Projekt dyplomowy SCHRONISKO W BIESZCZADACH

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Projekt dyplomowy SCHRONISKO W BIESZCZADACH

Postprzez fifel » 20 mar 2011, o 18:50

Witam moi drodzy,
W tym roku nadszedł czas aby bronić swojego projektu inżynierskiego na wydziale architektury. Nad wyborem miejsca na projekt jak się domyślacie długo nie musiałem się zastanawiać, wytypowałem krainę wilka :D Jako temat wybrałem schronisko turystyczne, ze względu na to, że jeśli chodzi o architekturę małej użyteczności publicznej jest najmniej inwazyjna w strukturę tych okolic. Robię ten projekt pod batutą profesora Dygi, który nieodpłatnie wykonał projekt odbudowy Chaty Socjologa po pożarze, zatem jestem we właściwych rękach. Założyliśmy, że ma to być schronisko wysokogórskie, tak więc ulokowane w okolicach szczytów. Moim motywem przewodnim ma być energooszczędność budynku, zakładając, że jest on w pełni samowystarczalny i przyjazny dla środowiska. Mam problem jeśli chodzi o dokładniejszą lokalizację tego projektu. Wstępnie założyłem sobie trzy miejsca. Pierwszym z nich był Dwernik-Kamień od strony Jawronika http://i1.trekearth.com/photos/52884/na-dwerniku.jpg" target="_blank kolejnym okolice Przełęczy Orłowicza (ze względu na krzyżówkę szlaków), bądź Smerek. Może macie jakieś sugestie odnoście umiejscowienia tej koncepcji, może brakuje wam gdzieś takiego schroniska? :mrgreen:
W przyszły weekend wybieram się zrobić dokładnie zdjęcia wybranej już lokalizacji, z tym, ze zależy mi, aby były zrobione w śniegu, co by budynek ładnie się komponował. Jeśli nie będzie biało to ktoś mnie poratuje zdjęciami ustalonego statecznie miejsca zimą.
Mam nadzieję, ze rozpęta się z tego przyjemna dyskusja. Deklaruje się zainteresowanym tym tematem, że na bieżąco będę dostarczał rysunki, szkice, wizualizacje i przedstawiał kolejne etapy projektu.
Pozdrawiam gorąco!
Filip ;)

/Prośba do administracji, jeśli niewłaściwym miejscu umieściłem temat, proszę o przeniesienie go do właściwego działu, dziękuję/
"Powiadają ludzie starzy
Im rozumu nie brakuje
Że to niedźwiedź strawę warzy
A to mgła sie snuje
Taka mgła
Taka mgła
Gdzie jest jeszcze w świecie
Taka mgła..."
http://www.jerzyjanicki.pl/
fifel
Stonka bieszczadzka

Re: Projekt dyplomowy SCHRONISKO W BIESZCZADACH

Postprzez lucyna » 20 mar 2011, o 19:08

Błagam tylko nie Dwernik Kamień, jest już i tak nadmiernie zniszczony.
Smerek, blisko Kalnicy to jest to. Tam brakuje dobrego schroniska, PTSM jest w stanie żałosnym. Jest jeszcze jedno miejsce, moim zdaniem, bardzo odpowiednie. To masyw Łopiennika, być może okolice Łopienki.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 20 mar 2011, o 19:17

Orłowicza i Smerek trochę bez sensu bo jest już schronisko w tym paśmie, proponuje na zboczach Rozsypańca. W tym paśmie nic nie ma poza sezonową goprówką pod Tarnicą. Lokalizacja ta ma te plusy, że byłby dojazd dla zaopatrzenia.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 20 mar 2011, o 19:26

Jak popłynąć to popłynąć :))okolice Kremenarosa: pasmo graniczne jest bezschroniskowe, jesteśmy w UE więc należy brać pod uwagę także turystów słowackich.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lidkru » 20 mar 2011, o 21:04

jak wysokogórskie to chyba faktycznie gdzieś w okolicach granicy słowackiej miałoby sens. Ale to się skończy na projekcie , czy budowa ruszy?
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez fifel » 20 mar 2011, o 23:33

Dobra lucyna, Dwernik, odpada ;)
IraS Rozsypaniec, ciekawa sprawa owszem, dojazd, jak? do Wołosatego czy wyżej? Tylko boje się, że jak za tydzień nie dojdę tam jak będą kiepskie warunki, a zależy mi na fotkach w zimie, zresztą tyczy się to wszystkich lokalizacji :)
lucyna napisał(a):Jak popłynąć to popłynąć :))okolice Kremenarosa: pasmo graniczne jest bezschroniskowe, jesteśmy w UE więc należy brać pod uwagę także turystów słowackich.

mądrze, mądrze
a może coś na połoninie Caryńskiej, skoro Wetlińska jest już obsadzona? Może Bukowe Berdo, te okolice?
"Powiadają ludzie starzy
Im rozumu nie brakuje
A to mgła sie snuje
Taka mgła
Taka mgła
Taka mgła..."
fifel
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 21 mar 2011, o 07:57

Jeśli chodzi o Caryńską to ja jestem przeciw. Bieszczady to nie Karkonosze , schronisko nie musi być jedno od drugiego o tzw. rzut beretem. Natomiast Bukowe Berdo, cóz, tam tez dziura
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez fifel » 21 mar 2011, o 12:37

lidkru napisał(a):Natomiast Bukowe Berdo, cóz, tam tez dziura
lidkru to też jest ciekawe miejsce, godzina drogi od Mucznego, byle znaleźć jakiś atrakcyjny południowy stok, myślę, żeby kierować się w tym przypadku w kierunku Tarnicy, nie przeciwnym?
W kwestji Twojego poprzedniego pytania, bo zapomniałem odpowiedzieć. To projekt czysto fikcyjny, jedynie bazujący na istniejących planach, ustaleniach i uchwałach, pewnie bez realizacji :)
"Powiadają ludzie starzy
Im rozumu nie brakuje
A to mgła sie snuje
Taka mgła
Taka mgła
Taka mgła..."
fifel
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 21 mar 2011, o 12:45

fifel napisał(a):Rozsypaniec, ciekawa sprawa owszem, dojazd, jak? do Wołosatego czy wyżej? Tylko boje się, że jak za tydzień nie dojdę tam jak będą kiepskie warunki, a zależy mi na fotkach w zimie, zresztą tyczy się to wszystkich lokalizacji :)

W okolice Rozsypańca jest dojazd z Wołosatego (po czerwonym szlaku) oczywiście nie można tam sobie wjechać (droga użytkowana jedynie przez Park i SG), ale w przypadku hipotetycznej lokalizacji tam schroniska, miało by to duże znaczenie. Bo pod Kremenarosem przydał by się taki obiekt, ale jeśli chodzi o jego zaopatrzenie to była by to masakara, nie mówiąc już o zimie. Myślę, że lokalizacja musi być na tyle realna by obiekt mógł jakoś funkcjonować. Bo nie uwzględniając jakiś podstawowych czynników ułatwiających funkcjonowanie takiego obiektu, to można sobie go zlokalizować wszędzie.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 21 mar 2011, o 13:17

Jest jedno miejsce wprost wymarzone do postawienia schroniska. To Obniżenie/Dolina Górnego Sanu. Tam nie ma infrastruktury turystycznej tego rodzaju, a niewątpliwie przydałaby się. Okolice Tarnawy, być może Jeleniowaty. Wyobraźcie sobie proszę to wzgórze pod którym biegnie ścieżka dydaktyczna Tarnawa-Dźwiniacz, tam tuż pod lasem jest świetne miejsce na schronisko. Nie ma problemu z dojściem, przez potok przejedzie się bez problemu, potem są pozostałości po igllopolowskich drogach. Druga taka lokacja to Dydiowa, taż tam miód, cud i malina.Nawet można by je postawić w miejscu chatynki. No i ewentualnie okolice Mucznego.
lucyna
Zbanowany

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy