pierwszy raz. prosze o wskazówki.

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: pierwszy raz. prosze o wskazówki.

Postprzez alegorn » 31 sty 2013, o 11:59

hm. pod względem detali architektonicznych, wykończenia Kwiatoń wybija się wyraźnie, uczciwie mógłbym postawić może jeszcze z dwie inne, które mogły by rywalizować swobodnie w tej dziedzinie.
pozostałe o których wspomniałeś - są obarczone ładunkiem emocjonalnym, niekoniecznie obiektywnym...
w taki sposób patrząc mógłbym powiedzieć nie cerkiew w Bielicznej jest najpiękniejszą cerkwią na naszym terenie, ale obiektywnie patrząc - tak nie jest.

Posada Rybotycka, o której wspomniałem, znajduje się na trasie o której pisałem: UD - Przemyśl, i da się to w jeden dzień przejechać. (ewentualnie dwa - w Kalwarii Pacławskiej nocleg nie jest problemem, chyba ze jakieś święto się trafi)
pisałem o miejscach ciekawych z punktu kulturoznawstwa, historii starszej i nowszej - więc chyba zgodnie z prośbą..

zwłaszcza że te miejsca o których pisałem - większość pewnie słyszy po raz pierwszy... a szkoda. bo o każdym z nich można sporo ciekawostek opowiedzieć..
np. jest kilka zabawnych anegdot, na temat poprzedniej nazwy Nowych Sadów.. pewnie sporo anegdot z czasów nam bliższych, można by było opowiedzieć o Arłamowie.. no ale właśnie, ile osób wie, o czym ja tu piszę... ? a przecież to historie, silnie związana również z Bieszczadami...

pozdrawiam,
J.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 31 sty 2013, o 12:17

Wiemy, wiemy ;) ...jest nas tu kilkoro...pisz jeszcze!!
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez lidkru » 31 sty 2013, o 12:25

Arłamów mi się obił o uszy, ale Nowe sady nie, pisz pisz, jestem ciekawa :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 31 sty 2013, o 12:44

creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez alegorn » 31 sty 2013, o 13:18

Nowe Sady, dawniej Hujsko.. w jednej z anegdot, jest wymieniany konflikt Fredry z klasztorem..
znaleziony post odnośnie tej historii:

"Kilka osob opowiadalo o tym, jak to hr. Fredro poklocil sie z zakonnikami klasztornymi z Kalwarii Paclawskiej. Efektem tego obiecal wyklinac Kalwarie.
Pozmienial nazwy swoich wsi na niecenzuralne, aby idace grupy patnikow tablicami przeklinaly miejsce. Pozniej ponoc zmieniono po jednej literce w tych nazwach.

I tak zostalo: Hurko, Hureczko, Huciska, Huwniki, Ujkowce, Kunkowce,
Pozdziacz, Lipowica ... ?"

historia ta, w tej i podobnej formie krąży od dawna, a znając Fredrów po najsłynniejszym ich przedstawicielu Aleksandrze - wydaje się to prawdopodobne :)
na ile jest to prawda? trudno ocenić, bardziej prawdziwe się wydają wyjaśnienia o rusińskim pochodzeniu nazw, ale historia jest ciekawa, a kto wie, może jest w niej ziarno prawdy??

pozdrawiam,
Jaeck.
alegorn

Postprzez lidkru » 31 sty 2013, o 13:34

jeszcze bardziej pokochałam hrabiego :lol: :lol: :lol:
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez otrok » 31 sty 2013, o 15:36

no i cóż mieszkańcom Hujska przeszkadzało, że zmienili tę piękną nazwę na jakieś sady? no co? :D

wracając do cerkwi, to we wszystkich starych cerkwiach w naszym regionie emocje grają rolę a historia wyje.
Krywe, bo ruiny i nie ma wsi - to tu najbardziej z wymienionych
Łopienka, bo nie ma wsi. teraz, przy roztopach, świetnie widać tarasy na zboczach. ale mimo magii miejsca, duchów i mistyki wszelakiej cerkiew w Łopience jest najładniejsza dla mnie z czysto estetycznych pobudek.
Równia, bo oczywiście Akcja H-T (oczywiście oczywiście dla garstki osób, która o tej akcji słyszała) i też niezależnie od emocji jest oczywiście najładniejsza. czarna
Kwiatoń, bo można tam spotkać jednych z niewielu ocalałych na świecie Łemków
a jakie wg Ciebie alegornie inne cerkwie mogą się równać z Kwiatoniem?
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez alegorn » 31 sty 2013, o 16:42

uf, wiesz? musiałbym sobie w domu fotki przejrzeć... na szybko to Ulucz bym dołożył, Bystre.. ale tak naprawdę jeszcze jedna cerkiew w beskidzie niskimmi po głowie chodzi, ale muszę to sobie przypomnieć, na zdjęciach gdzieś...
w Bystrem, udało nam się spędzić jakąś godzinę chyba.... akurat udało nam się trafić na człowieka, który pracował przy niej... niesamowite wnętrze, i tak zniszczone... szkoda ze jak w
akcja H- T przyniosła nam kilka innych cerkwi, Smolnik, Bystre, Michniowiec, Chmiel choćby...
a wiecie, cerkiew że w Chmielu miała zostać spalona podczas kręcenia Wołodyjowskiego??
z nieistniejących już niestety - to Klimkówke bym przedstawił... za niespotykany styl..

ok, zmykam do domu... dopiero jutro pewnie się odezwę..
J.
alegorn

Postprzez otrok » 31 sty 2013, o 17:20

Ulucz, tak, bardzo ładna cerkiew, ale lepiej nie wchodzić do środka - okropne wrażenie wypatroszenia. Prom super!!!
cerkiew w Bystrem też ładna, ale nie podoba mi się tak jak np. cerkiew w Smolniku, ale nad Osławą, z ikonostasem zrekonstruowanym przez braci Berger.
a w BN ostatnio po raz n-ty byłem m.in w Kotani; ładna cerkiew z ciekawym lapidarium na terenie
i w Bartnem - też ładne cerkwie, szczególnie greckokatolicka.
a z innej beczki: np. prastary kościół w Haczowie
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez alegorn » 1 lut 2013, o 06:54

tak, pisałem o zewn. architekturze, nie wiem czy miałeś okazje być w środku w Bystrem, tam także aż płakać się chce widząc stan dewastacji, bezmyślnego rabowania, niszczenia....mimo to wnętrze czaruje swoim wyglądem.... odszukam może jakieś foty...
z kościołów w beskidach wschodnich, nie w sposób nie wspomnieć o Binarowej (wnętrze), oraz Sękowa, ot nie można tego nie zobaczyć... najzwyczajniej w świecie nie można przejść obojętnie..
alegorn

Poprzednia strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi