Porada w sprawie ciekawego przejścia pasma Otrytu

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Porada w sprawie ciekawego przejścia pasma Otrytu

Postprzez jan » 12 mar 2012, o 18:46

Mam pytanie dotyczące przejścia pasma Otrytu. Troszkę chodziłem i chodzę po Bieszczadach, ale jakoś Otryt pozostał dla mnie jeszcze "nieodkryty". W ubiegłym roku, gdy wracałem z moimi chłopakami ze źródeł Sanu,w czasie odpoczynku w nowym szałasie ( już po minięciu dworu Hrabiny) spotkaliśmy dwóch "wędrowców". Mówili, że Otryt to trochę "zdradzieckie" góry, można tam się pogubić ze względu ilość -jakby- pasm górskich. Bardzo to mnie zaciekawiło. Może ktoś podpowie mi coś na ten temat, jakieś przykłady przejść itp. oby tylko było chociaż trochę "trudno". Pozdrawiam.
jan
Stonka bieszczadzka

Re: Porada w sprawie ciekawego przejścia pasma Otrytu

Postprzez lucyna » 12 mar 2012, o 18:57

Otryt nie jedno ma imię. Kiedyś to rzeczywiście było trudne orientacyjnie pasmo. Teraz są wycinki, drogi leśne, wytyczone ścieżki. Tylko raz "zabłądziliśmy" na Otrycie. Oczywiście, to była zabawa. Dawno temu na szkoleniu przewodnickim organizowanym jeszcze przez klub przewodników i PTTK Sanok. Mieliśmy iść ścieżką Dwernik-Otryt, która była całkowicie zniszczona. Prowadził szkolenie botanik, fitosocjolog Adam Szary. Nie było ścieżki ale były tropy i cudne wąwozy, które uwielbiam. Zeszliśmy w jary i wleźliśmy na świeżutkie ślady uczty wilków. To było w tym czasie, gdy z ekipą filmowców z Włoch i dr Śmietaną wilki "bawiły się w chowanego". Ekipa na Otrycie, wilki papusiały kozy w Chmielu, ekipa w Chmielu wilki na Otrycie. Gdzie? Hmm, a wszędzie można połazić, potoki są cudne, mi osobiście kojarzą się z wilkami. O jednej z przygód na szkoleniu pisałam na Forum.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jan » 14 mar 2012, o 07:48

Pani Lucyno dziękuję. Jak zwykle co roku latem jestem wraz z moją liczną "ferajną" w Bieszczadach i na pewno idziemy na Otryt. A może jednak poda Pani jakieś przykłady tras, byłbym wdzięczny.
Serdecznie pozdrawiam.
jan
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 14 mar 2012, o 08:20

Trudne zadanie, rzadko bywam na Otrycie, tylko kilkanaście razy nim wędrowałam. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest mapa i odkrywanie tego pasma. O szlaku niebieskim czy zielonym nie wspomnę, bo to standard. Jest jedno takie miejsce do którego należy trafić. To ścieżka dydaktyczna w rezerwacie "Hulskie". Tam można zobaczyć jak wyglądałby Otryt, gdyby nie działalność leśników. Jodły są piękne, smukłe, prawdę powiedziawszy człek przeżywa szok, gdy widzi diametralne różnice pomiędzy lasem w rezerwacie, a wycinkami, które są wokoło. Drugie takie miejsce, które bardzo lubię to potoki w okolicy odsłonięcia fliszu karpackiego. Tego za Sękowcem, łatwa trasa, stokówka, a potem obok osuwiska w górę. Przepięknie tam kwitnie lulecznica kraińska.
No i trasa, której do tej pory nie udało mi się przejść. Byłam dwukrotnie na ścieżce Dwernik-Otryt-Chmiel, nie udało mi się jej odnaleźć. Może teraz jest lepiej.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jan » 14 mar 2012, o 15:02

Dziękuję bardzo za podpowiedź. Latem na pewno tam będę z chłopakami i odnajdziemy tą ścieżkę. Uda się czy też nie, odezwę się.
Pozdrawiam i dziękuję.
jan
Stonka bieszczadzka

Postprzez joena » 14 mar 2012, o 16:38

Znane mi są 3 drogi na Otryt....
Tak jak pisała Pani Lucyna z Sękowca stokówką (długa i nieciekawa jak dla mnie).
Z Dwernika...całkiem fajna.
Z Chmiela ...do przejścia 3 x potok....
Jest ponoć jeszcze jedna, ale jej nie odnalazłam ... :lol:
joena
Stonka bieszczadzka

Postprzez jan » 14 mar 2012, o 18:08

Dzięki Joena, wszystko skrzętnie zapisuję i sprawdzam na mapie.
Pozdrawiam.
jan
Stonka bieszczadzka

Postprzez joena » 14 mar 2012, o 18:36

Ojej....zapomniałam :oops:
Janie... jest jeszcze szlak na Otryt z Lutowisk
joena
Stonka bieszczadzka

Postprzez jerzumarian » 14 mar 2012, o 19:59

Krywe- przejście przez San w bród- dalej szlakiem konnym do niebieskiego, i potem do socjologów. Na trohaniec właziłem bez szlaku i o ile pamietam nadal tam nic nie wytyczono. lazlo sie po chaszczorach i widok byl sredni - a było to latem. czyli po prostu zdobycie szczytu i tyle. Otryt widokowo jest sredni. Pamiętam też że fajnie sie wlaziło na Otryt od Polany i jeszcze wizytowało w schr na wańka dziale, ale ono nie istnieje. niebieski od polany przez dlugi czas biegnie drogami szutrowymi i to sprawia ze nie jest super atrakcyjny.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jan » 15 mar 2012, o 11:36

Dzięki, dzięki za podpowiedzi, pójdziemy z Dwernika. Serdecznie pozdrawiam.
jan
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi