Podlasie na szybko

Każdy gdzieś mieszka i ma w swojej okolicy miejsca godne odwiedzenia, pochwalcie się nimi a nie ciągle tylko o Bieszczadach... ; )

Re: Podlasie na szybko

Postprzez chwastek » 10 kwi 2014, o 11:37

no nie mogę, muszę to napisać: straszne miejsce z tymi wypchanymi zwierzętami ... niefajne ...
Wolałabym przyczaić się na żywą faunę i tak podejrzeć ... wstydź się, Iras :evil:
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 10 kwi 2014, o 12:42

lidkru napisał(a):Biedne pluszaki :roll:
a ponoć coś tam ryczy czy skowycze, prawda li to?

Tak to takie muzeum interaktywne, jest półmrok, poszczególne wystawy podświetlają się po kolei w miarę przesuwania się i towarzyszą temu różne odgłosy.

chwastek napisał(a):no nie mogę, muszę to napisać: straszne miejsce z tymi wypchanymi zwierzętami ... niefajne ...
Wolałabym przyczaić się na żywą faunę i tak podejrzeć ... wstydź się, Iras :evil:

No w takim miejscu takie eksponaty można zrozumieć. Lepiej tu niech będą wypchane zwierzaki niż w pokojach myśliwych. Tutaj służy to edukacji, głównie dzieci. Takie dziecko z miasta mam małe szanse zobaczyć jak wyglądają w naturze te zwierzęta.
IraS
Administrator

Postprzez chwastek » 10 kwi 2014, o 13:15

e tam, żadnym dzieciom nie jest potrzebny widok wypchanych zwierząt. Ani do edukacji ani do szczęścia. A te zwierzęta to może sobie dziecko obejrzeć na filmie przyrodniczym czy innym takim dokumentalnym.
A co byś powiedział dziecku gdyby zapytało ciebie w takim muzeum, dlaczego te zwierzęta nie żyją? No coś ty, Irek ... dzieci nie znasz? drążyć temat potrafią i nie jest łatwo wymigać się od odpowiedzi. Jakbyś opowiedział, że zostały zabite i wypchane czymś tam ... po co? Do celów edukacyjnych?
Na oczy nie widziałam żubra czy wilka, i tego futrzaka na 9 zdjęciu, jako dziecko i jako osoba dorosła i nie czuję zbytnio tego braku w swojej edukacji :roll:
No i w miarę normalna, jak mi się zdaję, jestem. :roll:
Mogłeś pójść do lasu.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 10 kwi 2014, o 13:33

Chyba nie myślisz, że parkowi wzięli flinty i poszli w las strzelać w to co się rusza by mieć ekspozycję. Z tego co ja się orientuję to takie eksponaty pozyskuje się z padłych zwierząt, czy przechwyconych kłusownikom. U mnie w nadleśnictwie jak znaleźli padłego rysia, też został wypchany i spreparowany do celów edukacyjnych. Nie wierzę, że ktoś specjalnie te zwierzęta zabił, żeby je tam postawić.
IraS
Administrator

Postprzez chwastek » 10 kwi 2014, o 13:56

Nie wiem jak są pozyskiwane eksponaty na taką wystawę ale w pierwszej chwili przyszło mi do głowy, że to od myśliwych którzy polują i sprzedają takie upolowane zwierzęta do takich muzeów ... W każdym bądź razie tłumaczyć dziecku, że taki mały żuberek albo mała dzika świnka żyła sobie ... aż do czasu dopóki wypchana nie zasiliła zbiorów wystawy to też miło nie jest. Nie wydaje ci się, że tym myszkom ogonki sterczą i są wyprostowane w zupełnie nienaturalny sposób?
Ok, rozumiem, że takie miejsca są tworzone do celów edukacyjnych. Na szczęście taka edukacja jest nieobowiązkowa ;)
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 14 kwi 2014, o 16:31

Po muzeum przyrodniczym przyszła pora na coś żywego. Udaliśmy się kawałek dalej za Białowieżę do żubrzej zagrody, w której oprócz żubrów były też wilki, rysie i inne puszczańskie ssaki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 17 kwi 2014, o 08:16

Z żubrzej zagrody przecięliśmy całą Puszczę Białowieską leśnym duktem i wylądowaliśmy nad zalewem Siemianówka. Położony jest on już na granicy Baiłoruskiej i przecina go położona na nasypie linia kolejowa. Obie części zbiornika łączy tylko przesmyk pod żelaznym mostem kolejowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do naszej bazy noclegowej postanowiliśmy wrócić bocznymi drogami przez zagubione podlaskie wioski. Dzięki temu wracając natrafiliśmy na kilka ładnych, drewnianych cerkiewek.

Januszkowy Gród

Obrazek

Nowa Wola

Obrazek

Michałowo

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 17 kwi 2014, o 11:35

Po powrocie do bazy zabrałem piwko i udałem się nad Jezioro Augusta na zachód słońca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 18 kwi 2014, o 08:44

Rano udaliśmy się nad Biebrzę w kilka miejsc, gdzie zwykle są skupiska ptaków podczas przelotów. Zwykle, bo w tym roku wszystko się poprzesuwało w czasie i ptaki już odleciały dalej. Gdzieś tam w oddali kilka udało się przyuważyć, ale generalnie to kaszana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 24 kwi 2014, o 18:08

No i nadeszła pora powrotu, ale jeszcze po drodze zajechaliśmy z powrotem do Tykocina na żydowski obiad. Udaliśmy się do Tejszy, tutejszej żydowskiej restauracji i zamówiliśmy obiad. Nie pamiętam już nazwy potrawy, ale był to jakiś gulasz z kaszą na słodko. Zawsze to jakieś nowe doznania, ale dla mnie za słodko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

KONIEC
IraS
Administrator