Pierwszy raz sam z plecakiem - proszę o rady :)

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Pierwszy raz sam z plecakiem - proszę o rady :)

Postprzez cubic » 25 maja 2016, o 23:14

W Bieszczadach byłem wiele razy, większość szlaków mam zaliczonych, ale zawsze to była taka wygodna turystyka, czyli ciepła kwatera i wycieczki. W tym roku chcę przejść Bieszczady inaczej. Sam, z plecakiem, od schroniska do schroniska, bez wygód, samochodu, busów itd. Tylko ja i Bieszczady :)

Chcę zacząć w Lesku, przejść do Polańczyka, potem obejść zalew od wschodniej strony i skierować się w wysokie Bieszczady. Chata Socjologa, Przysłup Caryński, potem dookoła Tarnicy, Rawki, Połoniny, Rabia Skała, Cisna… to jest plan, a co z tego wyjdzie zobaczymy. Termin albo jeszcze czerwiec albo wrzesień - chcę uniknąć wakacyjnego tłoku.

I teraz bardzo proszę o pomoc, rady, wskazówki. Nie znam dobrze całej tej trasy, rzadko nocowałem w schroniskach… którędy iść, które noclegi wybrać, co omijać, gdzie warto wstąpić??? Również pierwszy raz muszę zapakować się do plecaka i z tym co zabiorę przetrwać około dwóch tygodni… co koniecznie trzeba wziąć (poza rzeczami oczywistymi jak plecak, śpiwór, drugie buty, czołówka, książki ;)))??? Co absolutnie mi się nie przyda??

Co mnie może zaskoczyć? Jak się przygotować???

Wszystkie rady przyjmę z wielką wdzięcznością! Na wszystkie złośliwości odpowiem ;)

Wielkie dzięki :)))
cubic
Stonka bieszczadzka

Re: Pierwszy raz sam z plecakiem - proszę o rady :)

Postprzez lidkru » 28 maja 2016, o 07:19

http://wktoregory.blogspot.com/2015/11/ ... ry_27.html
w powyższym linku pewien gość zawarł chyba wszystko, jak dla mnie nawet za dużo ;) ale zapewne wybierzesz sobie dla siebie te informacje, które będą przydatne :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Małgosia » 29 maja 2016, o 11:29

Weź tylko potrzebne rzeczy pozdrawiam. :)
Małgosia

Postprzez cubic » 30 maja 2016, o 14:36

Za linka wielkie dzięki. Poczytałem. Trochę ogólnie jest to napisane, a ja chciałem od praktycznej strony, ale mimo wszystko wielkie dzięki.

Co do tych najpotrzebniejszych rzeczy to tak mam zamiar zrobić. Obawiam się tylko, że robiąc teraz listę rzeczy najpotrzebniejszych i po powrocie może się sporo pozycji nie pokrywać ;)
cubic
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 31 maja 2016, o 13:24

robiąc teraz listę rzeczy najpotrzebniejszych i po powrocie może się sporo pozycji nie pokrywać

to na mur beton. Ale za to na kolejną wyprawe wyruszysz mądrzejszy. Poza tym każdy ma własne indywidualne "najpotzrebniejsze" . Ja np. niekoniecznie muszę mieć palnik i gar, a znam takich co od tego zaczynają pakować plecak. Podobnie z okryciem: mój małżowinek woli kurtkę p/deszczową , ja wolę pałatkę, z kurtek wolę polar... Przykładów można mnożyć. Ale jedno jest : MAPA być musi :)
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez cubic » 31 maja 2016, o 13:42

Jasne. Ja przede wszystkim będę się starał jak najbardziej ograniczyć wagę plecaka, więc palnik i gar odpada. Zadowolę się menażką i sztućcami. Zastanawiam się jak są wyposażone schroniska. Z tego co wiem to w większości można kupić coś do jedzenia, wyjątkiem jest chyba (poprawcie mnie jeśli się mylę) Chata Socjologa, gdzie są tylko naczynia, a resztę trzeba mieć ze sobą. Więc zanim udam się na część szlaku z noclegiem w Chacie najpierw zaopatrzę się w produkty spożywcze. A poza tym to chyba wszędzie będzie można rozpalić małe ognisko i jakby co to kiełbasę się upiecze ;)
cubic
Stonka bieszczadzka

Postprzez krzyś » 31 maja 2016, o 14:27

lidkru napisał(a):MAPA być musi
... i kafeterka... :roll:
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 31 maja 2016, o 16:01

W Kolibie nie ma rewelacji: 2 lata temu mieli tylko batony/czekolady i bigos z mrożonki :roll: ale może coś się zmieniło od tamtej pory. Wrzątek wszędzie dostaniesz, więc w ostatecznosci chińczyzna blee w proszku i jakoś przeżyjesz 8-) A smacznie zjesz w schronisku pod Rawkami.
A kafeterka jeździ w bagazniku (razem z kociołkiem), Krzysiu drogi, o czym doskonale wiesz :mrgreen:
a tak mnie jeszcze ostatnia podróż córki natchnęła: z iloscią ciuchów nie ma co przesadzać, najwyżej będą co nieco "nieświeże" , za to z daleka będzie czuć od Ciebie Wędrowca a nie turystę :D
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez marta_flamenca » 1 cze 2016, o 14:26

Hej!
Spałam w Kolibie parę dni temu, gastronomia chyba się poszerzyła bo jakieś pierogi i zupy pomidorowe ludkowie przy mnie zamawiali.
W Cisnej pod Honem gospodarze pysznie karmią :)
marta_flamenca
Stonka bieszczadzka

Postprzez tomson5 » 2 cze 2016, o 10:16

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć od siebie to tyle.
Warstwy. Cebula ma warstwy, i ja mam warstwy :-)
Bierzemy rzeczy cienkie i tylko jedną bluzę ciut grupszą typu polar bez kaptura
Przy sakwach mogę sobie pozwolić na więcej ale wystarczające minimum to:
Dwie koszulki rowerowe. Nie chodzi tutaj o to by były stricte rowerowe ale o materiał.
Jedna koszulka bawełniana którą zakładam po kąpieli na czas przed spaniem.
Jedna koszulka termo z długim rękawem.
W/w bluza turystyczna typu polar.
Dobre spodnie nieprzemakalne w których mogę wejść pod prysznic. Zmyć błoto z nogawek i cieszyć się dalej suchą wewnętrzną stroną.
Kurtka rowerowa przeciw deszczowa ale też doskonale chroniąca przed wiatrem.
Cienkie kalesony do spania
Czapka i okulary przeciwsłoneczne.
Rękawiczki rowerowe.
Buty trekingowe i drugie typu trampki.
Na koniec skarpety i majtasy w ilości adekwatnej do ilości dni. Tutaj musisz się zastanowić czy brać 14 kompletów :-)
To chyba na tyle co do garderoby.
Z rzeczy przydatnych to metalowy garnek ok 300ml
Nóż łyżka widelec w wersji niezbędnik.
Mała latarka. Ja akurat mam przy rowerze.
Plastry, bandaż z gazą. Proszki przeciw bólowe. Chusteczki.
Przybory do mycia.
Śpiwór.

Co do jedzenia to dla mnie zawsze musi być pancernik i kawałek chleba. Do tego przegryzki typu kabanosy lub batony.
Oczywiście woda. Ja do niej wrzucam sobie tabletki. Magnez lub witaminy.
W schroniskach z głodu nie umrzesz. Zawsze coś tam mają ale i tak bez gastronomii się nie obejdzie i trzeba do jednej czy drugiej knajpy zawitać. Daruj sobie bieda-zupki (chińskie zupy z Radomia) Energii z tego wcale i szkoda zdrowia. Piwo lepiej wypić ;-) Widziałem wariatów którzy 10mimut od chatki puchatka grzali na palniku garnek z wodą czy to na herbatę czy na w/w bieda-zupkę.

Za koleżanką @lidkru. Mapa. Mapa musi być :-D

To chyba tyle w kilku żołnierskich słowach ;-)
Wysłano z kalkulatora Casio
tomson5
Niedzielny turysta bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi