Pozostałości bunkrów UPA

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Re: Pozostałości bunkrów UPA

Postprzez Przelotowy » 13 kwi 2016, o 20:16

Ten bunkier obserwacyjny był bardzo mały i płytki. Możliwe że dach się zawalił do środka bo jego głębokość była mniej niż metr. Ściany były drewniane, zmurszałe a w środku zbutwiałe liście. Gdyby mi go ktoś nie pokazał to pewnie bym przeszedł i nie zauważył. Na wierzchołku Magurycznego jest na drzewie mała tabliczka po węgiersku(chyba) informująca kto tu walczył no i typowy słupek, sporo żelastwa pozbieranego przez szukających fantów(tak było). Cały tamten rewir jest prawdopodobnie mocno eksploatowany przez poszukiwaczy. Kiedyś w deszczową niedzielę spotkałem trzech w tyralierze. Napędzili mi stracha a ja im. Wyglądali jakby szli z karabinami.
Przelotowy
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Kornik » 13 kwi 2016, o 22:01

A propos obozu Chrina na Magurycznym, na jednym z forów udało mi się odnaleźć następujący opis. Są w nim i potoki i czujki zlokalizowane w promieniu 2 km od obozu.

"Obóz leżał na całkowicie zalesionym Wzgórzu Magurycznym, miał doskonałe drogi dojścia do Mikowa i Smolnika na zachodzie oraz Rabego na wschodzie, co zapewniało mu stałe zaopatrzenie w żywność i łączność ze światem zewnętrznym. Chryszczata otaczała ten obóz gęstym, mieszanym borem ciągnącym się na przestrzeni kilometrów we wszystkich kierunkach. Bór chronił przed zaskoczeniem z ziemi i wszelką obserwacją z powietrza. Dwa strumienie, przepływające u stóp Magurycznego, dostarczały obozowi wody. Te naturalne warunki obrony wzmocnił Hryń całym zespołem urządzeń fortyfikacyjnych. W promieniu dwóch kilometrów wokół obozu rozciągał się łańcuch okopanych czujek. Obok dróg z Mikowa, Smolnika i Rabego znajdowały się składy min, z których w razie zasygnalizowanego niebezpieczeństwa można było natychmiast stworzyć trudne do przebycia zapory. Sieć rowów strzeleckich opasywała stoki Magurycznego. Wyloty tych rowów prowadziły poza obóz, aby można się było z niego wydostać nawet w nieprawdopodobnego w tych warunkach oblężenia przez nieprzyjaciela. Ziemianki, w których mieszkały sotnia były głebokie, ciepłe i przestronne. Każda miała zaimprowizowany piec , naftowe oświetlenie i prycze z dobrze wypchanymi siennikami. Nie zapomniano też o odpowiednich pomieszczeniach dla kilkunastu koni używanych przez sotnie w celach zwiadowczych, o magazynach z zapasami żywności, małym młynie do przemiału zboża i na razie pustym szpitalu dla rannych.
Był to wzorowy obóz, słynny na cały "Zakierzoński Kraj" czyli Polskę. "

Cytat znalazłem pod następującym adresem: http://www.wloczykij-forumposzukiwaczy. ... 9&start=15 Z treści wynika, że autorem jest (zdaje się) p. Cieślak - autor serii artykułów na temat walk w Bieszczadach pt. Wielkie bitwy małej wojny (Gazeta Bieszczadzka).
Kornik

Postprzez Kornik » 13 kwi 2016, o 22:21

Jeśli wierzyć treści artykułu to na Chryszczatej prowadzono (prowadzi się nadal?) wykopaliska zmierzające do odkrycia pozostałości obozu... Tutaj więcej szczegółów: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Kornik

Postprzez amstaf358 » 14 kwi 2016, o 09:00

Nareszcie,to powinna być prawdziwa perełka,,,jeszcze tak odkopać wysadzony szpital UPA Kurenia mjr Rena, oraz bunkier krajowego prowidnyka OUN W Polsce Stiacha -Jarosława Starucha,który wraz z obstawą wysadził się w powietrze....ech marzy mi się...
Bieszczady może nie są wszystkim,ale wszystko bez Bieszczad jest niczym!.....
amstaf358
Wyrypiarz bieszczadzki

Lokalizacja: z piekła rodem/sercem Polańczyk..i Terka przed masakrą

Postprzez krzyś » 14 kwi 2016, o 12:48

Koledzy, Wy tu gadu - gadu, a może byście wybrali się z nami w ten rejon 15go października? http://bieszczadzkieforum.pl/maguryczny-2016-t2290.html
W prawdzie wykopalisk nie przewidujemy, lecz Wasze cenne spostrzeżenia i informacje mogą mocno wzbogacić program naszej wycieczki.
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Kornik » 14 kwi 2016, o 16:46

Z wielką przyjemnością się przyłączę, jeśli tylko 15 października będę w Bieszczadach... Mieszkam daleko od Bieszczadów (niestety) i podróżuję w ich kierunku niezbyt często... Niemniej, już od dość dawna planuję wyjazd w Bieszczady jesienią, więc kto wie. Zapoznałem się dokładnie z informacją o zlocie i mam dwa pytania. Po pierwsze - primo - czy trzeba się zapisywać? Po drugie - primo - czy ten tunel istnieje naprawdę??? I po trzecie - primo ultimo - super inicjatywa.:-) Na wszelki wypadek poszperam jeszcze, poszukam ciekawostek o Magurycznym i jak coś znajdę to wrzucę na forum coby choć w ten sposób wspomóc inicjatywę zjazdu.
Kornik

Postprzez krzyś » 14 kwi 2016, o 18:16

Kornik napisał(a):mam dwa pytania
Odpowiedź na pierwsze pytanie tu: http://bieszczadzkieforum.pl/post34673.html#p34673.
Na drugie nie znam odpowiedzi :roll:
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Kornik » 14 kwi 2016, o 20:28

Hmm... jak zwykle nie doczytałem. Dziękuję:)
Kornik

Postprzez Walduś1970 » 23 kwi 2016, o 15:04

Góry: Chryszczata, sąsiednia Krąglica i Maguryczna
Walduś1970

Postprzez Franka » 3 maja 2016, o 15:13

Ciekawy wątek, hm sama chętnie odwiedzę wspomniane przez was miejsca.
Franka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Bieszczadów