Polska innowacyjność

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Polska innowacyjność

Postprzez skazaniec » 20 maja 2011, o 09:29

W wyniku pracy nad raportem o innowacyjności chciałem trochę z Wami podyskutować o innowacyjności w Polsce. Przez innowacyjność należy rozumieć nową ideę, wdrożoną tworzącą nową wartość, produkt lub rynek. Jak uważacie - czy Polska jest krajem innowacyjnym? Czy nasze społeczeństwo jest otwarte na nowe idee i umie je wdrożyć - krótko mówiąc "sprzedać się" na globalnym rynku.
Jeśli znacie jakieś przykłady produktów, usług czy idei które można uznać za rewolucyjne/innowacyjne podzielcie się. Burząc opinię, która jest wydaje się mocno powszechna napiszę, że Polska jest światowym liderem w produkcji jednorazowych igieł medycznych (m.in. używanych przez diabetyków).
Stąd moje pytanie "jest źle?", czy może nie jest źle, a innowacyjność to po prostu wymysł przeróżnych działaczy społecznych i polityków unijnych. Ze swojej strony obiecuję wrzucić tutaj link do raportu przy, którym pracowałem zaraz po jego publikacji.
Co sądzicie o innowacyjności?
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Re: Polska innowacyjność

Postprzez lucyna » 20 maja 2011, o 09:42

Zapachniało mi projektami unijnymi. Niezła kasa spływała, gdy udało się udowodnić, iż ów produkt jest innowacyjny.
Skoro jesteśmy w Bieszczadach to zajmijmy się produktami turystycznymi.
Na pierwszym miejscu dałabym turystykę przyrodniczą i nasze szkolenia przewodnickie realizowane np. w temacie bioróżnordności Karpat> Innowacyjny program szkoleń, uczynienie z przewodników interpretatorów otoczenia, wpojenie im wiedzy naukowej. Czy udany? Nieskromnie powiem, że tak. Sami możecie to ocenić czytając nasze Forum.
Drugie miejsce projekt Ciemnego Nieba, raczkująca turystyka astronomiczna.
Trzecie zapoznanie i szkolenie przewodników, stworzenie produktów poslko-słowackich. Innowacyjność polega na tym, że północno-wschodnia Słowacja pod względem turystycznym nie jest znana nawet specom od turystyki na Słowacji. Czy jest warta poznania? Sami to osądźcie zaglądając do naszego działu.
Czwarte miejsce turystyka kajakowa ale ona nie rozwija się.
lucyna
Zbanowany

Postprzez skazaniec » 20 maja 2011, o 09:51

Nie tyle chodzi mi o projekty unijne, co przekonanie o tym co robimy ciekawego, innowacyjnego nowego, co przynosi nowe produkty, zmienia rynek. Sporo firm po prostu przejada dotacje i nie staje się w żaden sposób konkurencyjna - przykład instytucje promujące PL za granicą jest ich kilkadziesiąt i wcale ze soba nie współpracują. I masz rację - innowacyjność i jej udowodnienie pociąga za sobą pieniądze i to spore
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Stały Bywalec » 22 maja 2011, o 11:29

Gdy na poczatku lat 90-tych wprowadzaliśmy w Polsce kapitalizm, przyjęliśmy od Anglosasów również zasady wyceny nieruchomości.
Ale ponieważ u nas wzięły się za to wyższe uczelnie, to już wkrótce pobiliśmy zagranicznych nauczycieli na głowę.

Dziś już, także na zachodzie, mówi się o polskiej szkole wyceny nieruchomości, a my z kolei służymy naszym doradztwem innym (np. Ukrainie).

A w naszym kraju prowadzone są studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości, na które uczęszczają nie tylko kandydaci na rzeczoznawców majątkowych, lecz także urzędnicy administracji publicznej, pracownicy banków, chcący się dokształcić prawnicy, etc.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez skazaniec » 22 maja 2011, o 16:47

Ciągle rozmyślam nad wspomnianą innowacyjnością, wydaje mi się, że jednym z blokujących ją czynników jest strach przed ryzykiem. Naszym naukowcom, czy światłym ludziom hobbystom nie brakuje wspaniałych pomysłów, które są zamienione w taki sobie produkt. Wydaje mi się, że pomiędzy pomysłem a jego wykonaniem pojawia się silnie blokujący strach przed działaniem prowadzącym do zamierzonych rezultatów.
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez kiba » 31 maja 2011, o 14:23

kto nie ryzykuje to nie je. Myślę ze warto podejmować ryzyko.
kiba

Postprzez skazaniec » 1 cze 2011, o 07:49

Ja też myślę, że ryzyko jest wskazne, bo na ogół przynosi też największe zyski - inaczej myślą jednak przedsiębiorcy i nasza lokalna władza
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 8 cze 2011, o 20:06

tak jak obiecałem podaję link do opublikowanego raportu
http://madra-polska.pl/
polecam memotezę - jako kompendium całego raportu
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Offtop