Plecak, Przewodnik, Sklepy, Opieka zdrowotna - Ustrzyki G

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Plecak, Przewodnik, Sklepy, Opieka zdrowotna - Ustrzyki G

Postprzez pbskarpy » 27 sie 2012, o 08:20

Witam,

W pierwszej połowie września wybieram się z moją dziewczyną pierwszy raz w Bieszczady. Konkretnie do Ustrzyk Górnych. Tam chcemy wynająć kwaterę u pewnej Pani i stamtąd ruszać to tu to tam.

Oboje chodziliśmy nie raz po górach, ale zawsze były to jakieś kolonie, obozy młodzieżowe itd. Nigdy nic samodzielnie. I pewnie dlatego pojawiło się pierwsze pytanie:

1. Czego na pewno nie może zabraknąć w plecaku wędrowca na bieszczadzkich szlakach? Nie jestem w stanie określić pogody w tym czasie i warunków na ścieżkach...
2. Czy możecie polecić jakiś naprawdę dobry przewodnik po tych rejonach do kupienia? Taki który wskaże szlaki, to co na nich jest, opis ciekawych miejsc itd?

Ważne!
3. Wiem, że Ustrzyki oraz inne okoliczne wsie to bardzo małe osady, ale czy są w nich jakiekolwiek sklepy? Takie z podstawowymi artykułami spożywczymi jak kiełba, chleb, piwo, wino i coś do picia itd? ;) Albo (co również jest bardzo ważne) np. jakaś apteka czy miejsce jakiejś podstawowej opieki medycznej? Jeśli nie ma w tych miejscach sklepów spożywczych to w jaki sposób najlepiej i również najtaniej zaopatrywać się w żywność? Jedziemy na tydzień.

4. Czytałem, że parę osób bardziej poleca Wetlinę na miejsce wypadowe. Bardziej niż Ustrzyki? Ale czy mieszkanie tam jest aż tak słabe? Czy nie będzie to jednak dobry punkt, aby skorzystać z uroków tych wyższych partii gór i dotrzeć w ciekawe miejsca w niedługim czasie?

Dziękuję za informacje. Pozdrawiam.
pbskarpy
Stonka bieszczadzka

Re: Plecak, Przewodnik, Sklepy, Opieka zdrowotna - Ustrzyki

Postprzez lidkru » 27 sie 2012, o 09:01

UG to bardzo dobry punkt, jest tam sklep spozywczy i poczta, ale apteki jakoś nie zauważyłam. Jest też punkt GOPR , więc w razie jakiegoś zdrowotnego zdarzenia na pewno można liczyć na ich pomoc. A przewodniki to
Obrazek Obrazek

Dobre trekkingowe buty na nogi, kurtka przeciwdeszczowa, krem z filtrem uv, mapa okolicy jakis sweter lub polar , naładowana komórka i w drogę :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 27 sie 2012, o 09:26

Posłuchajcie lidkru...UG to zdecydowanie lepsze miejsce...sklepy spożywcze są dwa a nawet trzy(jeden na polu namiotowym - nie wiem czy czynny we wrześniu), poczta czynna okresowo, kilka knajpek(m in.U Eskulapa, ZpC)poza tym we wrześniu to cisza i spokój.
Przewodnik pod redakcją Pawła Lubońskiego polecam również
Do niezbędnego wyposażenia dodałbym jeszcze kije, pokrowiec na plecak, coś na głowę bo wiać może na górce
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez krakra » 27 sie 2012, o 10:13

Kiedyś był punk apteczny w Ustrzykach G. - niedaleko Hotelu i pola namiotowego ... Ale to było ... Tzn. ja tam dawno nie zaglądałem. Za to - parę kilometrów dalej - w Lutowiskach, albo w Czarnej - są na punkty apteczne ...
krakra
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez pbskarpy » 27 sie 2012, o 13:49

Na stronie Twojebieszczady.pl znalazłem takie szlaki. Zapewne przez tydzień pobytu nie uda nam się wszystkiego zejść, ale z tego co widzę to czasy przejść nie są długie więc trochę pewnie ogarniemy. Czy te szlaki są naprawdę godne polecenia? Oraz czy w tych przewodnikach podanych wyżej znajdę infomacje bardziej szczegółowe o tych szlakach - w sensie trasę, mapę?

Ustrzyki G. - Połonina Caryńska (1297m n.p.m), ok.2½ h,
Ustrzyki G. - Siodło pod Tarnicą, ok. 3h + ¼ h na szczyt Tarnicy szlakiem żółtym (łącznikowym),
Ustrzyki G. - Wołosate, przez Halicz, Rozsypaniec, ok. 6½ h.

Ustrzyki G. - Wielka Rawka, ok.3½ h,
Wielka Rawka - Kremenaros (zbieg trzech granic), ok. ¾ h,
Kremenaros - Rabia Skała, ok. 5½ h.
Riaba Skała - Okrąglik, ok. 3½ h.

Ustrzyki G. - Wołosate, ok.1½ h,
Wołosate - Siodło pod Tarnicą, ok. 2 h,
Siodło pod Tarnicą - Bukowe Berdo, ok. 2¼ h.
Bukowe Berdo - Widełki, ok. 2 h.
Widełki - schronisko studenckie "Koliba" na Przysłupie Caryńskim, ok. 2 ¼ h.
pbskarpy
Stonka bieszczadzka

Postprzez krakra » 27 sie 2012, o 14:26

Zanim zaczniecie planować - kupcie mapę. KONIECZNIE !!! Np. Wyd. Compass 1:50 000 - nowe wydanie . To przyzwoite mapy. Oczywiście są i inne dobre wydania ( ja z sentymentu zawsze mam ze sobą "ppwk-ę" ) Ważna jest skala ( raczej nie "mniej" niż 1:75 000 ) i aktualny przebieg szlaków ... Popatrzycie, a wszystko samo zacznie się układać. Przede wszystkim to - że ... gdzie się zajdzie, stamtąd trzeba też i wrócić ... :)
krakra
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez włóczykij » 27 sie 2012, o 21:05

Na początek - jeśli mogę wtrącic swoje trzy grosze, może zróbcie Poł. Caryńską, ale wejściem od przełęczy(do przełęczy dojdziecie piechotą asfaltem albo jakimś transportem-własnym autem lepiej nie ,bo by się to mijało z celem- tam za parking też trzeba płacić ) - wtedy zejdziecie w U. G.i prosto na kwaterę. TRASA NA PIERWSZY DZIEŃ, NA ROZKRECENIE KOŚCI ;) ,a później już ocenicie swoje możliwości i co sobie planować :P
włóczykijowy transport http://www.busy-bieszczady.com.pl/
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez pbskarpy » 28 sie 2012, o 21:55

O dziękuję bardzo. Wezmę to pod uwagę!
pbskarpy
Stonka bieszczadzka

Postprzez pbskarpy » 1 wrz 2012, o 17:12

Witam ponownie,

Został tydzień do wyjazdu, trasa do Ustrzyk Górnych zaplanowana w 95%, a jednak jest pewna wątpliwość. Ruszamy z Gdańska i polskimbusem docieramy do Rzeszowa. Do tego momentu nie ma większych problemów, jednak z Rzeszowa mamy zamiar dojechać do Sanoka a potem do Ustrzyk. Z Rzeszowa w miarę często jest transport do Sanoka, ale dalej do Ustrzyk już (tak podaje moje wyszukiwanie na necie) rzadko. Czy w Sanoku mogę spodziewać się innego transportu niż popularne PKSy? Np. jakieś prywatne busiki jeżdżące po okolicznych wioskach?

Będziemy się starali złapać jakiegoś stopa z Sanoka, ale może wiecie coś o innych przewoźnikach? dziękuję.
pbskarpy
Stonka bieszczadzka

Postprzez włóczykij » 3 wrz 2012, o 16:30

Do Ustrzyk Dolnych jeszcze bez problemu dojedziecie pksem, busy liniowe tez są ale to rozkład jazdy znajdziecie raczej na dworcu, ja znam Sanbus(z Krakowa,przez Sanok do U.Dolnych).Jeśli o Ustrzyki Górne chodzi to szukajcie autobusów jadących na kierunek do U.górnych lub Wołosatego. Zawsze możesz sobie wklepać w googlach VEOLIA SANOK INFORMACJA (zadzwoń to Cię doinformują jaki masz autobus).Rozkłady jazdy zmieniają jak lokaj rekawiczki więc trudno być na bieżąco, a do tego dla niewtajemniczonych "kody" na rozkładach są masakra:)Busiki są owszem, ale to wam się przydadzą ew. na miejscu- chyba żebyście jechali w grupie ,wtedy macie inne koszty i można sobie pozwolić na wynajem , jednak indywidualnie :( niestety sie to wam nie opłaca.
włóczykijowy transport http://www.busy-bieszczady.com.pl/
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi