Pasjonująca beletrystyka

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Pasjonująca beletrystyka

Postprzez Stały Bywalec » 20 lip 2010, o 17:49

Jeśli ktoś z Was chciałby udać się wehikułem czasu w Bieszczady lat 1607 i 1608, to gorąco polecam "eastern" Jacka Komudy pt. "Diabeł Łańcucki".
Jest to powieść gatunku "płaszcza i szpady", a raczej "kontusza i szabli", której znaczna część akcji dzieje się w Bieszczadach. Oprócz b. wartkiej akcji autor opisuje realia społeczne, geograficzne i przyrodnicze ówczesnych Bieszczadów.

Książka na urlop - w sam raz.
Czy tylko na urlop?
Plastyczne i realistyczne aż do bólu opisy zachowań naszych przodków z początku XVII w. wzbudziły u mnie gorzką refleksję. Ileż ludzkiej energii wtedy zmarnowano na waśnie wewnętrzne, ileż krzywd zadano i strat materialnych narobiono !!!
Gdyby tak ową energię szlachecką zdołano wówczas "skanalizować" w służbie Rzeczypospolitej, gdyby ów narodek szlachecki został wzięty za mordę przez nieelekcyjnego króla-tyrana, który skutecznie egzekwowałby prawa i stworzył kilkudziesięciotysięczną regularną armię, wówczas ... to Polska byłaby dziś stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

A o rozbiorach Rzeczypospolitej pisano by tylko w kategoriach historii alternatywnej - co by było, gdyby Polska I Litwa dalej trwały w anarchicznej demokracji szlacheckiej. A i tak mało kto by w taką "alternatywną" wersję naszych dziejów wierzył.

PS
Zbyt często bagatelizujemy i śmiejemy się z tzw. historii alternatywnej, jako z czegoś zupełnie nierealnego. Czyżby?
To niech sobie może ci trochę starsi z nas wyobrażą własną "historię alternatywną" - w mikroskali. Gdyby np. wybrali przed laty inny kierunek studiów, zawarli z kim innym małżeństwo, itd., to przecież dziś mieliby inne życie, innych znajomych, inną pracę, inne dzieci. Zgadza się? Dużo do tego brakowało?
A to właśnie jest historia alternatywna.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 21 lip 2010, o 07:09

Dodam jeszcze, że autor - Jacek Komuda zna dobrze również i współczesne bieszczadzkie realia. Dowodem tego jest, iż na kartach powieści robi sobie "jaja" :P z bieszczadzkich zakapiorów, wstawiając w treść książki np. taki wątek (cytuję, pogrub. tekstu moje):

"(...) Przyszli nawet i stanęli skromnie na uboczu trzej kmiecie z Dwernik, dzięki którym Dwerniccy nie liczyli się w poczet szlacheckiej gołoty, w której szlachecki honor starczał za folwarki. Inni panowie polscy i ruscy mieli wsie i miasta, posady, zamki, dwory, młyny, gorzelnie, stadniny, folusze i blechy. Dwerniccy zaś musieli kontentować się Radosem, Pińczukiem i Połoniną - tak bowiem zwali się owi kmiecie. Chłopów na Dwernikach było zatem trzech, a panów Dwernickich więcej niż trzydziestu - wypadałoby zatem, że na każdego szlachetnie urodzonego mieszkańca wioski przypadało po jednej dziesiątej części kmiecia. (...)".

Wyjaśniam również (tym jeszcze nie znającym polecanej przeze mnie książki), że Dwerników w "Diable Łańcuckim" Jacka Komudy nie należy utożsamiać z Dwernikiem n. Sanem. To całkowicie fikcyjna wioska położona u ujścia Wetliny do Solinki, nieopodal Łopienki.
Pozostałe bieszczadzkie realia się zgadzają, poznajemy stare nazwy wsi do dziś istniejących. Ciasna, Ternka - to oczywiście Cisna i Terka, Komącza to Komańcza, ale dopiero z przypisów na końcu książki dowiedziałem się, że obecna Średnia Wieś to niegdysiejszy Terpiczów.

Autor z premedytacją wprowadził do powieści fikcyjne Dwerniki zamiast ulokować jej akcję w rzeczywistym, już przecież wtedy istniejącym Dwerniku. Musiałby wtedy rażąco sfałszować historię wioski - Dwernik nie był bowiem zaściankiem szlacheckim. Wolał tego uniknąć (i słusznie).

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 21 lip 2010, o 19:49

Przepraszam, zapomniałem uściślić, iż powyższy cytat można znaleźć na str. 188 książki pt. "Diabeł Łańcucki", której autorem jest Jacek Komuda, a wydało ją wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o., Lublin 2010, http://www.fabryka.pl

PS
Czy nie sądzicie, iż na te upały najlepszy i najzdrowszy (nie boli po nim głowa, nawet po większej ilości) jest niepasteryzowany i dobrze schłodzony "Kasztelan" ? :D
Mam cichą nadzieję, że może w tej kwestii wypowie się nasz największy piwny ekspert, czyli szanowny Piskal. Oczywiście w odrębnym wątku (albo również w formie post scriptum - w tymże). :D

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 21 lip 2010, o 20:33

Taa, pomarzyć zawsze można. Piskala tu nie ma :?
Coraz większy apetyt mam na tę powieść. Dużo dobrego o niej słyszałam, ponoć to znakomite czytadło, może uda mi się gdzieś wypożyczyć.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 27 lip 2010, o 18:53

lucyna napisał(a):(...)Coraz większy apetyt mam na tę powieść. Dużo dobrego o niej słyszałam, ponoć to znakomite czytadło, może uda mi się gdzieś wypożyczyć.

Nie musisz od nikogo pożyczać. Będziesz miała swoją.
Wypatruj tylko w tym tygodniu listonosza z listem poleconym ode mnie.
:)

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 28 lip 2010, o 07:15

:o :)
Dziękuję.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 28 lip 2010, o 17:43

Miła niespodzianka dotarła, dziękuję. Połknęłam trzeci rozdział, lektura przednia. Do zobaczenia za 386 stron.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 7 sie 2010, o 12:07

Lucy, i jak tam lektura?
:lol:
Jeśli znajdziesz wolną chwilę, to napisz coś w rodzaju bieszczadzkiej recenzji tej książki. Chodzi mi o to, czy autor aby nie pozmyślał bieszczadzkich realiów - oczywiście poza szlacheckim zaściankiem Dwerniki, o którym sam przyznał, że to wioska fikcyjna.
Ale... czy w Bieszczadach (pod tym pojęciem rozumiem tereny dzisiejszego regionu bieszczadzkiego, czyli na na południe i wschód od Leska, w dzisiejszych granicach Polski) istniały w ogóle zaścianki szlacheckie?
Pytam o te etnograficzne realia, gdyż fabuła książki jest beletrystyczna, podobnie jak chociażby "Trylogii" Sienkiewicza.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 7 sie 2010, o 13:07

Oczywiście, że przeczytałam. Recenzję sknocę tfu sklecę jak przeczytam pozostałe książki Komudy.
Co do zaścianków, oczywiście, że były. U nas była szlachta zaściankowa, nawet Ojciec mojej Mamy uważał się za szlachciurę. To nic, że miał gromadkę niewykształconych dzieci, głodujących dzieci, 8 morgów ale odkrył w skrzyni patent szlachecki. Zapisał się nawet do Związku Szlachty Zagrodowej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85z ... Zagrodowej . Skoro jesteśmy przy książkach to warto wspomnieć o pamiętniku Pułkownika Pawłusiewicza "Na dnie jeziora". Tam jest opis działalności szlachty zagrodowej, ich walka w oddziale samoobrony. Opowiedziany kawał dobrej historii.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 1 wrz 2010, o 09:21

Zaczęło się zgoła niewinnie. Stały Bywalec napisał bardzo ciekawie o pewnej książce
http://bieszczadzkieforum...d3036862b#p6076
Zainteresowałam się nią, Kazik podsycał moją ciekawość
topic746.html pisząc o niej kilkakrotnie, a następnie wysłał mi ją w prezencie. Zabrałam się do lektury i... książka wciągnęła mnie w swój jakże barwny świat. XVII - wieczny światek szlachty Ziemi Sanockiej znany mi z innych publikacji, książek, filmów, wykładów. Poprzednicy Komudy nie potrafili jednak tak ciekawie odzwierciedlić owych realiów, opisać tak ekscytująco waśni, międzysąsiedzkich wojenek, przedstawić emocje, które wstrząsały bohaterami, a przede wszystkim trzymać w napięciu czytelnika. Zakończenie powieści zaskoczyło mnie, ktoś kto jest miłośnikiem heppy endu niech po nią nie sięga.
Głównym bohaterem jest Jacek nad Jackami Dydyński, (postać autentyczna) szlachetny zawadiaka - kondotier wynajmowany przez bogatszych braci szlachta . "Pracując " najpierw dla osławionego Diabła Łańcuckiego - Stanisława Stadnickiego, a potem dla zaścianka Dwernik napotyka na swojej drodze piękną i charakterną Konstancję Dwernicką. Czy muszę Wam mówić, że zakochują się w sobie, a Jacek nad Jackami musi sprawdzić się w walce jako człowiek, jako szlachcic bijąc się na prawo i lewo z Diabłem Łańcuckim i jego najemnikami, z bracią szlachtą, stronnikami i swoimi wrogami, z samą Konstancją i jej wielbicielami, z własną rodziną.
Powieść snuje się arcyciekawie, warto po nią sięgnąć.

Tytuł: "Diabeł Łańcucki"
Autor: Jacek Komuda
Wydanie: II
Stron: 525
ISBN: 978-83-7574-260-2
Wydawnictwo: Fabryka Snów sp. z o.o.
Lublin 2010
Niestety, wydawnictwo zastrzegło sobie brak zgody na jakąkolwiek publikację choćby fragmentu powieści więc musicie obejść się ze smakiem.
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Offtop