Pomysły na ożywienie Bieszczadów

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Pomysły na ożywienie Bieszczadów

Postprzez andrzej627 » 27 lut 2012, o 21:29

lucyna napisał(a):(...) mimo obłożenia oferowali bardzo dobre świadczenia za niewielkie pieniądze.

Lucyna, a Ty jesteś wystarczająco obłożona? Wystarczy Ci tyle turystów, co teraz, czy wolałabyś, aby przyjeżdżało ich więcej?
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez lucyna » 27 lut 2012, o 22:04

Sezon letni, a przede wszystkim wakacje zapowiadają się rewelacyjnie. Prawdę powiedziawszy nie mam zdania. Jedni mają full wypas gości, u innych będą pustki. Jestem w specyficznej sytuacji, ja tylko nie chcę aby ten sezon był gorszy od ubiegłego. Rynek usług przewodnickich jest ograniczony i nasycony, stawki rządni zleceń przewodnicy obniżają, pracując i za 1/3 czy 1/4 stawki średniej. Przede wszystkim nie chciałabym aby koledzy dalej brnęli w ten , moim zdaniem, ślepy zaułek. Walę abyśmy postawili na jakość oferowanych usług, stworzyli nowe programy i dobrze przygotowali się do nowych wyzwań. Wszystko wskazuje na to, że wejdą tzw. wolni przewodnicy, nie będą potrzebne uprawnienia, aby pracować jako przewodnik. Rynek wymaga regionalistów, specjalistów nie oprowadzaczy. Jeden wielki znak zapytania, nikt nie jest pewien co przyniesie jutro.
Z drugiej strony byłabym strasznym kłamcą, gdybym stwierdziła iż nie mam zleceń. Już mam sprzedaną jako przewodnik część jesieni. Pracuję na rzecz współpracujących ze mną ośrodków i stałych klientów-organizatorów, jak oni mają zlecenia to i ja mam, jak ja mam to i oni mają. Jesteśmy systemem naczyń połączonych. Reasumując będzie dobrze, wiem co zieje się w ośrodkach o różnym standardzie jak Unitra w Polańczyku, Solina Spa dawny Energetyk w Solinie, Dolny Smerek w Smereku, Viking w Ustrzykach D, Uroczysko w Zwierzyniu - tam sezon sprzedaje się bardzo dobrze.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 2 mar 2012, o 15:46

Jutro zapadnie decyzja o uwolnieniu wielu zawodów m.in. przewodnictwa. Wolni przewodnicy będą miejscy i terenowi, górscy licencjonowani.

Aby pozostać w temacie. Zastanawiałam się nad pytaniem Andrzeja. Wczoraj w czasie rozmowy ze Znajomym Właścicielem Vikinga w Ustrzykach doznałam olśnienia. To taki dziwny pensjonat, nawet dobrej strony nie mają, a obłożenie bardzo wysokie. Tak zgadaliśmy się, sezon letni zapowiada się rewelacyjnie, zimowy nie był tak zły jak w innych ośrodkach. Gdzie tkwi sekret? Nie w reklamie, nie w promocji ale w gościnności. Są lepsze ośrodki, pensjonat? Są. Jest w Bieszczadach bardziej wykwintna kuchnia? Jest. Położenie niezbyt rewelacyjne. W sumie standard turystyczny, ceny umiarkowane, ale nie tu tkwi sekret. Właśnie gościnność, serdeczna, taka domowa atmosfera, kuchnia jak u mamy to przyciąga gości. Tu przyjeżdżają stali klienci albo z polecenia. Podobnie jest w innym pensjonaciku Za Potokiem w Solinie, tu jednak magnesem jest też znakomite położenie.
Tego właśnie chcę. Stałych, powracających klientów, gości trafiających z polecenia. W innych ośrodkach jest dużo stałych klientów ale z tego co wiem żaden inny pensjonat nie jest tak oblegany przez swoich gości.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 6 mar 2012, o 08:10

Ożywienia Bieszczadów podjął się kumak_gorski. Niedługo zacznie "występy" na najbardziej prestiżowych targach turystycznych w Europie czyli targach w Berlinie. Mam nadzieję, że ekipa będzie dobrze przygotowana i profesjonalna. Kumak jest poliglotą znakomicie znającym Bieszczady i dobrze region, ma materiały promocyjne i reklamowe więc będzie mógł ożywiać ruch turystyczny w Bieszczadach. Mimo tego, że jest wydelegowany przez właściciela ośrodka będzie reprezentował całe Bieszczady.
To bardzo ważne, albowiem zdarzały się wpadki. Rozmawiałam z organizatorami, którzy byli na targach turystycznych w Warszawie. Ponoć przedstawiciele naszego regionu byli nazwijmy to specyficzni. Nie można było uzyskać kompleksowych informacji, że o pakietach nie wspomnę. Ponoć nasz region promował ...piekarz, właściciel piekarni, a promowane były wycieczki na Węgry. Nie było materiałów promocyjnych Bieszczadów, tylko te wydawane przez UM w Rzeszowie. Jeżeli jakieś materiały promujące całe Bieszczady były to organizatorzy z którymi rozmawiałam ich nie otrzymali.
Tutaj muszę podziękować Panu Wójtowi Gminy Komańcza, Szefowi Inf. Turystycznej w Ustrzykach, którzy z tego co wiem dostarczyli bardzo interesujące i w dużej jak na bieszczadzkie możliwości materiały reklamowe i promocyjne wydawane przez jednostki, które reprezentowali. Materiały wydane także w języku angielskim. Po trasie Kolega jeszcze miał zabrać fanty z Rymanowa Zdroju i Lasów Państwowych w Krośnie.

Co do wycieczek na Węgry. Są one tak rozpromowane iż prawie każdy troszeczkę "zamożniejszy" chce tam wywozić grupy. Muszę przyznać jedno. Nasz region wprost fantastycznie najpierw wypromował Lwów, a teraz Miszkolc. Dzięki temu goście mają więcej atrakcji, Lwów kiedyś był tym magnesem ściągającym w Bieszczady multum grup zorganizowanych ale to jest jednoczesny odpływ organizatorów na Węgry. Widzę co dzieje się, goście jadą najpierw na Węgry z Bieszczadów, ale następnym razem nasz region omijają kierując się bezpośrednio do kraju naszych przyjaciół.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 6 mar 2012, o 16:20

lucyna napisał(a):Nasz region wprost fantastycznie najpierw wypromował Lwów, a teraz Miszkolc. /-/ Lwów kiedyś był tym magnesem ściągającym w Bieszczady multum grup zorganizowanych /-/ goście jadą najpierw na Węgry z Bieszczadów, ale następnym razem nasz region omijają kierując się bezpośrednio do kraju naszych przyjaciół.

Dlaczego...?
Dlaczego znając już trochę Bieszczady wolą odleglejszą Ukrainę czy nawet Węgry, a pewnie i Słowację?
Czemu tym "następnym razem" nie wybierają właśnie Bieszczadów, a je... omijają?
Myślę, że dopóki nikt na te pytania nie odpowie uczciwie i nie nastąpią odpowiednie do tego zmiany w obsłudze klientów, żadne kolejne "zdobywane" taczkami folderków źródła pochodzenia klientów nie mogą doprowadzić do Istotnej oraz trwałej poprawy sytuacji. Co więcej! Poszerzy to tylko grono uważających, że w Bieszczady warto, ale tylko raz.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez kumak_gorski » 12 mar 2012, o 14:44

lucyna napisał(a):Ożywienia Bieszczadów podjął się kumak_gorski.

Całych i tak od razu to nie, zresztą one tak do końca nie śpią, no ale postanowiłem kolejny raz spróbować przede wszystkim pokazać ludziom, co my i gdzie my. Z jakim skutkiem? Zobaczymy. Zresztą była to tak naprawdę praca zespołowa, Ewie, Ani, Paulinie, Grzegorzowi i innym serdecznie dziękuję.

W rolach głównych prezentowali się miedzy innymi (w kolejności przypadkowej): - http://www.prot.rzeszow.pl/, - http://zamek.dubiecko.com/, - http://www.unitra.bieszczady.pl/, - http://www.przemysl.pl/, - http://www.jas-wedrowniczek.pl/, - http://www.cisna.pl/, - http://www.winnicapodkarpacie.pl/

Specjalne ukłony i podziękowania kieruję w stronę Komańczy, skąd miałem naprawdę udane materiały (pl i en). Oczywiście zabrakło mi ich, trudno się jednak dziwić, bo tematy takie jak wielokulturowość, architektura drewniana i legenda pogranicza bojkowsko-łemkowskiego/bieszczadzko-beskidzkiego wzbudzały naprawdę duże zainteresowanie.
Woj. podkarpackie promowało się również winem - beczułka z Regentem pochodzącym z winnicy Maria Anna z Wyżnego k/Rzeszowa okazała się prawdziwym hitem.

Nie mam dziś głowy do sprawozdań, jeśli ktoś ma pytania, chętnie odpowiem:)
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez kumak_gorski » 12 mar 2012, o 15:05

Zygmunt Skibicki napisał(a):
lucyna napisał(a):Nasz region wprost fantastycznie najpierw wypromował Lwów, a teraz Miszkolc. /-/ Lwów kiedyś był tym magnesem ściągającym w Bieszczady multum grup zorganizowanych /-/ goście jadą najpierw na Węgry z Bieszczadów, ale następnym razem nasz region omijają kierując się bezpośrednio do kraju naszych przyjaciół.

Dlaczego...?
Dlaczego znając już trochę Bieszczady wolą odleglejszą Ukrainę czy nawet Węgry, a pewnie i Słowację?
Czemu tym "następnym razem" nie wybierają właśnie Bieszczadów, a je... omijają?
Myślę, że dopóki nikt na te pytania nie odpowie uczciwie i nie nastąpią odpowiednie do tego zmiany w obsłudze klientów, żadne kolejne "zdobywane" taczkami folderków źródła pochodzenia klientów nie mogą doprowadzić do Istotnej oraz trwałej poprawy sytuacji. Co więcej! Poszerzy to tylko grono uważających, że w Bieszczady warto, ale tylko raz.

Lwów i Bieszczady to jak Kraków i Wieliczka, symbiozę tę ogarnia każdy. Próby jednak takiego ożenku Bieszczadów i Miszkolca są w dużej mierze bez sensu. Bo? Bo nie jest to aż taka atrakcja dla bieszczadzkich turystów. Dlatego odsetek jeżdżących nie jest wysoki. Przykład ze znanego mi pewnego bieszczadzkiego podwórka: w okresie letnim wyjazdów do Lwowa było 39, do Miszkolca 4. Nie badam liczby turystów, którzy dla Miszkolca porzucili Bieszczady, bo nie zajmuję się pierdołami.

Sytuacja nie wymaga "istotnej oraz trwałej poprawy sytuacji" bo sytuacja nie jest zepsuta. Z Bieszczadów jeździ się na Węgry na jakąś tam skalę ograniczoną przez: koszty wycieczki (odległość Lesko-Miszkolc - 260 km), czas trwania wycieczki (wyjazd ok. 5 rano, powrót jak Boh da) czy czas spędzany w jaskiniach (3 h wobec 16-18 h w podróży, no naprawdę...) lub koszt butelki tokajskich wyrobów w komercyjnych degustacjach dla grup.
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 12 mar 2012, o 15:15

Bieszczadzka wieść gminna niesie, że Komańcza, Łemkwszczyzna cieszyła się bardzo dużym wzięciem. Ponoć spotkałeś na targach Łemków. Ponoć cerkiewki, drewniana architektura sakralna to strzał w 10. W przeciwieństwie do turystyki narciarskiej.
Wieści szybko roznoszą się, ponoć wino z winnicy było przedniej jakości i jest warte grzechu. No i sroczki w Bieszczadach opowiadają, że Przemyśl na targach reprezentował się godnie.
lucyna
Zbanowany

Postprzez kumak_gorski » 12 mar 2012, o 16:17

lucyna napisał(a):Bieszczadzka wieść gminna niesie, że Komańcza, Łemkwszczyzna cieszyła się bardzo dużym wzięciem. Ponoć spotkałeś na targach Łemków. Ponoć cerkiewki, drewniana architektura sakralna to strzał w 10. W przeciwieństwie do turystyki narciarskiej.
Wieści szybko roznoszą się, ponoć wino z winnicy było przedniej jakości i jest warte grzechu. No i sroczki w Bieszczadach opowiadają, że Przemyśl na targach reprezentował się godnie.

Do naszych wyciągów każdemu jest za daleko, tak samo jak Rzeszowowi do metropolii i należy to zrozumieć. Kulturowe wątki, cerkiewki, kościółki, historia ludności rusińskiej, klimaty pogranicza, ścierania się i ucierania, że o kuchni nie wspomnę - to były dla wielu sprawy fascynujące. Przemyśl jest np. w Niemczech chyba już pewną marką, zarówno jako przystanek w drodze na wschód, jak i cel podróży. Sam uważam, że na Przemyśl przyjdzie jeszcze pora i będzie tak "kultowy" jak, nie przymierzając, krakowski Kazimierz.
Wino było fajne, bezpretensjonalne.
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 12 mar 2012, o 21:10

lucyna napisał(a):Bieszczadzka wieść gminna niesie, że Komańcza, Łemkwszczyzna cieszyła się bardzo dużym wzięciem.[...]

No to pięknie, że na targach furorę robił Beskid Niski, winnice podkarpackie i Przemyśl. A Bieszczady też były promowane? :D Coś sroczki wiedzą? :)
Piotr_S
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy