Pozostałości bunkrów UPA

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Pozostałości bunkrów UPA

Postprzez Kornik » 8 kwi 2016, o 13:56

Wiecie może czy w jakimś zakątku Bieszczadów można natknąć się na pozostałości bunkrów UPA? Może na Magurycznym?
Kornik
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Pozostałości bunkrów UPA

Postprzez krzyś » 8 kwi 2016, o 15:57

Kornik napisał(a): Może na Magurycznym?
Sprawdzimy w październiku..
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Kornik » 10 kwi 2016, o 12:41

Natknąłem się na informację w którejś z książek, że na Magurycznym bunkry miała sotnia Chrina (ta sama, która brała udział w zasadzce na gen. Świerczewskiego). Poza tym, K. Potaczała pisze w którejś części Bieszczadów w PRLu, że jeszcze w latach 70 robotnicy natknęli się na bunkier, który został pozostawiony w stanie nienaruszonym (np. znajdowały się w nim beczki z zasolonymi śledziami - ponoć się nie ostały długo;)
Kornik

Postprzez amstaf358 » 10 kwi 2016, o 18:49

Od lat 70 do teraz to kawał czasu, bunkry budowane były z drzewa więc nie ma szans na znalezienie takiego w całości, nawet jeśli któryś nie został odkryty w czasie akcji Wisła to zapadł się po latach ze starości ,strop ..chyba że te które UPA wydrążyła w skale,nie było ich wiele ale parę było,obecnie są zawalone a strach odgruzowywać bo UPA była mistrzem w zastawianiu pułapek także saperskich...Ponieważ interesują mnie te sprawy więc na ukraińskiej stronie o UPA obejrzałem sobie te odtworzone bunkry ukraińskiej partyzantki,oraz plany tych bunkrów,miedzy innymi takie budowane w studniach,gdzie na dół spuszczano się w wiadrze,, czy takie do których wejscie prowadziło z cmentarza pod nagrobkami lub pod piecem w chałupie...nie które obiekty to majstersztyk..
Bieszczady może nie są wszystkim,ale wszystko bez Bieszczad jest niczym!.....
amstaf358
Wyrypiarz bieszczadzki

Lokalizacja: z piekła rodem/sercem Polańczyk..i Terka przed masakrą

Postprzez Przelotowy » 10 kwi 2016, o 22:15

Lasy Chryszczatej i szerzej Wysokiego Działu dawały schronienie nie tylko sotniom UPA. Przez jakiś czas stacjonował tam oddział Muchy-Kunickiego i pewnie nie jedynie. Trzeba pamiętać, że na tym terenie rozgrywały się ciężkie walki podczas I wojny światowej, po których pozostało dużo pamiątek w postaci choćby stanowisk strzeleckich, jakichś transzei itp.
Idąc kiedyś na Maguryczne spotkałem w głębokim lesie wyraznie przeorany zygzakami stok. Nie robiłem zdjęć. Zapomniałem dodać, że na samym początku znajomy pokazał mi mały drewniany bunkier a raczej czujkę. Pewnie jest tam do dziś. Takimi czujkami otoczony był obóz banderowski ze wszystkich stron.
Dobrze jest porozmawiać z miejscowymi pod sklepem, czasami mówią bardzo sensownie. Wiadomo, że należy brać poprawkę na wiatr.
Gdzie były banderowskie bunkry? Wszędzie, czyli w całych Bieszczadach.
Kto na nie trafił pierwszy pominąwszy te zniszczone przez wojsko? Ci którzy byli pierwsi po wysiedlonych i łazili po lasach.
Jeżeli spotkali obdarte z kory jodły, to szukali bunkrów. Kora z jodły zastępowała blachę.
Nie jest możliwe, że wszystkie bunkry są odnalezione i spenetrowane, strach.
Materiał do budowy pozyskiwano także z rozbiórki kopalni ropy(rury itp). Z takiego materiału jest podobno zbudowany do dziś nie odkryty szpital w rejonie Tworylnego. Edek mówił, że w łóżkach do dziś leżą pacjęci a raczej ich szkielety. Zostali rzekomo otruci przez własnego lekarza.
Za Edkiem powiem, że ziemia kryje jeszcze wiele ciekawych rzeczy. Niektóre odsłaniają się właśnie teraz w skutek erozji. W Łopience sam widziałem doły erozyjne idąc od cmentarza w kierunku żródełka. Nie wiem czy miały cokolwiek wspólnego z bunkrami.
Przelotowy

Postprzez Kornik » 11 kwi 2016, o 12:28

amstaf358 napisał(a):Od lat 70 do teraz to kawał czasu, bunkry budowane były z drzewa więc nie ma szans na znalezienie takiego w całości, nawet jeśli któryś nie został odkryty w czasie akcji Wisła to zapadł się po latach ze starości ,strop ..chyba że te które UPA wydrążyła w skale,nie było ich wiele ale parę było,obecnie są zawalone a strach odgruzowywać bo UPA była mistrzem w zastawianiu pułapek także saperskich...Ponieważ interesują mnie te sprawy więc na ukraińskiej stronie o UPA obejrzałem sobie te odtworzone bunkry ukraińskiej partyzantki,oraz plany tych bunkrów,miedzy innymi takie budowane w studniach,gdzie na dół spuszczano się w wiadrze,, czy takie do których wejscie prowadziło z cmentarza pod nagrobkami lub pod piecem w chałupie...nie które obiekty to majstersztyk..

A mógłbyś zamieścić jakiś link do strony z planami tych bunków? Tego typu konstrukcje zaprezentowane są - zdaje się - w "Ogniomistrzu Kaleniu", gdzie bunkier UPA wybudowany został pod domem oraz w "Wilczych echach", gdzie do bunkra wchodziło się poprzez studnię... Natomiast wejście poprzez nagrobek.. to już przekracza moje podejrzenia co do pomysłowości UPA.
Kornik

Postprzez Kornik » 11 kwi 2016, o 12:31

Przelotowy napisał(a):Lasy Chryszczatej i szerzej Wysokiego Działu dawały schronienie nie tylko sotniom UPA. Przez jakiś czas stacjonował tam oddział Muchy-Kunickiego i pewnie nie jedynie. Trzeba pamiętać, że na tym terenie rozgrywały się ciężkie walki podczas I wojny światowej, po których pozostało dużo pamiątek w postaci choćby stanowisk strzeleckich, jakichś transzei itp.
Idąc kiedyś na Maguryczne spotkałem w głębokim lesie wyraznie przeorany zygzakami stok. Nie robiłem zdjęć. Zapomniałem dodać, że na samym początku znajomy pokazał mi mały drewniany bunkier a raczej czujkę. Pewnie jest tam do dziś. Takimi czujkami otoczony był obóz banderowski ze wszystkich stron.
Dobrze jest porozmawiać z miejscowymi pod sklepem, czasami mówią bardzo sensownie. Wiadomo, że należy brać poprawkę na wiatr.
Gdzie były banderowskie bunkry? Wszędzie, czyli w całych Bieszczadach.
Kto na nie trafił pierwszy pominąwszy te zniszczone przez wojsko? Ci którzy byli pierwsi po wysiedlonych i łazili po lasach.
Jeżeli spotkali obdarte z kory jodły, to szukali bunkrów. Kora z jodły zastępowała blachę.
Nie jest możliwe, że wszystkie bunkry są odnalezione i spenetrowane, strach.
Materiał do budowy pozyskiwano także z rozbiórki kopalni ropy(rury itp). Z takiego materiału jest podobno zbudowany do dziś nie odkryty szpital w rejonie Tworylnego. Edek mówił, że w łóżkach do dziś leżą pacjęci a raczej ich szkielety. Zostali rzekomo otruci przez własnego lekarza.
Za Edkiem powiem, że ziemia kryje jeszcze wiele ciekawych rzeczy. Niektóre odsłaniają się właśnie teraz w skutek erozji. W Łopience sam widziałem doły erozyjne idąc od cmentarza w kierunku żródełka. Nie wiem czy miały cokolwiek wspólnego z bunkrami.

A mógłbyś powiedzieć jak najlepiej dojść na Maguryczny? Jakiś czas temu szedłem do Jeziorek Duszatyńskich i właśnie tam znajduje się drogowskaz na Maguryczny. Dobrze iść tamtędy czy może znasz jakąś lepszą drogę?
Kornik

Postprzez Przelotowy » 13 kwi 2016, o 06:08

Na Maguryczne wchodziłem ze Smolnika nad Osławą. Pierwszy raz szedłem od cerkwi łąkami i wszedłem na chybił trafił w las jakąś leśną drogą. Następnie leśnymi drogami-ścieżkami ciągle pod górę. Trzeba uważać bo trakt omija sam szczyt, więc w ostatniej fazie trzeba uważać żeby nie pójść za daleko. Od Smolnika są różne warianty bo można drogą od potoku Żwir. Raz wyszedłem aż na Przełęcz Żebrak i pamiętam, że z niej trzeba się wrócić, skręcić w drogę na Wolę Michową ale już na samym początku jest leśny "parking" po prawej i trzeba wejść w las. Konieczna mapa, kompas lub te nowe techniki, ja chodzę po harcersku-mapa, kompas, nos. Wydaje się, że jest dość duże prawdopodobieństwo pobłądzenia więc lepiej nie iść samemu.
Widzę, że z Mikowa jest ścieżka prosto na sam szczyt ale nią nie chodziłem. Zawsze wybierałem Smolnik. Ten mały bunkier-czujka był jeszcze na granicy łąk i lasu w odległości paru kilometrów od właściwego obozu. Podobno były naokoło. Jest taki potok od cerkwi, który mnie zastanawia. Woda płynie tak jak po kamiennej drodze, zacierał ślady? Może do transportu był wykorzystywany sprzęt? Widoczne nie na całym odcinku w głębi lasu. Może to tylko wyobraznia.
Przelotowy

Postprzez Kornik » 13 kwi 2016, o 15:31

Przelotowy, bardzo dziękuję za wyczerpujący opis drogi na Maguryczny. Co do bunkra i czujki, faktycznie, sprawa jest zastanawiająca. Lubię pogrzebać w historycznych ciekawostkach, więc zgłębię sprawę tego bunkra. Tak czy siak napiszę na forum o wynikach "śledztwa".
Kornik

Postprzez Przelotowy » 13 kwi 2016, o 20:16

Ten bunkier obserwacyjny był bardzo mały i płytki. Możliwe że dach się zawalił do środka bo jego głębokość była mniej niż metr. Ściany były drewniane, zmurszałe a w środku zbutwiałe liście. Gdyby mi go ktoś nie pokazał to pewnie bym przeszedł i nie zauważył. Na wierzchołku Magurycznego jest na drzewie mała tabliczka po węgiersku(chyba) informująca kto tu walczył no i typowy słupek, sporo żelastwa pozbieranego przez szukających fantów(tak było). Cały tamten rewir jest prawdopodobnie mocno eksploatowany przez poszukiwaczy. Kiedyś w deszczową niedzielę spotkałem trzech w tyralierze. Napędzili mi stracha a ja im. Wyglądali jakby szli z karabinami.
Przelotowy

Następna strona

Powrót do Historia Bieszczadów