Pierwszy raz w Bieszczady z rodzinką...

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Pierwszy raz w Bieszczady z rodzinką...

Postprzez Kolara » 16 maja 2012, o 13:52

Witam Was serdecznie!
Wybieram się w lipcu z moimi facetami na tydzień do Bukowca. Do tej pory rodzinnie spędzaliśmy wakacje nad morzem (chłopaki 5 i 10 lat - twardziele). Ja jako harcerz spędzałam wakacje i ferie w Bieszczadach wędrując z plecakiem od schroniska do schroniska, ale było to już.. ponad 10 lat temu. Bardzo tęsknię za Bieszczadami i chciałabym zarazić tą miłością moich facetów!!! Chęci są wielkie, doczekać się nie możemy, dlatego ośmielam się prosić Was "Weteranów Bieszczadzkich" o pomoc w zaplanowaniu tej sielanki:) Dajcie znać co polecacie. Nadmieniam, że plan wstępny jest taki, że podjeżdżamy autem wchodzimy i tą samą trasą wracamy, noclegi w schroniskach odpadają. Pomóżcie i dziękuję z góry :)
Kolara
Stonka bieszczadzka

Re: Pierwszy raz w Bieszczady z rodzinką...

Postprzez skazaniec » 16 maja 2012, o 14:52

Hej,
rozumiem, że ten Bukowiec k/ Terki?
Poradzę jak zawsze - jeśli to pierwsza wyprawa Twoich facetów to weź ich na Połoniny.Ogólnie widzę to tak:
1. Niechże Młodzież szacowna wejdzie na Połoninę Wetlińską usiądzie pod Chatką i zje kawałek chleba z konserwą:) Masz tam chyba kwintesencję Bieszczadów. Jak na Połoninę Wetlińską wejdziecie? to już Wasz wybór, ja uwielbiam podejście z Przełęczy Wyżnej (jest parking). No i możecie wrócić nieco inną drogą (czerwony szlak do Berehów).
2. Taka mi się nasunęła wycieczka - poza tym polecam Sianki i wyprawę do źródeł Sanu - dla dzieciaków wielka frajda - zobaczyć początek rzeki:)
3. Zabierz Facetów na wycieczkę Bieszczadzką Ciuchci - też frajda dla dzieciaków - Lidka pewnie potwierdzi.
4. warto pewnie też pochodzić wokół jeziora Solińskiego, ale to już innych pytaj ja tam nie śmigałem za wiele.
Pozdrawiam
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 16 maja 2012, o 15:10

Lidka potwierdza wszystko co rzekł Skazaniec :) A co do ciuchci to w wakacje chyba są 2 kursy dziennie: mozna pojechać porannym do Balnicy, tam połazić dookoła leśniczówki (są koniki), wleżć na jakąś górkę i wrócić drugim kursem do Cisnej . Dodatkowo z Bukowca można przespacerować sie do rezerwatu Sine Wiry- fajowe zakole rzeki- latem jak niski poziom wody to po kamieniach na drugą stronę mozna poskakać :D . No i klasyczne kółko: samochodem rodzinka podjeżdża do Wołosatego, wchodzi sobie niebieskim/żółtym szlakiem na Tarnicę- jakby nie patrzył dzieciom imponuje fakt zdobycia najwyższej góry w całych Bieszczadach - zejść czerwonym do Ustrzyk G. i wysłać kierowcę busem na parking do Wołosatego po samochód a rodzina w tym czasie pochłania lody :D Oczywiście mozna zejść czerwonym w drugą stronę: przez Halicz do Wołosatego, ale chyba jest dalej no i asfalt nawet 5-latka potrafi na koniec wędrówki dobić ;)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 16 maja 2012, o 15:57

Przypomniało mi się jeszcze o sanockim skansenie- dzieciakom tam bardzo się podobało (najbardziej szkoła ;) )moje dziewczyny były w podobnym wieku co Twoi chłopcy( miały 10 i 6 lat) i w ub. r usłyszałam, ze Bieszczady to były najfajniejsze góry, w których byliśmy :) Tu kilka zdjęć z tamtych super wakcji https://picasaweb.google.com/106366040196664844809/Bieszczady2005#
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Jerry » 16 maja 2012, o 21:13

Podsumowując poprzedników. Sam miałem okazję w piękny majowy weekend zabrać w Bieszczady - 7,9,13,16 lat :). Było różnie, ale do rzeczy. Po pierwsze zastanowiłbym się nad innym miesiącem niż lipiec, a to z powodu opadów, które są największe w tym miesiącu w Bieszczadach. Ale jak już wybierzesz to potwierdzam:
1. Chatka Puchatka na Wetlińskiej - takie Bieszczadzki Krupówki, ale najważniejsze, że niezbyt długo i ładne widoki. Tak jak pisał skazaniec - Przełęcz Wyżna -> Chatka -> Berehy.
2. Co do źródeł Sanu to pięknie, ale długo. Dojdziecie do cmentarza i dzieciaki mogą już mieć dosyć. Ważne jest to, że 3:30h to w jedną stronę. Za schroniskiem jest naprawdę pięknie. Jadąc w kierunku Mucznego trzeba stanąć przy żubrach - taka zagroda z tarasem do oglądania tych zwierząt.
3. W Polańczyku są przepyszne kefiry owocowe. Taka nagroda za wysiłek :). Nazwy knajpy nie pamiętam,ale to przed ostatnim parkingiem po lewej stronie. Handlują na nim różnymi badziewiami, a do knajpy wchodzi się tuż przed tym parkingiem.
4. Fantastyczny basen w Ustrzykach Dolnych. Bez dwóch zdań trzeba go zaliczyć z dzieciakami.
5. Sine Wiry obowiązkowo. Tylko trzeba pamiętać, że większość ludzi zatrzymuje się przy mostku, zdaje się tam było największe osuwisko, warto dołożyć 15 minut i popatrzeć na piękne miejsca, gdzie jest mało turystów - w jedną stronę 1h stopkami.
6. Na Tarnicy byliśmy, ale to ciężka wyprawa. Jeśli już wybierać to wejście od Wołosatego, a zejście do Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch (czerwony szlak).
7. Kolejka to również obowiązkowo.
8. Warto wygooglać parki linowe, jeść dobre jedzenie :) (Terka - rybka - ta po lewej stronie, Smerek - "nie całkiem Święty Paweł). Muzeum BdPN w Ustrzykach....

Wystarczy jak na miesiąc wakacji:). Oby jeszcze potem chcieli do nich wrócić.
Polecam różne strony ,książki i http://www.tvp.pl/rzeszow/odkrywaniepod ... acia/wideo.
Pozdrawiam
Jerry
Stonka bieszczadzka

Postprzez Kolara » 17 maja 2012, o 07:14

Bardzo Wam dziękuję za wszelkie propozycje:), tak Bukowiec koło Terki:)Naturalnie jestem otwarta również na kolejne propozycje:) Dzieciaki pytają też o jezioro Solińskie, obiecałam, że na nie też zarezerwujemy chwilkę...Mam nadzieję, że warto? Pozdrawiam!
Kolara
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 17 maja 2012, o 10:14

na Solinie dla dzieciaków jest full atrakcji: od rejsu statkiem przez wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych po karuzele obok zapory, no i chyba od niedawna można zwiedzać tamtejszą elektrownię- musisz doeszperać w necie ( my akurat w solińskiej nie byliśmy, ale na zaporze w Czorsztynie tak - i dzieciakom się bardzo podobało )
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 18 maja 2012, o 17:23

o ile dobrze pamiętam dwa lata temu było można - jak jest teraz trzeba by zadzwonić do załogi zapory i zapytać:)
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Sonka » 18 maja 2012, o 21:43

Wnętrze zapory można zwiedzać, polecam. Najlepiej skontaktować się z nimi telefonicznie i zarezerwować sobie bilet.
Sonka
Zbanowany

Postprzez skazaniec » 21 maja 2012, o 17:27

hmmm chyba nikt nie poprosił...wrzuć tu potem opis wrażeń z wyprawy:)
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi