Pierwszy raz w Bieszczadach - bardzo proszę o porady

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Pierwszy raz w Bieszczadach - bardzo proszę o porady

Postprzez lidkru » 17 lip 2013, o 14:31

na spokojnie dacie radę :)
można tę trasę też zrobić w odwrotnym kierunku, czyli zacząć niebieskim szlakiem z Wołosatego, przy czym ma ona tę przewagę, że chyba jednak bezpieczniej jest wchodzić stromym podejściem, niż schodzić
dla grupy zapalonych harcerek(którą również i ja jestem)

ech, stare dobre czasy :D
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Disappear16 » 17 lip 2013, o 14:38

A powiedz mi proszę jeszcze jak z czasem? Czy cały dzień to odpowiednio czy za dużo? Czy może coś dołożyć? Może gdzieś się zatrzymać na dłużej, czy decydować już na trasie? :))))
Disappear16
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 17 lip 2013, o 14:47

nie mam w tej chwili mapy przed nosem i dokładnie nie pamiętam czasu przejścia w/g mapy, ale jakieś 5-6 trzeba liczyć.
jako mało doświadczone piechurki

nie wiem, co to znaczy :) czy, ze nigdy nie chodziłyście po górach, czy ze nie jeździcie w Himalaje ;) , gdzie macie bazę noclegową itd
Poza tym sporo zależy od pogody, będzie padało, to się szybko odechce dłuższego spaceru, będzie upał , rozpłyniecie się...
Można wycieczkę wydłużyć o Halicz, czyli iść z Wołosatego czerwonym szlakiem przez Rozsypaniec, Halicz i na Tarnicę, zejść przez Szeroki Wierch do UG
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Disappear16 » 17 lip 2013, o 14:53

Dokładnie tak, że raczej nie chodziłyśmy dużo po górach w ogóle;)
Jeśli chodzi o szczegóły wyjazdu to właściwie nic nie wiem, bo tym zajmuje się ktoś inny- mi zlecono zająć się tą wędrówką:) Mogę tylko powiedzieć, że będziemy szły w drugiej połowie sierpnia, więc jeszcze jakiś upał może się trafić, ale niekoniecznie 35 stopniowy:)
Bardzo dziękuję:*
Disappear16
Stonka bieszczadzka

Postprzez creamcheese » 17 lip 2013, o 15:19

Pojedźcie busem rano do Wołosatego i stamtąd, jak radzi Lidka na Tarnicę i powrót Szerokim Wierchem. Razem około 4,5h wiec przy dobrej pogodzie można poleżeć na trasie :) ...po drodze macie jeden deszczochron na podejściu z Wołosatego, ławeczki na przełęczy pod Tarnicą i na Tarnicy i jeden deszczochron na zejściu do Ustrzyk więc jest gdzie posiedzieć. Są jeszcze pojedyncze ławki na wejściu do lasu z Wołosatego i na wyjściu na połoninę przed przełęczą...ale za małe na 15 osób.
Trasa z Wołosatego przez Rozsypaniec i Halicz jest o 2h dłuższa, a po drodze są dwa deszczochrony, jeden przy drodze na przełęcz Bukowską, drugi na przełęczy i ławeczki na Haliczu.
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez PaweleS » 17 lip 2013, o 21:20

Znikająca16! Troszkę mieszasz pisząc z jednej strony,że musicie dotrzeć z Wołosatego do Ustrzyk a potem pisząc o końcu wyprawy w Ustrzykach.To w końcu baza nie jest w Wołosatem?
Ja bym chyba jednak polecał wejście z Wołosatego niebieskim na Tarnicę a potem jeśli godzina by była sensowna przejście pętelki czyli Halicz i Rozsypaniec i powrót do Wołosatego..Zdecydowanie bardziej widokowa trasa bo jak wyjdziecie z lasu tuż przed Tarnicą to wejdziecie w niego z powrotem dopiero za Przeł.Bukowską.Co prawda ten kawałek od Przeł.Bukowskiej do Wołosatego nie jest krótki,jest raczej męczący i nudny to jednak to już jest tylko zejście a wcześniejsze przejście połoninkami rekompensuje pewne późniejsze niedogodności.
Ja co prawda wolę ten szlak przechodzić w drugą stronę.Najpierw Przeł.Bukowska,potem Rozsypaniec,Halicz,Tarnica i albo Wołosate albo Szeroki Wierch i Ustrzyki.Ale Wam proponuję odwrotnie bo wtedy na Tarnicy zawsze patrząc na pogodę i siły uczestników wyprawy można decydować się albo na przejście Szerokim Wierchem do Ustrzyk bądź tak jak napisałem.
Pozdrawiam.
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Justyna.A.G. » 17 lip 2013, o 21:48

Ustrzyki Górne ->Szeroki Wierch->Tarniczka-> Tarnica-> Wołosate-> (albo odwrotnie) to moim zdaniem wystarczająco długa trasa jak na jeden dzień.
Przy okazji:
odcinek Ustrzyki Górne -Szeroki Wierch to trasa ścieżki przyrodniczej o nazwie "Ustrzyki Górne -Szeroki Wierch" (symbol śnieżyca wiosenna)
a odcinek Wołosate - Tarnica to trasa ścieżki przyrodniczo - historycznej "Wołosate Tarnica" (symbol orlik krzykliwy)
Bieszczadzki Park Narodowy wydał takie książeczki- przewodniki po ścieżkach edukacyjnych, można je kupić w kasach gdzie sprzedawane są bilety na szlak, w muzeum w Ustrzykach Dolnych, albo przez stronę BdPN czyli tu: http://www.bdpn.pl/index.php?option=com ... 2&Itemid=1
Justyna.A.G.
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Disappear16 » 17 lip 2013, o 22:10

Pawele S, miejsce z którego wyruszamy to Ustrzyki Górne, do niego też musimy wrócić,a więc i początek i koniec mieści się w Ustrzykach:)
Znalazłam taką trasę(chyba tę o której mówisz): http://www.traseo.pl/trasa/wolosate-roz ... wolosate-1
Ile może być kilometrów z Rozsypańca do Wołosatego? Ok.9km?
Patrząc na tę mapę czy taka trasa miałaby sens: Ustrzyki Górne->Tarnica->Halicz->Rozsypaniec->Wołosate(busik)->UG?
Disappear16
Stonka bieszczadzka

Postprzez PaweleS » 18 lip 2013, o 07:45

Hmm.Jeśli z Ustrzyk wyruszacie to chyba najlepiej dojechać do Wołosatego a potem niebieskim na Tarnicę i powrót Szerokim Wierchem.Z Wołosatego do Przeł Bukowskiej (ciut przed Rozsypańcem) będzie ok. 2 godz.drogi,może niespecjalnie fizycznie meczącej ale długiej.No i stopniowo łapię się wysokość.
Powiem tak.Jest to do zrobienia (szlak czerwony) choć w grupie zawsze trochę dłużej to trwa,tym bardziej gdy się nie wie jak grupa chodzi.
Może więc jednak trasa Tarnica,Szeroki Wierch będzie lepsza bo od Tarnicy to już tylko w dół,no i zejście do miejsca noclegu.

A wcześniej pisałem o trasie która daje alternatywę.Bo idąc na Tarnicę z Wołosatego niebieskim,dopiero na górze podejmujecie decyzję biorąc pod uwagę siły,pogode etc etc czy wracacie Szerokim Wierchem do Ustrzyk czy idziecie czerwonym w dół przez Halicz,Rozsypaniec do Wołosatego.Stamtąd zaś busem albo okazją do Ustrzyk.Wasza decyzja:)
W każdym bądź razie miłej wędrówki!
trochę to masło maślane to co napisałem ale ja jeszcze śpię:)
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 18 lip 2013, o 09:12

Disappear16...trasa o której mówimy, czy to z Wołosatego przez Tarnicę do UG, czy na odwyrtkę, czy z dodatkowym przejściem przez Halicz, jest klasykiem w Bieszczadach i dacie radę. Posłuchajcie PaweleS i jego maślanego masła, czyli:
- jedźcie busem, stopem, czy z buta (1h) do Wołosatego , wejdźcie niebieskim na Tarnicę...po zejściu z Tarnicy podejmiecie decyzję, w zależności od samopoczucia, nastrojów, pogody...czy idziecie na Halicz i przełęcz Bukowską i powrót busem z Wołosatego, czy wracacie Szerokim Wierchem do UG.
Jak znam życie, to (w zależności od dyscypliny) nastąpi podział na dwie lub trzy grupy: jedni na Halicz, inni do UG, a możliwe, że będą tacy co zechcą wracać niebieskim do Wołosatego. :)
Organizuję wyjazdy ze znajomymi w Bieszczady i chyba nie było jeszcze takiego wyjścia, byśmy wszyscy razem wyszli i razem wrócili tą samą trasą. A to kogoś boli brzuszek, a to nóżka, jedni wracają inni cisną do przodu...i ustaloną rano trasą przechodzi 30% grupy :mrgreen:
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi