Planowanie tras

Nawigacja GPS - porady, dyskusje, wymiana doświadczeń

Planowanie tras

Postprzez andrzej627 » 8 cze 2013, o 17:01

IraS napisał(a):szkoda, że nie można sobie wgrać wytyczonych tras w google maps do telefonu.

Iras, przypomina mi się powiedzenie o kobiecie lekkich obyczajów i fortepianie. ;) Przecież po to wytyczasz trasy spokojnie w domu przy komputerze z dostępem do Internetu, aby według nich nawigować w terenie, w czasie jazdy samochodem, gdzie jedynie dochodzi sygnał GPS i nie masz czasu na zabawy z komputerem.

Zapisałeś te trasy w Google Maps w "Moje miejsca/Mapy"?

Zrobiłem próbę z Twoją pierwszą trasą, którą zapamiętałem w Google Maps. W tej chwili w aplikacji Mapy na moim tablecie mogę wczytać mapę Iras - etap 1. Jakiej aplikacji używasz na telefonie?

Przy okazji możesz obejrzeć moje trasy, którą kiedyś przygotowałem: Wyprawa do Albanii w 13 etapach. Przygotowałem je programem MapSource, a więc są gotowe do wstawienia do GPSu. W Google Maps widać je kawałkami. Lepiej je widać w Google Earth. Wystarczy kliknąć w pole KML.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Re: Planowanie tras

Postprzez IraS » 8 cze 2013, o 17:38

Ja mam system windows phone 8 a aplikacja jakaś która nazywa się Mapy. Nie ma w niej zbyt wielu opcji, jedyna pożyteczna, że ściąga mapy na telefon i podczas nawigacji nie pobiera ich z internetu. A ty jaką aplikacje masz na androidzie, może jest i pod windows phone 8, poszukam w sklepie bo jest tam od cholery róznych aplikacji do nawigacji.
IraS
Administrator

Postprzez andrzej627 » 8 cze 2013, o 18:19

Na tablecie pod Androidem mam aplikację (Google) Maps, po polsku Mapy. Pewną ilość map można ściągnąć do użytku offline. Nie używałem tego do nawigacji.

Według mnie na dzień dzisiejszy w samochodzie lepiej posługiwać się GPSem Garmina niż kombinować z telefonem. Dlatego ja zawsze plany robię w MapSource i wszystko jest gotowe do wrzucenia do GPSu. Google Maps i Google Earth są dla mnie użytecznym dodatkiem np. do wyznaczania waypointów, których nie ma na mapach do Garmina. Poza tym fajnie jest oglądać zaplanowaną trasę w Google Earth w ruchu, szczególnie w terenie górskim.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez IraS » 9 cze 2013, o 05:36

No tak, ale bynajmniej te mapy Garmina co na razie mam jeśli chodzi o Albanię to nędza, Drogi, którymi wytyczyłem trasy w Google na nich nie istnieją i w mapsursie nie idzie ich wyznaczyć.
IraS
Administrator

Postprzez andrzej627 » 9 cze 2013, o 08:14

Do planowania wyprawy do Albanii potrzebne są takie mapy do Garmina:
City Navigator® Europe NT (najnowsza wersja 2013.41)
AdriaROUTE 4.10 NT
AdriaTOPO XL 1.0
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez IraS » 9 cze 2013, o 08:36

CN mam 2013 3 ale nędza z bidą, nawet nie ma w nim drogi do Teth. Adrie jakąś starą mam, testowałem ją 3 lata temu w Czarnogórze też bezużyteczna, chyba, że na główne drogi. Muszę kupić ;) nową może będzie lepsza.
IraS
Administrator

Postprzez andrzej627 » 9 cze 2013, o 09:05

Teoretycznie pokrycie Albanii jest typu "główne drogi", ale nawet na CN 2013.3 jest droga do Theth (SH21). W 2013.4 widać również rozgałęzienia tej drogi. Inną sprawą jest, czy da się tamtędy jechać. Drogę SH21 zobaczysz w zoomie 1.5 km.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez IraS » 9 cze 2013, o 11:04

No fakt, u mnie drga się pojawiła dopiero na powiększeniu 300m. Droga do Teth z Koplik jest spokojnie przejezdna a nawet częściowo wyasfaltowana. Z Teth do Szkodry jest w fatalnym stanie, przejezdna, ale ponoć nie ma sensu się nią pchać. Ja mimo wszystko daruje sobie planowanie tras, bo co za problem wklepać sobie na miejscu, a i życie zweryfikuje plany i trasy się nie przydadzą. Mimo wszystko Albania nie ma jak na razie dobrych map gps jak np Polska, zresztą ja nigdy nie przygotowuje tras w domu, ustalam na miejscu a i tak w czasie jazdy ulegają zmianie. W Serbii i Czarnogórze CN i Adria były tak liche, że ostatecznie jeździłem na mapie papierowej a gps był tylko sobie włączony dla orientacji gdzie jestem.
IraS
Administrator

Postprzez andrzej627 » 9 cze 2013, o 16:44

IraS napisał(a):u mnie drga się pojawiła dopiero na powiększeniu 300m.
Wygląda na to, że u Ciebie ustawienia szczegółów mapy nie są najwyższe.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez andrzej627 » 4 sie 2013, o 11:54

Oczywiście potrzebne są też mapy papierowe.

Przede wszystkim trzeba mieć mapę drogową Europy. Można mieć tez atlas, ale potrzeba jest mapa, którą można rozłożyć i zobaczyć całość trasy. Taka mapa szczególnie jest potrzebna w sytuacji awaryjnej, gdy na przykład chcemy jak najszybciej wrócić do domu. Wtedy trzeba wybrać powrót autostradami i głównymi drogami a nie przez malownicze okolice, jak początkowo zaplanowaliśmy.

Trzeba mieć również najbardziej szczegółowe i aktualne mapy poszczególnych krajów, przez które przejeżdżamy i oczywiście mapę kraju docelowego. Nawet jeżeli jedziemy w kilka samochodów, to nie należy liczyć na innych. Każda załoga musi mieć pełny zestaw map.

Niektóre mapy mogą być niedostępny w ulubionym sklepie podróżnika i trzeba je kupić przez Internet w zagranicznym sklepie wysyłkowym. Dostawa może trwać długo i trzeba się do tego zabrać z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie zamawiać w ostatniej chwili. Może się wtedy okazać, że przesyłka dojdzie już po naszym wyjeździe jak przysłowiowa musztarda po obiedzie.

Na mapach nie trzeba oszczędzać. Ich cena jest minimalna w stosunku do całości kosztów wyprawy, a brak odpowiedniej mapy może kosztować o wiele drożej niż cena mapy, której nie mieliśmy.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Następna strona

Powrót do GPS - porady, wskazówki, traki, waypointy, sprzęt