Pasjonująca beletrystyka

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Pasjonująca beletrystyka

Postprzez Stały Bywalec » 1 wrz 2010, o 15:28

Zastanawiam się, czy sobie nie kupić na zbliżający się urlop dwóch tomów "Samozwańca" tegoż autora. Z tego, co zdążyłem się zorientować po pobieżnym przejrzeniu tych książek w księgarni, fabuła dotyczy polskich Dymitriad (wypraw na Moskwę), a bohaterami są m.in. również bracia Dydyńscy.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 14 paź 2010, o 18:45

Kupiłem, zabrałem do Sękowca i przeczytałem (było kilka dni deszczowych).
Gorąco polecam, to świetna lektura. Niecierpliwie oczekuję teraz ukazania się w księgarniach III tomu "Samozwańca".
Dymitr jeszcze nie w Moskwie, za to Jacek Dydyński dostał się do moskiewskiej niewoli. Wszystko się mocno pokomplikowało. :lol:

Oprócz wartkiej akcji powieść świetnie oddaje realia epoki. Poznajemy od podszewki codzienne życie i zachowania ludzi różnych stanów - w XVI-to wiecznej Rzeczypospolitej i Wielkim Księstwie Moskiewskim (już ogłoszonym cesarstwem i III Rzymem).

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 15 paź 2010, o 11:19

Mała autokorekta: chodzi oczywiście już o wiek XVII, a nie o XVI. A konkretnie o przełom tych stuleci - akcja I tomu rozpoczyna się w lipcu 1604 r., a akcja II tomu kończy się w lutym 1605 r.
Merytorycznie jednak nie tak bardzo się pomyliłem. Pierwsze lata XVII stulecia nie przypominają jeszcze późniejszej "degrengolady" Ojczyzny Obojga Narodów, tak charakterystycznej dla owego wieku. Polska i Litwa są jeszcze silne, Kozacy wierni Rzeczypospolitej, nie widać niebezpieczeństw ze strony Szwecji czy Turcji. A Moskwę nasze elity mają w głębokiej pogardzie.

Cóż, pierwsze lata XVII w. to jakby przedłużenie XVI stulecia. Analogicznie niektórzy historycy uważają, że okrutny wiek XX rozpoczął się doipiero w 1914 r. :(

A tę powieść jeszcze raz gorąco i zdecydowanie polecam.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Markela » 12 sty 2011, o 14:55

Przyjemna lektura
Markela
Niedzielny turysta bieszczadzki

Lokalizacja: Wolność słowa i wyznania (Konstytucja) I tego wymagam na każdym forum

Postprzez Stały Bywalec » 14 sty 2011, o 20:27

Czekam na tom 3 "Samozwańca".
Tymczasem jednak nieco ochłonąłem z zauroczenia pisarstwem Jacka Komudy. Ostatnio, z racji mojego kilkudniowego "ułóżkowienia" (grypa) przeczytałem "Banitę" tegoż autora. I jestem zdegustowany. Owszem, realia epoki oddane wierne, pod tym względem książka zachowuje walory poznawcze powieści J. Komudy.
Ale temat powieści pt. "Banita" wybrany fatalnie. Jej głównym i w zasadzie jednynym wątkiem jest działalność groźnego, obrzydliwego zboczeńca seksualnego - takiego szlacheckiego "Kuby Rozpruwacza". A Jacek Dydyński jakoś nie może sobie z nim poradzić ...
:|

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 11 kwi 2012, o 18:46

Spieszę poinformować, że III tom "Samozwańca" ukazał się jesienią ub. roku, wtedy go nabyłem i przeczytałem. Podobnie jak dwa poprzednie, bardzo ciekawie oddaje realia Rzeczypospolitej i Państwa Moskiewskiego z początku XVII w.

A teraz czekam na tom IV, gdyż tom III bynajmniej nie zakończył moskiewskiej eskapady imć Jacka Dydyńskiego.
:lol:

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 27 paź 2013, o 11:14

Zagadka literacka

Proszę wymienić imię i nazwisko autora oraz tytuł powieści, z której pochodzą poniższe cytaty:

„Przyjęliśmy nazwisko państwa Malinowskich, popularne jak przydrożna wierzba, i zamieszkaliśmy w uroczym, niezbyt wielkim domu w Bieszczadach na skraju kurortu Sianki, ze wspaniałym widokiem na pasmo Halicza i Tarnicy. Do domu przylegał kawał góry, na której zboczu Ada założyła małą, z latami rozwijającą się stadninę koni arabskich. Spreparowana perfekcyjnie legenda na użytek miejscowych głosiła, że jesteśmy zamożnymi rentierami, reemigrantami z Australii, którym lekarz zalecił zdrowe, górskie powietrze.”

Akcja powieści, poza jednym i nieistotnym końcowym epizodzikiem, nie toczy się w Bieszczadach. Za to toczy się wartko - jak na dobrą książkę sensacyjną przystało. Ale nie jest to zwykła powieść sensacyjna, autor osadził ją bowiem w historii alternatywnej II połowy XX w., a także przydał jej dużo wręcz kabaretowego humoru. Niechże ten humor zilustruje drugi cytat:

„W Ziemiańskiej nie obowiązywały karty wstępu, zapewne rolę filtra odgrywały ceny. W każdym razie tłoku nie było i choć, jak mniemałem, większość słynnych artystów z dawnej Ziemiańskiej nie żyła, to przy dwóch stolikach na półpięterku dostrzegłem grupę ludzi, których twarze przynajmniej w paru przypadkach wydały mi się znajome. (...)
- Szuka pan kogoś? - obok mnie wyrósł kierownik sali.
- Hrabiny Ostrołuckiej, mojej kuzynki - odrzekłem.
- W takim razie proszę za mną.
Zaprowadził mnie do drugiej sali, którą śmiało można było nazwać babińcem, nie tylko ze względu na buduarowy wystrój. Jedynym samcem w tym towarzystwie był chyba tylko biały, kudłaty maltańczyk masturbujący się o nogę swej pani.”(...) Całowałem upierścienione ręce, słysząc nazwiska znane z podręczników historii - Radziwiłłówna, Krasicka, Sapieżyna, Lubomirska... Najwyższe sfery, psia kostka!”.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 2 lis 2013, o 14:09

Podpowiedź: 60 minut na godzinę.
Jest to oczywiście podpowiedź dla już obecnie starszych ... radiosłuchaczy. Bo i autor powieści jest starszym panem (ur. w 1947 r.).

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Piotr_S » 2 lis 2013, o 17:16

Stały Bywalec napisał(a):autor osadził ją bowiem w historii alternatywnej II połowy XX w.

Marcin Wolski – Alterland
Piotr_S
Administrator

Postprzez Stały Bywalec » 3 lis 2013, o 17:56

Autor - tak. Oczywiście to MARCIN WOLSKI
Tytuł - jednak nie.
Tytuł tej książki to bowiem "Mocarstwo" (w jakimś sensie kontynuacja powieści pt. "Wallenrod").
Wydawnictwo http://www.zysk.com.pl

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Offtop