Pierwszy raz w Bieszczadach - bardzo proszę o porady

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Pierwszy raz w Bieszczadach - bardzo proszę o porady

Postprzez Cmyru » 29 kwi 2013, o 19:39

Wybieram się z dziewczyną na przełomie lipca i sierpnia w Bieszczady na 7-8 dni. Na razie jeszcze nie mam na oku konkretnych miejsc, które chciałbym zobaczyć, bo jest to uzależnione od nastepujących rzeczy

1). Chodzenie z plecakami - chciałbym uniknąć chodzenia z całym dobytkiem na plecach. Zastanawiam się czy to jest do zrobienia. Chcemy głównie postawić na walory krajobrazowe + jakieś zamki, ruiny(jesli jakieś są do zobaczenia). Jedziemy z Warszawy bez samochodu. Wyyśliłem sobie, że będziemy zostawiać rzeczy na kwaterze(raczej chcemy jakieś pokoje z łazienkami, niż namioty) i wyruszać na szlak. po powrocie nocleg i następnego dnia jechać busem w inne miesce, znów zsotawiać rzeczy i na szlak. I tak dalej. Czy taka logistyka jest w ogóle mozliwa do zrealizowania, czy niestety stracimy zbyt dużo i lepiej jednak wędrować z plecakami od punktu do punktu?
To jest w zasadzie na początku najważniejsza kwestia dla mnie. Wiedząc na co warto sobie pozwolić, będę mógł już planmować okreslone trasy. Moja dziewczyna z plecakiem pod górę określiła się, że nie chce chodzić więcej niż 20 km. Brak obciążenia już pozwoli wydłużyć trasę.

Druga kwestia: jaki polecacie przewodnik? Chodzi mi o taki, w którym będą głó0wnie praktyczne rzeczy, jak opisy tras, noclegów i przydatnych rzeczy. Historia i opsi flory i fauny nie jest dla mnei ważny? Przegladałem sobie i tak na pierwszy rzut oka podoba mi się przewodnik Pawła Lubońskiego. Ten: [usunięto link - regulamin forum]
Czy ktoś ma jakieś opinie o nim. A może poleci jakiś inny?

Z góry dziękuję za pomoc. Pewnie jeszcze będę pytał już bardziej o trasy, gdy uporam się z kewstiami logistki.
Cmyru
Stonka bieszczadzka

Re: Pierwszy raz w Bieszczadach - bardzo proszę o porady

Postprzez lidkru » 30 kwi 2013, o 05:51

na pierwszy bieszczadzki wyjazd się nada każdy przewodnik, a co do logistyki: lepiej sobie znajdźcie bazę w jednym, góra- w dwóch miejscach, i busami można podjechać prawie wszędzie. Takie codzienne przemieszczanie to strata czasu.
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez alegorn » 30 kwi 2013, o 09:56

ja osobiscie preferuje namiot i buty... czasem, raz na pare dni zejsc do schroniska na ciepla herbate..
20 km z plecakiem? ale to jest naprawde dobry wynik! nic innego nie da ci takiej swobody..

ale jesli nie spacer z plecakiem - to zakładać baze, tak na dwa - trzy dni, później przenosisz się na z góry upatrzoną pozycję :)
chodzi o to że przez dwa trzy dni - jesteś w stanie przejść się po okolicy - bez większego wracania się po własnych śladach.

na początek - proponuję poczytać przewodniki (ja osobiście preferuje wydawnictwo rewasz, ewent bezdroża)
poczytaj sobie opisy wypraw, tu, na tym i temu podobnym forum,jeśli chodzi o klasyk - to masz to tutaj rozpracowane w kilku wątkach..

ewent. jeśli jesteś z warszawy - to możesz się na browar ze mną (lub kimś kto zna biesy) umówić, wtedy chyba będzie najlepiej się dowiedzieć co i jak...
pozdrawiam,
Jacek.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Cmyru » 30 kwi 2013, o 19:38

Dziękuję za informacje :)

Hmmm, namiot i noszenie plecaków to dla mnie ostateczność. Wiem, że daje dużo swobody i mnie to przekonuje, ale bardziej zależy mi na tym, żeby moja dziewczyna się dobrze czuła. Hmmmm zatem jedna lub dwie bazy wypadowe? Czy jeśli np. mielibyśmy noclegi w Ustrzykach Górnych, to nie byłoby problemu, żeby rano znaleźć transport, który podwiezie na szlak i później przywiezie z powrotem do UG(to będzie przełom lipca i sierpnia)? Czy może są jakieś ograniczenia, że z UG to na pewno dojedzie się tam i tam, a w tu i tu to raczej trudno? Oczywiście ceny też są istotne, bo wiadomo, że mogę wynając sobie cały bus, ale to nie będzie wtedy zbyt tanio. A może zrobić dwa noclegi: UG + jakiś inny. Wiem, że to też zależy od tras, ale pewnie na pierwszy raz to wybiorę jakieś, które są już opisane w innych tematach, nic bardziej wyszukanego.

Aha no i czy macie jakieś wskazówki co do dojazdu z Warszawy do UG? Sporawdzałem połaczenia to u wielu przewoźnikó na stronach jescze nie ma rozkładów na sierpień. Ciężko więc oceniać. Patrzyłem opcję Wawa-Sanok-UG i wychodzi sprawnie, ale drożej. Za to jest bardzo tanie połączenie Wawa-Rzeszów, ale później mam kłopot z przedostaniem się z Rzeszowa do UG. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Panie Jacku(Alegorn)?
Cmyru
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 30 kwi 2013, o 21:03

to będzie przełom lipca i sierpnia)

wtedy jest pełno prywatnych przewoźników krążących prawie po całych Bieszczadach, ceny w zależności od trasy, do przełknięcia :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez łazik » 1 maja 2013, o 07:07

W okresie letnim jest dużo więcej autobusów niż po sezonie.Busów też nie brakuje,a i można sobie od takiego kierowcy numer telefonu wziąć i po zejściu ze szlaku zadzwonić,problemu nie ma pan przyjedzie.
Natomiast jeśli chodzi ci o dojazd do UG z Warszawy to był taki do Wołosatego jechał.Z Warszawy to on jechał na noc raczej bo koło naszego schroniska był o 7.30.
Góry aż do nieba...
łazik
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Justyna.A.G. » 1 maja 2013, o 17:45

Cmyru napisał(a):Aha no i czy macie jakieś wskazówki co do dojazdu z Warszawy do UG? Sporawdzałem połaczenia to u wielu przewoźników na stronach jescze nie ma rozkładów na sierpień. Ciężko więc oceniać. Patrzyłem opcję Wawa-Sanok-UG i wychodzi sprawnie, ale drożej. Za to jest bardzo tanie połączenie Wawa-Rzeszów, ale później mam kłopot z przedostaniem się z Rzeszowa do UG. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Panie Jacku(Alegorn)?

A może nie być Pan Jacek?;) Patrzyłam na TE? tanie połączenia WAWA-Rzeszów, na dzień dzisiejszy ta promocja obowiązuje aż do Sanoka. Jakby tak było w sierpniu to pod warunkiem że przyjdziesz w "miarę rano" nie powinno być problemu ze złapaniem autobusu z Sanoka albo do Ustrzyk Dolnych a potem się przesiąść do Ustrzyk Górnych, a może nawet bezpośrednio do Ustrzyk Górnych. (Przy okazji standard dworca w Sanoku oceniam na Bdb. tj. bardzo dobrze zachowany PRL:) zadaszenia +budynek dworca, wewnątrz krzesełka, obok bar, jakiś sklepik i toalety z babcią klozetową wydzielającą szary papier;) tylko pani w informacji jakaś zbyt nowoczesna bo wyjątkowo miła:) )

Jakbyś dojechał do Rzeszowa to podobnie, jeśli przyjedziesz rano to najwyżej z przesiadką, ale jakoś dojedziesz. Jak będą już pewne wakacyjne rozkłady jazdy to sobie dograsz jakoś, ostatecznie zostaje ten bezpośredni.

Czy jeśli np. mielibyśmy noclegi w Ustrzykach Górnych, to nie byłoby problemu, żeby rano znaleźć transport, który podwiezie na szlak i później przywiezie z powrotem do UG

Po pierwsze jeśli chcecie pochodzić po połoninach to z UG macie bezpośrednio wejście na szlaki, nie trzeba nigdzie jeździć. Ogólnie pod względem komunikacyjnym miejscówka jest dobra, sporo autobusów ze stałym rozkładem + busy, także jak chcecie podjechać gdzieś kawałek to problemu nie będzie.

Czy może są jakieś ograniczenia, że z UG to na pewno dojedzie się tam i tam, a w tu i tu to raczej trudno?
Jakieś ograniczenia są, po prostu trzeba dostosować sobie plany wycieczki do rozkładów jazdy, albo uzbierać chętnych na busa.

Hmmmm zatem jedna lub dwie bazy wypadowe?

Ja bym Ci proponowała dwie. Jeśli ze 3 noclegi zaplanujesz w Ustrzykach Górnych , to masz świetną bazę na wycieczki po połoninach, a kolejny zestaw noclegów możesz sobie zaplanować tak żeby pozwiedzać cerkiewki, jakieś dawne wsie, cmentarze, połazić nad Sanem, albo gdzieś nad Soliną, to zależy co Cię interesuje.

A te zamki to masz ale bardziej "po drodze w Bieszczady" na północy i na północny wschód, gdybyście jechali samochodem to wtedy objazdówka po zamkach jak najbardziej, ale z plecakami i jak czas goni bo autobus to nie bardzo. Co innego przy okazji ewentualnych przesiadek np. w UD czy w Lesku rozejrzeć się po miasteczku.
Justyna.A.G.

Postprzez gór mi mało » 2 maja 2013, o 15:47

Jeśli mogę coś doradzić to wydaje mi się, że najlepiej wybrać nocleg w Wetlinie(są kwatery z łazienkami w cenie od 45 zł) bo stąd bezpośrednio prowadzą szlaki na Połoninę Wetlińską i dalej do Zatwarnicy(przez Suche Rzeki) a poza tym jest zatrzęsienie busów, które rozwożą na szlaki. Nieco taniej jest w niewiele oddalonej od Wetliny, Kalnicy gdzie sama ostatnio znalazłam przyzwoite warunki w cenie 35/40 zł za dobę(rezerwowałam wczoraj pokój na pobyt w lipcu/sierpniu). Kalnica też leży przy obwodnicy bieszczadzkiej więc mamy tu PKS ale o busy trudniej niż w Wetlinie czy U.G. Z Kalnicy biegną szlaki do Sinych Wirów i na Smerek - Połoninę Wetlińską.
Dawniej często jeździłam do Dołżycy koło Cisnej, gdzie jest ośrodek z domkami kempingowymi na widokowym stoku. Domki dawno nie były remontowane ale mają łazienki i można poprosić o lodówkę. Niewątpliwą zaletą jest ich położenie i wrażenie swobody(są wystarczająco oddalone od siebie).Poza tym chyba mało kto wie o tym ośrodku, więc na ogół jest pustawo. Przy pięknej pogodzie miło jest tam mieszkać a tuż obok jest przystanek PKS skąd często około 11.00 jechałam np do Wołosatego, wychodziłam na Tarnicę, schodziłam i jeszcze zostawało mi sporo dnia. Poza tym w Dołżycy i w Wetlinie często odbywają się koncerty muzyki rockowej,bluesowej i innej.
Tak więc nie trzeba się przenosić z kwatery na kwaterę bo można dojechać gdzie się chce.
Innym razem można przyjechać np do Komańczy czy Zatwarnicy aby lepiej poznać pozostałe rejony Bieszczadów.
gór mi mało

Postprzez KASIA B » 6 maja 2013, o 12:41

Na przełomie lipca/sierpnia powinny jeździć PKSy z dworca zachodniego (kursujące tylko w okresie wakacji). Ja od 5lat dojeżdżam takowymi w Bieszczady. W zeszłym roku - wyjazd o 20.30 a 7.30 jesteś w Wetlinie. Cena biletu to ok. 80zł za bilet normalny.

Pozdrawiam,
KASIA B
Stonka bieszczadzka

Postprzez Cmyru » 9 maja 2013, o 19:48

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź. Zdecydowałem się wstępnie na nocleg jednak w UG. Jeśli nie uda się zabookować to druga w kolejce jest Wetlina. Teraz pytania co do tras. Mam wstępnie ustalone 6 tras po jednej na każdy dzień. Kolejność tras jeszcze nie ustalona, więc numery są przypadkowe.

1. Cisna-Jasło-Okrąglik-Fereczata-Smerek(6h, w sam raz, pewnie na pierwszy dzień)
2. Górna Wetlinka-czarnym szlakiem dp Cahtki Puchatka-Połonina Wetlińska-Smerek-Smerek(5,5h trochę mało)
3. Wetlina-Dział-Mała Rawka-Przeł. Wyżniańska-Połonina Caryńska-Ustrzyki Górne(ok. 7 h)
4. Wołosate-Bukowe Berdo-Pszczeliny(6h, ale myślę czy by nie wydłużyć o początkową ścięzkę Salamandra na trasie UG-Wołosate. Trwa 2-3h)
5. UG- Szeroki Wierch-Tarnica-Halicz-Przeł. Bukowska-Wołosate(7,5h)
6. Wetlina-Rabia Skała-Kremenaros-Wielka Rawka-UG(no i tu mam problem, bo trasa jest ponoś długa i ciężka ok. 10 h, macie jakieś opinie czy warto podjąć ten trud?)

Co sądzicie o trasach? Czy np. jak będzie deszcz to lepiej pójść na jakieś spośród tych(czytałem, że na pierwszej robi się duże błoto, wiec może w przypadku desczy wybrać w tym dniu inną z powyższcyh, a tę zaliczyć w innym dniu)?
Cmyru
Stonka bieszczadzka

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi