Prośba o pomoc Połonina Bukowska - Opołonek - Piniaszkowy

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Prośba o pomoc Połonina Bukowska - Opołonek - Piniaszkowy

Postprzez maras104 » 24 mar 2012, o 10:06

Witam.

Mieszkam w Kaliszu i jestem zakochany w Bieszczadach.
Mam obecnie 46 lat. W grupie 3 osób w zbliżonym do mnie wieku jesienią tego roku planuję wyjazd w Bieszczady.
Bardzo chciałbym prosić o pomoc w zorganizowaniu przejścia trasy:
Połonina Bukowska - Kińczyk Bukowski - Opołonek - Piniaszkowy

Z tego co mi wiadomo BPN nie zezwala na tę trasę a od strony Ukrainy jest tam szlak.

Mam zatem prośbę - czy znajdzie się życzliwa dusza i zechce w jakiklolwiek sposób pomóc w przygotowaniu i przebyciu tej trasy ?
Może znajdzie się jakiś człowiek, który umożliwiłby nam (zorganizowanie transportu) i dotarcie od strony ukraińskiej i powrót ?
Noclegi planujemy w Wetlinie.
A być może istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na przejście tej trasy od BPN.

Będę wdzięczny za każdą okazaną pomoc.
Pozdrawiam.
maras104
Stonka bieszczadzka

Re: Prośba o pomoc Połonina Bukowska - Opołonek - Piniaszkow

Postprzez GPS Maniak » 25 mar 2012, o 12:43

maras104 napisał(a):od strony Ukrainy jest tam szlak.

Na niektórych starszych mapach turystycznych jest takie oznakowanie, ale o ile mi wiadomo szlaku fizycznie nie ma, zatem podróż na Ukrainę by zrealizować tę wycieczkę może okazać się niewypałem. Osobiście radziłbym wystąpić o zgodę do BdPN, tyle, że trzeba sensownie umotywować wniosek. Cel stricte turystyczny raczej nie wchodzi w rachubę. Inna możliwość - bawiąc w Bieszczadach można próbować dogadać się bezpośrednio ze strażnikami BdPN, którzy będą planowali patrol w tamtej okolicy. Zysk podwójny. Bezpieczna wycieczka z pracownikiem BdPN oraz transport - podwiezienie łazikiem na Przeł Bukowską i odbiór w okolicach drogi prowadzącej z Bukowca w kierunku Grobu Hrabiny.
GPS Maniak
Stonka bieszczadzka

Postprzez malo » 26 mar 2012, o 09:45

GPS Maniak napisał(a):
maras104 napisał(a):od strony Ukrainy jest tam szlak.

o ile mi wiadomo szlaku fizycznie nie ma

Przy Opołonku (ściśle mówiąc: kilkadziesiąt metrów od szczytu) oraz przy skałach Dobosza jest znakowany szlak ukraiński. Przy skałach Dobosza jest chyba nawet ławeczka dla turystów przybywających od strony ukraińskiej.
malo
Stonka bieszczadzka

Postprzez creamcheese » 27 mar 2012, o 16:22

maras! Wprawdzie nie mam nic ciekawego do powiedzenia na temat możliwości przejścia Połoniny Bukowskiej...ale chętnie się do Was przyłączę. Podobno można się dogadać ze Strażą Graniczną. Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez GPS Maniak » 30 mar 2012, o 19:13

malo napisał(a):Przy Opołonku ... jest znakowany szlak ukraiński

Sorry, jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd :oops: Po prostu nie kojarzę szlaku w okolicach Kińczyka, a wiem, że na niektórych starszych mapach był wykreślony.

A propos map. Na mapie Compassu jest wyraźne oznakowanie dawnej drogi patrolowej, z tym że biegnie ona wyłącznie wschodnim odcinkiem omawianej trasy - mniej więcej od Opołonka właśnie.

Obrazek
GPS Maniak
Stonka bieszczadzka

Postprzez GPS Maniak » 30 mar 2012, o 19:34

W uzupełnieniu gaworzenia o mapach ;) Compass swoje, a Ruthenus swoje. Na mapie tego drugiego wydawnictwa (wydanie z 2007r) mamy szlak zielony od wschodu aż do Kińczyka. Mimo wszystko optowałbym za polskim wariantem trasy, ale w porozumieniu z BdPN.

Obrazek
GPS Maniak
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 31 mar 2012, o 07:03

GPS Maniak napisał(a):mamy szlak zielony od wschodu aż do Kińczyka

Nie wiem jak teraz, ale w 2005r był szlak zielony fizycznie oznakowany. Idąc po polskiej stronie był widoczny od obelisku przy umownych źródłach Sanu aż do Opołonka. Załączam kiepską fotę z Opołonka (mgła była), na której widać oznakowanie. Znacznie lepszej jakości niż ścieżka po stronie polskiej była wówczas również owa droga patrolowa. Natomiast od skały Dobosza przez p. Żydowski Beskid, Czarną Wilchę aż po szczyt Kińczyka takiego szlaku sobie nie przypominam. Jeżeli był/jest to na Opołonku musiał gdzieś odbijać i na Kińczyk wychodzić inaczej a nie wzdłuż słupków granicznych. Na samym Kińczyku też sobie znaków tego szlaku nie przypominam.
Załączniki
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 31 mar 2012, o 08:06

No, piękny pomysł!
Zajrzałem do jeszcze innej i w miarę aktualnej mapy:

Obrazek

Niby wszystko się zgadza: od Przełęczy Użockiej na Piniaszkowy, dalej równiutko ścieżką patrolową prawie do Przełęczy Bukowskiej i pięknie spada na Wierchowynę-Bystrą!
Zbłądzić to się tam nie da chyba nawet po śniegu, bo ta ścieżka kilka razy dziennie i... nocnie(!) "wyrąbywana" buciorami do gołego...
Z byle porządniejszą mapą Ukrainy w te okolice da się dojechać na sto procent...
Ale...
Szlak jest ewidentnie ukraiński i żadnego styku z naszymi szlakami czy drogami nie ma...
To jest granica NATO i tak zwanej "reszty świata"... zdecydowanie poważna sprawa i na "ulgowe" traktowanie kogokolwiek bym tam nie liczył.
Bez formalnych uzgodnień z naszymi i ichnimi służbami granicznymi to ja bym nie ryzykował...
To znaczy... zapomniał wół, jak cielęciem... Jest tu takie moje opowiadanie - relacja...
Wtedy to była granica "bratnich" państw...
Dzisiaj już tak nie jest...
A kałachy mają paskudnie duży zasięg...!
A żołnierze też ludzie i chcą się wykazać, bo za to dostają nadliczbowe urlopy...!
I żeby nie było, że tylko ukraińscy... nasi też!
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez maras104 » 1 kwi 2012, o 08:01

Pieknie dziękuję za wszelkie wskazówki.

Oczywiście intencją naszą jest LEGALNE przejście trasy.
Niestety nie mam mozliwości dogadania się z Dyrekcją BPN.
Dlatego poszukuję pomocy u osób które mieszkają bliżej i mogłyby pomóc w organizacji przebycia tej trasy.
Myślę, że moglibyśmy wspólnie z forumowiczami przebyć tę trasę.

Byłoby całkiemm fajnie za pośrednictwem internetu i tego forum stworzyć realną rzeczywistość .

Pobyt w Wetlinie planuję na 15-22 września tego roku.

Możemy w najgorszym wypadku zorganizować wspólny transport na Ukrainę i przebyć wspólnie trasę i wrócić do Polski wynajętym busem.
Najprościej byłoby załatwić sprawę z Polskimi służbami ale to także jest poza moim zasięgiem - na telefon tego się nie da załatwić.
Ale wtedy pewnie ilość osób które mogłyby przebyć tę trasę będzie mocno ograniczona.

Nie chciałbym jednak robić z tego wielkiej wycieczki. Myślę że 8 osób wchodzi w rachubę.

Szlak na mapach bieszczadzkich GPSMANIAKA do GPS GARMIN jest zaznaczony jako zielony plik z mapami nazywa się GPS WALKER 50 MINI.

Pozdrawiam.
maras104
Stonka bieszczadzka

Postprzez laszlo » 1 kwi 2012, o 09:03

Odradzam próby wejścia od strony ukraińskiej. Ukraińska straż graniczna pilnuje tych terenów i nie wpuszcza turystów bez zgody komandira z Sianek. A komandir takich zgód nie wydaje i jedyne co ma do powiedzenia to "nie bo nie".
laszlo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi