Plan na wyjazd w Bieszczady - druga połowa sierpnia

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Plan na wyjazd w Bieszczady - druga połowa sierpnia

Postprzez Fiba » 13 sie 2010, o 23:59

Witam wszystkich,

W dniach 16-21 sierpnia planuje wraz z dziewczyną wybrać się w Bieszczady. Jedziemy autem, nocleg mamy zarezerwowany w Polańczyku. Planujemy przez ten czas kilka razy wyskoczyć w góry jak i również miło spędzić czas nad jeziorem. Mamy po 19 lat i w Bieszczadach byliśmy już kilkakrotnie we wcześniejszych latach lecz teraz pierwszy raz wybieramy się sami i my podejmujemy się 'organizacji'. W związku z planami mam do Was kilka pytań. Po pierwsze: Czy znacie w Polańczyku lub bliskiej okolicy warte polecenia knajpy, restauracje gdzie można dobrze i niedrogo zjeść? Druga sprawa to co można w okolicy Polańczyka zwiedzić lub wybrać się w ciekawe miejsce nie ruszając się autem? Chodzi mi o coś innego niż jezioro, może jakieś ścieżki lub szlaki?
Autem planujemy się wybrać do Ustrzyk Górnych oraz Wołosatego i stamtąd ruszyć w góry.
Zamierzamy zrobić ze 3 podejścia na 3 dni, w razie braku pogody z któregoś trzeba będzie zrezygnować i zaplanowac dzien inaczej.

Podejście 1 - Połonina Caryńka i(lub) Wetlińska.
Czy średnio lub mało zaprawieni mogą zaplanować obejście dwóch Połonin w jeden dzień?
W którym miejscu najlepiej zostawić auto i ewentualnie podjechać busem żeby wejść na szlak i zobaczyć jak najwięcej w tej okolicy?
Patrząc na plan szlaków widzę, że troche ich prowadzi na Połoniny więc chciałbym wybrać najbardziej optymalny i zorientowac sie ile to zajmie czasowo.

Podejście 2 - Tarnica.
Tutaj planujemy dojechać do Wołosatego i stąd ruszyć szlakiem prosto na Tarnice. I co dalej? Czy warto podejść na Szeroki Wierch i wrócić? A może na Krzemień?
Chcę wrócić tym samym szlakiem, którym wchodziłem.

Podejście 3 - Mała Rawka i Wielka Rawka.
Gdzie tutaj najlepiej wyruszyć? Gdy patrzę na mapę to myślę, że zostawimy auto na Przełęczy Wyżniańskiej i stamtąd szlakiem na obydwie Rawki. Ile orientacyjnie czasu zajmuje podejście i zejście? Czy warto jeszcze podejść stamtąd na Kremenaros i styk 3 granic?

Przyznaje, że nie jesteśmy zbyt doświadczeni jeśli chodzi i chodzenie po górach ale zasady znamy. Liczę na Waszą pomoc przy zaplanowaniu tych tras i choć czasu już niewiele to mam nadzieję, że wyjade z planem w głowie i większą wiedzą :) Wiem, że w internecie można znaleźć sporo informacji jednak nie zawsze aktualne i potwierdzone.

Pozdrawiam,
Fiba
Fiba

Re: Plan na wyjazd w Bieszczady - druga połowa sierpnia

Postprzez Piotr_S » 14 sie 2010, o 09:17

Fiba napisał(a):Podejście 1 - Połonina Caryńka i(lub) Wetlińska.
W którym miejscu najlepiej zostawić auto i ewentualnie podjechać busem żeby wejść na szlak i zobaczyć jak najwięcej w tej okolicy?
Patrząc na plan szlaków widzę, że troche ich prowadzi na Połoniny więc chciałbym wybrać najbardziej optymalny i zorientowac sie ile to zajmie czasowo.

Zostawić w Ustrzykach Górnych. Podjechać na przełęcz Wyżną i stąd żółtym szlakiem na Wetlińską, zejście czerwonym do Berechów, wejście czerwonym na Caryńską (daje w d...) i zejście do Ustrzyk. Ten wariant jest łagodniejszy niż w stronę przeciwną. Czasowo to zależy jak chodzisz, ale licz 1h na Wetlińską + 1 h Berechy + 1,5h Caryńska (p.1297) + 2h UG. razem: 5,5-6h.
Fiba napisał(a):Podejście 2 - Tarnica.
Tutaj planujemy dojechać do Wołosatego i stąd ruszyć szlakiem prosto na Tarnice. I co dalej? Czy warto podejść na Szeroki Wierch i wrócić? A może na Krzemień?

Na Szeroki W. to się nie będziecie musieli wysilać bo z Siodła jest tam 10 minut (najwyższym punktem Szerokiego Wierchu jest Tarniczka, 1315m n.p.m.).
Dalej jeśli już to na Bukowe Berdo, szlak idzie pod Krzemieniem i jest stamtąd blisko (ze 30 minut). Na sam Krzemień i tak nie wejdziecie bo wierzchołek jest zamknięty dla turystów.
A najlepiej pętelka Wołosate - Tarnica - Halicz - Rozsypaniec - p. Bukowska - Wołosate. Zajmie ze 6h.
Fiba napisał(a):Podejście 3 - Mała Rawka i Wielka Rawka.
Gdzie tutaj najlepiej wyruszyć? Gdy patrzę na mapę to myślę, że zostawimy auto na Przełęczy Wyżniańskiej i stamtąd szlakiem na obydwie Rawki. Ile orientacyjnie czasu zajmuje podejście i zejście?

Zacznij od zakupu mapy z czasami przejść. Czy warto na Kremenaros to rzecz gustu lub satysfakcji, że się było na styku 3 granic. Z Rawki na Kremenaros jest ok. 45 minut.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Fiba » 14 sie 2010, o 11:25

Piotr_S napisał(a):Zostawić w Ustrzykach Górnych. Podjechać na przełęcz Wyżną i stąd żółtym szlakiem na Wetlińską, zejście czerwonym do Berechów, wejście czerwonym na Caryńską (daje w d...) i zejście do Ustrzyk. Ten wariant jest łagodniejszy niż w stronę przeciwną. Czasowo to zależy jak chodzisz, ale licz 1h na Wetlińską + 1 h Berechy + 1,5h Caryńska (p.1297) + 2h UG. razem: 5,5-6h.

Myślę, że taka trasa jest optymalna i tak ją zaplanuje. Czy to wejście na Caryńską jest faktycznie takie hardkorowe? Pytam bo myślę o dziewczynie, a ona nie wprawiona. Czy może lepiej rozdzielić Połoniny na dwa dni? Jeden dzień Wetlińska a drugi Caryńska? Nie mamy specjalnego parcia na robienie km, jedziemy raczej relaksacyjnie i w przyszłym roku zamierzamy wrócić.

Piotr_S napisał(a):Na Szeroki W. to się nie będziecie musieli wysilać bo z Siodła jest tam 10 minut (najwyższym punktem Szerokiego Wierchu jest Tarniczka, 1315m n.p.m.).
Dalej jeśli już to na Bukowe Berdo, szlak idzie pod Krzemieniem i jest stamtąd blisko (ze 30 minut). Na sam Krzemień i tak nie wejdziecie bo wierzchołek jest zamknięty dla turystów.
A najlepiej pętelka Wołosate - Tarnica - Halicz - Rozsypaniec - p. Bukowska - Wołosate. Zajmie ze 6h.

Co do pętli to zamierzamy ją zrobić w przyszłym roku ze znajomymi. W tym chcemy na spokojnie zaliczyć Tarnicę i właśnie gdzieś jeszcze stamtąd przejść żeby wrócić tym samym szlakiem. Czyli może warto pójść w strone Bukowego Berda?

Piotr_S napisał(a):Zacznij od zakupu mapy z czasami przejść. Czy warto na Kremenaros to rzecz gustu lub satysfakcji, że się było na styku 3 granic. Z Rawki na Kremenaros jest ok. 45 minut.

Mam właśnie w ręce mape Krukara aktualną i się zorientowałem jak z czasami. Czy są one uśrednione i maja odniesienie do rzeczywistych 'prędkości'? Pytam bo nie mam doświadczenia w tym.

Dziękuje Ci bardzo za odpowiedź,
Pozdrawiam
Fiba

Postprzez IraS » 14 sie 2010, o 12:12

Fiba napisał(a):Co do pętli to zamierzamy ją zrobić w przyszłym roku ze znajomymi. W tym chcemy na spokojnie zaliczyć Tarnicę i właśnie gdzieś jeszcze stamtąd przejść żeby wrócić tym samym szlakiem. Czyli może warto pójść w strone Bukowego Berda?

Tu masz jeszcze opcję zostawić auto w Ustrzykach G., podjechać busem do Wołosatego, wejść niebieskim i żółtym szlakiem na Tarnicę i wrócić przez Szeroki Wierch czerwonym z powrotem do Ustrzyk. Trasa raczej lajtowa.
IraS
Administrator

Postprzez Fiba » 14 sie 2010, o 12:36

IraS napisał(a):Tu masz jeszcze opcję zostawić auto w Ustrzykach G., podjechać busem do Wołosatego, wejść niebieskim i żółtym szlakiem na Tarnicę i wrócić przez Szeroki Wierch czerwonym z powrotem do Ustrzyk. Trasa raczej lajtowa.

Też nad tym myślałem. Czasowo trochę dłużej niż Tarnica i z powrotem tym samym szlakiem z Wołosatego ale może ciekawiej.
Fiba

Postprzez Piotr_S » 15 sie 2010, o 10:49

Fiba napisał(a):Czy to wejście na Caryńską jest faktycznie takie hardkorowe?

Dacie rade :)
Fiba napisał(a):Czy może lepiej rozdzielić Połoniny na dwa dni? Jeden dzień Wetlińska a drugi Caryńska?

Wtedy dobrze poszukać czegoś w okolicy albo po drodze. Bo np. sama Wetlińska zajmie 2-3h i zostanie sporo czasu. Można inaczej: zostawić samochód w Wetlinie - żółtym na p. Orłowicza - czerwonym na Smerek (kilkanaście minut) - i z powrotem czerwonym całą połoniną Wetlińską do Chatki Puchatka - zejście czarnym do Górnej Wetlinki - szosą po samochód.
Fiba napisał(a):Mam właśnie w ręce mape Krukara aktualną i się zorientowałem jak z czasami. Czy są one uśrednione i maja odniesienie do rzeczywistych 'prędkości'?

Czasy są podawane dla warunków letnich i na ogół są nieco zawyżone. Nie uwzględniają postojów, które musisz sobie dodać. Są to czasy realne dla normalnego, nie spieszącego się piechura, tak że raczej ich nie przekroczycie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Fiba » 15 sie 2010, o 14:20

Piotr_S napisał(a):Wtedy dobrze poszukać czegoś w okolicy albo po drodze. Bo np. sama Wetlińska zajmie 2-3h i zostanie sporo czasu. Można inaczej: zostawić samochód w Wetlinie - żółtym na p. Orłowicza - czerwonym na Smerek (kilkanaście minut) - i z powrotem czerwonym całą połoniną Wetlińską do Chatki Puchatka - zejście czarnym do Górnej Wetlinki - szosą po samochód.

Również ciekawa propozycja, dzięki. Zależnie od warunków coś wybierzemy :)

Piotr_S napisał(a):Czasy są podawane dla warunków letnich i na ogół są nieco zawyżone. Nie uwzględniają postojów, które musisz sobie dodać. Są to czasy realne dla normalnego, nie spieszącego się piechura, tak że raczej ich nie przekroczycie.

Ok, dobrze wiedzieć i na pewno się przyda.

To odnośnie wycieczek górskich plan już mam, super.
A jak z tym Polańczykiem? Znacie jakieś 'jadłodajnie' godne polecenia?

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, ja tymczasem wracam do pakowania.
Pozdrawiam,
Fiba
Fiba

Postprzez yamro » 17 sie 2010, o 16:55

Cześć, chciałbym przyłączyc się do dyskusji i również dowiedzieć się o wasze sugestie co do tras na pierwszą wizytę w Bieszczadach. Korzystając z tego co radziliście Fibo chciałbym zapytać o taki przebieg trasy:
Dzień 1
Zostawiam auto w UG i czerwonym idę przez Połoninę Caryńska do Brzegów Gónych i dalej na nocleg do Puchatka całość wg mapy ok 5h
Dzień 2
Z Hasiakowej Skały(Puchatek) Połonina Wetlińska na Smerek i w dół żółtym do Starego Sioła. I tu mam dylemat, ponieważ chciałbym dostać się na nocleg np do Bacówki pod Małą Rawką-ma to sens?
dzień 3
Mała Rawka-WIelka Rawka-Kremenaros i w dół do UG na nocleg
dzień 4
UG-czerownym na Tarnicę i dalej pętle przez Halicz-Rozsypaniec do Wołosatego.

Będę wdzięczny za wasze sugestie i ewentualne korekty trasy
Pozdrawiam,
Bartek
yamro

Postprzez Stały Bywalec » 17 sie 2010, o 17:27

yamro napisał(a):Cześć, chciałbym przyłączyc się do dyskusji i również dowiedzieć się o wasze sugestie co do tras na pierwszą wizytę w Bieszczadach. Korzystając z tego co radziliście Fibo chciałbym zapytać o taki przebieg trasy:
Dzień 1
Zostawiam auto w UG i czerwonym idę przez Połoninę Caryńska do Brzegów Gónych i dalej na nocleg do Puchatka całość wg mapy ok 5h
Dzień 2
Z Hasiakowej Skały(Puchatek) Połonina Wetlińska na Smerek i w dół żółtym do Starego Sioła. I tu mam dylemat, ponieważ chciałbym dostać się na nocleg np do Bacówki pod Małą Rawką-ma to sens?
dzień 3
dzień 4

Pozdrawiam,
Bartek

Akceptuję i zatwierdzam.
;)
PS
Ów dzień 1-szy to trochę więcej niż 5 godzin wędrówki. Chyba że byś cały czas rwał "aby do przodu", ale przecież w Bieszczadach nie o to chodzi.
:lol:
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez yamro » 17 sie 2010, o 17:34

Stały Bywalec napisał(a):
yamro napisał(a):Cześć, chciałbym przyłączyc się do dyskusji i również dowiedzieć się o wasze sugestie co do tras na pierwszą wizytę w Bieszczadach. Korzystając z tego co radziliście Fibo chciałbym zapytać o taki przebieg trasy:
Dzień 1
Dzień 2
dzień 3
dzień 4

Pozdrawiam,
Bartek

Akceptuję i zatwierdzam.
;)
PS
Ów dzień 1-szy to trochę więcej niż 5 godzin wędrówki. Chyba że byś cały czas rwał "aby do przodu", ale przecież w Bieszczadach nie o to chodzi.
:lol:

Dzięki ale czy dzień 2 ma sens czy lepiej zejśc do Starego sioła spać gdzieś w okolicach Rawki i np iść zielonym do małej rawki i dalej kontynuować wg planu?

Może jeszcze jakieś sugestie na kolejny dzień łażenia?
yamro

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi