Plan na wyjazd w Bieszczady - druga połowa sierpnia

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Plan na wyjazd w Bieszczady - druga połowa sierpnia

Postprzez Stały Bywalec » 18 sie 2010, o 06:44

Masz uzasadnione wątpliwości. W bacówce "Pod Małą Rawką" może być tłoczno, nie wiem zresztą, jaki standard noclegu preferujesz.
Proponuję więc małą korektę Twojego planu marszruty - niestety taką, która pozbawi Cię odwiedzenia ww. bacówki.
Zanocujesz gdzieś w Wetlinie lub Starym Siole (też chyba należącym do Wetliny), a następnego dnia powędrujesz z Wetliny zielonym szlakiem przez Dział aż na Małą Rawkę. Jest to dłuższe ale łagodne podejście, idzie się nie tylko lasem, jest tam też dużo prześwitów dających malownicze bieszczadzkie widoki.
A dalej już wg Twojego planu.

Aby nie podpaść fanom bacówki "Pod Małą Rawką" dodam, że koniecznie też powinieneś tam zajrzeć. :) Przejeżdżając obwodnicą wysiądź na Przełęczy Wyżniańskiej, stamtąd do bacówki będziesz miał ok. 20 minut spacerkiem. Potem wrócisz na parking na przełęczy, skąd Cię każdy wyjeżdżający stamtąd kierowca podwiezie w kierunku Ustrzyk Grn. lub Wetliny.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 18 sie 2010, o 07:34

Oprócz tych uwag, co powyżej napisałem, chciałem Ci jeszcze zwrócić uwagę na b. ambitny, może nawet zbyt ambitny plan ostatniego dnia Twojej wędrówki. A będziesz już wtedy zmęczony. :!:

Trasę z Ustrzyk Grn. do Wołosatego przez Szeroki Wierch, Tarnicę, Halicz, Rozsypaniec i Przełęcz Bukowską można, jak najbardziej, pokonać w 1 dzień. Na ostatnim odcinku (z Przełęczy Bukowskiej do Wołosatego) idzie się już utwardzoną drogą, tak więc nawet nadejście nocy nie byłoby nieprzyjemne (przed ew. kontrolą SG jakoś się wytłumaczysz, musisz mieć tylko koniecznie dowód osobisty).

Natomiast powinieneś zabrać ze sobą odpowiedni na cały dzień zapas picia i jedzenia. Trasa ta bowiem tym się różni od planów na poprzednie dni, że nie tylko jest b. długa, ale po drodze nic nie kupisz, nie ma tam żadnego schroniska.
No i, jak już napomknąłem, weź poprawkę na zmęczenie łazęgą w dniach wcześniejszych.

Ale się nie zniechęcaj. Ta zaplanowana ambitna trasa daje możliwość korekty nawet w ciągu dnia. Dojdziesz z Ustrzyk Grn. przez Szeroki Wierch pod Tarnicę i tam zrobisz sobie bilans siły i zaopatrzenia. Jeśli wypadnie kiepsko, to ogranicz się do wejścia na Tarnicę (wstyd byłoby jej nie zdobyć), a po powrocie z niej zejdziesz zielonym szlakiem do Wołosatego.
I tyle. :)

PS
Dodam również, iż w ogóle cały Twój plan (na wszystkie dni) wymaga odpowiedniej formy fizycznej. Nic o tym nie napisałeś, więc a priori założyłem, że masz kondycję do łażenia przez 4 dni pod rząd po górach. No i o dobrych butach oraz skarpetkach też chyba pamiętasz.
:lol:

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez yamro » 18 sie 2010, o 12:04

bardzo dziękuje za wyczerpującą odp. Kondycja z racji uprawianych dyscyplin jest na dobrym poziomie, także o to się nie martwię.
Mam tylko nadzieję, że pogoda dopisze. Wybieram się w przyszłą niedziele lub pon.

Jakieś sugestie co do dojazdu?Będe jechał od Poznania przez Katowice na Krk i dalej?

dziękuje bardzo..
yamro

Postprzez yamro » 18 sie 2010, o 12:44

Stały Bywalec napisał(a):Oprócz tych uwag, co powyżej napisałem, chciałem Ci jeszcze zwrócić uwagę na b. ambitny, może nawet zbyt ambitny plan ostatniego dnia Twojej wędrówki. A będziesz już wtedy zmęczony. :!:

Trasę z Ustrzyk Grn. do Wołosatego przez Szeroki Wierch, Tarnicę, Halicz, Rozsypaniec i Przełęcz Bukowską można, jak najbardziej, pokonać w 1 dzień. Na ostatnim odcinku (z Przełęczy Bukowskiej do Wołosatego) idzie się już utwardzoną drogą, tak więc nawet nadejście nocy nie byłoby nieprzyjemne (przed ew. kontrolą SG jakoś się wytłumaczysz, musisz mieć tylko koniecznie dowód osobisty).

Natomiast powinieneś zabrać ze sobą odpowiedni na cały dzień zapas picia i jedzenia. Trasa ta bowiem tym się różni od planów na poprzednie dni, że nie tylko jest b. długa, ale po drodze nic nie kupisz, nie ma tam żadnego schroniska.
No i, jak już napomknąłem, weź poprawkę na zmęczenie łazęgą w dniach wcześniejszych.

Ale się nie zniechęcaj. Ta zaplanowana ambitna trasa daje możliwość korekty nawet w ciągu dnia. Dojdziesz z Ustrzyk Grn. przez Szeroki Wierch pod Tarnicę i tam zrobisz sobie bilans siły i zaopatrzenia. Jeśli wypadnie kiepsko, to ogranicz się do wejścia na Tarnicę (wstyd byłoby jej nie zdobyć), a po powrocie z niej zejdziesz zielonym szlakiem do Wołosatego.
I tyle. :)

PS
Dodam również, iż w ogóle cały Twój plan (na wszystkie dni) wymaga odpowiedniej formy fizycznej. Nic o tym nie napisałeś, więc a priori założyłem, że masz kondycję do łażenia przez 4 dni pod rząd po górach. No i o dobrych butach oraz skarpetkach też chyba pamiętasz.
:lol:

jeszcze jedno pytanie, czy da sie dojśc od strony Polskiej do Opołonka i czy warto tam iść?czy tylko od Ukrainy?
yamro

Postprzez Piotr_S » 18 sie 2010, o 13:27

yamro napisał(a):jeszcze jedno pytanie, czy da sie dojśc od strony Polskiej do Opołonka i czy warto tam iść?czy tylko od Ukrainy?

Od strony polskiej się da, ale nie wolno. Od drugiej można.

PS - postaraj się nie cytować całego posta, żeby odpisać jedno zdanie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Stały Bywalec » 18 sie 2010, o 18:28

yamro napisał(a):(...)Kondycja z racji uprawianych dyscyplin jest na dobrym poziomie, także o to się nie martwię.
(...)
Jakieś sugestie co do dojazdu?Będe jechał od Poznania przez Katowice na Krk i dalej?
(...)

Ad.1. Zależy, jakie to dyscypliny sportu. Znam człowieka, który nie wychodzi z sali gimnastycznej, a i w domu ma różnoraki sprzęt do ćwiczeń siłowych. Przeszedł (ledwo) ze mną 30 km po Puszczy Kampinoskiej, po czym sklął mnie na czym świat stoi i obiecał, że już "nigdy więcej". Następnego dnia podobno nie mógł chodzić po schodach i aby dostać się w pracy jedno piętro wyżej lub niżej, musiał korzystać z windy. Miał także obtarte, odparzone stopy.
Reasumując, zakładam, że masz trening w chodzeniu, ewentualnie w bieganiu. :) Inaczej możesz się przeliczyć i ten Twój 4-ro dniowy plan diabli wezmą.

Ad.2. Jako warszawiak nic Ci nie mogę doradzić co do sposobu dojazdu z Poznania via Katowice i Kraków. Gdybyś natomiast podróżował przez Warszawę, to informuję, że z niej jeździ się albo przez Kozienice, Zwoleń i Sandomierz, albo przez Radom i Ostrowiec Świętokrzyski.
Od Leska do Ustrzyk Grn. trzeba oczywiście jechać przez Ustrzyki Dolne, z tym, że skróć sobie drogę jadąc przez Równię. Dojeżdżając do Ustrzyk Dln. skręć zaraz za stacją benzynową w prawo, przejedź przez tory, a potem pojedź w lewo.

PS
Co do ew. wędrówki na Opołonek, odpowiedział Ci już Piotr. Od siebie tylko ogólnie dodam, abyś na terenie BdPN (a już zwłaszcza przy granicy z Ukrainą) chodził tylko oznakowanymi szlakami i ścieżkami turystycznymi. W przeciwnym wypadku możesz mieć ... kłopoty administracyjne.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Ajger » 19 sie 2010, o 11:02

Stały Bywalec napisał(a):[...] a po powrocie z niej zejdziesz zielonym szlakiem do Wołosatego.

Niebieskim.
(wytłuszczenie moje)
Pozdrawiam Jano
Ajger
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 19 sie 2010, o 11:53

yamro napisał(a):Jakieś sugestie co do dojazdu?Będe jechał od Poznania przez Katowice na Krk i dalej?

Kraków - Pilzno - Jasło - Krosno - Sanok - Lesko - Polańczyk. A4 dochodzi obecnie 20km za Kraków. Potem jest porażka, postoisz w korku. Od Wojnicza powinno być luźniej.

Ciut dalej, ale ładniej i mały ruch (omijasz nędzny w sensie jazdy odcinek przez Pilzno, Jasło i Krosno): Kraków - Wojnicz - Zakliczyn - Gromnik - Ciężkowice - Zagórzany - Nowy Żmigród - Dukla - Miejsce Piastowe - Sanok - Lesko - Polańczyk. Obecnie na odcinku N. Żmigród - Dukla roboty drogowe, ale spokojnie.

A gdybyś nie jechał do Polańczyka, tylko np. do UG to jak wyżej, ale w Dukli na Barwinek, w Tylawie (przed Barwinkiem) skręt na Komańczę, w Komańczy na Cisną i w Cisnej na UG. To piękne trasy pokazujące Beskid Niski i Pogórze Ciężkowickie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Stały Bywalec » 20 sie 2010, o 04:15

Ajger napisał(a):
Stały Bywalec napisał(a):[...] a po powrocie z niej zejdziesz zielonym szlakiem do Wołosatego.

Niebieskim.
(wytłuszczenie moje)

Oczywiście, że niebieskim.
W świetle słabej żarówki kolory niebieski i zielony wyglądają podobnie. Patrząc wtedy na mapę sam się zastanawiałem, czy to aby na pewno jest zielony szlak. :lol:

Yamro - nie zapomnij o tym skrócie przez Równię. Droga tam jest wyremontowana, więc się możesz nie bać o samochód. Jadąc tamtędy w zasadzie omijasz miasto Ustrzyki Dln. Spójrz na mapę: wygląda to z grubsza tak, jakbyś zamiast po trzech bokach czworoboku pojechał tylko po jednym.
Poza tym w Równi jest piękna zachowana cerkiewka. Czas oszczędzony na ww. skrócie możesz przeznaczyć na jej obejrzenie. Jadąc szosą wypatruj po lewej stronie tabliczki informacyjnej, która skieruje Cię na krótką drogę podjazdową pod sam kościółek.
W ogóle te tereny różnią się sporo od pozostałej części regionu bieszczadzkiego. "Rajon niżnoustricki" (Ustrzyki Dln., Czarna, Lutowiska, Polana) powrócił bowiem do Polski dopiero w 1951 r., a więc jego zabudowania ocalały - ominęła je akcja "Wisła" (natomiast tamtejszą ludność przesiedlono na Ukrainę, wtedy radziecką).

PS
Nie rozumiem, czemu Piotr kieruje Cię z Leska do Ustrzyk Grn. przez Polańczyk i Cisnę. :o
Do Ustrzyk Grn. (bo przecież tam jedziesz) krótsza droga, a także łatwiejsza (nie ma serpentyn, które opóźniają jazdę) wiedzie chyba przez Ustrzyki Dolne. :o

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Piotr_S » 20 sie 2010, o 04:57

Stały Bywalec napisał(a):Nie rozumiem, czemu Piotr kieruje Cię z Leska do Ustrzyk Grn. przez Polańczyk i Cisnę.

A tak, to pomyłka - popatrzyłem na pierwszy post, którego autor jedzie do Polańczyka i nie zauważyłem, że to już inna osoba pyta :D Droga przez Równie istotnie bardzo dobra.
Piotr_S
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi