Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

Postprzez włóczykij » 28 sie 2012, o 14:15

Ależ... moim celem nie było namawianie cie do udziału w tworzeniu parku, ani też wścibianie nosa w twoje sprawy, forum jest po to aby dyskutować, a nie przekonywać.To,że spotykam całą masę różnych ludzi - niekoniecznie na szlakach, uprawnia mnie do tej niewielkiej wiedzy.Nigdzie nie napisałam ,że wiem wszystko na temat projektu- jedynie stwierdziłam,że to ma sens i ,że warto wg mnie,że byłoby zineresowanie.A co do bieszczadzkich dzieci i obserwatorium... taak , dobrze niech sobie jeżdżą się doedukowac do miasta ,po co dla nich tworzyć coś na miejscu, jaki w tym sens?
włóczykijowy transport http://www.busy-bieszczady.com.pl/
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 31 sie 2012, o 09:02

Na pewno idea tworzeniu takiego parku jest szczytna. Korzyści płynące z ciemnego nieba są oczywiste, choć mało rozumiane, bo żyjemy w środowisku zanieczyszczonym światłem i na ogół nie zdajemy sobie sprawy czym np. różni się spanie w ciemności od spania w pokoju zasyfionym światłem z ulicznych lamp i neonów.

Są chyba dwa główne aspekty tego projektu: rzeczywista ochrona przed światłem - astrozloty miłośników astronomii oraz tzw. turystyka astronomiczna. Jeżeli - jak wynika z zapisów spotkania w Lutowiskach - PCN ma powstać na terenie BdPN (lub nieco szerzej) to w zasadzie nie bardzo rozumiem co tam trzeba tworzyć, skoro jest już ciemno. W miejscach uznanych za słabo zanieczyszczone światłem nie mieszkają ludzie (lub mieszka ich dosłownie kilka), zatem utworzenie tego parku być może w dłuższym okresie czasu wpłynie pozytywnie na zwierzątka i roślinki, ale na pewno nie ludzi, których tam nie ma. Owszem, można i trzeba edukować mieszkańców okolicznych miejscowości w kwestii oświetlenia, które obecnie świeci głównie panu Bogu po oczach. Gdyby się to zmieniło to na pewno jest to plus - również dla nich samych.

Gdybym nie był na wyjeździe szkoleniowym, to być może byłbym skłonny uwierzyć, że - prócz garstki zapaleńców - nie chodzi tu głównie o tzw. turystykę astronomiczną. Mamienie miejscowych wzrostem turystyki a co za tym idzie - możliwością większych dochodów. I tu akurat jest guzik prawda. W tym celu musiałoby powstać obserwatorium i być może planetarium, pewnie coś takiego jest w planach. Dobrze by było, aby powstało nie w centrum jakiejś wsi, tylko w miejscu gdzie niebo jest słabo zanieczyszczone. Wizyta w takim obserwatorium mogłaby być dobrym punktem programu dla grup zorganizowanych. Popatrzą sobie chwilę na gwiazdki, posłuchają pogadanki i jest ok. Pole do zarobku dla wszelkiej maści touroperatorów (i dobrze), którzy mogliby włączyć taki punkt do programu. Taka grupa zapakuje się w autokar w Solinie, Polańczyku czy innym kurorcie na drugim końcu Bieszczadów, podjedzie pod samo obserwatorium a po 2 godzinach wsiądzie znów w autokar i tyle ich widzieli miejscowi (i kasę, którą zostawią) :D Będzie to tylko jeden, króciutki punkt programu dowolnej wycieczki. Nikt (prócz zapaleńców) nie przyjedzie specjalnie do PCN. Indywidualni turyści skorzystają na tym raczej sporadycznie. Bo takie obiekty na ogół nie są dla nich dostępne.

Dlatego właśnie, mimo niewątpliwych korzyści, warto na cały ten projekt popatrzeć z kilku stron, bez zbytniego hura-optymizmu. Albo z góry założyć że jest to głównie "sztuka dla sztuki". Na bezrybiu i rak ryba.
Piotr_S
Administrator

Postprzez bogdan64 » 31 sie 2012, o 11:44

Cały ten projekt to jedna wielka lipa.A pomysł z nieoświetlaniem parkingów,, genialny,,Jak już pisałem na innym forum miejsce pod obserwatorium musi być oddalone nie tylko od miejscowości ale nawet od dróg głównych. Dobrze byłoby gdyby było na małym wzgórzu z widocznym horyzontem. Oczywiście powinno posiadac dobry dojazd aby każdy miłośnik astronomii mógł przywieść kilkadziesiąt kg sprzętu. Takim miejscem np niedaleko mnie jest przełęcz Szklary, a wczoraj byłem ogladac inne miejsce i jak firma W..d nie zamknie dróg dojazdowych to bede miał pod nosem wspaniały park ciemnego nieba. Takim miejscem mogły by byc tez Polany Surowiczne. Ale wymagałoby to udostępnienia drogi przez Lasy Państwowe i jeszcze wielu nakładów finansowych, dodatkowo byłaby tez jakas baza noclegowa w postaci chatki ,, Styki,,.Słowacy mają tutaj nieco uproszczona sprawę. Jak powszechnie wiadomo wcześniej wysiedlono 7 wsi pod budowę zalewu więc nie trzeba nikogo zmuszać do wyłączania światła.Myślę, że budowa wyłącznie drogi i jakiegoś placu w miarę wyrównanego może być kostka lub asfalt byłaby dużym osiągnięciem Luksusem byłby tam prąd do którego mozna by się podpiąć za niewielka opłatą. Nie musiałbym wtedy targać akumulatorów ,przetwornic itd. Sama budowa obserwatorium, jego utrzymanie obsługa chyba przerasta możliwości finansowe gmin bieszczadzkich.Parkingi zostawmy dla samochodów. Będąc niedawno na Małej Fatrze byłem nimi zachwycony. Wyasfaltowane ,pan pobierający opłaty pilnuje zeby sie równo ustawić ,wyrysowane linie -cena za cały dzień 8 zł.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 4 wrz 2012, o 18:55

włóczykij napisał(a):Rozumiem ,że tej nocy miał być ten astrozlot? Odbył się?Raczej nie. Bo coś hurkotało i lało.

Miał być 21.08 - a późnym wieczorem pokaz. Wg strony astrokarpaty.net pokaz się odbył (teleskopy na parkingu na punkcie widokowym na Lutowiska) i wzięło w nim udział ok. 50 osób - raczej głównie nie przypadkowych.
Piotr_S
Administrator

Postprzez włóczykij » 6 wrz 2012, o 14:38

cZYLI 50 OSÓB TO DUŻO CZY MAŁO NA START? Wiadomo już czy będą kolejne spotkania? gdzie można śledzić rzetelne informacje na ten temat?
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 6 wrz 2012, o 18:11

włóczykij napisał(a):cZYLI 50 OSÓB TO DUŻO CZY MAŁO NA START? Wiadomo już czy będą kolejne spotkania?

To raczej nie był start, tylko spotkania robocze. Większość z tych osób stanowili pewnie przedstawiciele zaproszonych instytucji.
włóczykij napisał(a):gdzie można śledzić rzetelne informacje na ten temat?

Na stronie projektu: http://www.astrokarpaty.net/pl - jest tam również zakładka aktualności.

Sądząc po zdjęciach z ostatniego (drugiego)spotkania:
http://www.astrokarpaty.net/pl/artykuy/ ... 2?Itemid=0
tłumów nie było... , choć niektórzy nawet robili notatki... :D
Piotr_S
Administrator

Postprzez włóczykij » 7 wrz 2012, o 10:16

Dzięki, fajnie by było gdyby coś z tego wyszło. Gdybyś miał na uwadze ,to daj znać o kolejnym spotkaniu jeśli miałoby się odbyć i jesli to nie problem. Z tego co piszesz jesteś w temacie ,więc łatwiej jest ci być na bieżąco :)
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 22 wrz 2012, o 12:00

Też chętnie poczytam co z tym dalej. Projekt dla mnie ciekawy.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez AWBIL » 7 sty 2013, o 11:42

Cześć,
ciekawa dyskusja, do której chcielibyśmy dorzucić swoje 3 grosze. Kilka dni temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o inicjatywie powstania Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady (niektórzy wolą w nazwie "ciemne" inni "gwiezdne" niebo). Było to podczas comiesięcznych spotkań przyrodniczo podróżniczych w ustrzyckiej Piwniczce. Pokaz zdjęć i prelekcja dotycząca Parku (który ma być międzynarodowy) skłoniły nas do umieszczenia na naszym blogu o Polsce paru informacji o tej idei oraz kilku zdjęć nocnych. Generalnie jesteśmy za, z kilku powodów:
1. jeśli ma się coś "naj" i to może się szybko zmienić na gorsze wraz z rozwojem cywilizacyjnym, to warto w to zainwestować. Na wszelki wypadek, bo potem może być za późno. A nuż coś pozytywnego kiedyś z tego wyniknie.
2. mogą być z tego konkretne korzysći finansowe dla regionu - promocja turystyczna i oszczędności energetyczne dzięki lepszemu zorganizowaniu oświetlenia miejscowości
3. ochrona przyrody, a w szczególności nocnych zwierząt
4. Jesteśmy romantykami i lubimy rozgwieżdżone niebo :-)

Serdecznie zapraszamy do zajrzenia na blog "Malownicza Polska"
http://www.photovoyage.pl/index.php?lan ... og&cid=247
Agnieszka i Włodek
Agnieszka i Włodek Bilińscy
Fotoblog przyrodniczy:
http://www.photovoyage.pl/natureblog" target="_blank
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCA6xVK ... xYhyXArbuw
AWBIL
Stonka bieszczadzka

Postprzez włóczykij » 25 sty 2013, o 14:43

AWBIL napisał(a):1. jeśli ma się coś "naj" i to może się szybko zmienić na gorsze wraz z rozwojem cywilizacyjnym, to warto w to zainwestować. Na wszelki wypadek, bo potem może być za późno. A nuż coś pozytywnego kiedyś z tego wyniknie.

mądrze to określiliście i chyba o to przede wszystkim tu powinno chodzić
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy