Promocja czy kompromitacja gminy Olaszanica?

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Promocja czy kompromitacja gminy Olaszanica?

Postprzez lucyna » 7 lip 2010, o 09:43

Myślałam, że nic dotyczące turystyki, a napisane przez urzędników nie zaskoczy mnie. Po prostu przywykłam do tego, że w zdecydowanej większości są to osoby nie mające zbyt dużej wiedzy o Bieszczadach. Jacek Łeszega czy Wojtek Wesołkin plus urząd promocji miasta Sanoka są wyjątkiem potwierdzającym regułę.
Jednak myliłam się. Sięgnęłam po wkładkę "Bieszczadzkie lato 2010" zamieszczoną w "Gazecie Bieszczadzkiej" i przeżyłam bez mała szok czytając o walorach gminy Olszanica, mojej rodzinnej.
"Jadąc z Leska do Ustrzyk trafiamy do Olszanicy. Położona na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Bieszczadów a także na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Słonnych gmina Olszanica odznacza się dużymi walorami przyrodniczymi. Sporym atutem tego rejonu jest bliskość Jeziora Solińskiego i Myczkowieckiego, a także położenie na trasie obydwu pętli. Na tym terenie znajduje się fragment zielonego szlaku Zagórz-Krysowa, liczne ścieżki spacerowe- żółty i zielony szlak spacerowy- oraz zielony szlak górski PTTK. ... W Uhercach Mineralnych początek ma trasa ekomuzeum "Zielony cień Marii Czerkawskiej", który prowadzi przez Stefkową do Bezmiechowej. W Kotlinie Uherczańskiej znajduje się rezerwat "W krainie bobra".
lucyna
Zbanowany

Re: Promocja czy kompromitacja gminy Olaszanica?

Postprzez vm2301 » 7 lip 2010, o 10:40

Oświeć mnie Lucynko, bo nie kumam. W czym leży ta kompromitacja promocji?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 7 lip 2010, o 21:03

Błąd na błędzie i błędem pogania. Urzędniczka, która to stworzyła nie ma zielonego pojęcia o czym pisze i o promocji. Ona tak na prawe zachęca do nieodwiedzenia gminy Olszanica. Jest na miesięcznym wolnym, rozmawiałam na ten temat z osobą bardziej od niej kompetentną.
Gmina Olszanica nie leży na styku Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego lecz na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich. Nie widzę powodu aby informować turystów iż jest na trasie pomiędzy Ustrzykami i Leskiem. Ta informacja jest zbędna, na szczęście takie kuriozalne przedstawienie swojej dostępności komunikacyjnej jest tylko w prezentacji Olszanicy. Żadna inna gmina nie podkresla swego przelotowego charakteru. Nie wiem czy atutem jest podkreślenie bliskości do zalewów, po co gość ma tu zawitać skoro te atrakcje są położone w innej gminie, a nasza jest tylko miejscem przelotowym na trasie, gdzie nie ma zbyt dużo walorów turystycznych.
Czy Olszanica jest położona na trasie małej obwodnicy?
Fakt, przez Zwierzyń przebiega fragment szlaku Zagórz-Krysowa ale to jest szlak górski PTTK, innego nie ma. Po co o nim dwukrotnie wspominać, z wypowiedzi wynika, że na terenie gminy jest szlak zielony Zagórz-Krysowa i szlak zielony górski PTTK . Są ścieżki spacerowe i to kilka, nie tylko żółta i zielona, należało podać ich przebieg. Po za tym mylenie terminologii: szlak jest szlakiem, a ścieżka ścieżką spacerową, dla specjalisty od turystyki to powinno być oczywiste.
Na terenie gminy Olszniaca są trzy eka muzea, nie tylko to poświęcone Czerkawskiej. Zresztą to ekomuzeum nie przebiega przez Stefkową ale przez Rudenkę do Bezmiechowej. Rezerwat nazywa się "Bobry w Uhercach", zresztą to nie jest jedyne na terenie gminy. W krainie bobra to trasa ekomuzeum przebiegające przez Kotlinę Uherczańską.
Nie wspomnę już o tym czego nie napisano, kobieta nie wymieniła prawie żadnych walorów turystycznych gminy. Po prostu o nich nie ma zielonego pojęcia.
lucyna
Zbanowany

