Pierwszy numer magazynu Bieszczady podobno już w sierpniu !

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Pierwszy numer magazynu Bieszczady podobno już w sierpni

Postprzez Piotr_S » 16 cze 2010, o 19:04

Nr 11 to m.in.:

- wywiad z Anitą Rotter Pucz "Dzikuską",
- Poza szlakiem: "Jaskinie Nasiczniańskie"
- Historia:
Balowie w Bieszczadach i we Lwowie - tekst Łukasza Bajdy,
Yizkor i kadisz innowierców - tekst Szymona Modrzejewskiego o kirkucie w Baligrodzie,
Góra o złej sławie, cz.2 z dziejów Chryszczatej - tekst Damiana Markowskiego,
Turystyka:
Kalnica - moje wypociny o tej zapomnianej nieco miejscowości ( w kolejnym numerze będzie Baligród)
Podniebny kres Bieszczadów - Pikuj, Pikul, Huśla - tekst Zbigniewa Sikory
Wydarzenia:
Bieszczadzka Biesiada Filmowa w Lutowiskach
i inne materiały.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 18 wrz 2010, o 20:44

Po raz pierwszy kupiłam sobie ten miesięcznik. Tylko dlatego, że w numerze 9/010 jest ciekawy artykuł Marka Holly " Monitoring płazów w Bieszczadzkim Parku Narodowym'. Bardzo interesujący, polecam.
Całość zrobiła na mnie dobre wrażenie. Powinno podobać się przeciętnemu turyście. Jednak dla wytrawnego zjadacza klimatów bieszczadzkich teksty są zbyt powierzchowne, pachną komercyjnymi jednodniowymi wycieczkami. I cena mnie też trochę powala. 8.90 zł. Za 35 zł kupiłam fantastyczny przewodnik Roberta Bańkosza "Cerkwie bieszczadzkich Bojów". Twarda oprawa, bardzo bogato ilustrowany, wkładka z kolorowymi fotografiami wydrukowanymi na bardzo dobrej jakości papierze, 177 stron.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 19 wrz 2010, o 05:19

Przeczytałam cały numer. Wrażenie mieszanne. Nie zostanę fanem tego czasopisma, tematyka zbyt przypomina mi moje własne jednodniowe wycieczki komercyjnie oprowadzane dla kasy czyli powierzchowne, prezentujące po łebkach najbardziej znane atrakcje. Podobną tematykę określamy w naszym żargonie: Bieszczady w pigułce czyli dla wszystkich i dla nikogo. Nie oznacza to, że krytykuję. Po prostu inny target jak mówiła Tysia. Plusy: promocja Bieszczadów, dobre "Pióra" tam piszą. Wśród nich porażka czyli wywiad z panem Pękalskim. To jedna z "najbogatszych wewnętrznie" Postaci Bieszczadów, Artysta, Gawędziarz, Showme, z całym szacunkiem dla Pana Zdzisława to Człek zwariowany, szalony, z bardzo dużym poczuciem humoru, pasja wylewa się z Niego. Nie rozumiem jak autorce udało się sp... z Nim wywiad tworząc coś a'la ciepłe kluchy. Nasz Piotr_S napisał dwa artykuły, ciekawy o Łupkowie i mniej ciekawy o wodospadach. Największy niedosyt mam właśnie po Jego drugim artykule o bieszczadzkich kaskadach. Podał namiary tylko na te komercyjnie odkryte. :twisted: Komerchą mi pachnie także "Wyprawa na Pikuj". Jaka wyprawa? Taż to zwykła wycieczka, podobny program ma http://www.bieszczader.pl" target="_blank czy jak tam nazywa się biuro Mariusza Janika.
Bardzo zaciekawił mnie Mariusz Twardowski. Fajnie czyta się Jego wspomnienia.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 22 wrz 2010, o 07:31

lucyna napisał(a):Podobną tematykę określamy w naszym żargonie: Bieszczady w pigułce czyli dla wszystkich i dla nikogo.

Wg mnie trafne ujęcie. To jest gazeta, czasopismo, imho dla początkujących, którzy dowiedzą się z niej m.in. gdzie można iść czy co warto zobaczyć. Na kilku stronach (minus powierzchnia na foty) nikt nawet nie będzie się brał za kompleksowe ujęcie tematu, bo to nierealne. To nie np. "Bieszczad", który jest rocznikiem i można tam temat ująć bardzo szeroko.
lucyna napisał(a):Podał namiary tylko na te komercyjnie odkryte.

Toć sama ciągle mówisz, żeby nie podawać namiarów na różne ciekawe a mało znane miejsca :D
Piotr_S
Administrator

Postprzez jaNO » 22 wrz 2010, o 09:45

A mnie "Bieszczady" się podobają i szkoda, że tak mało kto wie o takim miesięczniku.
Trudno jest balansować pomiędzy treściami dostępnymi w necie z jednej strony a treściami szczegółowymi "aż do nie czytania" z drugiej.
Rozumiem Lucynę , dla której jako przewodnika pismo jest powierzchowne i nieodkrywcze ale dla mnie, co w Bieszczadach jest raz w roku, pismo jest kapitalne.
Zdarzają się słabsze fragmenty , jak choćby wspomniany wywiad, który wygląda jakby pisała go dziewczynka z 6 klasy, ale ogólnie jest mocno ok.
Osobiście wolę nacisk na , nazwijmy to sferę ludzkiej działalności w Bieszczadach niż na opisy przyrody ale i tak miesięcznik-rewelacja.
jaNO
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 22 wrz 2010, o 17:25

@ Piotr
wiedziałam, wiedziałam, że Cię moja uwaga rozśmieszy :)
@ Jano
lepsze zawsze jest wrogiem dobrego. Z miłą chęcią poczytałabym więcej artykułów napisanych przez fachowców typu Marek Holly.
lucyna
Zbanowany

Postprzez kumak_gorski » 26 wrz 2010, o 00:30

Kupilem, przeczytalem... Z pewnoscia dla ludzi blizej zwiazanych z Bieszczadem pismo nie jest lektura obowiazkowa. Z drugiej strony jest na tyle niszowe ze nie wiem kto po nie siegnie, moze jedynie turysta przegladajacy zawartosc lokalnych sklepow prowadzacych sprzedaz prasy. Niestety oczywiscie. Mnie osobiscie przeszkadzaja teksty, moze nie tyle ich strona merytoryczna co ich stylistyka. Choc z drugiej strony jest to jakos tam "fajne" bo czytam bardzo amatorski, niedziennikarski tekst napisany przez kogos, kto bardzo kocha te przeklete Bieszczady. Pozdrawiam goraco czytelnikow i autorow.
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 7 mar 2011, o 17:18

Ostatnio na forach górskich spotykam osoby poszukujące stare numery tego miesięcznika. Dziś odkryłam, gdzie można je nabyć. W księgarni Bosz w Lesku na ladzie księgarskiej znajduje się ich multum. Po kilka? kilkanaście? egzemplarzy różnych numerów. Warto tam zajrzeć z jeszcze jednego powodu. W księgarni panuje raj dla miłośników taniej książki. Przeceny poszczególnych tytułów, przede wszystkim albumów wydanych przez to wydawnictwo są duże. Najtańsze są od 9.99 zł. Niestety, obeszłam się ze smakiem.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 5 maja 2011, o 16:02

Właśnie się dowiedziałem, że poprzedni nr miesięcznika, czyli kwietniowy był zarazem ostatnim. W obecnej formie i - przynajmniej w najbliższym czasie - "Miesięcznik Bieszczady" już się nie ukaże.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 5 maja 2011, o 16:59

W sumie to było do przewidzenia. Nie miał szans na utrzymanie się na rynku. Mimo, że nie byłam jego fanko to przykro mi. Miał liczne grono czytelników i był lubiany.
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy