pochodzenie nazw miejscowości

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Re: pochodzenie nazw miejscowości

Postprzez lucyna » 10 lut 2010, o 09:26

gryzula napisał(a):Witam ponownie,

zawężam trochę temat i poszukuję nazw związanych etymologicznie z wydobyciem soli w Bieszczadach.
Mam: Balnica, Bania, Banniczka, Czerenna, Solina, Solinka, Solskie, Sołotwiny (?), Zawór, Zazwór, Zworzec.

Przychodzi Wam coś jeszcze na myśl? A może znacie jakieś ciekawostki na temat wydobycia soli?

Dziękuję Wam bardzo za wcześniejszą pomoc, przydała się.

Jeszcze pozostały Ci przysiółki.
Jaki podział przyjęłaś Bieszczadów? Z Twego postu wynika, że podział turystyczny obejmujący też Góry Sanocko-Turczańskie. Tu masz Góry Słonne (Góry Słone kartografowie zniekształcili nazwy i miejscowości położone na terenie żupy królewskiej np. Tyrawa Solna).
lucyna
Zbanowany

Postprzez gryzula » 10 lut 2010, o 15:04

lucyna napisał(a):podział turystyczny obejmujący też Góry Sanocko-Turczańskie

Tak, stwierdziłam, że w tej "solnej kwestii" można przesunąć się też trochę na północ, właśnie przez tak oczywistą nazwę, jak Góry Słonne. Miałam je też w moim spisie, ale jakoś umknęły mi przy pisaniu postu :)
gryzula
Stonka bieszczadzka

Postprzez adazz » 14 lut 2010, o 10:54

Widzę że temat badań jest już zawężony, jednak google podpowiada świetną pracę, świetnego autora, warto przeczytać ...

http://www.biblioteka.sanok.pl/www/pdf/przyczynek.pdf
adazz
Stonka bieszczadzka

Postprzez gryzula » 14 lut 2010, o 15:36

Dziękuję - znam tę pracę, czytałam :)
gryzula
Stonka bieszczadzka

Postprzez gryzula » 28 cze 2010, o 18:14

Witam raz jeszcze,

czy któryś z posiadaczy pierwszej części słownika historyczno-geograficznego ziemi sanockiej w średniowieczu jest w stanie zeskanować lub zrobić zdjęcia stron, na których znajdują się artykuły dotyczące Balnicy i Czerenny? Będę bardzo wdzięczna za przesłanie tego mailem na gryzula@gmail.com.

Pozdrawiam.
gryzula
Stonka bieszczadzka

Postprzez Mafioso » 30 sie 2011, o 08:41

Witam!

Poszukuję informacji na temat zmiany nazw miejscowości bieszczadzkich i okolicznych w latach 1977-1981. Interesuje mnie przede wszystkim teren regionu brzozowskiego (gdzie zmieniono 7 nazw), ale kontekst, okoliczności były takie same dla wszystkich zmienianych nazw.

Sporo jest w "Sporze o Bieszczady", ale szukam także informacji pod kontem wprowadzenia tych zmian w praktyce: stosunek mieszkańców, wymiana dowodów, konsultacje społeczne itp.?
Mafioso
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zagubiona » 30 sie 2011, o 15:33

Mafioso napisał(a): konsultacje społeczne itp.?

Chyba sobie żartujesz ?
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Postprzez Mafioso » 31 sie 2011, o 10:37

Nic z tych rzeczy! Nie można uogólniać. Nawet jeśli w Biesach nie było konsultacji, bo w wielu przypadkach, nie było z kim tego robić, a władza ludowa nie liczyła się z opiniami ogółu, to nie znaczy, ze na innych terenach, gdzie w sporej liczbie pozostali polscy autochtoni przywiązani do nazw, nie było jakichś spotkań itp. Różne sytuacje mogły się zdarzyć. Może ktoś się spotkał z wzmianką na ten temat? Wiem, że trochę tego jest po archiwach, ale najpierw może coś sie znajdzie w publikacjach.
Mafioso
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zagubiona » 31 sie 2011, o 13:43

Mafioso napisał(a):Nic z tych rzeczy! Nie można uogólniać. Nawet jeśli w Biesach nie było konsultacji, bo w wielu przypadkach, nie było z kim tego robić, a władza ludowa nie liczyła się z opiniami ogółu, to nie znaczy, ze na innych terenach, gdzie w sporej liczbie pozostali polscy autochtoni przywiązani do nazw, nie było jakichś spotkań itp. Różne sytuacje mogły się zdarzyć. Może ktoś się spotkał z wzmianką na ten temat? Wiem, że trochę tego jest po archiwach, ale najpierw może coś sie znajdzie w publikacjach.

Opisaną sytuację pamiętam z autopsji, ale nie jako autochtonka, tylko jako turystka, uczestniczka rajdu "Połoniny" na które jeździłam wtedy dość regularnie.

Rajd odbywał się zawsze na początku października, a zmiany wprowadzono od 1 października 1977, więc byliśmy na rajdzie tuż po tych zmianach.

Pamiętam tyle że kierowca autobusu PKS nie chciał nas zabrać z Wetliny do Smereka, bo powiedział nam ze to się teraz nazywa "Świerków" i w ogóle był bardzo niegrzeczny dla turystów z dużymi plecakami.

Zaś na rajdzie "Połoniny" wśród uczestników zbierano podpisy pod listem protestacyjnym środowisk akademickich.
Treści tego listu dokładnie nie pamiętam, zapewne jest do odszukania w Internecie, powoływano się na autorytety naukowe i na to że nazwy miejscowości są żywymi zabytkami.
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Postprzez eurobrokers » 19 mar 2012, o 20:36

sprawdź w swojej Bibliotece, czy nie ma słownika historyczno-geograficznego ziem polskich. Dobrym pomysłem jest również porozmawianie ze starszymi mieszkańcami, jednak trzeba pamiętać, że taki przekaz ustny trzeba kilkakrotnie zweryfikować. Powodzenia
eurobrokers
Stonka bieszczadzka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Bieszczadów