Pierwszy raz sam z plecakiem - proszę o rady :)

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Pierwszy raz sam z plecakiem - proszę o rady :)

Postprzez alegorn » 18 lis 2016, o 22:41

hm..
może już po czasie, ale komu kolejnemu się przyda...
plecak 60l. to max. większe to już przesada w takiej turystyce.

mogę powiedzieć co ja zabieram, a zdarza się spać i w schronisku i pod chmurką...

plecak sprawdzony (pełna regulacja systemu nośnego, wygodny pas biodrowy, mało bajerów(im mniej, tym lepiej;) ) warto poczytać jak wybrać odpowiedni, jak wyregulować... ważne jeśli chodzimy na ciężko)
ciuchy , na długą wyrypę nie ma sensu zbyt wiele zabierać. z dwie, max 3 zmiany bielizny, ciepły polar, softshell, coś na deszcz (ja tam mam parasol).. na tydzień/dwa nie dasz rady zabrać tyle by codziennie zakładać świeżynkę, zmieniasz i pierzesz... czapka/buff

ja najczęściej jem/gotuję na ogniskach, sprawdza się znacznie lepiej od kartuszy, zwłaszcza gdy ciut chłodniej.... choć to wymaga pewnej wprawy w przygotowywaniu..
spróbuj jeszcze w domu (dobra menażka, kubek duży metalowy, rękawiczki techniczne) warto zabrać więcej przypraw z domu...

plandeka, gdy idę sam to taka 2x3m.. mega przydatne, czy to schować się przed deszczem, czy to zbudować sobie nocleg, czy to przygotować jedzenie..
linka, ja tam mam ok 10m.

apteczka. ja mam dość rozbudowaną, ale w polskich górach wystarczy mieć dla siebie opatrunki, coś przeciwbólowego, coś do wyciągania gości niechcianych, nożyczki, sterylne igły, rękawiczki, coś na odparzenia i coś na otarcia, chusteczki do sterylizacji np. leco, plaster, wapno, węgiel..

kijki trekingowe.. pomaga gdy idziesz z ciężkim plecakiem...(a prawdziwie ciężki to taki którego samodzielnie nie założysz na plecy ;) )

mapa, kompas, zegarek... trzy rzeczy niezbędne w nawigacji.. warto też poczytać/popytać jak się tą mapą posługiwać (poszukaj jakiego pttku, skpx, ino)
mapa.. z dwa komplety... na te tereny polecam stare wigówki, łezka w oku się kręci szukając nieistniejących wsi...

jedzenie.
warto zabierać przynajmniej na jeden dzień w przód.. warto zaplanować trasę tak, by móc zakupy zrobić po drodze.. warto przemyśleć strategię żywienia, co jest sztuką sama w sobie.. nie można się zdawać tylko na to że coś się kupi w schronisku... (ale też z rozsądkiem, żarcie to często najcięższy ekwipunek w naszym plecaku..) nie wszystko znajdziesz w małych sklepach, ale często też to co jest - wystarcza...
ja często zabieram paczkę awaryjnego żarcia.... ot, pół paczki kuskusu + przyprawy... waży niewiele, a zdarzyło się dzięki temu nie iść spać na głodniaka..

śpiwór koniecznie dobry, gdy zimno nie wypisz się.

dobre buty(sprawdzone!!!) i sandały na zmianę..

czołówka + baterie, można jeszcze coś awaryjnego

zapisz sobie nr. gopru(masz 3 nr ratunkowe w górach, w zależności od tego który wybierzesz - tak otrzymasz pomoc), można zainstalować apkę

książki nigdy.. no, rewasz (przewodnik)... w sporej części schronisk można znaleźć ciekawe książki..

to tyle... nóż dobry jeszcze... świeczka, zapalniczka... paczkę dobrej herbaty, i dodatków do niej...
hmm... dobra herba z ogniska...
mydło, chusteczki.. butelka na wodę..( w większości polskich gór woda jest zdatna do picia.. tylko łap ją możliwie blisko źródła, nigdy w dole..

to tyle co do głowy przyszło...tyle że pewnie o sporej części to już nawet nie myślę, a i obywam się znacznie mniejszą liczbą drobiazgów niż większość...

O, jeszcze dobre stopery :)

pozdrawiam,
J.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Pierwszy raz sam z plecakiem - proszę o rady :)

Postprzez Stały Bywalec » 4 gru 2016, o 12:01

cubic napisał(a):Kochani, wybaczcie ale podbijam temat.
Prawdopodobnie 24 września ruszam z Przemyśla w Bieszczady. Chcę przejść jak najwięcej, będę szedł około 2 tygodnie. Kupuję plecak 60+10 litrów, biorę śpiwór, będę spał w schroniskach lub kwaterach prywatnych.
(...)

Ależ się narozpisywali, ależ nadyskutowali, ileż to rad Ci dali! :lol:
A teraz - cisza. :?:
Mógłbyś choć parę zdań napisać, jak Ci się udała owa plecakowa wyprawa.
A może w ogóle nie doszła do skutku?
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Poprzednia strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi