Proszę o odpowiedź Znawcy Bieszczadów

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Proszę o odpowiedź Znawcy Bieszczadów

Postprzez markko » 30 kwi 2009, o 11:40

Witam Wszystkich,

Chciałbym zwiedzić z małą grupką przyjaciół i powędrować szlakami dzikich Bieszczad w drugim tygodniu sierpnia 2009. Planuję 8-9 dni pobytu w Bieszczadach. Nigdy tam nie byłem więc zabrałem się za czytanie przewodnika. Napotkałem tam wiele informacji o Bieszczadach oraz o zachęcających atrakcjach i wyprawach turystycznych ale wszystkich niestety nie zwiedzę.
Chciałbym zwiedzić: Połoninę Caryńską, Wetlińską, zdobyć Halicz i Tarnicę, wejśc na Kremenarosa, przejechać się każdą z trzech tras Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej, zwiedzić tamę na Solinie oraz popływać kajakiem, zajrzeć do Ustrzyk itp.

Wybrałem sobie miejscowości: Wetlina lub Wołosate.
W związku z tym mam pytanie do Znawców Bieszczad i/lub mieszkańców:
1. Czy ktoś poleci mi tani, sprawdzony nocleg w miescowościach które wymieniłem? A może znacie lepsze miejscowości?
2. Jakie góry i atrakcje, których nie wymieniłem warto jeszcze zdobyć, poznać?

Zwracam się z uprzejma prośba o odpowiedź.
markko
Stonka bieszczadzka

Re: Proszę o odpowiedź Znawcy Bieszczadów

Postprzez lucyna » 30 kwi 2009, o 12:09

Jednym słowem chcesz zrealizować program standardowy. Najlepiej byłoby abyś podzielił pobyt na dwie części. Pierwsza część to Wysokie Bieszczady i tu miałbyś blisko na szlaki które wymieniłeś. Polecić z czystym sumieniem mogę Ci w Ustrzykach G Pod Caryńską lub jeszcze ciekawszy obiekt stację GOPR. Fajen jest także schronisko Pod Małą Rawką. Współpracuje z ośrodkiem Dolny Smerek w Smereku, nie mają łazienek w pokojach ale za to znakomicie karmią i w sezonie będą tam organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi i koncerty. A i wczoraj dowiedziałam się, że tam pod progiem mieszka wąż Eskulapa. Gdam sobie w najlepsze z Mariuszem, ustalamy menu imprezy i słuszę wrzask żmija, żmija. Od razu zaczynam przypominać iż żmije są pod ochroną. Pod słowa do słowa i okazało się iż to był zagrożony wyginięciem gatunek czyli wąż Eskulapa.
Kolejka wąskotorowa ma w tym roku dojeźdźać do Smolnika nad Osławą, tak słyszałam. Warto skorzystać z takiej opcji. Nwet gdyby była skrócona do Balnicy to cud, miód i malina, a na Przysłup to tylko krzaczory i jazda wzdłuż obwodnicy. W Balnicy znajduje się fantastyczne schronisko Przystanek Balnica ale to dla tych co jądą po raz którys w Bieszczady. Pozostałą część urlopu polecam spędzić w okolicach Jeziora Solińskiego. Jest tu wiele możliwości od luksusowego Rajskiego Gościńca po ośrodek Połoniny w Bukowcu aż po obiekty nazwijmy to agroturystyczne. Tu będziecie mogli popływać kajakiem i żagłówką, pojeździć na rowerze, połazić po okolicy, nawet skosztować szybownictwa czy paralotniarstwa w tandemie. I nie wiesz ludziom, gdy będą Ci mówić iż okolice Jezior to gwar, ludzie tłoczący sie obok siebie. Są takie miejsca nawet obok Soliny, gdzie nie spotkasz żywego ducha.
lucyna

Postprzez krysia » 30 kwi 2009, o 12:15

lucyna napisał(a):Współpracuje z ośrodkiem Dolny Smerek w Smereku, nie mają łazienek w pokojach ale za to znakomicie karmią i w sezonie będą tam organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi i koncerty..

a kogo to obchodzi z kim współpracujesz???
Miało tego nie być zdaje się, dłuuuuuuugo lucynka wytrzymała nie ma co :mrgreen: :lol: :mrgreen:
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez andrzej627 » 30 kwi 2009, o 12:48

lucyna napisał(a):Kolejka wąskotorowa ma w tym roku dojeżdżać do Smolnika nad Osławą, tak słyszałam.

Czy to jest plotka czy pewna wiadomość?
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez lucyna » 30 kwi 2009, o 13:14

Tak, wydłużony do Smolnika ale tylko w wakacje w soboty i niedziele. W ub. roku były tylko przejazdy do Woli Michowej, w tym będą do Smolnika, a w przyszłym być może do Łupkowa i połączenie ze słowacką koleją normatywną. Koszt biletu tam i z powrotem to 25 zł, ulgowego 20 zł. Dla grup zorganizowanym będą organizowane na żądanie także przejazdy do Smolnika.
lucyna

Postprzez markko » 30 kwi 2009, o 16:50

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Prosze o więcej. Please.
markko
Stonka bieszczadzka

Postprzez vm2301 » 5 maja 2009, o 19:49

Ciekawe jakie programy ja realizuję...