Postprzez vm2301 » 8 lip 2010, o 06:45

Powiem szczerze, że na mój gust "położenie na trasie Lesko-Ustrzyki", czy " w pobliżu" jeziora" nie brzmią źle. Pamiętam "miłośników Soliny", co to w poszukiwaniu wolnych miejsc noclegowych dojeżdżali do Baligrodu, a i dalej....a Olszanica leży znacznie bliżej ich celu podróży wakacyjnych.
Czy Olszanica sama w sobie ma jakieś walory, które przyciągałyby turystów do niej samej i na dłużej?

Co do tras, to OK, ale turysta przejdzie nad tym do porządku dziennego, nie zwróci chyba nawet uwagi, więc może nie będzie to działać odstraszająco?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 15 lip 2010, o 05:10

Reklama i promocja poszczególnych gmin, powiatów mija się z celem. Turysty nie interesują granice terytorialne, nie znam dokładnego podziału terytorialnego naszego regionu. Bo i po co? My pracujemy na pakietach. Turysta dostaje ofertę, program czasami jest realizowany na terenie części Karpat, od Bieszczadów po Góry Bukowskie na Węgrzech.
Jeżeli jednak wymyślono taką koncepcję to należało to wykonać starannie. Mnie przeraża jedno. Ta osoba zajmuje się turystyką na terenie gminy. Jak można cokolwiek robić nie znając się, nie mając zielonego pojęcia o walorach turystycznych i infrastrukturze turystycznej na ternie swojej działalności?
Olszanica ma duże walory wypoczynkowe, podobnie jak większość gmin w naszym regionie. Pod względem atrakcyjności turystycznej dość wysoko mieści się w rankingu. Nie mam wyników badań, publikację wypożyczyłam, kiedyś część tabelki wrzuciłam na forum info. Jesteśmy wśród gmin województwa podkarpackiego na bardzo wysokiej pozycji, chyba przed Cisną. Walory przyrodnicze mamy niepoślednie, to dwa rezerwaty istniejące na ternie gminy, pomnik przyrody, sąsiadują z nami (gmina została niegdyś podzielona) bardzo cenne tereny np. rezerwaty chroniący cisy w Serednicy, Koziniec, Przełom Sanu pod Grodziskiem, Grąd w Średniej Wsi, Dyrbek. Mamy bardzo interesującą miejscowości na terenie gminy czyli Uherce Mineralne i Zwierzyń. Na obszarze tej gminy działa Magija, Janusz Demkowicz wystawia pakiet, są w nim m.in. warsztaty i to bardzo różnorodne ginących zawodów. Mamy aż trzy ekomuzea: Zielony Cień wiodący na szybowisko w Bezmiechowej, Hołę idącą przez Wańkową m.in. przez główny wododział karpacki, Krainę Bobra, wszystkie okoliczne atrakcje są wpisane w tę trasę. Mamy ostoje zwierząt, gdzie nie powiem. Szlaki kulturowe to także szlaki ikon, piękna cerkiewka jest w Paszowej i ładna w Stefkowej. Parki dworskie, w Olszanicy jest prześliczny i podworskie, dwór i piekny kościół w Uherach Mineralnych otoczony ładnymi drzewami często o charakterze pomnikowym lipy na cerkiwisku w Uherach itd itd, itd. A i kopiec w Kostryniu, chyba na ternie naszej gminy, jeżeli Wandy i Kraka cieszy się taką sławą w Krakowie to i nasz powinien być wymieniony. Powstał przecież w tym samym okresie i najprawdopodobniej był częścią tych samego systemu obronnego.
Spadam do pracy.
lucyna
Zbanowany

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy