skibicki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 23 lip 2011, o 19:19

chwastek napisał(a):Odnoszę wrażenie, że kolega Zygmunt jakby nie potrafił wyobrazić sobie...

No, teraz zaczynasz mówić jak człowiek rozumny. Tyle, że "odnosząc wrażenie" warto zapytać, czy ono aby ma coś wspólnego z rzeczywistością.
Nie pytając sama ustawiłaś się w roli wyroczni ferującej opinie... jak najdelikatniej to nazywając.
Nie zapytałaś, bluznęłaś inwektywami i jakoś nie mam już ochoty na dalszą wymianę poglądów.
Jak Ci z tym dobrze, to... dobrze Ci tak.
Mnie to... rybka.
Zygmunt Skibicki

Postprzez chwastek » 23 lip 2011, o 20:27

Zygmunt Skibicki napisał(a):
chwastek napisał(a):Odnoszę wrażenie, że kolega Zygmunt jakby nie potrafił wyobrazić sobie...

No, teraz zaczynasz mówić jak człowiek rozumny. Tyle, że "odnosząc wrażenie" warto zapytać, czy ono aby ma coś wspólnego z rzeczywistością. .

Nie nazwałam Cię bufonem i burakiem zaraz na „dzień dobry”. I jestem przekonana, że moja ocena Twojej osoby nie jest zbyt pochopna.

Zygmunt Skibicki napisał(a):Nie zapytałaś, bluznęłaś inwektywami i jakoś nie mam już ochoty na dalszą wymianę poglądów.

Tego właśnie od Ciebie oczekiwałam nazywając Cię bufonem i burakiem. Sposób i styl wymiany poglądów jaki zaprezentowałeś we wcześniejszych postach w tym temacie zupełnie mi nie odpowiadał.

Mój post zaczynający się od słów „Odnoszę wrażenie” skierowałam do czytelników tego tematu aby usprawiedliwić swoją opinię o Tobie, Zygmuncie, i możesz być pewien, iż pisząc te słowa byłam przekonana o ich słuszności. Bo mają one wiele wspólnego z rzeczywistością tego miejsca i tego tematu. Nie miałam wątpliwości, nazywając Cię bufonem i burakiem, co do autentyczności swojego wrażenia.

Zygmunt Skibicki napisał(a):Nie pytając sama ustawiłaś się w roli wyroczni ferującej opinie... jak najdelikatniej to nazywając.

To tylko moja opinia. Nikogo więcej. Jestem zwyczajnym użytkownikiem i nie występuję tutaj w roli wyroczni.

Rozumiem, rzecz jasna, Twój bark ochoty do dalszej wymiany poglądów. Nie wymieniajmy się poglądami zatem.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje z Waszych pobytów i wypraw