Muszę kiedyś poprosić Lucynę, co by mnie określiła...nie daj Boże wyjdzie, żem jakiś niestandardowy albo turystyczny-inaczej...psia mać

Pozdrawiam:) :mrgreen:
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez eldoopa » 6 maja 2009, o 01:16

Chyba w końcu będzie sie trzeba przełamać i przejechać się kolejką w te wakacje, do Duszatyna to już będzie cuś :mrgreen: a nie tylko to błądzenie dolinami, ha!
eldoopa
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez EwMa » 18 maja 2009, o 08:50

Witam!!
Właśnie się zarejestrowałam i spieszę z pytaniami podpinając się pod istniejący już temat... :)
Przygotowuję się do wyjazdu w Bieszczady. Byłam tam już wielokrotnie, ale zawsze to było jakoś tak "przy okazji" i "przejazdem" - udawały mi się zatem tylko "trasy obowiązkowe". ;)
Tym razem chcę się konkretnie nacieszyć wyprawą. Planuję powłóczenie się po mniej uczęszczanych zakątkach. Dlatego błądzę po necie w poszukiwaniu informacji o ciekawych miejscach. Dotarłam do informacji, że w Bieszczadach "na zwiedzanie rezerwatu trzeba uzyskać zezwolenie służb leśnych lub ochrony środowiska".
Ten tekst był w kilku miejscach. M.in. tutaj: http://www.twojebieszczady.net/sor/os_rezerw.php

Zatem moje pytania:
- Czy faktycznie planując zwiedzić rezerwat potrzebuję owego zezwolenia?
- Jeśli tak, to gdzie mogę je zdobyć i za jaką kasę?
- Czy dotyczy to wszystkich rezerwatów w Bieszczadach?

Po wstępnym rozeznaniu chciałabym zobaczyć Jeziorka Duszatyńskie - Rez. Zwiezło, Dolinę Górnego Sanu (tu zdaje się nie ma tego problemu, bo jest wytyczona ścieżka dydaktyczna a budka z opłatami stoi przed wejściem), Przełom Osławy pod Duszatynem, Skałki Myczkowieckie.

Z góry dzięki WIELKIE za odpowiedź i pomoc!! Pozdrawiam!!
EwMa

Postprzez Piotr_S » 18 maja 2009, o 09:04

EwMa napisał(a):Po wstępnym rozeznaniu chciałabym zobaczyć Jeziorka Duszatyńskie - Rez. Zwiezło, Dolinę Górnego Sanu (tu zdaje się nie ma tego problemu, bo jest wytyczona ścieżka dydaktyczna a budka z opłatami stoi przed wejściem), Przełom Osławy pod Duszatynem, Skałki Myczkowieckie

Jeziorka Duszatyńskie (Zwiezło) są trasie szlaku czerwonego. Dojdziesz tam z Duszatyna.
Dolina Górnego Sanu - tak jak napisałaś, ścieżka przyrodniczo-historyczna aż do umownych źródeł Sanu na granicy (ok.23km w obie strony licząc z Bukowca).
Przełom Osławy pod Duszatynem - zależy co to znaczy zobaczyć. Zobaczyć można go (kawałek) z drogi Prełuki - Duszatyn z osuwiska schodzącego do drogi. Można też z tego miejsca zejść na most kolejki wąskotorowej i potem ewentualnie kontynuować marsz, robiąc sobie pętelkę. Trzeba jednak w takiej sytuacji iść rzeką - suchą noga się nie przejdzie, chyba że ktoś lubi przedzierać się po chaszczach.
Skałki Myczkowieckie - na górze przy szosie jest punkt widokowy. Natomiast żeby je obejrzeć od dołu, trzeba zejść do starej odnogi Sanu mniej więcej na wysokości ośrodka Caritas i dołem można spokojnie przejść całą długość skałek, wychodząc za nimi z powrotem na szosę.
Teoretycznie nie powinno się łazić po rezerwacie poza wyznaczonymi trasami. W w/w wypadkach dotyczy to w zasadzie tylko przełomu Osławy - tam nie ma żadnych wyznaczonych tras. Zgłosić należałoby w Nadleśnictwie Komańcza, jednak jakoś większego sensu w tym nie widzę.
Dokładniej:
http://www.twojebieszczady.net/warto/jezdusz.php - J. Duszatyńskie
http://www.twojebieszczady.net/warto/przelom.php - Przełom Osławy
http://www.twojebieszczady.net/warto/skalki_mycz.php - Skałki M.
http://www.twojebieszczady.net/dolsanu.php - dolina G. Sanu.
Załączniki
Ostatnio edytowano 16 gru 2012, o 18:37 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiono linki
Piotr_S
Administrator

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi