Pasjonująca beletrystyka

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Pasjonująca beletrystyka

Postprzez Stały Bywalec » 18 sty 2017, o 08:29

Stały Bywalec napisał(a):Adam Przechrzta „Demony czasu pokoju”. Wydawnictwo „Fabryka Słów”, Lublin 2015.
(...) Aby znaleźć opis książki, proszę nieco przewinąć ten wątek wstecz.


Adam Przechrzta „Demony Leningradu”. Wydawnictwo „Fabryka Słów”, Lublin 2013.
Adam Przechrzta „Demony wojny”. Część 1 i 2. Wydawnictwo „Fabryka Słów”, Lublin 2013 i 2014.


Lekturę „Demonów (…)” zacząłem więc niechronologicznie – od „Demonów czasu pokoju”, ostatniej (aktualnie) powieści o wyczynach płka Razumowskiego. Już po lekturze tej książki sięgnąłem po dwie pierwsze części przygód płka Razumowskiego, tj. „Demony Leningradu” i dwa tomy „Demonów wojny”. Do wojennych perypetii owego wywiadowcy autor niepotrzebnie, moim zdaniem, wplótł element fantastyki, ale poza tym do ww. powieści jak ulał pasuje większość tego, co już poprzednio napisałem. Oczywiście z ważnym zastrzeżeniem, że ich akcja toczy się kilka lat wcześniej – w czasie II wojny światowej, w tym podczas oblężenia Leningradu. Poznajemy więc realia życia wojennego w ZSRR, widziane oczami inteligentnego oficera. Autor bowiem, oprócz wyczynów głównego bohatera, opisuje bardzo ciężkie życie ludności cywilnej poza linią frontu (głód, chłód, smród i ubóstwo). A tę trudną sytuację materialną wynikającą z warunków ustrojowych i wojennych dodatkowo jeszcze „urozmaica” powszechny terror NKWD. Jego bezwzględność i okrucieństwo są wyeksponowane, co uwiarygodnia i wzmacnia realizm powieści (oczywiście poza jej zbędnym i na szczęście raczej marginalnym wątkiem fantastycznym).
***
Reasumując – wszystkie trzy „Demony (…)” to trzymające w napięciu powieści sensacyjne, niekiedy także z elementami komicznymi (głównemu bohaterowi nieobce jest poczucie humoru). Owe „czytadła” zawierają jednak też wiele interesujących opisów realiów ustrojowych i w ogóle życia codziennego w stalinowskim ZSRR, co przyciągnie osoby zainteresowane historią. Niektóre z nich z pewnością będą czekać na kolejny tom przygód towarzysza Razumowskiego.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 955
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Poprzednia strona

Powrót do Offtop

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.