Preselekcja czasu

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Preselekcja czasu

Postprzez Piotr_S » 19 cze 2009, o 07:50

Mam pytanie odnośnie zabawy z czasami, opanowałem już chyba prawie wszystko, ale z tym nie mogę sobie poradzić.

Tryb S czyli preselekcja czasu pozwala wybrać czas naświetlania, ale co mi z tego jeśli chce wybrać np. krótszy czas na poziomie 1/400 - 1/500 (o krótszych nie mówiąc) to zdjęcie wychodzi czarne. Pojawia się drabinka naświetleń i tylko schodząc z czasu można w nią ingerować.
Chodzi mi o robienie zdjęć w szybkich ruchu + panoramowanie. Zielony tryb ruchu robi lepsze niż ten.

I druga rzecz - odwrotnie - jak robić zdjęcia z długim czasem naświetlania, np. 5, 15 czy 30 sek - skoro za dnia każda fota wychodzi biała.

Czy zatem do jednego jak i drugiego przypadku służy wyłącznie tryb M i jeśli tak to może jakieś przykładowe ustawienie dla długiego czasu naświetlania, żeby uzyskać rozmyte chmury, itp. (jakie ISO i przesłona)
Piotr_S
Administrator

Re: Preselekcja czasu

Postprzez bmiller » 19 cze 2009, o 10:11

Mówiąc w wielkim skrócie aby dobrze naświetlić zdjęcie na światłoczułą matrycę aparatu musi paść odpowiednia ilość światła. Jeżeli jesteś na pełnej automatyce to zadanie ustawienia odpowiednich parametrów bierze na siebie automatyka aparatu i masz problem z głowy.

Jeżeli wybierasz np. tryb z preselekcją czasu to do wymuszonego przez Ciebie czasu otwarcia migawki (np. 1/500) automatyka aparatu dobiera taką przysłonę, aby ilość światła padającego na matrycę była odpowiednia (przy krótkich czasach automatyka będzie otwierać przysłonę schodząc w kierunku niższych wartości f, np f/2.8). Piszesz, że wychodzą Ci czarne zdjęcia - oznacza to, że z Wybranym przez Ciebie czasem nie ma możliwości odpowiedniego naświetlenia, nawet maksymalnie otwarta przysłona nie tego nie zapewnia a światłomierz krzyczy wyświetlając w wizjerze drabinkę z informacją o niedoświetleniu.

Odwrotną sytuację masz przy czasach rzędu kilku (kilkudziesięciu) sekund - tutaj nawet maksymalne zamknięcie przysłony (zamykanie, czyli przechodzenie do coraz większych wartości f, np. f/22) nie pomaga i zdjęcie jest prześwietlone.

Wniosek jest następujący - aby dało się wymusić czasy rzędu 1/500 musi być albo bardzo jasno (bardzo dużo światła pada na matrycę nawet podczas bardzo krótkiego otwarcia migawki) albo trzeba podpiąć do aparatu bardzo jasny obiektyw (duże otwarcie przysłony także zwiększa ilość światłą padającego na matrycę). O ile na ilość światła w otoczeniu masz niewielki wpływ (no, możesz błyskać lampą ale tego w tej chwili nie biorę pod uwagę) o tyle jasny obiektyw możesz sobie sprawić, za mniejsze lub częściej większe pieniądze ;-) Łatwiej poradzisz sobie z długimi czasami, np. te kilka sekund - ilość światła wpadającą do aparatu możesz ograniczyć stosując filtry szare pełne (nie połówkowe). Jak jeden będzie mało to można dołożyć drugi :-)

Moja rada na początek jest taka - zapomnij o pełnej automatyce i zacznij robić zdjęcia na trybie P, tam czas i przysłona są ustawiane automatycznie ale kręcąc kółeczkiem pod palcem wskazującym (lub kciukiem, nie wiem jak to będzie w Twoim aparacie) możesz zmieniać parę czas-przysłona nie zmieniając ilości światła padającej na matrycę. Pokręć, pobaw się, zobacz jakie pary w danej chwili możesz wybrać - zobaczysz, że w pewnym momencie osiągniesz granicę (największa/najmniejsza przysłona) i dalej nie pójdziesz. Poza tą granicą zdjęcia byłyby bowiem prześwietlone (zupełnie białe) lub niedoświetlone (całkiem czarne), w trybie P aparat Ci na to nie pozwoli. Ustawiając w preselekcji czasu 1/500 lub 30s przekraczasz tę granicę i stąd nieudane zdjęcia. Daruj sobie na razie tryb M bo on nie daje nic więcej, poza zastąpieniem światłomierza aparatu własnym okiem, do tego dojdziesz w przyszłości (lub nie - ja np. na M przełączam się sporadycznie). Zacznij w trybie P zabawę z kółeczkami i parą czas-przysłona, jak to złapiesz to wtedy możesz się zacząć bawić z preselekcją czasu czy przysłony. Na filtry i nowe obiektywy też jeszcze przyjdzie czas :-)
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 19 cze 2009, o 10:28

bmiller napisał(a):Moja rada na początek jest taka - zapomnij o pełnej automatyce i zacznij robić zdjęcia na trybie P, tam czas i przysłona są ustawiane automatycznie ale kręcąc kółeczkiem pod palcem wskazującym (lub kciukiem, nie wiem jak to będzie w Twoim aparacie) możesz zmieniać parę czas-przysłona nie zmieniając ilości światła padającej na matrycę. Pokręć, pobaw się, zobacz jakie pary w danej chwili możesz wybrać - zobaczysz, że w pewnym momencie osiągniesz granicę (największa/najmniejsza przysłona) i dalej nie pójdziesz. Poza tą granicą zdjęcia byłyby bowiem prześwietlone (zupełnie białe) lub niedoświetlone (całkiem czarne), w trybie P aparat Ci na to nie pozwoli.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Zdjęć nie robię od początku na trybach auto, czasem jedynie pstryknę żeby zobaczyć w Exifie jak aparat dobiera ustawienia, najczęściej używam preselekcji przysłony (A).
W trybie S nie pasowało mi że np. w określonych warunkach nie jestem w stanie ustawić żeby zrobić poprawne zdjęcie a po przełączeniu na automatyczny tryb ruchu aparat bez problemu robi zdjęcie z czasem 1/1000 - w dokładnie tych samych warunkach i tym samym miejscu.

Rzeczywiście nie pomyślałem że w trybie P aparat nie pozwoli na wyjście poza określone granice- czyli wypada iść i potestować na jakichś samochodach czy coś. Chodzi mi głównie o efekty gdzie obiekt w ruchu (zwierze, motocykl, itp.) jest ostry a tło rozmyte.
Piotr_S
Administrator

Postprzez bmiller » 19 cze 2009, o 10:46

Piotr_S napisał(a):W trybie S nie pasowało mi że np. w określonych warunkach nie jestem w stanie ustawić żeby zrobić poprawne zdjęcie a po przełączeniu na automatyczny tryb ruchu aparat bez problemu robi zdjęcie z czasem 1/1000 - w dokładnie tych samych warunkach i tym samym miejscu.
Ale z inną przysłoną, prawda? Nie tą, którą ustawiłeś przy preselekcji przysłony. Przy tej samej parze czas-przysłona nie ma znaczenia czy została osiągnięta przez kręcenie kółeczkiem w trybie P, na preselekcji czasu lub przysłony czy też w trybie M. Zdjęcie będzie identyczne.

Powodzenia w testach :-)
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez krysia » 19 cze 2009, o 12:04

Piotr_S napisał(a):Czy zatem do jednego jak i drugiego przypadku służy wyłącznie tryb M i jeśli tak to może jakieś przykładowe ustawienie dla długiego czasu naświetlania, żeby uzyskać rozmyte chmury, itp. (jakie ISO i przesłona)

ISO 100, f powiedzmy 16, czas 2 minuty i szary filtr ND400 :D
Dane wzięte z głowy, sama choruję na ten filterek, ale trochę kosztuje, więc śledzę z uwagą wszelakie wątki o szkłach spawalniczych w tej roli itd

Prościej będziesz miał o zachodzie słońca, tam czasy 30 sekundowe są w pełni osiągalne bez filtrów (oczywiście jak słońce nie świeci się w obiektyw)
Obrazek
o tu zdaje się było 30 sekund, więcej nie mogłam bez pilota/wężyka czegokolwiek, chmury już się ruszają, ale trochę mało, a przy ND 400 cudnie płyną;-)
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Powrót do Fotografia