Pasjonująca beletrystyka

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Pasjonująca beletrystyka

Postprzez Stały Bywalec » 30 kwi 2010, o 05:40

Chciałem polecić Wam naprawdę porywające czytadło - takie, od którego człowiek nie może się oderwać. Odkłada na bok wszystkie inne czynności życiowe (oczywiście poza takimi prozaicznymi, jak praca czy higiena osobista) i nie rozstaje się z książką. Nawet na bieszczadzkie forum nie ma czasu! :)

Bardzo lubię czytać i już mnóstwo książek w życiu przeczytałem. Nie gardzę też beletrystyką. Podobają mi się zwłaszcza powieści sensacyjne, szpiegowskie i kryminalne - szczególnie autorów takich, jak Forsyth, Follet, Puzo, Silva i Finder. Ich książki są b. dobre, mają jednak tę wadę (albo zaletę, jak kto woli ;) ), że są raczej przeciętnej objętości, tak po ok. 400 stron. I każda z nich stanowi odrębną całość, nawet jeśli głównym bohaterem jest ta sama postać (np. Gabriel Allon z powieści Daniela Silvy).

Tym razem dorwałem taką trylogię kryminalno-sensacyjną, która mnie „uziemiła” na prawie dwa tygodnie. I Was czeka to samo, jeśli nieopatrznie pójdziecie w moje ślady. Czego Wam szczerze życzę. :D

Ad rem:

Stieg Larsson - trzytomowe „Millennium”.
Tom 1 pt. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” (stron 634).
Tom 2 pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem” (stron 700).
Tom 3 pt. „Zamek z piasku, który runął” (stron 784).
Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2009.
( http://www.czarnaowca.pl )
Autor, szwedzki dziennikarz, już niestety nie zdążył doczekać się należnej mu sławy - zmarł nagle na atak serca (w wieku 50 lat) jeszcze przed wydaniem pierwszego tomu. :(

Akcja powieści toczy się współcześnie (tj. w pierwszych latach XXI w.) w Szwecji. Autor podczas pisania wyraźnie „się rozkręcał” - już tom pierwszy, w miarę zagłębiania się w treść, zaczyna trzymać czytelnika w dużym napięciu, ale dwa następne to istny majstersztyk w tym zakresie. Powieść tak przykuwa, wręcz przyspawa uwagę czytelnika, że śni się w nocy. :lol:
Poza tym, niezależnie od głównego nurtu sensacyjnego, ma także walory poznawcze - poznajemy współczesne szwedzkie realia życia tamtejszej tzw. klasy średniej, poziom cen, zarobków, szczegóły dotyczące polityki wewnętrznej państwa, itd., itp.

Trylogię tę chciałbym polecić zwłaszcza Irasowi (jeśli jej jeszcze nie przeczytał). Jedną z jej głównych bohaterek jest bowiem Lisbeth Salander - młoda kobieta będąca wybitną specjalistką od informatyki. Sporo wątków powieści dotyczy właśnie jej umiejętności hackerskich - autor albo sam musiał dobrze się znać na informatyce, albo korzystał z pomocy konsultanta.

I to by było na tyle. Lepszej lektury na urlop, moim zdaniem, nie znajdziecie. Ale musi to być urlop taki trochę dłuższy, jako że łączna objętość „Millennium” to 2118 stron.
:lol:
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Re: Pasjonująca beletrystyka

Postprzez lucyna » 30 kwi 2010, o 16:59

Jaki urlop ja się pytam, no jaki urlop? No :twisted: "Dziewczyna, która igrała z ogniem" "pękła" w dwa dni. :mrgreen:
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 30 kwi 2010, o 17:33

lucyna napisał(a):Jaki urlop ja się pytam, no jaki urlop? No :twisted: "Dziewczyna, która igrała z ogniem" "pękła" w dwa dni. :mrgreen:

Od rana do wieczora. :D
Nie posprzątałaś. Nie ugotowałaś obiadu. Nie umyłaś głowy. Zapomniałaś nastawić pranie. Wyłączyłaś telefony.
I koty przez te dwa dni chodziły głodne.
:x

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 1 maja 2010, o 09:23

Jestem pochłaniaczem książek, bardzo szybko czytam.
Dziś ja coś wam zaproponuję. Książkę, którą mnie wciągnęła w swój świat, przeczytałam ją jednym tchem w dwie godziny. To wspomnienia Ryszarda Wiktora Schramma "Prywatna podróż pamięci" wydane przez Bosz. Urzekająca gawęda, taka, którą opowiada się przyjaciołom przy ognisku, napisana prostą, piękną polszczyzną. Efekt fascynacji rodzinnymi stronami, dziejami rodziny, ziemią sanocką. Jak będę miała więcej czasu to skrobnę recenzję w odpowiednim wątku, na razie piszę o niej na forum turystyka-gorska. Tu i teraz tylko polecam tę ciekawą lekturę, szczególnie Kazikowi i Piskalowi (nie wiem czy tu zagląda), Wam powinna przypaść do gustu i to bardzo. :)
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 1 maja 2010, o 10:16

Nie znam książki rekomendowanej przez Lucy, nigdy o niej i jej autorze nie słyszałem. Ale to wcale nie jest uwaga krytyczna.
Warto docenić literaturę pamiętnikarską ludzi, którzy w życiu napisali tylko jedną książkę. Na bazie własnych przeżyć i wspomnień. To jakby ich pomnik i maleńki ślad w historii. Być może nawet za 100 czy więcej lat jakiś historyk umieści ich nazwisko w bibiografii swojej specjalistycznej pracy naukowej.

Oczywiście taka książka powinna zostać napisana szczerze aż do bólu, bez przemilczeń i zakłamań. Tylko wtedy ma swoją wartość. Wbrew pozorom napisać ją jest łatwo - nie trzeba docierać do różnych materiałów źródłowych, badać realiów epoki. Większość informacji pochodzi z własnej pamięci.

Ostatni utwór tego rodzaju, jaki niedawno przeczytałem i Wam polecam, to "Smakowanie raju. Wspomnienia świadka nieznanej egzekucji w lesie katyńskim". Autor: Icek Erlichson. Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2010. ( www.rebis.com.pl ). Dwa aneksy do tych wspomnień oraz posłowie dopisał znany współczesny politolog Tadeusz A. Kisielewski.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 1 maja 2010, o 12:16

I właśnie takie są wspomnienia prof Schramma. Jest on nieznany szerszemu gronu czytelników ale to nie oznacza, że nie popełnił co najmniej kilkudziesięciu prac naukowych i wielu publikacji poświęconych górom. Ryszard Wiktor Schramm był znanym taternikiem, polarnikiem, w 1955 r. brał udział w pierwszym przejściu granią Tatr, a chyba trzy lata później powtórzył swój wyczyn biorąc udział w identycznej wyprawie tylko, że zimowej. http://www.kolosy.pl/schramm.php
Oto mały urywek wspomnień
"Musiał tam kiedyś - kiedy? stać browar,chyba raczej gorzelnia.Pamiętał go jeszcze Kuba, ojciec naszego międzywojennego "leśnego" Jana Stacha - Jaśka z Czekaju. Obok browaru, po bliższej dworu stronie potoku, stała stajnia opasowa na woły. Pospolity w XIX w. chów wołów na opas wiązał się zawsze z gorzelniami. Kiedy w Tarnawie Górnej ze starej Dymowej, w końcu lat siedemdziesiątych XIX wieku, spaliło się w stajni 100 wołów opasowych, gorzelnia stanęła na zawsze. Powiadano, że na kominie olchowskiego browaru siedziało "Złe". Ktoś ze zbytków bryznął pianą na to "Złe" i ono, rozgniewane, przywiązało wszystkie woły ogonami do żłobów, a połowę stajni rzuciło do potoku. Nieopodal były ślady starego, ale stawianego później, młyna wodnego"
Dla mnie to także swoiste "szkolenie", te wspomnienia buchają wiedzą, także etnograficzną.
lucyna
Zbanowany

Postprzez trzykropek » 9 cze 2010, o 20:28

...Dołączam się do słów Lucyny i gorąco polecam, nie dlatego że łączy mnie pokrewieństwo zarówno z Jaśkiem z Czekaju :P Język... po pierwsze Język którego używa Schramm, to płynąca Polskością wręcz melodyjna opowieść która wplata wątki biograficzne dotyczący samej rodziny jak i skarby wiedzy dla etnografów. Niewielu się takich już czyta.. śmiało mógłbym przyrównać do Wańkowicza (choć w nieco innym stylu niż np. Szczeniackie Lata), Vincenza, Krygowskiego... czy Neverlego ...Coś co przewija się przez naszą głowę i wzbudza ogromną tęsknotę za pojmowaniem świata z młodzieńczej baśni przeżywania czasu wolnego.
Stałemu Bywalcowi skoro tak za kryminałami leci.. polecam cykl książek Elliota Pattisona, których akcja dzieje się w Tybecie i na pograniczu Chińskim w czasach okupacji. Inspektor Shan (Chińczyk) odsiadujący wyrok za oczywiście niewinność, w obozie pracy przymusowej, pod "patronatem" sadystycznych służb specjalnych ChRL , rozwiązuje zagadki morderstw na Tybetańczykach i nie tylko... W tło wkrada się zagadka, intryga, kosmologia i wierzenia Tybetańczyków ze sporym ładunkiem prawdziwej wiedzy o kulturze regionu. Tytuły to: Mantra Czaszki, Kościana Góra, Woda omywa kamień...są jeszcze jakieś, nie wszystkie czytałem, z czego ta druga przypadła mi najmocniej do gustu...
trzykropek
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 12 cze 2010, o 05:02

Jestem w trakcie gromadzenia książek, kupuję naprawdę interesujące wydawnictwa, coraz więcej pojawia się ciekawych "regionaliów". Są to w większości książki popularno-naukowe i naukowe. Kiedyś być może będę o nich pisać także na tym Forum (nikt tu raczej nie jest zainteresowany promocją dobrej książki), na razie ograniczam się do czytanych wątków na turystyce gorskiej i 321 gory. Nie oznacza to jednak, że nie sięgam sporadycznie po "ogłupiacze". Właśnie czytam w miarę interesujący sensacyjny chłam czyli "Piątą fiolkę" Michaela Palmera. Naprawdę dobrze napisana książka opisująca kolejną aferę medyczną, od działań pewnej niesłusznie zawieszonej w pracy w szpitalu stażystki zależy bez mała los całego świata. Jest i czarny charakter, powieść chyba skończy się heppy endem.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 13 cze 2010, o 16:14

Gdyby nie katastrofa pod (nad) Smoleńskiem, związane z nią wcześniejsze wybory Prezydenta RP, a potem późniejsza powódź, byłby to hit sezonu - wszyscy komentatorzy polityczni recenzowaliby tę książkę, wypowiadaliby się na jej temat, w radio, TV i prasie by wrzało.

Mam na myśli będącą już od dobrych kilku tygodni w sprzedaży książkę Mariana Zacharskiego pt. "Rosyjska ruletka". Autor podtrzymuje w niej swoją niegdysiejszą tezę, iż Józef O. to "Olin" - szpieg rosyjski. Nie pozostawia także suchej nitki na ówczesnym ministrze spraw wewnętrznych, Zbigniewie S., obarczając go odpowiedzialnością za zaniechanie koronkowej akcji polskiego wywiadu.

Gdyby ta książka ukazała się w tzw. sezonie ogórkowym, wtedy wywołałaby burzę medialną, szereg dyskusji, protestów, dementi, gróźb pozwami do sądu, itp.
A tak - praktycznie przechodzi bez echa.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 9 lip 2010, o 05:57

Znalazłam następne ciekawe wspomnienia. "Wojenne losy chłopca znad Sanu" Michała Ducia dostałam w prezencie pd Pana handlującego w pierwszym straganie od strony drogi na zaporze solińskiej. Tylko tam można ją kupić, przeszukałam internet, nie ma żadnej wzmianki o autorze ani o jego pamiętniku. Na razie ją przeglądam, dziś lub jutro skończę. wrzucę recenzję. Pierwsze spostrzeżenia: ciekawa, smutna jak dziecięce lata Autora plus wiele spostrzeżeń, smaczków z naszego regionu. Autor pochodzi z Bartkówki nad Sanem (Pogórze Dynowskie).
lucyna
Zbanowany

Następna strona

Powrót do Offtop