Polityka a więzy rodzinne. Ciekawostki gł. historyczne

Historia Polski i Świata nie związana z Bieszczadami

Re: Rozłamy polityczne w najbliższej rodzinie (znane nazwisk

Postprzez otrok » 13 maja 2011, o 20:34

u Włochów, to nie trzeba nawet się rozdwajać; jedna osoba mogła rano być faszystom, w południe komunistom, a wieczorem trockistom ;oDDD
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Stały Bywalec » 13 maja 2011, o 20:54

lucyna napisał(a):Odkąd przestało istnieć przepotężne forum historycy org wzięłam rozbrat z historią.
Czytając ten wątek przypomniałam sobie Władysława Gomułkę i Jana jego bratanka. Jeden komunista, drugi antykomunista, żołnierz wyklęty, który za obronę polskiej ludności przed czerwonoarmistami dostał czapę. Wyrok wykonano.

O tym nie wiedziałem. :o Ale to już dalsza rodzina: stryj i bratanek.
Tak daleko nie szukajmy. Prymas Wyszyński też w swoich wspomieniach napisał o jednym swoim kuzynie, bardzo sławnym, oj sławnym, i nawet to samo nazwisko noszącym (jeno pisane cyrylicą). :oops:

Wróćmy do nalbliższej rodziny. Rodzice-dzieci, rodzeństwo, małżonkowie.

Lucy, o tym arcybiskupie i generale na pewno wiesz. Nie możesz nie wiedzieć. Podpowiadam: podział między braćmi na tle narodowościowym.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 13 maja 2011, o 21:13

Nie pamiętam.
Stopień skomplikowania stosunków rodzinno-politycznych najlepiej widać w starożytnym Egipcie. Tam to działo się. Pierwszy lepszy przykład to Hatszepsut i Thotmes II i Thotmes III. Nie mniejsze były ostre starcia pomiędzy królowymi angielskimi Marią Krwawą i Elżbietą I przyrodnimi siostrami.
lucyna
Zbanowany

Postprzez otrok » 13 maja 2011, o 21:18

otrok napisał(a):faszystom, komunistom, trockistom

poprawiłem szybko z '-ą' na '-om', ale jak patrzę teraz, to chyba samo '-o', najlepiej by się prezentowało.
Dawaj Bywalcze tego jenerała i arcybiszopa, nie wiem kto zacz, am ciekaw :)
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Stały Bywalec » 14 maja 2011, o 17:47

Oj, Lucy, Lucy. Przecież Ty o tym pierwszym, co poniżej, to na pewno opowiadasz turystom, których oprowadzasz po Bieszczadach. O jego bracie też musiało Ci się obić o uszy. :lol:

Bracia Szeptyccy. Zauważcie, że drugie imię mają identyczne.

Roman Maria Szeptycki (1865-1944) - greckokatolicki arcybiskup lwowski, ukraiński polityk. Imię zakonne: Andrzej (Andrej).

Stanisław Maria Szeptycki (1867-1950) - generał broni WP, w 1923 r. przez 6 m-cy minister spraw wojskowych, podczas przewrotu majowego 1926 r. opowiedział się po stronie rządu i w czerwcu 1926 r. podał się do dymisji. Odznaczony orderem Virtuti Militari. W latach 1945-1950 prezes PCK.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 15 maja 2011, o 18:48

Lucy, w chwili wolnej sam poszperam. Jestem wściekły na siebie, gdyż swego czasu nie kupiłem w księgarni pamiętników Wł. Gomułki.
Trochę dziwi mnie, że akurat na tym forum nikt nie wskazał rodzonych braci Szeptyckich. W końcu, jak napisałem powyżej, jeden z nich był arcybiskupem lwowskim, najważniejszym ukraińskim duchownym greckokatolickim (święcił sztandary i błogosławił żołnierzy UPA), a drugi to generał broni WP i nawet (przez ok. pół roku) Minister Spraw Wojskowych II RP.
:o

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 15 maja 2011, o 20:46

Sprawdziłam w internecie, wszystkie informacje opierają się na wspomnieniach Kocyłowskiego. Być może tylko zbieżność nazwisk i powołanie się na nieistniejące pokrewieństwo.
Z czymś takim też spotkałam się w realnym świecie. Dotyczyło "Zucha" pewna osoba z Bieszczadów o nazwisku identycznym jak ten sławny żołnierz wyklęty podawała się za jego rodzinę. Byłam pewna, że są spokrewnieni, albowiem nie raz mi mówił o tym, a nawet w światku turystycznym opowiadał o Zuchu, bywał na imprezach mu poświęconych. Przed panelem historycznym postanowiłam go zaprosić i ... konsternacja. Syn "Zucha" nic o nim nie wie, Autorzy prac naukowych też nie, dzwonię do owego spokrewnionego i odbywam dziwną rozmowę. Sprawę ostatecznie wyjaśnili historycy,kwerenda naukowa, zbieżność nazwisk, jeżeli było pokrewieństwo to bardzo odległe.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 16 maja 2011, o 10:01

Prawie współcześnie. Dla co poniektórych to może być szok.

Bracia Glemp(b)owie. Różnica w jednej literze nazwiska to skutek urzędniczej pomyłki.

Były Prymas Polski, ks. abp Józef Glemp. Dalej przedstawiać chyba już nie trzeba.

Jego młodszy (o 7 lat) brat Jan Glemb, członek b. PZPR. W pamiętnym czerwcu 1989 r. startował z ramienia PZPR w wyborach do Senatu RP. Niestety, nie zasłużył sobie na zrobienie fotografii z Lechem Wałęsą i przepadł (udało się tylko Henrykowi Stokłosie). :lol:

Prawidłowego brzmienia nazwiska ich tatusia („p” czy „b”) nie znam. Jeśli ktoś to wie, chętnie poznam. W końcu jest trochę istotne, czy były Prymas Polski to syn pana Glempa czy pana Glemba.
:lol:

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez jerzumarian » 16 maja 2011, o 16:34

ale mi ozłamy...czerwony czy purpurowy... mała różnica...
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 16 maja 2011, o 16:34

oczywiście Rozłamy
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum historyczne