Przełęcz nad Roztokami - Ruskie

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Przełęcz nad Roztokami - Ruskie

Postprzez kumak_gorski » 7 sty 2012, o 11:56

Wypatruję na mapie miejsc, gdzie mnie zimą jeszcze nie było... Może ktoś zrobił taką trasę? Warto połazić?
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Przełęcz nad Roztokami - Ruskie

Postprzez kumak_gorski » 7 sty 2012, o 12:03

kumak_gorski napisał(a):Wypatruję na mapie miejsc, gdzie mnie zimą jeszcze nie było... Może ktoś zrobił taką trasę? Warto połazić?

Sam sobie odpowiem, a co:)
Znalazłem właśnie jakieś słowackie wydawnictwo ze Sniny, prowadzi tam międzynarodowy rowerowy szlak "Zielony rower".
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 7 sty 2012, o 12:10

Khhhmmmm, drogi Kolego, nie czyta się mojej pisaniny. Hę?
Oczywiście, że warto. Jedno z fajniejszych miejsc w Bieszczadach i Bukovskich wrchach. Były nasze relacje i fotorelacje na Bratnim i na tym Forum, są i filmiki http://www.youtube.com/watch?v=Iv--99vF ... re=related , że o wydawnictwach nie wspomnę.
Ani się waż iść tam sam, bez nas. Bo poszczuje straszliwym Mariaszem, wielkim pogromcą guzików i zapałek. :)
lucyna
Zbanowany

Postprzez kumak_gorski » 7 sty 2012, o 12:21

lucyna napisał(a):Khhhmmmm, drogi Kolego, nie czyta się mojej pisaniny. Hę?
Oczywiście, że warto. Jedno z fajniejszych miejsc w Bieszczadach i Bukovskich wrchach. Były nasze relacje i fotorelacje na Bratnim i na tym Forum, są i filmiki http://www.youtube.com/watch?v=Iv--99vF ... re=related" target="_blank , że o wydawnictwach nie wspomnę.
Ani się waż iść tam sam, bez nas. Bo poszczuje straszliwym Mariaszem, wielkim pogromcą guzików i zapałek. :)

To była tylko prowokacja, Lucy - oczywiście, że czytam:)))
No i pójdziemy tam, może i te rakiety będą nam wtedy potrzebne?
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 7 sty 2012, o 13:54

I tak trzymaj, bo wielki bojowy kociak Matiasz już ostrzy sobie pazurki. :)

Kusi mnie ta okolica już od pewnego czasu. Kolega z forum gorskiego swiata wrzucił relację z Roztok i Okrąglika, cud. miód i malina. Prosiłam Go aby i u nas coś skrobnął, ale On tylko wpadł na Forum i rozczytał się stwierdzając, że jesteśmy fajni, merytoryczni i wyjątkowi. Mi marzą się słowackie rezerwaty położone tuż obok pasma granicznego. Tam są przepiękne jaworzyny, widoczne okopy z I wojny św. Nie wiem czy zimą będą widoczne te wspaniałości. Proponuję wczesną wiosnę, gdy zaczną kwitnąć geofity. Tam musi być raj. Jestem ciekawa czy o drugiej stronie łuku Karpat są derenie. Na pewną rosną w Ruskiem, byłam widziałam ale czy też są w paśmie granicznym. Proszę rozłóż sobie mapę Pro Carpathii "Przyroda pogranicza polsko-słowackiego", tuż przy granicy jest "Spikova" z stanowiskami roślinności ciepłolubnej i odsłonami fliszu karpackiego.
lucyna
Zbanowany

Postprzez krzyś » 7 sty 2012, o 18:07

kumak_gorski napisał(a):Wypatruję na mapie miejsc, gdzie mnie zimą jeszcze nie było...

A gdzie byłeś? Może mi coś podpowiesz, bo się wybieram pod koniec stycznia.
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez kumak_gorski » 7 sty 2012, o 21:49

krzyś napisał(a):
kumak_gorski napisał(a):Wypatruję na mapie miejsc, gdzie mnie zimą jeszcze nie było...

A gdzie byłeś? Może mi coś podpowiesz, bo się wybieram pod koniec stycznia.

Nie znam się za bardzo, z reguły łażę sam i często "na dziko", wejdę czasem w miejsce, skąd trzeba się wrócić... Lubię się włóczyć po paśmie Łopiennika, Durnej, wspaniale łazi się doliną Osławy (szedł ktoś z Turzańska na Chryszczatą?), okolice Duszatyna-Mikowa, polecam z Rajskiego w kierunku Sękowca, nie wymieniam takich tras jak na Wetlińską czy na Tarnicę, tam to zawsze ktoś mnie goni pod górę na nartach, ale już bardziej lubię Halicz i pod Krzemieniem... Z Radziejowej są super widoki w kierunku połonin i spacer stamtąd do Łopienki wart jest wysiłku.
Jeśli nie chce się brnąć w bardzo głębokim śniegu (jeśli w ogóle spadnie), to lepiej chyba wybierać popularne trasy (niektóre atrakcyjne widokowo, skądinąd), poza tym do miejsca, z którego się wyruszy pieszo, trzeba się jakoś dostać.
Lucyna ma rację, ta trasa z Roztok na słowacką stranę musi być super, nawet zimą. Widzę to oczami wyobraźni:)))

lucyna napisał(a):Proszę rozłóż sobie mapę Pro Carpathii "Przyroda pogranicza polsko-słowackiego", tuż przy granicy jest "Spikova" z stanowiskami roślinności ciepłolubnej i odsłonami fliszu karpackiego.

No właśnie cały dzień się wpatruję i szlag mnie trafia, bo bym jutro poszedł bez względu na pogodę, a mam chyba zapalenie zatok i jestem uziemiony.
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krzyś » 8 sty 2012, o 18:34

Dzięki za podpowiedzi. Mnie też zależy raczej na nieprzetartych szlakach, ale nigdy nie pokonywałem ich zimą.
kumak_gorski napisał(a):a mam chyba zapalenie zatok i jestem uziemiony

... ja też :(
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Piotr_S » 8 sty 2012, o 19:47

kumak_gorski napisał(a):wspaniale łazi się doliną Osławy (szedł ktoś z Turzańska na Chryszczatą?), okolice Duszatyna-Mikowa,

Jeżeli lubisz "klimaty" doliny Osławy i pasma Wysokiego Działu, to zainteresuj się też drugą jego stroną: Rabe, Huczwice i otaczające je łąki i wzgórza.
Szlak z Turzańska a właściwie z przełęczy pod Suliłą na Chryszczatą to trasa praktycznie cały czas zalesiona - trzeba lubić. Warto wyjść na samą Suliłę, bo widoki ładne a także zejść do Kalnicy. Można zresztą iść na Chryszczatą przez Kalnicę lub Kamionki (te drugie też warte uwagi). W samej Kalnicy miejsce po dworze W. Pola oraz ciekawy cmentarz (przydałby się jemu remont), kapliczka na Gawgani, itp. Jest tam trochę ścieżek do połączenia.
Cmentarz w Kalnicy - zdjęcia: http://www.twojebieszczady.pl/IMGallery ... 19&start=0
Kalnica: www.twojebieszczady.pl/kalnica.php
Kamionki: www.twojebieszczady.pl/kamionki/kamionki.php

Warto zajrzeć również do Jawornika, jeśli nie byłeś i dojść do bazy SBN, bo wyżej już nie ma sensu, chyba że robi się pętlę.
Piotr_S
Administrator

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi