Pasjonująca beletrystyka

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Pasjonująca beletrystyka

Postprzez Zajek » 5 lis 2013, o 21:45

Dorwany "Koniec Pana Y" S. Thomson - książka tak kipiąca inteligencją, że czaszka dymi. Przeplatanie fizyki, astrofizyki, fizyki kwantowej, religii, wierzeń, języka, eksperymentów myślowych sprawia, że człowiek aż chce wiedzieć więcej!
Zajek
Stonka bieszczadzka

Postprzez Stały Bywalec » 6 sty 2014, o 11:18

Stały Bywalec napisał(a):Spieszę poinformować, że III tom "Samozwańca" ukazał się jesienią ub. roku, wtedy go nabyłem i przeczytałem. Podobnie jak dwa poprzednie, bardzo ciekawie oddaje realia Rzeczypospolitej i Państwa Moskiewskiego z początku XVII w.

A teraz czekam na tom IV, gdyż tom III bynajmniej nie zakończył moskiewskiej eskapady imć Jacka Dydyńskiego.
:lol:

No i doczekałem się.
Aktualnie czytam IV, ostatni tom powieści pt. „Samozwaniec”. Autor: Jacek Komuda.

Jacek Dydyński przeszukuje w poszukiwaniu stryja całe Wielkie Księstwo Moskiewskie. Ze skutkiem w zasadzie pozytywnym, choć szczegółów nie zdradzę.
Dymitr umacnia się (i zarazem osłabia) na carskim tronie.
Polscy husarze zachowują się w 1605 r. w Moskwie tak, jak sto kilkadziesiąt lat później żołdacy rosyjscy w Warszawie. Albo i gorzej.
Maryna Miniszech, zaślubiona przez Dymitra per procura w Krakowie, właśnie zjeżdża do Moskwy... Do tego momentu akurat doczytałem.
Postacie fikcyjne przemieszane z historycznymi, ale wszystko to b. szczegółowo osadzone w realiach epoki. Z codziennym słownictwem głównych bohaterów włącznie :oops: .
GORĄCO POLECAM (za wyjątkiem naśladowania słownictwa bohaterów powieści, oczywiście :lol: ).
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 8 sty 2014, o 08:02

Tadeusz A. Kisielewski, Mariusz Kata „Spotkanie pod Skałą”. Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2013. Stron 220, cena 27,90 zł.

Wcześniejsze prace Tadeusza Kisielewskiego nt. zamachu na gen. Sikorskiego („Zamach”, „Zabójcy” i „Po zamachu”) - teraz w dużym skrócie oraz w wersji powieści sensacyjnej. Forsyth ani Follet to nie jest, ale też czyta się jednym tchem.

I jeszcze:

Bertold Kittel „Mafia po polsku”. Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013. Stron 201, cena 39,90 zł.

Afera Amber Gold w wersji bardzo szczegółowej.
Plus przestroga przed robieniem biznesów w Trójmieście - taki wniosek można wyciągnąć z opisów działających tam gangsterów i bezradności wymiaru sprawiedliwości. Podejrzanie nieskutecznego wobec trójmiejskiej mafii.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 9 sty 2014, o 11:44

Parę słów o książce, której polskie wydanie jest dopiero w przygotowaniu.
Timur Vermes „Er ist wieder da” (dosł.: “On znów tu jest”)
Hit wydawniczy w 2012 i 2013 roku w Niemczech.

Adolf Hitler - przeżył i współcześnie pojawił się w Niemczech (w takim stanie, w jakim był w kwietniu 1945 r., bardziej się nie postarzał). Nic się nie przejmuje i konsekwentnie głosi swoje teorie. I robi tym furorę. Nie dlatego, iż ma nadal swoich narodowosocjalistycznych zwolenników, lecz dlatego, że wszyscy widzą w jego postaci idealnego sobowtóra Hitlera - co do wyglądu, zachowania, sposobu komunikowania się, itp., itd. :lol:

Rozrywka podobno przednia. :lol: Czesi już tę książkę wydali.
Więcej szczegółów: tygodnik „Wprost” nr 1/2014, str. 90, 91.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 27 sty 2014, o 17:18

Frederick Forsyth „Czarna lista”. www.wydawnictwoalbatros.com Warszawa 2014

Autora przedstawiać ani reklamować nie trzeba.
Jeśli ktoś chce przez kilkanaście godzin (potrzebnych na przeczytanie tej książki) zapomnieć o bożym świecie i wyłączyć się całkowicie z otaczającej rzeczywistości, ma po temu okazję.

Akcja toczy się współcześnie na froncie walki z islamskim terroryzmem. Postacie oczywiście fikcyjne, ale realia wiernie oddane. Plus współczesna technika: cyberprzestrzeń oraz szpiegowskie samoloty bezzałogowe (drony). A dla urozmaicenia również somalijscy piraci. Na zakończenie akcja komandosów.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 20 lut 2014, o 06:28

A teraz polecam Wam prawdziwą "perełkę".

Ziemowit Szczerek "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian".

www.ha.art.pl

Współczesne realia ukraińskie widziane oczami dwóch absolutnie wyluzowanych polskich turystów.
Plus wielkie poczucie humoru Autora. :D
A w tle Jego inteligencja, autoironia i duża wiedza historyczna. :!:

POLECAM. Zwłaszcza w kontekście tego, co się aktualnie dzieje na Ukrainie. :x

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 20 lut 2014, o 06:45

No to jeszcze jeden mój post dzisiaj. Ale już nie o Ukrainie, lecz o Niemczech.

Stały Bywalec napisał(a):Parę słów o książce, której polskie wydanie jest dopiero w przygotowaniu.
Timur Vermes „Er ist wieder da” (dosł.: “On znów tu jest”)
Hit wydawniczy w 2012 i 2013 roku w Niemczech.

Adolf Hitler - przeżył i współcześnie pojawił się w Niemczech (w takim stanie, w jakim był w kwietniu 1945 r., bardziej się nie postarzał). Nic się nie przejmuje i konsekwentnie głosi swoje teorie. I robi tym furorę. Nie dlatego, iż ma nadal swoich narodowosocjalistycznych zwolenników, lecz dlatego, że wszyscy widzą w jego postaci idealnego sobowtóra Hitlera - co do wyglądu, zachowania, sposobu komunikowania się, itp., itd. :lol:

Rozrywka podobno przednia. :lol: Czesi już tę książkę wydali.
Więcej szczegółów: tygodnik „Wprost” nr 1/2014, str. 90, 91.

Książka już w sprzedaży. Polski tytuł: "On wrócił".

http://www.empik.com/on-wrocil-vermes-t ... ,ksiazka-p

:D

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 27 lut 2014, o 19:00

Dwie uwagi dot. dwóch powieści sensacyjnych Fredericka Forsytha.

Pierwsza odnosi się do książki pt. „Ikona”. Napisana jeszcze pod koniec XX w. i pewnie natychmiast przetłumaczona na polski. Nie wiem, jak to się stało, że ją do tej pory przegapiłem. Wprawdzie wątek główny to tzw. political fiction, ale całe tło zostało opartych na realiach. W tym opisana działalność zdrajcy w szeregach CIA, Aldricha Amesa. Jest to, wg mnie, jedna z dwóch najlepszych książek autora (obok „Dnia szakala”). Gorąco polecam.

Druga uwaga jest natury pozamerytorycznej.
Kupiłem książkę tegoż autora pt. „Dezinformator”, prawidłowo stwierdzając, iż to tytuł mi nieznany. Ale już po przeczytaniu kilku akapitów pierwszej strony zacząłem mieć wątpliwości - przecież ja to znam, już to kiedyś czytałem! Czyżbym miał aż taką sklerozę, że ponownie kupiłem książkę już posiadaną? Zerknąłem na półkę z powieściami Forsytha (po nabyciu „Ikony” mam je wszystkie) i sięgnąłem po książkę pt. „Fałszerz”, wydaną jeszcze w 1997 r. Oczywiście - to samo. Tytuł oryginału; „The Deceiver”. Zostałem więc „deceived” przez nowego wydawcę, który dał inny tytuł powieści już dawno znanej na polskim rynku księgarskim. Czy było to zamierzone, gwoli zwiększenia sprzedaży - mogę się tylko domyślać.
Pretensji nie mam. „Fałszerza” (wyd. 1997) odstawiłem z powrotem na półkę, a „Dezinformatora” (wyd. 2013) pieczołowicie schowałem do szuflady. Tegoroczny prezent imieninowy dla któregoś z moich znajomych jak znalazł.
By the way - ww. książkę warto też przeczytać. "Ikonie" trochę ustępuje, ale poziom "Forsythowski" - utrzymany. Cztery nowelki szpiegowskie, które tylko łączy postać wspólnego bohatera.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 16 kwi 2014, o 06:15

Timur Vermes „On wrócił”.
Wyd. Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o., Warszawa 2014. Stron 399, cena sugerowana (na okładce) 39,90 zł.

Sygnalizowałem już istnienie i treść tej książki, jeszcze przed jej przeczytaniem.
A zatem teraz, już po lekturze, kilka zdań recenzji.
Lato 2011 r. W Berlinie na niezabudowanej parceli budzi się Adolf Hitler - dokładnie w takim stanie, w jakim był dn. 30 kwietnia 1945 r. tuż przed samobójczą śmiercią i spaleniem jego zwłok. Ubrany w mundur jeszcze śmierdzący benzyną. Ma nadal 56 lat, a nie 122, jak by wynikało z wieku liczonego od dnia urodzenia.

Nie ukrywa, kim jest. Robi oszałamiającą karierę medialną. I to w mediach liberalnych, kosmopolitycznych, bynajmniej nie neonazistowskich. Wszyscy uważają go bowiem za doskonałego parodystę, który nawet nie musi przygotowywać swoich tekstów, lecz je wygłasza improwizując. A on tylko (i aż) jest po prostu sobą.
Natomiast neonaziści widzą w nim Żyda, który zrobił sobie doskonałą operację plastyczną, aby kompromitować ich ruch, więc spuszczają mu ciężki łomot.

Książka dość zabawna, w Niemczech była hitem wydawniczym. U nas na pewno nie, z jednej podstawowej przyczyny. I nie chodzi tu bynajmniej o złowrogość jej „bohatera”, lecz o to, że jest to powieść „z kluczem”, tj. zawierająca mnóstwo odniesień i aluzji do współczesnych postaci ze środowiska społeczno-politycznego Niemiec. Trzeba by tam mieszkać i żyć, aby rozpoznawać osoby różnych VIP-ów i innych tzw. celebrytów, tak irytujących Adolfa Hitlera. To dokładnie tak, jakby u nas pojawił się nagle żyjący marszałek Józef Piłsudski i komentował wypowiedzi oraz zachowania współczesnych polskich polityków i dziennikarzy. My byśmy się przednie ubawili, ale już za granicą niewiele by z tego zrozumiano.

Przeczytać jednak można, lektura nie nudzi. Autor wiernie odwzorowuje sposób myślenia i w ogóle logikę Hitlera, co współcześnie bardziej dziwi i śmieszy niż przeraża. Ponadto bardzo zabawne jest zetknięcie Hitlera ze współczesną techniką, głównie komputerami (jakimiś telewizorami, przed którymi stoją maszyny do pisania bez wałków) i Internetem. Ale spokojnie - Wódz sobie z tym poradził, z czasem nawet założył własny portal internetowy. :lol:

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 2 lip 2014, o 16:51

Chyba nie ma na tym forum człeka, który by nie przeczytał „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Ja tę lekturę zaliczyłem już kilka razy, ostatni raz w latach 90-tych, gdy leżałem chory na jakąś azjatycką grypę, która wtedy w Polsce grasowała.
Oczywiście wszystkie 3 ekranizacje pana Hofmana również obejrzałem.
To jest kanon polskości i basta. Poza tym bardzo lubię styl pisarstwa prezentowany przez Sienkiewicza - patetyczny i podniosły (gdy trzeba), ale także często rubaszny i bardzo ironiczny. Wręcz uwielbiałem, gdy pan Zagłoba wciskał kit różnym szlachciurom, a ci mu wierzyli. :D

Z głównych bohaterów „Trylogii” pisarz „uśmiercił” tylko Michała Wołodyjowskiego. Pozostali - przeżyli, a po służbie dla Rzeczypospolitej zajęli się swoimi sprawami, rodzinnymi, majątkowymi, etc.
Nie interesuje Was, jakie były dalsze losy Skrzetuskiego i Heleny, Kmicica i Oleńki, Rzędziana, Basi Wołodyjowskiej, wreszcie samego pana Zagłoby herbu Wczele (który, jak pamiętacie, stracił oko, wg jednej wersji, gdy mu Turcy palmę męczeństwa zadali, a wg innej, gdy mu to oko w Radomiu kuflem wybito :lol: )?

Okazuje się, że możemy ich dalsze dzieje poznać. Trzeba tylko sięgnąć po książkę pt. „W ręku Boga. Trylogii ciąg dalszy”, autorstwa Andrzeja Stojowskiego, wydanej po raz pierwszy w 1997 r.
Gustaw Herling-Grudziński wyznał, że tę powieść przeczytał (cyt.) „z ogromnym zainteresowaniem i w wielkim napięciu, tak jak się zawsze czytało Sienkiewicza”. :!:

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Offtop